Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Minidisc JVC XM-228 - problem z nagrywaniem, kalibracja lasera, dane nt. pilota

GuruMeditation 25 Aug 2020 19:20 627 7
    GuruMeditation
    Level 7  
    Witam serdecznie,
    Na czym polega problem:
    Od jakiegoś czasu zmagam się z problemem z deckiem MD JVC XM-228. Odtwarzanie przebiega bez zarzutu, jednak problem pojawia się kiedy chcę odświeżyć zawartość nośników. O ile deck ma siłę na skasowanie dysku i po tej operacji poprawnie wykrywa go jako "BLANK DISC" tak po nagraniu jednego utworu i zatrzymaniu nagrywania pojawia się UTOC Writing po czym nośnik jest wysuwany. Po włożeniu nośnika ponownie jest on wykrywany jako pusty lub próba odczytu kończy się komunikatem o błędzie. Czasami zdarza się że po nagraniu nośnik zostaje wewnątrz napędu i pozwala na dalsze operacje, jednak po wyjęciu i ponownym włożeniu dysku wyrzuca ponownie "BLANK DISC" lub "DISC ERROR". W przypadku błędu bez problemu mogę zrobić ERASE ALL i ponownie nośnik wykrywany jest jako pusty.

Co zrobiłem i czego się dowiedziałem:
    Moim pierwszym krokiem było rozebranie urządzenia i wyczyszczenie lasera (oczywiście nie używałem żadnych preparatów ani materiałów które mogłyby spowodować zmatowienie lub uszkodzenie soczewki lub głowicy magnetycznej.) Bez skutku.

Dokopałem się do serwisówki innego odtwarzacza MD tej firmy co pozwoliło mi na uruchomienie trybu serwisowego umożliwiającego zmianę ustawień mocy lasera podczas nagrywania i odtwarzania. Problem jednak w tym, że tryb serwisowy wymaga użycia pilota którego nie mam. Kupienie go jest niemalże niemożliwe (aliexpress też nie słyszało o zamienniku).
    Z pomocą przychodzi mi aplikacja na androida IR Remote Creator która pozwoliłaby mi na stworzenie pilota "od zera", jednak nigdzie nie mogę znaleźć danych na temat oryginalnego pilota (format, częstotliwość, adres, polecenie i inne istotne dane).

I teraz pora na pytania:
    Czy idę w dobrą stronę i taka kalibracja ma sens?
    Czy jest szansa na znalezienie specyfikacji pilota od tego konkretnego decka lub dowolnego innego od firmy JVC? Zauważyłem że wiele procedur włącznie z serwisowymi wygląda niemalże identycznie więc zawsze jest szansa że nawet dane innego modelu będą dobrym oparciem.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
    398216 Usunięty
    Level 43  
    A próbowałeś na innej kasetce? To, ze kasuje to akurat nic dziwnego. Zapis jest wykonywany głowicą magnetyczną a laser służy jedynie do chwilowego "podgrzania" warstwy nośnika, żeby w ogóle móc cokolwiek nagrać.
    GuruMeditation
    Level 7  
    Tak, próbowałem do tej pory na czterech różnych sprawnych nośnikach z czego jeden był nowy.
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Moim zdaniem laser stracił moc - o ile do odczytu moc jest niewielka, to przy zapisie wymagana jest dużo większa. Możliwe, że w tym problem. A kalibracja - nawet jeśli wykonasz ją prawidłowo (potrzebny jest pomiar mocy lasera) jeśli pomoże, to na krótko. Tu jest taka sama zasada jak w CD - przekroczenie mocy nominalnej powoduje znaczne przyspieszenie degradacji lasera.
    djivo
    Level 23  
    Jeśli posiadasz gdzieś instrukcję serwisową to prosiłbym o kontakt ma priv lub o wstawienie na forum jeśli to możliwe.
    GuruMeditation
    Level 7  
    djivo wrote:
    Jeśli posiadasz gdzieś instrukcję serwisową to prosiłbym o kontakt ma priv lub o wstawienie na forum jeśli to możliwe.

Niestety nie posiadam instrukcji serwisowej do tego modelu.
    Korzystałem z instrukcji przeznaczonej do innego modelu i okazało się że tryb serwisowy można uruchomić w taki sam sposób.
    Instrukcja jest dostępna poniżej:

https://www.manualslib.com/manual/1010222/Jvc-Xm-Ex90.html
    Rozdział 2-7 - Main Adjustments.

Niestety, bez pilota nie można wykonać żadnych operacji poza uruchomieniem tego trybu.
    djivo
    Level 23  
    Pilota posiadam, zastanawiam się dlaczego nie zawsze odtwarzacz wczytuje dyski.
    Układ mechaniki działa precyzyjnie został wyczyszczony i nasmarowany działa perfekcyjnie, ogólnie działa odtwarza i nagrywa jak wczyta już płytę to odtwarza czasem nie zakończy poprawnie przez co zapis wtedy jest utracony.
    Czego wina może kiedyś przyjdzie mi do głowy na dzień dzisiejszy nie wiem jak poprawnie diagnozę postawić. Czyli brak wiedzy.