Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyznana moc przyłączeniowa 12kW a podłączenie agregatu 16kW

24 Sie 2020 22:11 840 27
  • Poziom 3  
    Ja to się tylko zastanawiam, dlaczego autor zakłada nowe konto do kolejnego pytania odnośnie agregatu - oczywiście znajomego.

A ja się zastanawiam po co jest to forum jak nie można pogadać na jakieś problemy z ludźmi tylko rozmowa schodzi na jakieś dziwne tematy.

Dzięki za pomoc tym którzy wnieśli coś do tego tematu, ale dalej nie ma już sensu dyskutować bo rozmowa zeszła z niektórymi na zły tor.

Pozdro i dzęki tym, którzy coś wnieśli do tej rozmowy.

Moderowany przez Łukasz-O:

Kolejny temat zniszczony przez kolejnego klona od agregatu.
    Ban.

• HelukabelHelukabel
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Czy sama zmiana bezpieczników tu wystarczy czy jednak to za mało i wymaga papierologii bo raczej instalacja wytrzyma tylko zabezpieczenia trzeba dać mocniejsze

Czy wytrzyma tego nikt Ci nie powie, bo nikt nie wie co to za instalacja. To oceni Zakład Energetyczny. Pierwsza rzecz to złożyć wniosek do ZE o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Zabezpieczenia wymienia ZE, nie Ty.

#2 Prąd rozruchowy w gwieździe wynosi 62.2 A. Nie ma najmniejszych szans na używanie tej chłodni przy zabezpieczeniu 25 A, i to jeszcze przy obciążeniu od odbiorników w domu.

#3 Od biedy 6mm2 ujdzie, ale jest to absolutnie absolutne minimum.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Michał643 napisał:
    To oceni Zakład Energetyczny.

Nieprawda. Należy dostosować instalację we własnym zakresie.

YAKXS 5x25mm bo lepiej mieć zapas niż przekopywać 30m co dwa lata. Koszt znikomo żaden.
  • Poziom 20  
    pol102 napisał:
    Michał643 napisał:
    To oceni Zakład Energetyczny.

Ehh, przepraszam. Miało być napisane: to oceni elektryk.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 3  
    Hmm to źle tłumaczyłem to oznaczenia, bo pierwszy to prąd pracy drugi to prąd rozruchowy, więc tu musi być coś przemysłowego z zabezpieczeniami ponad 100A.

W takim razie nie lepiej instalację domową zostawić na starych zabezpieczeniach, jakie są, ale zrobić nową rozdzielnicę gdzie będą zabezpieczenia przemysłowe z tym, że zabezpieczenia na liczniku zwiększy zakład, ale zostanie zachowana selektywność dom pozostanie na C25, a obiekt gdzie będzie chłodnia będzie miał nowe przyłącze od licznika z zabezpieczeniami przemysłowymi? Rozumiecie instalacja od licznika ze zwiększoną mocą i zwiększonymi zabezpieczeniami, ale rozdzielona w rozdzielnicy na część przemysłową i domową. Dom będzie miał takie, jakie ma teraz a chłodnia będzie miała swoje zabezpieczenia i swoją osobną instalację.

Pytanie jeszcze z tej pierwszej fotki na zdjęciu, co to jest obciążalność stara miała 10/40A a teraz jest 5/80 Nie wiem, o jaką obciążalność i czego chodzi. Kabli?

Cytat:

Tzn. wiem, że to za licznikiem to już samemu trzeba, ale w sumie to nie jest problem, bo chodzi o to czy to, co jest przy liczniku wytrzyma, a tu musi jednak zakład pozmieniać tam nie można samemu nic zmieniać… chyba.
    Za licznikiem (od rozdzielnicy) w sumie cała instalacja do tego agregatu i tak jest do zrobienia, więc ją się dostosuje gorzej byłoby jak należałoby i tą domową rozbrajać, ale jak piszę w rozdzielnicy można polecieć osobną instalacją na chłodnię i będzie OK.
    No ale pytam na co zwrócić uwagę aby potem nie drapać się po głowie.

Cytat:
    YAKXS 5x25mm, bo lepiej mieć zapas niż przekopywać 30m, co dwa lata. Koszt znikomo żaden.

