Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siła sygnału LTE 800 ATK-20, straty, długość przewodu, adaptery, indukcyjne

24 Aug 2020 13:00 516 6
 • Level 3  
  Dzień dobry,
  Mam złożony problem.
  Środek lasu, zero sygnału GSM na czymkolwiek.
  Są 2 anteny ATK-20 i po 10m kabla h155 SMA na maszcie 9 metrowym i tylko w takim zestawieniu na tych 9 metrach jest LTE.
  Potrzebuję jednak 12 metrów kabel i myślę czy H155 z tłumieniem 26dB na 100m wymienić na jakiś z mniejszym tłumieniem 12 metrowy, czy może lepiej dokupić przedłużacz. Z jednej strony mogę dać lepszy kabel 22dB lub 19dB na100m i będzie od razu lepszy sygnał bo zyskam z 2,6dbi jeśli dobrze liczę, jednak nie wiem, czy takie grubsze przewody 50Ohm wejdą do tej anteny, a tak samo jak wtedy wtyczkę SMA na takiego grubasa załączyć. Do tego ktoś pisał gdzieś, że każdy adapter/złącze to utrata 1,5dbi, więc nie wiem czy to prawda, ale jak tak to nie ma sensu przedłużacza, tylko dać cały przewód.

  Druga sprawa to , że jedną z anten używam czasami z adapterem indukcyjnym FME takim tanim na rzep, żeby smartfon miał zasięg, no i ma (chociaż LTE na jednej antenie ledwo zipie), ale 1-2 kreski 2G. Wiec tu ponowne pytanie, bo skoro antena ma zakończenia do routera SMA, to muszę stosować adapter/przelotkę SMA-FME (taka 3cm bez kabla) do tego adaptera indukcyjnego z wejściem FME, a to też strata sygnału, więc skoro nie ma innych indukcyjnych niż FME, to czy można go przerobić na SMA, albo zrobić taki adapter indukcyjny lepszy samemu? Chyba, że kupić anteny z zakończeniem FME, router z wejściami FME, żeby wtedy można było ten indukcyjny na rzep FME stosować.

  Po prostu nie wiem gdzie jest jaka strata, ile na straci przejściówki przy 800mhz 50 Ohm, ile na przedłużeniu. Ktoś pisał, że to trochę inne opory są na przejściówkach, więc sygnał odbija i tak w kółko, niby małe, krótkie a tak zmienia wszystko. Nigdzie nie mogę się doszukać jak to mi zaszkodzi w mojej sytuacji, jak coś znajduję to na 2600mhz, a to się inaczej przekłada. Może gdzieś o 2% walczę, a na czymś tracę 40%.

  Wyżej anteną nie dam rady, kabel potrzebuję dłuższy, a sygnał co najmniej taki sam lub lepszy.
  Przy okazji, jeśli jakiś kabel do tych ATK20 to jaki w mojej sytuacji?

  Dziękuję
 • Network and Internet specialist
  yoloelektronik wrote:
  i myślę czy H155 z tłumieniem 26dB na 100m wymienić na jakiś z mniejszym tłumieniem 12 metrowy, czy może lepiej dokupić przedłużacz.

  Zdecydowanie kabel

  yoloelektronik wrote:
  Z jednej strony mogę dać lepszy kabel 22dB lub 19dB na100m i będzie od razu lepszy sygnał bo zyskam z 2,6dbi jeśli dobrze liczę, jednak nie wiem, czy takie grubsze przewody 50Ohm wejdą do tej anteny, a tak samo jak wtedy wtyczkę SMA na takiego grubasa załączyć.

  Może być problem z podłączeniem grubszego kabla do dipola / symetryzacji. Nie wiem, jak to jest w tych antenach zrobione, ale są tam pętle symetryzujące, a takie często się lutuje. Jeśli zaś są na obejmach, to znacznie większa średnica może nie wejść w obejmę. 300 lub 500-tkę pewnie tak czy inaczej dałoby się podłączyć. Ale trzeba by najpierw zajrzeć w puszkę antenową.

  10 m H155 na 800MHz to jakieś 2.7dB tłumienia.

