Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezpieczniki do ogrzewania domu.

raf175 23 Aug 2020 19:04 1926 15
 • #1
  raf175
  Level 9  
  Witam. Zmieniam ogrzewanie w domu na ogrzewanie elektryczne. Obecnie mam wyłącznik nadmiarowo prądowy B16 przewód 3x2,5. Odbiorniki typowe jak w pokojach dziennych czyli tv itp. Teraz dojdzie promiennik podczerwieni 1200W i mata grzewcza 1700W. Myślałem nad wymianą wyłącznika nadmiarowo prądowego z B16 na B25. Czy przewody 3x2,5 są wystarczające. Proszę o opinie. Pozdrawiam.
 • #2
  Krzys55
  Level 26  
  raf175 wrote:
  Myślałem nad wymianą bezpiecznika z b16 na b25.
  Nie możesz tak zrobć.
 • #3
  raf175
  Level 9  
  Możesz rozszerzyć odpowiedź dlaczego nie mogę tak zrobić.
 • #4
  Krzys55
  Level 26  
  Do przewodów 2,5mm2 stosuje się bezpieczniki 16A. Taki prąd jest dopuszczalny pod długotrwałym obciążeniem. Stosują bezpiecznik 25A nie chronisz tych przewodów.
 • #5
  jack63
  Level 43  
  Krzys55 wrote:
  Taki prąd jest dopuszczalny pod długotrwałym obciążeniem. Stosują bezpiecznik 25A nie chronisz tych przewodów.

  To jedno i minimalnie mniej ważne. Ważniejsza jest ochrona przeciw-porażeniowa, która może być nieskuteczna gdy użyje się zabezpieczenia o większym nominale.
  Do tego dochodzi jeszcze inny problem. Przed rzeczonym zabezpieczeniem, bo nie wiadomo czy to bezpiecznik czy wyłącznik nadmiarowo-prądowy, są też inne zabezpieczenia. Zwiększając wartość zabezpieczenia stracisz tzw. selektywność zabezpieczeń, o ile one już występuje, czyli w wypadku zwarcia w "twoim" obwodzie zadziała zabezpieczenie poprzedzające. To może być zabezpieczenie główne. Jak instalacja jest 1f, to "stracisz prąd" w całym domu/mieszkaniu, więc będzie ciemno bo oświetlenie też zostanie wyłączone. To taka tylko niedogodność, ale czasem może być wręcz niebezpieczna.
 • #6
  raf175
  Level 9  
  To co mam zrobić aby przy jednoczesnym włączeniu promiennika i maty nie wybijało. Czy takie ryzyko istnieje czy może tak jak jest będzie ok. Jaką maksymalną wartość zabezpieczenia stosować do przewodów 3X2,5.
 • #7
  jack63
  Level 43  
  raf175 wrote:
  To co mam zrobić aby przy jednoczesnym włączeniu promiennika i maty nie wybijało.

  Trzeba się było zastanawiać i ew. zapytać kogoś kumatego czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe w Twojej instalacji.
  Każdy dom lub lokal w bloku, czyli w praktyce licznik energii elektrycznej ma ustalony przez ZE przydział mocy zapisany z resztą w umowie przyłączeniowej. Instalacja z jej zabezpieczeniami jest do tego przydziału mocy dostosowana. Nie można bezkrytycznie przekraczać przydziału mocy, ani tym bardziej zmieniać zabezpieczeń argumentując : "bo wybija".
  Widać, że nie masz kwalifikacji nawet do oceny sytuacji, a co dopiero do podejmowania działań z instalacją, więc zleć to kwalifikowanej osobie.
 • #8
  Krzys55
  Level 26  
  raf175 wrote:
  Jaką maksymalną wartość zabezpieczenia stosować do przewodów 3X2,5.
  Miałeś już napisane 16A
 • #10
  sebek3
  Level 29  
  Mata i promiennik używane razem pobiorą ok. 12A maks. Pozostaje (teoretycznie) jakieś 4 A na pozostałe sprzęty. Pytanie co tam będzie jezzcze używane. Ile masz tych mat i promienników w całym mieszkaniu? Ilu fazowa jest instalacja i jakie zabezpieczenie przedlicznikowe? Żeby się za chwilę nie okazało, że musisz każde pomieszczenie grzać osobno bo zab. przedlicznikowe nie pozwoli na więcej.
 • #11
  raf175
  Level 9  
  Ok. Mieszkam w domu. Każdy pokój ma oddzielne zabezpieczenie na gniazdkach B16 na oświetleniu B10 główne zabezpieczenie przy liczniku to C25. Oprócz ogrzewania to standard jak w pokojach dziennych tv dekoder czasami ładowarka do laptopa , telefonu, odkurzacz, zimą choinka raczej przedmioty nie pobierające znacznych ilości prądu. Przy jakim poborze prądu istnieje niebezpieczeństwo przegrzewania przewodów 3x2,5.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Przewody oczywiście miedź.
 • #12
  Michał643
  Level 25  
  raf175 wrote:
  Przy jakim poborze prądu istnieje niebezpieczeństwo przegrzewania przewodów 3x2,5.