Generalnie kabel poleci po ścianie nie będzie w ziemi, ale właśnie chodzi, aby był ten zapas i aby nie dali za małego przekroju.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    korsarz2020 napisał:
    Tzn. wiem, że to za licznikiem to już samemu trzeba, ale w sumie to nie jest problem, bo chodzi o to czy to, co jest przy liczniku wytrzyma, a tu musi jednak zakład pozmieniać tam nie można samemu nic zmieniać… chyba.

Wystąp o techniczne warunki przyłączenia i się dowiesz.

korsarz2020 napisał:

Cytat:
    YAKXS 5x25mm, bo lepiej mieć zapas niż przekopywać 30m, co dwa lata. Koszt znikomo żaden.

Generalnie kabel poleci po ścianie nie będzie w ziemi, ale właśnie chodzi, aby był ten zapas i aby nie dali za małego przekroju.

Jeśli nie będziesz chciał ruszać starej części instalacji to YAKXS 4x25 i zakładając układ TNC wykonać uziemiony rozdział PEN w miejscu gdzie będzie rozdzielnica docelowa.
  • Poziom 3  
    W przypadku, aby nie ruszać starej domowej instalacji, bo to za duże teraz koszty, dodatkowa praca, aby ją modernizować a dom jest na starej właśnie instalacji gdzie nie ma tych zabezpieczeń różnicowoprądowych to czy wykonanie dodatkowej rozdzielnicy do chłodni, która byłaby zrobiona w układzie sieci, która zezwala na zainstalowanie wyłącznika różnicowoprądowego, czyli należałoby przejść z TN-C na układ IT to jest to do zrobienia? Coś takiego?

Nie wiem dokładnie jak to jest na tej posesji, ale na wsi obok widziałem na transformatorze, że jest to sieć TN-C. Także pewnie układ TN-C. W takiej sieci nie można stosować RCD jest to zabronione, więc aby zastosować wyłącznik różnicowoprądowy w układzie sieci TN-C należałoby przejść na układ sieci IT tylko czy tak można zrobić, że za licznikiem jedna instalacja rozchodzi się na dom i można ją zostawić po staremu, a drugą zrobić dla budynku gospodarczego, która będzie w układzie sieci IT z zabezpieczeniami? Wydaje mi się, że tak., ale może o czymś nie wiem.

Tam gdzie są różnicówki chyba nie mogą być falowniki, bo jest problem, ale z drugiej strony instalacja przemysłowa może warto byłoby dać te różne zabezpieczenia zawsze to i bezpieczniejsze w użytkowaniu jest, a falownika itp. ustrojstwa tam raczej nie będzie.
  • Poziom 20  
    korsarz2020 napisał:
    W takiej sieci nie można stosować RCD jest to zabronione, więc aby zastosować wyłącznik różnicowoprądowy w układzie sieci TN-C należałoby przejść na układ sieci IT

Dwa pytania:
    1. Po co RCD?
    2. Skąd tak szalony pomysł na układ IT?
  • Poziom 42  
    korsarz2020 napisał:
    Na tym gospodarstwie będzie zainstalowana sprężarka chłodnicza, która będzie schładzać magazyn z produktami rolnymi. Moc tego agregatu to 16kW.

Sama sprężarka niczego nie schłodzi. Musi być instalacja chłodnicza, a ona z reguły zawiera jeszcze co najmniej wentylatory skraplacza i parownika. Także trzeba doliczyć jeszcze z 1-2kW potrzebnej mocy.
    Widzę dziwne podejście do tematu. Trzeba by zacząć od określenia wielkości komory i jej izolacji (bardzo ważna sprawa!). Potem dobór wielkości mocy chłodniczej i urządzenia. Z danych urządzenia wyszło by zapotrzebowanie na moc elektryczną.
    Wygląda, że ktoś uparzył sobie na złomie w Niemczech agregat chłodniczy i próbuje go "wpasować" w swoją sytuację.
    Ogólnie wszystko jest robione "po polsku" czyli od d..py strony. Nawet nie chcę myśleć jak wygląda sprawa czynnika chłodniczego...
    Stosując nowoczesne dobrze dobrane urządzenie na pewno zapotrzebowanie na moc ciągłą i chwilową było by mniejsze.
    Szczerze mówiąc czarno widzę szanse na tak duży przydział mocy oraz wystarczającą sztywność sieci aby udźwignęła te 100A prądu wymaganego rozruchowego. Niby można próbować startu gwiazda-trójkąt ale wymaga to rozsądnej automatyki chłodniczej, a nie tylko elektrycznej.
  • Moderator sekcji Technicznej
    korsarz2020 napisał:

Na tym gospodarstwie będzie zainstalowana sprężarka chłodnicza, która będzie schładzać magazyn z produktami rolnymi. Moc tego agregatu to 16kW. Do tego dojdą jeszcze inne urządzenia

Czegoś nie rozumiem. Chłodnie na 60 - 90 ton jabłek mają mniejsze moce pobierane. Pachnie mi tu amatorszczyzną, więc zapytam konkretnie. Czy obiekt w którym będzie obniżana temperatura jest budynkiem zaprojektowanym specjalnie do tego celu i wykonanym przez fachowców?
  • Poziom 42  
    retrofood napisał:
    Czy obiekt w którym będzie obniżana temperatura jest budynkiem zaprojektowanym specjalnie do tego celu i wykonanym przez fachowców?
    "
    Mam poważne obawy, że żadnego projektu nie ma. Jest tylko genialny" pomysł użycia złomowej sprężarki. Po parametrach ciśnieniowych widać, że najprawdopodobniej była na czynnik R22. Od 2010 zakazany do użycia nawet w naprawianych urządzeniach.
    retrofood napisał:
    Chłodnie na 60 - 90 ton jabłek mają mniejsze moce pobierane.

Możliwe. Wszystko zależy od izolacji cieplnej komory i wymaganej szybkości schłodzenia określonej ilości towaru.
  • Poziom 20  
    Sprężarka ze zdjęcia to najnormalniejszy bitzer więc tutaj bym się nie czepiał, chłodnia do jabłek, sprężarka 16kw, licząc na oko 48kw mocy chłodniczej... To jednak musi być kawał pomieszczenia :D Może kolega chociaż podać kubaturę tej chłodni i jej izolacje ?
  • Poziom 42  
    miernik998 napisał:
    Sprężarka ze zdjęcia to najnormalniejszy bitzer więc tutaj bym się nie czepiał,

A skąd wiesz, że Bitzer? Pamiętasz tabliczki znamionowe? Przecież reszta tabliczki, z typem sprężarki "umknęła" ze zdjęcia.
    Zakres ciśnień sugeruje R22 lub "następców". Idę o zakład, że sprężarka lub nawet cały agregat skraplający( nie wiadomo cz jest?) są z demontażu i powinny wylądować na złomie (i to specjalnym), bo wg. prawa nie wolno ich powtórnie użyć nawet jak są zupełnie sprawne.
    miernik998 napisał:
    sprężarka 16kw, licząc na oko 48kw mocy chłodniczej... To jednak musi być kawał pomieszczenia

COP=3, optymistyczne podejście. Wg mnie bez szans.
    A kawał to jest z tego "projektu", a nie pomieszczenia.
  • Moderator sekcji Technicznej
    miernik998 napisał:
    To jednak musi być kawał pomieszczenia :D Może kolega chociaż podać kubaturę tej chłodni i jej izolacje ?

Kiedyś współpracowałem z producentem płyt warstwowych, więc orientuję się, że wiele różnych chłodni wybudowano w ostatnich 30 latach bez oficjalnych projektów, w najróżniejszych wiatach czy halach, co nie znaczy, że robiono to na łapu-capu. Przeważnie poszczególnymi dziedzinami zajmowały się firmy - specjaliści w branży i wszystko było w jak najlepszym porządku. Inwestor zajmował się np. uzyskaniem administracyjnej zgody na zmianę sposobu użytkowania jakiejś stodoły czy starej hali produkcyjnej (w ten sposób były gotowe mury i dach), ekipa producenta płyt warstwowych ustawiała wewnątrz "pudełko" zabezpieczające przed przenikaniem ciepła (dbając o likwidację wszelkich ewentualnych mostków termicznych), a specjaliści od chłodzenia dostawali dane np. geometryczne i dobierali do całości sprzęt chłodzący. W ten właśnie, niby półamatorski sposób, powstawały chłodnie całkowicie profesjonalne i nowoczesne. Bo każdy zajmował się tym, w czym się specjalizował.
    Natomiast próby przerobienia babki na panienkę do wzięcia, są skazane na niepowodzenie. Już sama próba cedzenia informacji przez Autora świadczy o nieprofesjonalnym podejściu do tematu. Tak jakby było się czego wstydzić.
  • Poziom 22  
    retrofood napisał:
    Tak jakby było się czego wstydzić

Bo jest. W Taryfa gospodarcza do produkcji rolnej powinna być C a nie G - poczytaj u swojego dystrybutora. G jest dla gospodarstwa domowego, a nie rolnego. To tak jakbyś jeździł na bilet ulgowy w autobusie, tak trochę małe oszustewko, kradzieżyjka, ale dzięki czemu ja mam prąd.

