Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tauron: rozliczenie zmagazynowanej nadwyżki

Zonk1991 19 Dec 2020 14:24 10743 127
Computer Controls
    fazik
    Level 16  
    Jak już piszecie o elicznik Tauron, to przez cały rok jest przekłamana godzina. Jeśli widzisz wskazanie o godzinie 13:00, w rzeczywistości była to godzina 12:00
  • Computer Controls
    witek1965
    Level 14  
    rokbok wrote:
    To co zobaczył byś na eLicznik możesz widzieć na swoim liczniku, pozycja 2.8.0
    Masz racje, ale skoro nie zrobiłem wczoraj tej foty, to już nic nie zrobię. Tak, czy siak przeglądając odczyty wsteczne, zwłaszcza te z okresu początkowego zauważyłem że mam dużą auto konsumpcję przy dużej produkcji z jednoczesnym duzym poborem z sieci, a teraz w zimie jak nie ma produkcji to nie ma praktycznie auto konsumpcji a pobór z sieci jest na przyzwoitym poziomie, czyli trochę większym jak w okresie letnim. I to cały czas chce powiedzieć, a koledzy każą mi liczyć pobór prądu. Zamontuję licznik, który pokaże ile wychodzi z inwertera, bo nie za bardzo wierzę w to co pokazuje.
    theo33
    Level 27  
    witek1965 wrote:

Dodano po 34 [minuty]:

Zgodnie z sugestia zacząłęm sprawdzać notowania licznika. zapis z wczoraj godzina 12:30 Tauron: rozliczenie zmagazynowanej nadwyżki

i odczyt w dniu dzisiejszym o godzzinie 13:30 (przekłamanie o 1h) Tauron: rozliczenie zmagazynowanej nadwyżki
    wynik : 5,2 kWh + 4,33 z mikroinstalacji, co traktuję jako pełną autokonsumpcję, bo nie mam podglądu do eLicznika co daje 9,53 kWh

jutro kolejny odczyt. Dojdzie pralka, płyta, może zmywarka. Co będę sobie prądu żałował. I nadal twierdzę, że cos jest nie tak : im więcej produkuję, tym większa autokonsumpcja - pytanie, czy faktyczna.

Dlaczego + 4,33, notuj też 2.8.0 bo dopiero wtedy policzysz autokonsumpcję i do tego wcale nie potrzebujesz elicznika

Dodano po 4 [minuty]:

witek1965 wrote:
    rokbok wrote:
    masz racje, ale skoro nie zrobiłem wczoraj tej foty, to już nic nie zrobię. Tak, czy siak przeglądająć odczyty wsteczne, zwłaszcza te z okresu początkowego zauważyłem że mam bardzo dużą autokonsumpcję przy dużej produkcji
    lus nie taki mały pobór z sieci , a w zimie jak nie ma produkcji to nie ma praktycznie autokonsumpcji a pobór z sieci jest na przyzwoitym poziomie. I to cały czas chce powiedzieć, a koledzy każą mi liczyc pobór prądu. Zamontuję licznik, który pokaże ile wychodzi z inwertera.

Jeżeli jest jak napisałeś to po zachodzie po wyłaczeniu falownika zanotuj 2.8.0 i przez jakiś czas obciążaj po kolei wszystkie fazy, jeżeli 280 by wzrosło to jest prawdopodobieństwo pomylenia przewodów przyłączonych do licznika
  • Computer Controls
    wello
    Level 19  
    witek1965 wrote:
    rokbok wrote:
    masz racje, ale skoro nie zrobiłem wczoraj tej foty, to już nic nie zrobię. Tak, czy siak przeglądająć odczyty wsteczne, zwłaszcza te z okresu początkowego zauważyłem że mam bardzo dużą autokonsumpcję przy dużej produkcji
    lus nie taki mały pobór z sieci , a w zimie jak nie ma produkcji to nie ma praktycznie autokonsumpcji a pobór z sieci jest na przyzwoitym poziomie. I to cały czas chce powiedzieć, a koledzy każą mi liczyc pobór prądu. Zamontuję licznik, który pokaże ile wychodzi z inwertera.

Na swoim liczniku możesz zobaczyć dane historyczne. I to całkiem bogate bo wiele miesięcy wstecz z rozdzielczością co 15 minut (w przypadku energii). Musisz tylko wejść głębiej w menu. Poczytaj jego instrukcję.
    witek1965
    Level 14  
    Zrobiłem filmik z włączonym i wyłączonym prądem w domu, ale w tym czasie była kieska produkcja. Jutro zrobię w południe takie same filmiki, umieszczę na YT i podam link do obejrzenia. Bo szczerze mówiąc nie wiem na co mam patrzeć. https://www.youtube.com/watch?v=svVVyLqGk4o Bez poboru prądu (wszystko wyłączone)
    https://www.youtube.com/watch?v=ks6xWMBHWww z poborem prądu.

