Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Electrolux EN3481AOX - Lód na tylnej ściance

pitsar 23 Aug 2020 10:38 1431 16
 • #1
  pitsar
  Level 10  
  Witam
  Od pewnego czasu na tylnej ściance chłodziarki tworzy mi się tafla lodu (zdjęcie).
  Lodówka Electrolux EN3481AOX - Lód na tylnej ściance Lodówka Electrolux EN3481AOX - Lód na tylnej ściance Lodówka Electrolux EN3481AOX - Lód na tylnej ściance
  Wentylator który jest w górnej części działa (zdjęcie), uruchamia się po zamknięciu lodówki, odpływ skroplin jest drożny, temperatura według wyświetlacza +4°C. Przez kilka lat nic takiego nie miało miejsca, dzieje się tak od pół roku. Proszę o poradę jak to rozwiązać.

  Chłodziarkę rozmroziłem,usunąłem lód.Uruchomiłem , po trzech godzinach osiągnęła temp.+5 stopni:
  Lodówka Electrolux EN3481AOX - Lód na tylnej ściance
  I agregat się wyłączył, potem po osiągnięciu temp.+7 agregat się ponownie włączył itd.
  Teraz przez 2-3 tygodnie będzie spokój,potem nagle pokryje się lodem.To już był trzeci raz.
 • #2
  bumble
  User under supervision
  kecajk49 wrote:
  .......a ciągla praca spreżarki pozostaje nie zauważona przez użytkownika!
  Fajne !

  Użytkownik nie ma obowiązku nasłuchiwać pracy sprężarki. Myśle ze serwis jest nieodzowny tutaj.
 • #3
  jack63
  Level 42  
  pitsar wrote:
  na tylnej ściance chłodziarki tworzy mi się tafla lodu (zdjęcie).

  pitsar wrote:
  dzieje się tak od pół roku.

  I przez te pół roku ci to nie przeszkadzało???
  Nie podjąłeś żadnych działań? Nawet wyłączenie lodówki na kilka dni aby lod się stopił.
  Na razie jesteś na najlepszej drodze do zajeżdzenia sprężarki i...zatrucia pokarmowego.
  Nawet nie użyłeś jakiegoś termometru aby sprawdzić rzeczywistą temp w komorze chłodziarki...
  To co jest na wyświetlaczu często jest tylko nastawą, a nie wartością aktualnie zmierzoną przez automatykę urządzenia.
  Lodówka nofrost. Prawdopodobne uszkodzenie układu odszraniania parownika chłodziarki.
  Lodówkę wyłączyć z zasilania i czytać posty o nofrost i diagnozach układu odszraniania. Jest tego mnóstwo.
 • #4
  pitsar
  Level 10  
  Przez te pół roku trzykrotnie rozmrażałem ten lód i on nie pojawia się od razu. Teraz rozmroziłem i przez 2-3 tygodnie go nie ma.
 • #6
  pitsar
  Level 10  
  kecajk49 wrote:
  ...a ciągła praca sprężarki pozostaje nie zauważona przez użytkownika! Fajne !
  Sprężarka się wyłącza.
  jack63 wrote:
  Do sprawdzenia układ odszraniania parownika. Grzałka, bezpiecznik termiczny. Ostatecznie przekaźnik/triak na płycie sterującej. Opisów na Elektrodzie są setki.
  Fachowców też są setki.
 • #8
  pitsar
  Level 10  
  bumble wrote:
  Pitsar abstrahując jestem na etapie kupna lodówki i jak sprawuje się chłodziarka nofrost? Jesteś zadowolony? Bo ja chce kupić ale boje się wysuszania żywności wybór padł na zamrażalnik no frost a chłodziarka normalna autodefrost.

  Przez te 5 lat byłem zadowolony, 2 razy w roku wymieniałem tylko filtr zapachowy.Co do wysuszania ,jak położysz kiełbasę luzem bez pojemnika lub opakowania to ją wysuszy.Ogólnie w porządku , do tej pory.

  Dodano po 1 [minuty]:

  jack63 wrote:
  pitsar wrote:
  Fachowców też są setki.

  No to zamów jednego z tej setki do naprawy, bo przy takim podejściu do problemu sam sobie nie poradzisz.

  Może się odłącz od tego tematu i przestań nabijać posty.
 • #9
  kecajk49
  Level 28  
  Czytając większość tych waszych "wypracowań" to nie macie pojęcia jak ta lodówka jest zbudowana a zabieracie głos .
  Po co?
  TO nie jest Total no-frost tylko combi-no-frost mająca udawać total no-frost, bo tak ma się zachowywać a parownik,tak parownik chłodziarki rozladza się siłami natury ,czyli ciepłem wnikającym do komory chłodziarki a pisząc o grzałce w komorze chłodziarki do rozladzania parownika w tym typie wystawiacie opinie o sobie!
 • #10
  jack63
  Level 42  
  pitsar wrote:
  Może się odłącz od tego tematu i przestań nabijać posty.

