Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotowoltaika i zwyczajne kaloryfery na wodę - pytanie ??

m5000 25 Aug 2020 19:05 6270 92
Bosch
 • #1
  m5000
  Level 8  
  Nie znam się zupełnie na tym i potrzebuję porady--

  Czy fotowoltaika wymaga ogrzewania podłogowego?

  Pytam gdyż, kilka firm z którymi się skontaktowałam do tej pory chciało instalować ją z ogrzewaniem podłogowym. Jednak u mnie jest już tradycyjna podłoga, więc to odpada.

  Jak rozumiem fotowoltaika to po prostu panele słoneczne na dachu, które magazynują energie słoneczną... Zatem, czy nie można tej instalacji fotowoltaicznej połączyć po prostu z tradycyjnymi kaloryferami na wodę, które są zainstalowane pod oknami? Fotowoltaika magazynuje energie, ta energia ogrzewa wodę, która idzie do kaloryferów, itd...?
 • Bosch
 • #2
  fazik
  Level 16  
  Panele fotowoltaiczne z pomocą falownika produkują prąd. Możesz włożyć grzałkę do grzejników (jeśli się zmieści) i grzać prądem wodę w grzejniku i tym samym ogrzewać pomieszczenie. Jednak uważam to rozwiązanie za nieekonomiczne.
  Fotowoltaika z podłogówką ma wspólnego tak naprawdę niewiele, no chyba, że po drodze postawisz pompę ciepła - to już tak.
 • #3
  robbo_pv
  Level 23  
  Zapewne chodziło o solary czyli niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Ktoś coś po drodze przekręcił i nie odróżnił solarów od fotowoltaiki
 • #4
  Rzuuf
  Level 43  
  fazik wrote:
  ... z pomocą falownika produkują prąd.

  NIEPRAWDA!!! Falownik nie jest potrzebny do "produkowania prądu".

  m5000 wrote:
  ... po prostu panele słoneczne na dachu, które magazynują energie słoneczną...

  NIEPRAWDA!!! Panele słoneczne nie magazynują energii słonecznej, one tylko PRZETWARZAJĄ energię słoneczną na energię elektryczną, a do magazynowania energii elektrycznej służy akumulator.
  Niestety, "przechowanie" 1kWh energii elektrycznej w akumulatorze kosztuje kilka razy więcej, niż zakup 1kWh z elektrowni.
 • Bosch
 • #5
  fazik
  Level 16  
  Rzuuf wrote:
  fazik napisał:
  ... z pomocą falownika produkują prąd.


  NIEPRAWDA!!! Falownik nie jest potrzebny do "produkowania prądu".

  Dodam, że produkują prąd zmienny, a do tego potrzebny jest inwerter...
  Oj czepiasz się kolego Rzuuf
 • #6
  prose
  Level 35  
  fazik wrote:
  Dodam, że produkują prąd zmienny

  Panele fotowoltaiczne kolego produkują prąd stały a nie zmienny.
 • #7
  fazik
  Level 16  
  prose wrote:
  fazik napisał:
  Dodam, że produkują prąd zmienny

  Panele fotowoltaiczne kolego produkują prąd stały a nie zmienny.

  Ale manipulujecie.
  Oczywiście, że panele produkują prąd stały, ale falownik zamienia go w zmienny i taki trafia do sieci.
 • #8
  Michał643
  Level 25  
  m5000 wrote:
  Jak rozumiem fotowoltaika to po prostu panele słoneczne na dachu, które magazynują energie słoneczną

  To jest instalacja fotowoltaiczna która produkuje prąd, czy może instalacja solarna (kolektory słoneczne), która podgrzewa ciepłą wodę?
  Jeśli to pierwsze to przecież prąd możesz użyć do czegokolwiek, w tym do ogrzewania domu.
  Osobiście uważam jednak, że ogrzewanie domu fotowoltaiką to odwracanie kota ogonem. Nie to, że nie działa, bo działa wyśmienicie, ale energia elektryczna jest na tyle droga, że używanie jej do ogrzewania domu powinno być rozważane jako ostateczność, np w przypadku jakiejś wyjątkowo dużej nadprodukcji z paneli PV.
 • #9
  Plumpi
  Heating systems specialist
  prose wrote:
  fazik wrote:
  Dodam, że produkują prąd zmienny

  Panele fotowoltaiczne kolego produkują prąd stały a nie zmienny.