  Tłumienia na 12m na 800MHz:

  H155 ~ 3.4dB
  LMR240 ~2.9dB
  LMR300 ~2.3dB

  Chyba bym poszedł w kierunku LMR240 - ma nieznacznie większą średnicę od H155, wyjdziesz na zero przy zwiększeniu długości i złącza są łatwo dostępne.

  yoloelektronik wrote:
  Do tego ktoś pisał gdzieś, że każdy adapter/złącze to utrata 1,5dbi, więc nie wiem czy to prawda, ale jak tak to nie ma sensu przedłużacza, tylko dać cały przewód.

  Tak, to prawda, każde złącze wprowadza tłumienie, tylko kłopot w tym, że nigdy nie wiadomo jakie. Zależy to od kilku czynników, a najważniejsze to są jakość samego złącza i jakość jego osadzenia na kablu. Dobre złącza na 800MHz mają deklarowane tłumienia w okolicach ułamków dB. To co kupujesz w sklepie albo razem z kablem - zwykle nie wiadomo. Samo zaś założenie złącza na kablu to już całkowita zagadka - może być jak najbardziej poprawne albo spier.. na maksa.

  Na 800 tłumienia powinny być małe - powiedzmy , że max w okolicach 0,5dB na połączenie, ale to tylko myślenie życzeniowe. Tym niemniej, nawet w kiepskim przypadku nie powinno być więcej niż 1ddB. Znacznie większe tłumienia mogą być faktycznie na wysokich pasmach, bo tam problemy rosną lawinowo.

  Pewnym rozwiązaniem jest samodzielny zakup dobrej jakości złącz, zaciskarki, pochłonięcie wiedzy o sposobie zakładania złącz i samodzielnym wykonaniu. Jeśli jest się uważnym i spokojnym szansa na uzyskanie dobrych parametrów złącza rośnie lawinowo.

  yoloelektronik wrote:
  to muszę stosować adapter/przelotkę SMA-FME (taka 3cm bez kabla) do tego adaptera indukcyjnego z wejściem FME, a to też strata sygnału

  Dokładnie, jak przy złączach, z tą różnicą, że straty na takich przejściówkach mogą być znacznie większe niż na złączach na kablu.Po prostu takie przejścia bywają wykonywane czasami bez zwracania jakiejkolwiek uwagi na parametry - ważne, żeby coś tam przez nią przeszło. Czyli - zależy, co się trafi.

  yoloelektronik wrote:
  więc skoro nie ma innych indukcyjnych niż FME, to czy można go przerobić na SMA, albo zrobić taki adapter indukcyjny lepszy samemu?

  Jeśli adapter ma jakiś standardowy kabel (np. RG-174) to znowuż - osadzenie dokupionego gniazda i po problemie.

  Ale cz warto?

  Rozwiązaniem HADRCOROWYM byłoby dostawienie dodatkowej anteny na GSM (900MHz) z własnym kablem i po problemie.

  Zwłaszcza, że dla LTE anteny powinny być ustawione pod kątami ±45° a dla GSM pionowo.

  Ustawienie kątowe anten to znowuż mogą być pojedyncze dB większego poziomu...
 • Network and Internet specialist
  Nic nie napisałeś gdzie korzystasz z LTE800, jaki operator, sprzęt i paraetry sygnału jakie masz obecnie na 800MHz, dodatkowe 3m kabla H-155 to starta około 0,8dB sygnału na 800/900MHz czyli przy 12m kabla h-155 stracisz około 3,2dBi z zysku anteny, z kablem o tłumienności 0,19dB/m będzie 2,3dBi straty czyli wymiana kabla poprawi sygnał o około 1dB w stosunku do 12m h-155. Kwestie zasięgu telefonu można rozwiązać za pomocą VoWiFI lub routera z bramką GSM z anteną zewnętrzną i kartą głosową .
 • Level 3  
  _cheetah_ :
  Wow, dzięki za tak szerokie wyjaśnienia i odpowiedzi.
  Znalazłem w sieci zdjęcie atk-20, jeśli nie ma innych wersji to pewnie będzie to:
  Siła sygnału LTE 800 ATK-20, straty, długość przewodu, adaptery, indukcyjne
  Zatem spokojnie można i powyżej 10mm grubość anteny zastosować, byle 50 Ohm. Zadzwonię jeszcze do nich się upewnić, bo do moich kabli godzina drogi.
  LMR240 polecasz, to taki trilan 240 o innej nazwie rozumiem.
  Myślałem nad H1000 lub nawet tri-lan 400 skoro już mam wymieniać, oba 10mm. Są specjalne wtyczki szersze SMA pod nie, więc powinno być ok. Ewentualnie jakiś okazyjny odpowiednik kabla znajdę. Z drugiej strony masz rację, bo to będzie raptem niecały dB, więc chyba szkoda zachodu.