  Bo co mi zrobisz? To otwarte forum i pisać każdy może zgodnie z regulaminem.
  Sam łamiesz regulamin prezentując postawę roszczeniową. Nawet ci się nie chce kilku tematów przeczytać. Czyżbyś chciał aby ci tą lodówkę ktoś za free(!) naprawił przez internet?
  Co sam zrobiłeś w tym zakresie poza jęczeniem, że zarasta lodem?
  Nawet termometru nie chciało się do lodówki włożyć...
  bumble wrote:
  Bo ja chce kupić ale boje się wysuszania żywności wybór padł na zamrażalnik no frost a chłodziarka normalna autodefrost.

  Szukasz po wsi i pakujesz się w problemy bo ci ktoś nabzdużył o wysuszaniu produktów. Którego można uniknąč w prosty sposób, ale to chyba zbyt wielki wysiłek włożyć wrażliwy towar do woreczka lub pudełka...
 • #11
  bumble
  User under supervision
  jack63 wrote:

  Szukasz po wsi i pakujesz się w problemy bo ci ktoś nabzdużył o wysuszaniu produktów. Którego można uniknąč w prosty sposób, ale to chyba zbyt wielki wysiłek włożyć wrażliwy towar do woreczka lub pudełka

  Lodówka pełna pudełeczek zajmujących miejsce no fenomenalna bajka pomijając cenę. Te lodówki wymyślono nie żeby było lepiej tylko żeby było łatwiej naprawisz. Ze teraz szajs jest wszyscy wiedza. Jak w autodefrost rozszczelni się płyta chłodząca zalana w piance to po lodowce a tu parownik i nawiew wszystko z tylu. Do tego osuszacz wysuszajacy żywność. A ja mam kupić większa żeby się pojemniczki mieściły i tak otwarty pojemnik z jedzeniem mam włożyć do następnego pojemnika. Jak zwykle na pytania nabytym forum odpowiedz się arogancja albo poszukaj sobie co nie masz Google. Nie tylko tu ale i w innychvtematach jest podobnie.

  Dodano po 14 [minuty]:

  Nie szukam po wsi tylko czytam opinie w internecie również te na Elektrodzie jak również w opisach producentów jest wzmianka o wysuszaniu pożywienia. Zauważ ze na folderach reklamowych w pomieszczeniu chłodni nigdy nie ma warzyw tylko w szufladzie.
 • #12
  jack63
  Level 42  
  kecajk49 wrote:
  TO nie jest Total no-frost tylko combi-no-frost mająca udawać total no-frost, bo tak ma się zachowywać a parownik,tak parownik chłodziarki rozladza się siłami natury ,czyli ciepłem wnikającym do komory chłodziarki a pisząc o grzałce w komorze chłodziarki do rozladzania parownika w tym typie wystawiacie opinie o sobie!

  A skąd ktoś starający się pomóc ma o tym wiedzieć, że ta lodówka jest tak zbudowana? Autor nie pomaga, bo nie zamieścił zdjęć tylnej ściany bez pokrywy.
  Ja za to dziękuję, za tą informację, a komentarz przemilczę.
  Nie wnosi to wiele do diagnozy, bo nie piszesz nic więcej poza opowieści o "siłach natury". Same siły natury nie pomogą, bo muszą być jeszcze spełnione inne warunki. Jakie?
  Tak odszraniane są wszystkie lodówki tzw. płaczące.
  Czy zastanawiałeś się dlaczego jest to w ogóle możliwe bez dużego wzrostu temp w komorze? Dużego, bo wzrost temp jest nieunikniony. Niektóre płaczki miewały po 6 K wahań od min do max.
  O ile w układzie z jednym parownikiem i gołą ścianą tylną (obieg grawitacyjny powietrza) jest to banalne. O tyle przy dwóch lub trzech parownikach i to o różnych temperaturach, bo chłodziarka i zamrażarka, banalne być przestaje. Niby wentylator powinien pomóc, bo dostarcza więcej powietrza, a przez to ciepła do stopienia szronu/lodu, ale ilość tego ciepła musi być na tyle duża aby nie tylko stopić lód. Przecież wewnątrz parownika może być ciekły czynnik chłodniczy i warunki umożliwiające jego odparowanie bez pracy sprężarki. To ostatnie wymaga dodatkowego ciepła.
  Trzeba uwzględnić też rezystancje cieplne. Jak parownik jest za ścianą, która stanowi izolację, to napływ ciepła jest hamowany.
  Przydały by się zdjęcia tego co jest pod pokrywą wentylatora.
  Do tego dochodzi problem odszraniania parownika zamrażarki. Jak parowniki są połączone szeregowo bez żadnych zaworów przełączających, to jego nieprawidłowe odszranianie może wpływać na nieskuteczne, czyli nie przebiegające do końca odszranianie parownika/ściany chłodziarki.
  Sam jestem ciekaw czy pod tą pokrywą jest plastykowa ściana, a płyta parownika za nią zatopiona w piance, czy li klasyka. Czy może widać parownik???