  A ja idę o zakład, że zmienny, ale jednokierunkowy ;)
  Swoją drogą co ma fotowoltaika do podłogówki czy grzejników?
  Fotowoltaika generuje energię elektryczną. Tyle, że generuje ją w okresie letnim, kiedy nie potrzebujemy ogrzewania domu. Wręcz przeciwnie bywa, że potrzebujemy chłodzić dom. Problem polega na tym, że kiedy potrzebujemy ogrzewania to fotowoltaika ma tak niską efektywność, że nie wystarczy nawet do nagrzania ciepłej wody w bojlerze, a co dopiero nagrzać dom. Dlatego musimy tę energię zmagazynować. Nie da się jej zakopcować, zmagazynować w piwnicy czy też w wekach. Dlatego wymyślono, że energię oddajemy do sieci, kiedy mamy jej nadmiar, a kiedy jej potrzebujemy to możemy sobie odebrać z sieci.
  Aby ogrzać dom bezpośrednio prądem (przy użyciu kotła elektrycznego) to musielibyśmy mieć instalację fotowoltaiczną o mocy rzędu 25-40kWp. W tym przypadku nie ma znaczenia czy w domu jest ogrzewanie podłogowe czy też grzejniki. Oczywiście podłogówka pozwoli ogrzać dom nieco mniejszą ilością energii elektrycznej. Ale nie są to duże różnice. Niestety budowa instalacji fotowoltaicznej o tak dużej mocy to spory koszt. Dlatego lepiej jest zainwestować w pompę ciepła, która pozwoli ogrzać ten dom 1/3 ilości energii. Dzięki temu wystarczy nam instalacja fotowoltaiczna o mocy ok. 10kWp.
  Teraz dochodzimy do kwestii podłogówki czy grzejniki.
  Instalacja grzejnikowa wymaga wyższej temperatury wody w obiegu. Aby z takimi grzejnikami mogła współpracować pompa ciepła to po pierwsze musi być to tzw. pompa wysokotemperaturowa, która jest pompą wielostopniową i jest po prostu droższa. W przypadku ogrzewania podłogowego potrzebujemy w obiegu CO wody o dużo niższej temperaturze. Dlatego możemy wtedy kupić o wiele tańszą pompę niskotemperaturową.
  Reasumując. Aby uzyskać jak największe rezultaty możliwie jak najniższymi kosztami to najlepiej, aby dom ogrzewała pompa ciepła, a w całym domu było ogrzewanie podłogowe. Posiadanie grzejników w żadnym stopniu nie wyklucza posiadania fotowoltaiki. Po prostu takie rozwiązanie będzie nieco droższe w montażu oraz w użytkowaniu.
 • #11
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Choćbyś nie wiem jak przewymiarował grzejniki to i tak zawsze będą potrzebowały cieplejszej wody niż podłogówka.
  Niestety przewymiarowując grzejniki w końcu i tak dojdziemy do granicy opłacalności, kiedy okaże się, że taniej będzie wykonać ogrzewanie podłogowe.
  Trzeba się zastanowić czy taniej będzie wymienić grzejniki i mocno przewymiarować czy też dołożyć do pompy wysokotemperaturowej. Poza tym trzeba pamiętać o ograniczeniach przewymiarowywania grzejników - ograniczona ilość miejsca.
 • #12
  Rzuuf
  Level 43  
  [quote="Plumpi"]
  prose wrote:
  fazik wrote:
  ... energię oddajemy do sieci ...