Ale uwaga, Marszałek może latać samolotem Air Kuchciński.
    https://www.cire.pl/item,18560,8,0,0,0,0,0,en...kacji-odbiorcow-do-grup-taryfowych-g-i-c.html
    Od 1 stycznia 2006 r. pobieranie energii elektrycznej sprzecznie z zasadami kwalifikacji do grup taryfowych uważane będzie za niezgodne z umową sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług przesyłowych. Skutkować to będzie zmianą warunków umowy oraz korektą faktur za udowodniony okres niezgodności.

Do grupy taryfowej G zaliczani są odbiorcy pobierający energię elektryczną na potrzeby:
    1. wiejskich i miejskich gospodarstw domowych oraz pomieszczeń gospodarczych związanych z prowadzeniem tych gospodarstw, tj. pomieszczenia piwniczne, garaż, strych,
    2. lokali o charakterze zbiorowego zamieszkania, tj.: domy akademickie, internaty, hotele robotnicze, klasztory, plebanie, wikariaty, kanonie, rezydencje biskupie, domy opieki społecznej, domy dziecka, jak też znajdujące się w tych lokalach pomieszczenia pomocnicze, tj. czytelnie, pralnie, kuchnie, pływalnie, warsztaty itp.służące potrzebom bytowym mieszkańców,
    3. mieszkań rotacyjnych, mieszkań pracowników placówek dyplomatycznych i zagranicznych przedstawicielstw,
    4. domów letniskowych, domów kempingowych i altan w ogródkach działkowych oraz w przypadkach wspólnego pomiaru, administracji ogródków działkowych,
    5. oświetlenia w budynkach mieszkalnych: klatek schodowych, numerów domów, piwnic, strychów, suszarni, itp.,
    6. zasilania dźwigów w budynkach mieszkalnych,
    7. węzłów cieplnych i hydroforni, służących do zasilania w ciepło i wodę wyłącznie lokali mieszkalnych,
    8. garaży indywidualnych użytkowników.

Zakwalifikowanie do grupy taryfowej G jest możliwe wyłącznie w przypadku gdy w wymienionych obiektach nie jest prowadzona działalność o charakterze handlowo-usługowym.
    W gospodarstwach rolnych energię elektryczną pobieraną na cele produkcyjne (w szczególności przez: szklarnie, chłodnie, chlewnie, pieczarkarnie, fermy hodowlane) rozlicza się na podstawie wskazań odrębnych układów pomiarowo-rozliczeniowych według cen i stawek opłat właściwych dla grup taryfowych C, B.
    Kto powinien zgłosić się do Rejonowego Biura Obsługi Klienta ENERGI:
    Odbiorcy dotychczas rozliczający się w grupie taryfowej G, a zużywający energię elektryczną na potrzeby prowadzonej działalności handlowo - usługowej jeżeli na te cele wykorzystują osobne pomieszczenia wydzielone z gospodarstw domowych (miejskich i wiejskich), na cele produkcyjne w gospodarstwach rolnych ( w szczególności szklarnie, chłodnie, chlewnie, pieczarkarnie, fermy hodowlane)
    Jak postępować w przypadku wątpliwości lub stwierdzenia niezgodności z zasadami kwalifikacji do grupy taryfowej G i C
    Klient zobowiązany jest do zgłoszenia we właściwym terenowo Rejonowym Biurze Obsługi Klienta ENERGI prośby o weryfikację grupy taryfowej.
    W przypadku całkowitego przejścia z grupy taryfowej G do grupy taryfowej C, Klient zawiera nową umowę sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług przesyłowych w grupie taryfowej C.
    W przypadku konieczności rozdzielenia pobieranej energii elektrycznej na rozliczaną w taryfie G (gospodarstwa domowe) oraz części energii zużywanej na potrzeby prowadzonej działalności handlowo-usługowej lub w przypadku gospodarstw rolnych na cele produkcji w działach specjalnych produkcji rolnej, Klient zobowiązany jest do jednoczesnego wystąpienia o wydanie nowych warunków przyłączenia w celu rozdziału posiadanej instalacji elektrycznej.
    Po dokonaniu przez Klienta rozdziału instalacji ENERGA dokona zainstalowania licznika właściwego dla rozliczenia w grupie taryfowej C.