  W każdym razie ta konstrukcja szumnie nazwana combi-no-frost to kolejny chory wytwór. Zmiana dla zmiany, a w zasadzie dla sprzedania starego pomysłu w nowym opakowaniu.
  Niby miało to zmniejszyć ususzkę, ale przy wentylatorze guzik to zmniejsza, a prowadzi do innych problemów.
 • #13
  kecajk49
  Level 28  
  Pod pokrywą jest schowany parownik jak w chl-zamr. takiej zwykłej i zasilany czynnikiem poprzez zawór więc po osiągnieciu zadanej temperatury jego przeplyw zostaje przerwany , wentylator zatrzymany i rozpoczyna się proces odszraniania parownika ,proste jak drut!
  Przyczyna w tym przypadku jest ciągle zasilanie parownika chlodziarki, więc sprężarka pracuje ciągle dla osiągnięcia zadanej temperatury aby po jej osiągnięciu nastąpiła przerwa w jej pracy. Bez wstrzymania doplywu czynnika ,które nastąpi po osiągnięciu zadanej temperatury warstwa szronu rośnie!
  Wentylator tylko intensyfikuje wymianę ciepła pomiedzy płytą a komorą i robi stop przy otwarciu drzwi komory.
  Przyczyną takiego zachowania może być niesprawny czujnik komory chlodziarki ale autor watku nie dokonał pomiaru a wobec zaszronienia parownika pomiar musiałby być dokonany po jego odszronieniu by miał jakąś warość "naukową"- mocno powiedziane!
  Konsekwencją takiego stanu będzie ciągła praca spreżarki, chyba że projekt przewidywał tryb awaryjny z jakąś sygnalizacją tego stanu dla ochrony sprężarki, ale raczej nic takiego w tej lodówce nie ma!
  Czekamy na info od autora wątku jak pracuje sprężarka ale i ona nie pozostaje poza podejrzeniami no i o temperaturze w komorze po odszronieniu tylko dokonanym jakimś elektronicznym nawet za 20 kilka złotycha nie zaokiennym bez ciąglego zaglądania do komory!
 • #14
  pitsar
  Level 10  
  kecajk49 wrote:

  Konsekwencją takiego stanu będzie ciągła praca spreżarki, chyba że projekt przewidywał tryb awaryjny z jakąś sygnalizacją tego stanu dla ochrony sprężarki, ale raczej nic takiego w tej lodówce nie ma!
  Czekamy na info od autora wątku jak pracuje sprężarka ale i ona nie pozostaje poza podejrzeniami no i o temperaturze w komorze po odszronieniu tylko dokonanym jakimś elektronicznym nawet za 20 kilka złotycha nie zaokiennym bez ciąglego zaglądania do komory!

  Co robiłem dalej ,w pierwszym poście, a za wentylatorem jest tylko tylna ściana.
 • #15
  jack63
  Level 42  
  kecajk49 wrote:
  Pod pokrywą jest schowany parownik jak w chl-zamr. takiej zwykłej i zasilany czynnikiem poprzez zawór więc po osiągnieciu zadanej temperatury jego przeplyw zostaje przerwany , wentylator zatrzymany i rozpoczyna się proces odszraniania parownika ,proste jak drut!

  Jesteś pewien, że wentylator zostaje zatrzymany?
  Przecież obudowa bardzo utrudnia napływ ciepła do parownika, a przez to jego odszronienie. Ja bym stawiał na ciągłą pracę wentylatora.
  kecajk49 wrote:
  Przyczyna w tym przypadku jest ciągle zasilanie parownika chlodziarki, więc sprężarka pracuje ciągle dla osiągnięcia zadanej temperatury aby po jej osiągnięciu nastąpiła przerwa w jej pracy. Bez wstrzymania doplywu czynnika ,które nastąpi po osiągnięciu zadanej temperatury warstwa szronu rośnie!

  Gdzy zawór przełączający jest uszkodzony lub źle sterowany napływ czynnika i tak następuje gdy sprężarka pracuje aby schłodzić zamrażarkę. Mało tego może się nawet wyłączać.
  Dość trudno będzie zweryfikować tę hipotezę. Trzeba by zamontować czujnik temp na tylnej ścianie i długo obserwować jego wskazania w korelacji do pracy sprężarki.
 • #16
  kecajk49
  Level 28  
  Można zamontować dwa termometry i zobaczyć co jest grane, ale to robota dla wlaściciela tego urządzenia. Bez pomiarów nie da się postawic diagnozy.
  Zawór przyjmuje jedną z dwu pozycji i sterowany jest impulsowo, ale czy spreżarka pracuje ciągle to można stwiedzić bez przyrzadów, wystarczy sprawny słuch. Dalsza diagnoza potrzebuje już termometrów i to nie zaokiennych czy kąpielowych tylko elektronicznych !
 • #17
  pitsar
  Level 10  
  Nie rozwiązano ,ale zamykam temat.