  Sieć to nie śmietnik, a właściciel sieci (Zakład Energetyczny) nie odbierze energii o przypadkowych parametrach (np. oczekuje "dostawy" energii z mocą 20kW, w godzinach od 19:00 do 21:00, o stabilnym napięciu napięciu 230V±5V, zawartości harmonicznych <5%, itd. ...), co oznacza, że trzeba zainwestować duuużą kasę w elektrownię, bez pewności, że Słoneczko będzie łaskawe zsynchronizować swoje świecenie z warunkami Zakładu Energetycznego.
  Przy okazji: w Polsce mamy średnio 1000 godzin słonecznych w ciągu roku, z tego ok. 6 godzin dziennie w lecie i ok. 2 godziny dziennie w zimie. Zdarzają się też miesiące , w których w ciągu całego miesiąca "nazbiera się ledwie kilkanaście godzin. Polska to nie Kalifornia tam są rejony, gdzie można oczekiwać nawet 3000 godzin słonecznych na rok.
 • #13
  Leon444
  Level 25  
  Temat wielokrotnie omawiany tutaj setny raz.
  Wszystko się da, autor niech najpierw nam powie co chce założyć czy kolektory czy fotowoltaikę.
  Panele produkują prąd stały który później inwerter zamienia na prąd zmienny i po zsynchronizowania z siecią wtłacza go do niej.
  Do ogrzania domu 130 m² wystarczy już 9 kW instalacja (ja mam 10 kW i mi przepada zawsze troszkę)
  Oczywiście ogrzewanie domu z pomocą (a nie za pomocą) fotowoltaiki to nie taka prosta sprawa i pewne rzeczy trzeba przewidzieć i wykonać ale spokojnie można mieć wszystko na prąd (wraz z piecem elektrycznym CO) i płacić 110 zł rocznie za energię jak w moim przypadku.
  Tylko ze temat był tyle razy podnoszony ze się dziwie jak trudno ludziom użyć funkcji szukaj na tym forum.
  Pozdrawiam
 • #14
  andrzej20001
  Level 43  
  Grzejniki panelowe i aliento robią robotę,mam i polecam. Mam 80 m² w podłogówce i 60 w grzejnikach . Wszystko z pompa ciepła. Działa.
 • #15
  Slawek K.
  Level 35  
  Ogrzewanie domu bezpośrednio (grzałki etc.) energią elektryczną (bez względu na jej źródło) jest ekonomicznie niewydajne. Bez zastosowania pompy ciepła, moim zdaniem jest to nieopłacalne. Jeżeli zastosujemy pompę ciepła, wtedy do średniej wielkości domu ~130 m2 wystarczy zestaw PV o mocy < 10kWp, uwzględniając inne odbiorniki elektryczne w domu i CWU.
  Co istotne, w przypadku większości dobrych pomp ciepła, na wyjściu można uzyskać 55 st. C zatem pozwala to bez problemu korzystać ze standardowych grzejników.

  Pozdr
 • #16
  Leon444
  Level 25  
  No popatrz 3 lata ogrzewam dom poprzez bufor i piec elektryczny Kospel, łatwe, proste, bezobsługowe, tanie i działa.
 • #17
  andrzej20001
  Level 43  
  Tak dokładnie mozna nabijac duży bufor i potem 3 drogowym puszczać wode w obieg. Też fajna sprawa. Pompa ma tą zaletę że mniej żre prądu no i chłodzi latem.
 • #18
  Leon444
  Level 25  
  Ale pompa ma też minusy, koszt zakupu, serwis, skomplikowanie konstrukcji.
 • #19
  jack63
  Level 43  
  Plumpi wrote:
  Instalacja grzejnikowa wymaga wyższej temperatury wody w obiegu. Aby z takimi grzejnikami mogła współpracować pompa ciepła to po pierwsze musi być to tzw. pompa wysokotemperaturowa, która jest pompą wielostopniową i jest po prostu droższa. W przypadku ogrzewania podłogowego potrzebujemy w obiegu CO wody o dużo niższej temperaturze. Dlatego możemy wtedy kupić o wiele tańszą pompę niskotemperaturową.

  Przesadzasz. Jak napisali koledzy wyżej, da się ogrzewać pompą ciepła poprzez grzejniki i to nawet nieprzewymiarowane.
  Wszystko zależy od specyfiki danej sytuacji. Ty piszesz jakby ktoś chciał użyć PC w starym, dziurawym cieplnie budynku gdy do uzyskania komfortu cieplnego temp zasilania CO musi wynosić ponad 55 oC. Do tego taka sytuacja trwa cały sezon grzewczy. Do tego Nie spotkałem "wielostopniowej" instalacji chłodniczej. Najwyżej dwustopniową w zamrażarkach niskotemperaturowych (-80) i przy grzaniu CWU do wyższych temperatur.
  Zimy mamy coraz "słabsze" i zamiast opisanych przez Ciebie "cudów" lepiej zainwestować w szczytowe i równocześnie awaryjne źródło ciepła. Kominek, koza piecyk na propan czy naftę itp.
  Dzięki temu wymagana moc cieplna PC będzie mniejsza. Można będzie użyć grzejników nawet bez "przewymiarowania". Do tego COP nie obniży się drastycznie w stosunku do podłogówki.
  Także gdy sytuacja budynku nie jest jakaś ekstremalna, to przy dobrym pomyślunku da się obskoczyć ogrzewanie dzięki PC z magazynu w sieci.
  W nowo budowanych lub kilkuletnich domach na 100% w starszych trzeba się pogimnastykować z obliczeniami i na pewno koszty będą większe. W najstarszych bez ocieplenia się nie obejdzie.
  W każdym razie trzeba sobie wybić z głowy to, iż montując PV i PC wyraźnie obniżymy koszty ogrzewania, gdy uwzględniamy koszty inwestycyjne. Czasami zamiast szukać miodu w PV lepiej po prostu ocieplić dom....
 • #20
  Slawek K.
  Level 35  
  Leon444 wrote:
  No popatrz 3 lata ogrzewam dom poprzez bufor i piec elektryczny Kospel, łatwe, proste, bezobsługowe, tanie i działa.