korsarz2020 napisał:
    Czy sama zmiana
    korsarz2020 napisał:
    Nie wiem jak to
    korsarz2020 napisał:
    Jaki najlepiej dać kabel

Jak to mówią sadownicy z moich okolic: po cio mi sztudia, tsza mić głowe na karku. I potem się zaczyna po grójecku: Elektryka je prosta, na kolory, a pan kcesz tyle pinonchuf. Za cooo?
  • Poziom 3  
    Źle odczytałem z notatek informacje, bo tam było podane 16kW, ale to jest wydajność chłodnicza tu jest specyfikacja tego urządzenia tylko nie wiem czy tu też chodzi o model 4dc-5.2Y-40s bo w specyfikacji podany jest tylko (4DC-5.2Y), a ten agregat to dokładnie Bitzer 4dc-5.2Y-40s
    https://www.hosbv.com/data/specifications/6675_6675.pdf

Cytat:
    W tej specyfikacji jest podane, że:
    Napięcie silnika 380-420V Y-3-50Hz
    Maksymalny prąd roboczy 13,5 A.
    Prąd rozruchowy (wirnik zablokowany) 62,2 A
    Maks. Pobór mocy 8,0 kW

Cytat:
    Sama sprężarka niczego nie schłodzi. Musi być instalacja chłodnicza, a ona z reguły zawiera jeszcze co najmniej wentylatory skraplacza i parownika. Także trzeba doliczyć jeszcze z 1-2kW potrzebnej mocy.

Dokładnie tu musi być cała instalacja i coś takiego będzie.

Cytat:
    Czy obiekt w którym będzie obniżana temperatura jest budynkiem zaprojektowanym specjalnie do tego celu i wykonanym przez fachowców?

Wiadomo jak to w PL realiach bywa, ale budynek został zrobiony pod założenia, jakie ma spełniać jest z paneli warstwowych zrobiony.

Cytat:
    Po parametrach ciśnieniowych widać, że najprawdopodobniej była na czynnik R22

Nie wiem, jaki będzie czynnik, ale z tego jak widzę po ogłoszeniach w necie to dla tej chłodziarki stosują czynnik R404a. Generalnie instalacja jest wymiarowana na ponad 400m3 tak aby nie była za mała.

Cytat:
    Dwa pytania:
    1. Po co RCD?

Dla bezpieczeństwa skoro w domach teraz jest to standardem to w obiektach gdzie masz kontakt z metalowymi częściami warto może i taki układ zabezpieczający wstawić jak jest taka możliwość. Tak mi się wydaje.
    Cytat:
    2. Skąd tak szalony pomysł na układ IT?

Mam skrypt z bardzo dobrym opracowaniem ludzi nauki z politechniki śląskiej i jest tu omówione wiele ciekawych rzeczy, więc cytuję, co podali ludzie z tytułami doktora, profesora, a którzy są fachowcami, jeśli chodzi o elektrotechnikę. Zacytuję:
    RCD stosuje się w układach sieciowych z osobnym przewodem ochronnym w instalacji. Podłączenie różnicówki możliwe jest w układach: TN-S, TN-C-S, TT, IT
    W układzie TN-C stosowanie RCD jest zabronione. Włączając RCD w układ sieci TN-C przechodzi się na układ sieci IT.
    To są informacje z opracowania, także cytuję tu ludzi z tytułami naukowymi.
    Z tego, co wiem to IT stosuje się tam gdzie jest potrzeba szczególna ochrona np. w szpitalach.
    Patrząc jednak na to, co przedstawili autorzy skryptu (nie chce mi się wklejać tutaj zdjęć ze skryptu) to można z układu TN-C przejść na TN-C-S i wtedy można zastosować różnicówkę poprawnie.
    TN-C-S jest dobre, bo wystarczy raz zrobić rozdział PEN w rozdzielnicy (pamiętając też o uziemieniu) i już mamy całą instalację w układzie, którą można zabezpieczać też poprzez RCD, ale wymaga ona, aby cała instalacja w domu była 3-żyłowa. Jeśli nie mamy takiej instalacji, a chcemy tylko włączyć wyłącznik różnicowoprądowy w układ sieci TN-C to musimy przejść na układ sieci IT lub TT (tak to rozumiem mogę sobie wstawić RCD gdzieś tam, ale muszę uziemić urządzenie).