  No właśnie przy takim prądzie, jaki zamierzasz pobierać. Stąd tyle obiekcji kolegów. I niekoniecznie chodzi tu o niebezpieczeństwo dla samych kabli, ale również o styki, puszki, łączenia... jednym słowem obawiamy się o pożar, zwłaszcza że pojawiają się pomysły zwiększenia zabezpieczenia na 25 A. Sytuacja jest taka że z takim prądem przy przewodach 2,5 mm2 stąpamy po cienkiej linie.

  Obciążenie od maty i promiennika powinno być rozdzielone na 2 obwody, a nie wszystko na huraaa, na jednym przewodzie. Albo dorób sobie kolejny przewód z rozdzielnicy (np natynkowy) albo podepnij matę do jednego obwodu, a promiennik do innego.
 • #13
  raf175
  Level 9  
  Dzięki za podpowiedzi widzę że z wartościami jestem na granicy więc lepiej będzie dołożyć jeszcze jeden przewód. Chciałem to ominąć bo trochę demolki muszę zrobić ale za to będzie bezpiecznie.
 • #14
  KonradGatek
  Level 27  
  Taka dygresja:
  Sprawność elektrowni wynosi ok. 35%. Czyli spalasz węgiel, w którym jest 3 kWh, a energii elektrycznej otrzymujesz ok. 1 kWh. Od tego należy odjąć sprawność przesyłu, licząc ok. 20%. Czyli zostaje ok. 0,8 kWh w gniazdku.
  Sam widzisz, jak wytwarzanie energii elektrycznej służącej do grzania 200 km dalej jest nieekologiczne. Tak jakbyś kupował i płacił za 3,7 tony węgla, a miał ciepła tyle co z 1 tony. Przy uwzględnieniu sprawności kotła (a niech niech będzie pół na pół) 50% z dwóch ton.
  Do "grzania prądem" naukowcy wymyślili dedykowane urządzenia, tj. pompy ciepła. Natomiast handlowcy wymyślili maty na podczerwień. Ale to do sprzedaży.
  Pozdrawiam.
 • #15
  raf175
  Level 9  
  Posiadam fotowoltaikę na dachu i ze względu na nadwyżki zgromadzonej ilości prądu zmieniam ogrzewanie. W tamtym roku dwie łazienki w tym pokój dzienny. Stopniowo nie wszystko na hura.
 • #16
  jack63
  Level 43  
  raf175 wrote:
  Posiadam fotowoltaikę na dachu i ze względu na nadwyżki zgromadzonej ilości prądu zmieniam ogrzewanie

  Szkoda, że nie napisałeś tego w pierwszym poście.
  Do tego wciąż nie wiadomo jaki masz przydział mocy???
  Mając instalację 3f ten przydział może być już spory, w każdym razie na pewno większy niż dla zasilania 1f.
  Jak pisali koledzy wystarczy dorobić dedykowane obwody dla urządzeń powyżej 2 kW. Z resztą jest to wymagane normami elektrycznymi.
  W kwestii fotowoltaiki. To, że masz "uzbierane" w tzw. magazynie ileś kilowatogodzin energii wcale nie oznacza, że możesz użyć dowolnej mocy, bo ta limitowana jest właśnie przydziałem mocy.
  KonradGatek wrote:
  Do "grzania prądem" naukowcy wymyślili dedykowane urządzenia, tj. pompy ciepła.

  Też uważam, że uzycie pomp ciepła jest optymalne przy grzaniu prądem, bo uzyskuje się co najmniej 3x więcej energii cieplnej z tej samej ilości energii elektrycznej zużytej przez grzałkę/matę/promiennik.
  Jest tylko jedno ale... Koszty inwestycyjne. Grzałki, maty czy nawet promiennik kosztują wielokrotnie mniej niż najprostsza PC, czyli klimatyzator. Do tego może te "grzałki" zamontować prawie każdy w przeciwieństwie do PC.
  Aby uzyskać wysokie COP pompy ciepła należało by stosować niskotemperaturowe ogrzewanie czyli podłogówkę, a to już koszty i rujnacja domu.
  Także nie wiadomo co w konkretnym przypadku jest bardziej opłacalne dla użytkownika. Trzeba przeliczyć uwzględniając koszty inwestycyjne czas zwrotu inwestycji przy AKTUALNYCH cenach energii elektrycznej uwzględniając koszty inwestycji w PV.
  Do tego nie znamy cen jakie będą za rok dwa, choć tendencja jest jednoznaczna. Cena energii elektrycznej będzie rosła.
  Ostatnią kwestią jest zapewnienie sobie awaryjnego źródła ogrzewania domu. Z tzw. mediów najczęstszym awariom ulega właśnie dostawa energii elektrycznej i trudno w zimie zostać bez ogrzewania. To awaryjne źródło może też wspomóc ogrzewanie w wypadku wystąpienia większych mrozów, gdy ogrzewanie elektryczne "nie wyrobi".