  Ano to powiedz czy masz PV, jaka moc, jaka powierzchnia domu, ile płacisz za prąd ;)

  Pozdr
 • #21
  andrzej20001
  Level 43  
  Leon444 wrote:
  Ale pompa ma też minusy, koszt zakupu, serwis, skomplikowanie konstrukcji.

  -koszt jest porównywalny z załozeniem kotlowni na gaz licząc wszystko.
  -amortyzacja vs węgiel w 6-7 lat
  -co tam chcesz serwisować?
  -skomplikowany montaż? 6 rur (2 gazowe i 4 wodne) lub nawet 2 jak masz pompę
  monoblok.
  -ekspoloatacja rok (maj-maj)pompa 7kw na 140m2 5os. 2100zł.Mierzona podlicznikiem w skrzynce zasilania . Teraz mam juz pv . W domu 23st. CWU 55st.c
 • #22
  Slawek K.
  Level 35  
  andrzej20001 wrote:
  Leon444 wrote:
  Ale pompa ma też minusy, koszt zakupu, serwis, skomplikowanie konstrukcji.

  -koszt jest porównywalny z załozeniem kotlowni na gaz licząc wszystko.
  -amortyzacja vs węgiel w 6-7 lat
  -co tam chcesz serwisować?
  -skomplikowany montaż? 6 rur (2 gazowe i 4 wodne) lub nawet 2 jak masz pompę
  monoblok.
  -ekspoloatacja rok (maj-maj)pompa 7kw na 140m2 5os. 2100zł.Mierzona podlicznikiem w skrzynce zasilania . Teraz mam juz pv . W domu 23st. CWU 55st.c

  No i to jest konkret informacja, wpisuje sie dokładnie w moje doświadczenia w tym temacie ;)
  Ja mam 130 m2 mieszkalnej + 20m2 garaż ogrzewany, 5 osób, pompa Haier 8kW (monoblok), PV mam obecnie 7,7kWp on-grid, ogrzewanie CO 50/50% grzejniki/podłogówka, stała temperatura dobowa 22,5 St.C, garaż 12 st. C, pompa łyknęła 2700kWh, ale gro z tego to CWU, dzieci i student siedziały w domu w Covid i zużyły niezliczoną ilośc ciepłej wody :D

  Pozdr
 • #23
  Leon444
  Level 25  
  Slawek K. wrote:
  Leon444 wrote:
  No popatrz 3 lata ogrzewam dom poprzez bufor i piec elektryczny Kospel, łatwe, proste, bezobsługowe, tanie i działa.

  Ano to powiedz czy masz PV, jaka moc, jaka powierzchnia domu, ile płacisz za prąd ;)

  Pozdr


  Pisze to już 15sty raz chyba, możesz użyć funkcji szukaj (nie wiem czemu ludzie się boją szukać czegoś co już było tylko oczekują rozwiązania i odpowiedzi na tacy)
  Napisze raz jeszcze, instalacja PV od 2014 roku (byłem pierwszy w regionie komu założyli licznik dwukierunkowy) na początku 2,5kW obecnei 10kW.
  Ogrzewanie bufor 400l z grzałkami i system sterowania PV SMA Home Manager za buforem zawór 4 drogowy za zaworem (wyjście na dom) piec Kospel 6kW (włącza się gdy temp w buforze spadnie poniżej 42st).
  Wszystko na prąd (mam gaz w działce ale nie zakładałem)
  Rachunki roczne za prąd to 110zł
  Temp w ziemie w domu 22,5stC

