Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Hyundai I30 2008r. - nie działa podświetlenie deski rozdzielczej

24 Aug 2020 17:55 1239 1
  • Level 10  
    Mam problem z podświetleniem na desce rozdzielczej w i30 z 2008.

Po włożeniu kluczyka do stacyjki zapala się podświetlenie wyświetlacza, prędkościomierza, klimatyzacji itp. ale włączając światła mijania powyższe oświetlenie gaśnie. Bezpieczniki sprawdzałem są ok (te pod kolumną kierownicy i w okolicy aku.) Czy jest jakiś przekaźnik, który to reguluje.

Proszę o pomoc bardziej zaawansowanych kolegów.

PS. Mam też pytanie odnośnie podłączenia wiązki do deski rozdzielczej. Chodzi konkretnie o wiązkę elektryczną, która jest min. od przycisku ESP off. Mianowicie wychodzą z niej 3 końcówki. Jedna żółta, biała i czarna. O ile żółta i biała mają podpowiedź gdzie podpiąć gdyż odpowiedniego koloru są naklejki na przyciskach własnie ESP off i regulacji świateł o tyle czarna nie mam pojęcia do czego powinna być podpięta.
  • Level 10  
    Jednak za głupotę trzeba płacić (w tym przypadku punktami na forum ;) ).
    Nie dawał mi spokoju przewód z czarną końcówką.
    Jeszcze raz przejrzałem cały internet.
    Niektóre modele I30 mają panel który ma regulację świateł, ESP off i możliwość regulacji podświetlania deski rozdzielczej.
    U mnie w miejscu tej regulacji jest zaślepka.

W samochodach które miałem do tej pory z grupy VAG, niepodłączony przewód i zaślepka były osobnym bytem. Producent dawał tą samą wiązkę dla różnych konfiguracji i pozwalało to na możliwość rozbudowy o "dodatkowe wyposażenie" np nagłośnienie w tylnych drzwiach itp. A zaślepka była po prostu kawałkiem plastiku zaślepiającym dziurę.
    Hyundai rozwiązał sprawę nieco inaczej.
    Faktycznie jest możliwość rozbudowania wyposażenia (stąd ten trzeci przewód) i dokupując regulator mogę zmieniać natężenie światła na desce rozdzielczej. Ale...
    W przypadku gdy nie mam takiego regulatora zaślepka jest "przyciskiem" powodującym stałe natężenie światła.
    I to właśnie było przyczyną powyższego problemu. Odpięta była czarna końcówka od zaślepki która jest zworą. Była przerwa na obwodzie i stąd ten mój "problem".
    Sorry za zaśmiecenie forum ale może komuś z podobnym problemem to pomoże. Temat do zamknięcia.