Pewne rzeczy nie są moim wymysłem, ale przypisem tego, co napisali naukowcy. Wiem, że temat RCD to temat, który często był wałkowany i są na temat tej różnicówki różne zdania różnych ludzi.
    Jak nie można zmodernizować instalacji, ale chcę coś zabezpieczyć przez RCD to zastosowanie układu IT lub TT wydaje się poprawne, a jak nie to zrobić instalację z TN-C na układ TN-C-S. Tak to rozumiem, ale przedstawiam to, co pokazali autorzy tego skryptu podłączenie rózniocówki w różnych układach sieci jest możliwe dla TN-S, TN-C-S, TT i IT oczywiście muszą być spełnione pewne warunki. TN-C do tego w ogóle się nie nadaje. W TN-C przewód neutralny jest też przewodem ochronnym, a rozłączanie przewodów ochronnych jest niedozwolone. Rożnicówka rozłącza fazy, ale i przewód neutralny.
    Inna ważna sprawa w TN-C w gniazdkach przewód neutralny jest połączony z przewodem ochronnym. Jeżeli nastąpiłoby przebicie na obudowę urządzenia, prąd popłynie przez obudowę to z punktu RCD nie będzie zauważalna awaria. RCD sprawdza tylko różnicę między prądem wypływającym, a wpływającym, a ta pozostanie w tym przypadku nieprzemienna.

Na wsiach często jest tak, że ludzie nie mają budżetów bez dna. Jak napisał kolega
    Cytat:
    Kiedyś współpracowałem z producentem płyt warstwowych, więc orientuję się, że wiele różnych chłodni wybudowano w ostatnich 30 latach bez oficjalnych projektów, w najróżniejszych wiatach czy halach, co nie znaczy, że robiono to na łapu-capu. Przeważnie poszczególnymi dziedzinami zajmowały się firmy - specjaliści w branży i wszystko było w jak najlepszym porządku

Często tak jest, że jest jakaś stodoła, ale nie opłaca się stawiać nowej hali, bo to ogromne koszty, zabudowywane się pomieszczenia, ktoś inny montuje to, co tam jest wymagane i tak to działa.

W pewien sposób temat został trochę rozwikłany, ale ja nie mam wszystkich informacji, dlatego też wszystkiego nie wiem, co jakie ma parametry i jak będzie działać.

Zapytałem ojca jak to było z instalacjami kiedyś. Powiedział mi, że kiedyś było tak, że jak zakładali elektrycy prąd ludziom to kopano rów na 20m kładli tam druta robiło to jako uziemienie. Później modernizowali instalacje ten drut nie był już wymagany polikwidowali to i zostało to, co idzie tylko ze słupa… Teraz się okazuje, że to za mało.

Jak coś przeinaczyłem to poprawcie dla potomnych jak się nie będę zgadzał to odeślę do źródła, ale chyba z tymi układami i różnicówką się nie pomyliłem.
  • Poziom 22  
    korsarz2020 napisał:
    RCD- warto może i taki układ zabezpieczający wstawić jak jest taka możliwość

Jeden z niewielu, co to rozumie kwestie podniesienia bezpieczeństwa.
    korsarz2020 napisał:
    zastosowanie układu IT

No to postaw transformator 3f o mocy przynajmniej 2-3x takiej co odbiór.
    korsarz2020 napisał:
    kopano rów na 20m kładli tam druta robiło to jako uziemienie
    korsarz2020 napisał:
    Później modernizowali instalacje ten drut nie był już wymagany

Wg mnie był wymagany od lat 60-tych. Być może były jakieś "przerwy w obowiązku stosowania". A Polak, jak nie ma obowiązku prania majtek, to nie pierze i chodzi dopóki się nie połamią.
    PS.
    Powinieneś do urządzeń służących produkcji położyć nowy kabel i wystąpić o osobny licznik. To nie gospodarstwo domowe.
    PS1. Nie zapominaj o ochronie przeciwprzepięciowej.
    Policz dla siebie ochronę odgromową:
    https://www.spinpol.com.pl/programy
    Zobacz co wyjdzie.
  • Poziom 20  
    korsarz2020 napisał:
    TN-C-S jest dobre, bo wystarczy raz zrobić rozdział PEN w rozdzielnicy (pamiętając też o uziemieniu) i już mamy całą instalację w układzie, którą można zabezpieczać też poprzez RCD, ale wymaga ona, aby cała instalacja w domu była 3-żyłowa.