  Tak nawiasem, czy mogą być 2 różne kable o różnych długościach do jednego routera? Zmienia to coś?
  Napisałeś też o zakupie dobrej jakości złącz, jak to poznam? Polecasz jakieś SMA pod 5mm i 10mm?

  Myślałem wcześniej nad 3 anteną do GSM, ale już te 2 to niezły żagiel mam i kuszący złomiarza, ale pomyślę.
  Na jednym forum pisali coś o polaryzacji X, ale nie wiem czy to prawda:
  "99 procent anten BTS to anteny typu crosspolar, z polaryzacja +/-45 stopni. W przypadku LTE jednak anten po stronie klienckiej nie nalezy ustawiac w zgodnej z BTSem polaryzacji, wiec optymalnie jest H/V. Dzieje sie tak dlatego, ze w LTE im wiecej odbic, tym lepiej dziala MIMO. Z tego samego powodu teoretycznie LTE lepiej dziala, kiedy anteny klienta nie widza sie z antenami BTS (oczywiscie przy zachowaniu odpowiedniego poziomu sygnalu)."

  matek451:
  Operator sprzęt i parametry raczej na nic tu się zdadzą, to wina wysokości i redukowanie strat, dlatego nie pisałem. Dzięki za wyliczenia, wyglądają mało optymistycznie. Wifi calling nie działa z moim telefonem, a karty nie chcę przekładać do innego, też o tym myślałem. Chyba, że jest jakaś sieć co by Sony XZ1 Compact przyjęła, ale chyba nie ma.

  Ogólnie wszystko najważniejsze już chyba wiem, dziękuję Panom uprzejmie za fachową pomoc.
 • Network and Internet specialist
  yoloelektronik wrote:
  Zatem spokojnie można i powyżej 10mm grubość anteny zastosować, byle 50 Ohm.

  No, nie jestem przekonany, czy kabel 1cm wlazłby pod tę obejmę ot tak, po prostu.

  yoloelektronik wrote:
  LMR240 polecasz, to taki trilan 240 o innej nazwie rozumiem.

  Tak. Zresztą odpowiedników (mniej więcej) jest więcej - przykładowo CNT-24, MRC-240, RF-240, RG-213, RG-7

  yoloelektronik wrote:
  Z drugiej strony masz rację, bo to będzie raptem niecały dB, więc chyba szkoda zachodu.

  I jeszcze weź pod uwagę, że podłączałbyś dwa grube i sztywne kable pod delikatne router.

  yoloelektronik wrote:
  Tak nawiasem, czy mogą być 2 różne kable o różnych długościach do jednego routera? Zmienia to coś?

  Mogą. Zmienia o tyle, że poziomy sygnałów z obu anten będą się między sobą mniej lub bardziej różnić (zakładając, że z anten schodzą podobnie). Wielkość różnicy będzie zależna oczywiści od różnicy długości i typów kabli. I co teraz będzie? Ano, zależy od sytuacji.
  Przy sensownych poziomach sygnałów, dobrych SINR i różnicach do kilku dB - pewnie nie zauważyłbyś różnicy.
  Przy słabych parametrach sygnału, czyli niskich poziomach / SINR takie pojedyncze decybelowe różnicy mogłyby skutkować już jakimiś widocznymi różnicami w transferach, ale nie da się powiedzieć, czy byłoby to kilkanaści procent, czy dużo mniej / więcej.