  Niezawodne tanie i na lata rozwiązanie :)
 • #24
  marcin_421
  Level 14  
  Takie ogrzewanie (COP=1) przy fotowoltaice, powinno być prawnie zabronione.
 • #25
  Leon444
  Level 25  
  Pompa ciepła - nie twierdzę że jest zła ale to urządzenie dość skomplikowane działające na zasadzie sprężania i rozprężania gazów, właściwie to klimatyzator, nie powiecie mi chyba że jak go raz zamontujesz to zapominasz o nim na 10 lat?
  Nie serwisujesz klimy w aucie lub w domu? Czym się różni pompa ciepła monobolk od klimatyzacji ?Nie psuje się klimatyzacja nikomu, nigdy? Cud :)
 • #26
  robbo_pv
  Level 23  
  Ale wiesz że za te 60tys na samą instalacje kupiłbyś węgla na 20lat. Pomijam taki drobiazg że za te 60tys kupiłbyś 120MWh tak poprostu i grzał farelkami za 22zl z Chin.

  Nawet jeśli uznamy że 3MWh rocznie starczy na CO i CWU a COP wynosi 2. To nadal okres zwrotu za pompę ciepła jest słaby. Bo te dodatkowe 3MWh kosztować cię będą przy grzaniu wody COP 1 to 1000-1500zl rocznie.przy dwutaryfowym programowanym cyklu grzania prądem.

  Więc albo nie jest prawdą iż do grzania potrzebujesz 7-8MWh albo jeśli jest to pompa jest niepotrzebna do szczęścia.
 • #27
  Leon444
  Level 25  
  marcin_421 wrote:
  Takie ogrzewanie (COP=1) przy fotowoltaice, powinno być prawnie zabronione

  Pisanie durnot też.
 • #28
  Michał643
  Level 25  
  marcin_421 wrote:
  Takie ogrzewanie (COP=1) przy fotowoltaice, powinno być prawnie zabronione.

  Poczekajmy jeszcze kilka lat, a zmienią się zasady "magazynowania" prądu na zimę w sieci. Spodziewać się należy bilansowania 3 miesięcznego.
 • #29
  andrzej20001
  Level 43  
  robbo_pv wrote:
  Ale wiesz że za te 60tys na samą instalacje kupiłbyś węgla na 20la
  --- hehe pompa 22 tys.


  @Leon444 bez spinki, kocioł i bufor to też extra sprawa
 • #30
  Slawek K.
  Level 35  
  Leon444 wrote:
  Slawek K. wrote:
  Leon444 wrote:
  No popatrz 3 lata ogrzewam dom poprzez bufor i piec elektryczny Kospel, łatwe, proste, bezobsługowe, tanie i działa.

  Ano to powiedz czy masz PV, jaka moc, jaka powierzchnia domu, ile płacisz za prąd ;)

  Pozdr


  Pisze to już 15sty raz chyba, możesz użyć funkcji szukaj (nie wiem czemu ludzie się boją szukać czegoś co już było tylko oczekują rozwiązania i odpowiedzi na tacy)
  Napisze raz jeszcze, instalacja PV od 2014 roku (byłem pierwszy w regionie komu założyli licznik dwukierunkowy) na początku 2,5kW obecnei 10kW.
  Ogrzewanie bufor 400l z grzałkami i system sterowania PV SMA Home Manager za buforem zawór 4 drogowy za zaworem (wyjście na dom) piec Kospel 6kW (włącza się gdy temp w buforze spadnie poniżej 42st).
  Wszystko na prąd (mam gaz w działce ale nie zakładałem)
  Rachunki roczne za prąd to 110zł
  Temp w ziemie w domu 22,5stC

  Niezawodne tanie i na lata rozwiązanie :)

  Wybacz, ale ja nie zakładam wątku z pytaniem, bierzemy udział w dyskusji, więc sorry, ale nie mam zamiaru przeszukiwać Twoich postów na forum ;)
  Równie dobrze mogłem napisać : ja mam ciepło i nic nie płacę. Wysunąłbyś z tego jakiś wniosek bez podania danych ? ;)

  Wracając to tematu, gratuluję zatem idealnego rozwiązania. Dziwi mnie tylko, że nie jest to popularne rozwiązanie, a szkoda, bo jest ekonomiczne i efektywniejsze niż pompa ciepła, no i znacznie tańsze.

  Pozdr