Czemu mieszasz do tego instalacje w domu? Niech ona zostanie w świętym spokoju. Trzeba zrobić osobną instalację wyłącznie dla chłodni.
    korsarz2020 napisał:
    Na wsiach często jest tak, że ludzie nie mają budżetów bez dna.

To dlaczego w takim razie układ IT? Czy zdaje sobie kolega sprawę jak się realizuje tam zabezpieczenia? To jest najdroższy z możliwych układów sieciowych.
    korsarz2020 napisał:
    RCD sprawdza tylko różnicę między prądem wypływającym, a wpływającym

Dokładnie tak, tylko w tym przypadku w stanie normalnym ta różnica będzie na tyle duża, że być może ten układ nie będzie dał się w ogóle załączyć. Można by zastosować aparat o większym prądzie różnicowym, ale jak się to ma do ochrony przeciwporażeniowej?

Niech kolega zastosuje rozwiązanie typowe: TN-S. Poprawnie wykonana instalacja również będzie bezpieczna.

Cytat:
    Pewne rzeczy nie są moim wymysłem, ale przypisem tego, co napisali naukowcy

Kolego, naukowcy dobrze napisali, ale to tak jak z zadaniem z matematyki w szkole - jeden zrobił, a drugi spisał, łącznie z tym, czego nie trzeba.
  • Poziom 28  
    KonradGatek napisał:
    korsarz2020 napisał:

RCD- warto może i taki układ zabezpieczający wstawić jak jest taka możliwość

Jeden z niewielu, co to rozumie kwestie podniesienia bezpieczeństwa.

RCD w urządzeniach podłączonych na stałe, a szczególnie że sterowaniem (jakim są agregaty chłodnicze) są zbędne. Podstawą jest SWZ i połączenia wyrównawcze. RCD nie jesz lekiem na wszystko...

korsarz2020 napisał:
    Włączając RCD w układ sieci TN-C przechodzi się na układ sieci IT.

Nigdzie nic nie przechodzi. Rodzaj sieci określa jej budowa od samego transformatora, a nie jakiś Czesiek ze swoją RCD... Skoro masz skrypt znajdź w nim schematy sieci i dokładnie o nich poczytaj, bo rozumiesz piąte przez dziesiąte.

Przede wszystkich musisz zgłosić się do ZE o prąd w taryfie C. Wtedy w WP będziesz miał wartość zabezpieczenia. Osobny dedykowany WLZ (najlepiej sporo przewymiarowane) do RM, z niego zasilanie na sterowanie chłodni. Nie tylko to jedno urządzenie tam będzie. Do tego dojdzie jakaś ADM, gniazda remontowe itd. Zrobić to raz a porządnie.
  • Poziom 3  
    Sgadowix z całym szacunkiem za Twoją merytoryczną wypowiedź, ale jednak mam pewną uwagę:
    Shadowix napisał:

korsarz2020 napisał:

Nigdzie nic nie przechodzi. Rodzaj sieci określa jej budowa od samego transformatora, a nie jakiś Czesiek ze swoją RCD... Skoro masz skrypt znajdź w nim schematy sieci i dokładnie o nich poczytaj, bo rozumiesz piąte przez dziesiąte.