  Przy MIMO2x2 jest tak, że dwukrotny wzrost prędkości w stosunku do pojedynczej nośnej będzie, jeśli oba strumienie będą miały taką samą prędkość. Jeśli jeden będzie miał mniejszą prędkość niż drugi (tu z uwagi na nierównowagę dosyłu kablami) to właśnie może nie być x2, a np. x1.8

  Oczywiście, to tylko teoretyczne gdybanie, bo o wszystkim zawsze i tak decydują warunki odbiorcze i instalacja.

  yoloelektronik wrote:
  Na jednym forum pisali coś o polaryzacji X, ale nie wiem czy to prawda:

  Prawdą jest, że BTS-y pracują w polaryzacji skrośnej (±45°), co do reszty, to wolę nie komentować.

  W realu znakomita większość anten pikowana jest "po bożemu" na BTS. W skrajnych przypadkach anteny pikowane są na stację nie tylko w poziomie, ale i w pionie (pobliże BTS-a, duża różnica wysokości anten BTS-a i odbiorczych, niekorzystne warunki terenowe...). Po prostu - czym precyzyjniej antena ustawiona jest na stację, tym lepszej jakości sygnał można osiągnąć - w ogólności - czym większy poziom --> tym większa jakość sygnału. A jakość sygnału = prędkość przesyłu.

  A żeby być już całkiem w porządku - zawsze powinno pikować się anteny na max jakości odbieranych sygnałów, a nie na max poziomu. Zwykle ustawienia pokrywałyby się, ale są wyjątki.
  W przypadku LTE będą to wskazania SINR / RSRQ.

  Anteny nieskierowane na stacje zdarzają się w zasadzie chyba tylko w dwu przypadkach:
  • minimalizacji zakłóceń od innego BTS-a / innego źródła zakłóceń wykorzystując charakterystyki anteny. Tu odkręcenie może sięgać nawet kilkudziesięciu stopni
  • odbioru sygnału z odbicia.

  A co do ustawienia anten na domu - moim zdaniem powinny być ustawiane pod kątem. W przypadku Yag i logów - obowiązkowo. Ile na tym można zyskać - na poziomie zwykle niewiele, natomiast więcej na jakości sygnałów. I taka ciekawostka na koniec - w trudnych warunkach, przy odbiorze bez widoczności nadajnika odbierane sygnały mogą mieć dodatkowo skręcone polaryzacje... ;)
 • Level 3  
  Dziękuję za powyższy wykład!
  Jestem po montowaniu anten, nie wiem od czego zacząć.
  Dzwoniłem do Dipola i mnie z technikiem połączono na moje zapytanie o grubość kabla do ATK20 dostałem: "Tak można do tej anteny zamontować 10mm kabel."
  W praktyce musiałem nożem kroić obudowę bo max 155 wejdzie ;D Chyba, że to był jakiś żartowniś i uznał, że pytam o długość kabla. Ewentualnie starej daty spec i pomyślał, że przecież obudowa plastikowa.

  Zgodnie z tym co napisaliście 12m H1000 działa podobnie jak 10m h155. Chociaż ten oryginalny od ATK-20 to nie H155 tylko o takich samych parametrach bardziej wytrzymały na pogodowe warunki zamiennik.

  Polaryzacja skośna X slant, czy jak jej tam zamieniła:

  Było na 2 antenach pionowa pozioma:
  RSSP 114
  RSSI -85
  RSRQ -12
  SINR -10
  Jest na 2 antenach ukośna ukośna:
  RSSP 107
  RSSI -81
  RSRQ -7
  SINR 9

  Dodam, że wkręcanie H1000 do Huawei B315 to jest kręcenie routerem, a nie kablem, więc jak na 2 kable idzie to przynajmniej do jednego jakąś przelotkę lub pigtail jeśli brak przelotek. No chyba, że ktoś to na stałe już montuje to może jakimiś kombinerkami małymi po milimetrze dokręci. Tak nawiasem czemu w tych routerach dali jeszcze takie wgłębienia na te SMA, że palec trudno włożyć to nie wiem.

  Z ciekawostek dodam, że kombinowałem i zakupiłem trójnik SMA więc można na jednym kablu dać i internet i telefon, tylko, że gdy doda się te wszystkie przedłużacze (bo w router nie da się go wkręcić (raz jeszcze dzięki huawei za tą konstrukcję) to razem sygnał spada prawie połowę, ale przy wyłapanym dobrym 4G spadnie do max 2G.