Wyłącznik RCD stosuje się w układach sieciowych z osobnym przewodem ochronnym w instalacji.
    Oto jest skan z opracowania ludzi, którzy mają jakąś wiedzę i tytuły i to, co napisałem
    Cytat:

Pochodzi z tego opracowania, pod którym podpisali się:
    dr inż. Anna Piwowar
    dr inż. Krzysztof Sztymelski
    dr inż. Piotr Holajn

Teraz powiedz mi, co rozumiem 5/10? Masz pokazane jak można zastosować różnicówkę. 3 autorów podpisało się swoim nazwiskiem odnośnie sieci TN-C i RCD.
    Jeśli się z tym nie zgadzasz to wytłumacz to abym zrozumiał 10/10.
  • Poziom 28  
    W TN-C RCD stosować nie wolno - tutaj ok. Dalej. Są to tylko ideowe przykłady sieci. Masz tam transformator i tylko jeden odbiornik. Mają rację co do montażu RCD w tych sieciach. Co do zmiany typu sieci, to zobacz, że w sieci IT masz impedancję w punkcie gwiazdowym transformatora połączoną z uziemieniem. W TN-C jest połączony metalicznie. Co najwyżej można z tego zrobić wyspę w układzie TT, ale nie IT! To całkowicie inne sieci. Obstawiam tam literówkę. Poczytaj o sieci IT, jest najdroższą i najtrudniejszą do utrzymania, poprzez kontrolę doziemienia przewodów roboczych. Też mam tytuły i co z tego, że się podpiszę? Szukaj poważanych nazwisk np. dr Musiał.

Co to tematu sprężarki to doprowadzisz TN-C do RM i wyprowadzasz z szyny PE/PEN uziemienie.
  • Poziom 42  
    Panowie. Dzielicie skórę na niedźwiedziu.
    Nie wiadomo jakie WP dostanie autor tematu i... czy w ogóle się będzie o nie starał?
    Widać, że chce tyoowo po polsku zrobić coś po taniości nie mając wiedzy i doświadczenia.
    retrofood napisał:
    Natomiast próby przerobienia babki na panienkę do wzięcia, są skazane na niepowodzenie. Już sama próba cedzenia informacji przez Autora świadczy o nieprofesjonalnym podejściu do tematu. Tak jakby było się czego wstydzić.

Myślę, że jest to dobra konkluzja tematu.
  • Admin Elektroenergetyka
    korsarz2020 napisał:

Cytat:

Pochodzi z tego opracowania, pod którym podpisali się:
    dr inż. Anna Piwowar
    dr inż. Krzysztof Sztymelski
    dr inż. Piotr Holajn

Większej bzdury to już dawno nie miałem okazji przeczytać.
    Wklejam to do "Matołka" aby wymienione pożal się Boże doktory inżyniery, które to wymyśliły stały się sławniejsze w swoim środowisku.
  • Poziom 3  
    OK dzięki Shadowix że to wytłumaczyłeś.
    Dobrze podyskutować jak ktoś inny zna się lepiej i wytłumaczy.
    Pozdro.
    Ja to się tylko zastanawiam, dlaczego autor zakłada nowe konto do kolejnego pytania odnośnie agregatu - oczywiście znajomego.

Tu podobny problem, podobny nick oraz identyczne IP.
    Link
  • Specjalista elektryk
    Łukasz-O napisał:

Łukasz, nie masz bata na takich userów?
  • Poziom 20  
    Cytat:

"Wyłącznik nie zlokalizuje drogi przepływu prądu, nie "będzie wiedział", że prąd płynął przez obudowę i nastąpiła sytuacja niebezpieczna. Włączając wyłącznik różnicowoprądowy w układ sieci TN-C przechodzi się na układ sieci IT".

Powyższa wypowiedź to według mnie skrót myślowy. Autor słusznie zauważa, że w sieci TN-C w określonych przypadkach doziemienie nie spowoduje wyłączenia zasilania (tu zab. różnicowoprądowego) i sieć dalej pracuje. Taka sama sytuacja występuje właśnie w układzie IT. Stąd autorzy zestawiają ze sobą te dwa układy, zauważając pewne podobieństwo w ich zachowaniu w niektórych szczególnych sytuacjach.
    Jednak zdanie o zamianie układu TN-C w IT po dodaniu zabezpieczenia różnicowoprądowego rozumiane dosłownie bez kontekstu jest zupełnie nieprawdziwe. Tak się po prostu nie dzieje. Jestem w pełni przekonany, że autorzy publikacji udzielili by koledze stosownego wyjaśnienia i sprostowali słowa swojego artykułu w taki sposób, by nie wprowadzał w błąd.
    opornik7 napisał:
    Łukasz-O napisał:

Łukasz, nie masz bata na takich userów?

Mam i zbanowałem jednego i drugiego, znaczy się tego samego. Zdążył natomiast zniszczyć dwa pierwsze posty w wątkach.