  Kolejna ciekawostka odnośnie urządzenia o nazwie adapter indukcyjny. Ten co kupiłem na rzep chiński działa ok, ale go rozkręciłem i zrobiłem ulepszoną wersję. Tak jak chiński łapał 2G tak mój łapie 3G i 4G. Konstrukcja wygląda tak. Drut miedziany w sumie jakikolwiek, od kabla 1mm lub mniej, dajemy z 2cm potem 90 stopni zagięcie i 2,5 cm, potem zagięcie 180 i 2,5 i tak z 3-4 razy. Przykładamy do smartfona (tam gdzie antenę - sprawdzić w instrukcji w necie) i gotowe, tylko trzeba poszukać jak mu pasuje. Można sobie to potem wlutować do złącze SMA czy jakie potrzeba i przykręcić do anteny.
  Dodam, że telefon musi mieć wysoki SAR, mój ma 1,3 EU głowa ciało, SAR 0,8 innego modelu nie wystarczył. A są takie co mają i 1,6. SAR to siła promieniowania tej anteny i wszystkie mają podane wpisując w google model + SAR.

  Jeszcze taka informacja, że przy ok -107-110 RSRP 4G łapie indukcyjnie od SINR ok 0. Poniżej tylko 2G ewentualnie 3G. Chociaż nie znam się to się wypowiem.

  Kolejna informacja: Przelotka działa o niebo lepiej niż nawet 20-30cm przewód przedłużający.

  Dla potwierdzenia: 1 antena 107 RSRP to na 2 antenach też jest 107 RSRP, dwie anteny tylko SINR podwoją i chyba RSRQ.

  Więc dziękuję wszystkim za pomoc.

  Mam tylko jeszcze jedno pytanie, bo anteny łapią tymi rurkami sygnał i on idzie na rdzeniu, ale dalej jest połączony ze słupem metalowym i słup ma też drugą antenę, czy to nie przeszkadza, że w są praktycznie te anteny razem połączone słupem? Czy lepiej je rozłączyć dając izolację? Ma to jakieś znaczenie? Nie idzie mój sygnał w ziemię niczym piorun? :D
 • Network and Internet specialist
  yoloelektronik wrote:
  Mam tylko jeszcze jedno pytanie, bo anteny łapią tymi rurkami sygnał i on idzie na rdzeniu,

  Niedokładnie tak idzie... ;)

  Elementem aktywnym, czyli tym, który odbiera sygnał jest de facto dipol pętlowy, czyli ten element, do którego mocowany jest kabel antenowy.

  Reszta elementów, znaczy się owe "rurki", to dipole proste robiące tylko za elementy pobudzające główny dipol. Wszystko dzieje się w eterze, a nie w nośniku ("rdzeniu") - z angielska zwanym boom. Czyli sam "rdzeń" nie nic do odbioru, to tylko element mechaniczny mocujący wszystkie dipole.

  yoloelektronik wrote:
  i on idzie na rdzeniu, ale dalej jest połączony ze słupem metalowym i słup ma też drugą antenę, czy to nie przeszkadza, że w są praktycznie te anteny razem połączone słupem?

  I o to właśnie chodzi, aby było połączenie galwaniczne pomiędzy dipolami a nośnikiem i dalej masztem aż do ziemi. Chodzi o wyrównywanie i usuwanie potencjałów elektrostatycznych indukujących się na końcówkach dipoli prostych ("rurek") w określonych warunkach atmosferycznych, które to ładunki mogą negatywnie wpływać na parametry anteny.

  yoloelektronik wrote:
  Nie idzie mój sygnał w ziemię niczym piorun?

  Spoko, nie... wszystko w router... ;)

  Ale, jak przywali, a przywalić potrafi, to i szybki odwiedzi router...

  yoloelektronik wrote:
  Konstrukcja wygląda tak. Drut miedziany w sumie jakikolwiek...

  Fajne ;)

  yoloelektronik wrote:
  Dla potwierdzenia: 1 antena 107 RSRP to na 2 antenach też jest 107 RSRP, dwie anteny tylko SINR podwoją i chyba RSRQ.

  Poziomy nie rosną, bo sygnały się nie sumują, tylko są odbierane niezależnie na matrycy.