Dodano po 10 [minuty]:

wello wrote:
    Poczytaj jego instrukcję.
    Nie posiadam. Poszukam w sieci, może gdzieś jest. Licznik zamontował monter z Tauronu i pojechał. Ponadto musiałbym sterczeć na dworze i robić fotki. Za dzień, dwa będe miał to na ekranie monitora. Przecież nie będą trwać wiecznie prace konserwacyjne.
    theo33 wrote:
    Dlaczego + 4,33, notuj też 2.8.0 bo dopiero wtedy policzysz autokonsumpcję i do tego wcale nie potrzebujesz elicznika
    masz rację, ale przed monitorem wygodniej, A skoro nie zrobiłem tej foty, to już dopiero jutro moge ponowić taki odczyt. Zrobiłem filmiki ok. godziny 15-stej i widac wszystkie wskazania,ponowie je jutro i w poniedziałek odczyt i zrobię kolejny filmik przy większej produkcji z wyłączonym poborem energii w budynku. Wiem, że godzina na liczniku jest inna, patrzyłem na swój czasomierz. Bardziej interesuje mnie to co napisał
    rafbid wrote:
    Jak będziesz miał produkcję wyłącz wszystko w domu i zobacz czy oddajesz energie na trzech fazach. Znaki ''+'' lub ''-'' przy opisie faz L1, L2, L3.

Dodano po 7 [minuty]:

rafbid wrote:
    Jak będziesz miał produkcję wyłącz wszystko w domu i zobacz czy oddajesz energie na trzech fazach. Znaki ''+'' lub ''-'' przy opisie faz L1, L2, L3.
    Czy jeżeli wyłączę wszystkie bezpieczniki, za wyjątkiem bezpiecznika gniazda siłowego, to obciążając po kolei czajnikiem 2000W wystarczy po kilka minut na każda fazę ? Kontrolować stan licznika 2.8.0 po każdym użyciu, żeby wiedzieć z której fazy to szło ?
    rafbid
    Level 33  
    Tauron: rozliczenie zmagazynowanej nadwyżki Tak wygląda to u mnie + i - pokazują stan rzeczywisty instalacja nie pracuje mam pobór na trzech fazach. Jak by któraś faza była odwrotnie podłączona to by był - przy poborze
    witek1965
    Level 14  
    U mnie jest inny licznik- IDIS 2DLM. Inaczej pokazuje i ja nie wiem jak. Jutro przy wyłączym zasilaniu na odbiór, mam nadzieje, że przy jakiejś w miarę dobrej produckji, zrobię znowu filmik i zdjęcie .

A wracając do
    theo33 wrote:
    Jeżeli jest jak napisałeś to po zachodzie po wyłaczeniu falownika zanotuj 2.8.0 i przez jakiś czas obciążaj po kolei wszystkie fazy, jeżeli 280 by wzrosło to jest prawdopodobieństwo pomylenia przewodów przyłączonych do licznika

Jutro zrobię eksperyment, ale wcześniej ktoś padał odpowiedź, że jednocześnie produkcja będzie szła na pobór. Tak, czy siak jutro eksperymentuję.

Cytro12 wrote:
    Nie wierze, bazujesz na tym co pokazuje falownik? Przecież to jest mocno orientacyjne, przy różnych poziomach mocy potrafi przekłamywać. I jeszcze porównujesz to do licznika Tauron, który jest legalizowany?

Cofnąłem się do wczesniejszych wypowiedzi i Twoja mi ppoprzednio jakoś umknęła, przepraszam. Ani razu nie zanegowałem będnych odczytów przez licznik, zadałem tylko pytanie. Padło wiele sugestii. Twoja w kwestii przekłamania wskazania falownika jest druga, pierwszy podał kolega studniarz, czyli coś jest na rzeczy.
    No przecież od tego się zaczał ten cały cyrk. Falownik pokazał mi produkcje na poziomie 4400 kWh, zerknołem na eLicznik, żeby zobaczyć ile mam w magazynie i ze zdziwieniem zauwazyłem, że na magazynie jest 3000 i zużycie róznież 2900 ( bez rozdrabniania się na pojedyncze kilowaty). Zaczałem więc sprawdzać poszczególne dni. jako, że żadne urządzenie ni pokazuje autokonsumpcji, można ją tylko wyliczyć ( lub zmierzyć dodatkowym licznikiem, ale go na tym etapie brak) . Wyliczenie proste producja-magazyn, dało 1400 kWh, a to dało o 50% większy średniodobowy pobór prądu jak w ostatnich dwóch latach. Zacząłem zprawdzac od paczątku i wychodziły cuda. Im więcej produkowałem, tym więcej autokomsumpcji. A obecny, zimowy okres, gdzie prawie nic nie produkuję, jest na poziomie do przyjęcia, zwłaszcza, że doszło jedno źródło dużego poboru.
    Dla świętego spokoju zrobię ten eksperyment jutro,nakręce filmik i może ktoś mi to odczyta, bo ja nie potrafię zobaczyć czy kazda faza oddaje do magazynu. A swoją drogą chciałbym zamontowac licznik na wyjściu falownika zanim wchodzi w siec, żeby wiedziec jaka jest faktycznie produkcja
    Tauron: rozliczenie zmagazynowanej nadwyżki . w tym miejscu chyba powinien się znaleźć ? tylko czy po zachodzie słońca energia płynąca w sieci energetycznej nie będzie robić w nim jakiegoś "bałaganu" jak w przypadku liczników talezowych, które się po prostu cofały.
    witek1965
    Level 14  
    Wyłączyłem zasilanie domu, produkcja systemu na poziomie Tauron: rozliczenie zmagazynowanej nadwyżki
    Tu filmik z licznika. Proszę zobaczcie, czy pokazuje przesył na każdej fazie, bo ja nie wiem gdzie mam na to spojrzeć. https://www.youtube.com/watch?v=4Zqw74H-zR8 Pierwszą minutę można przewinąć do przodu, bo jednak to nie był dobry pomysł żeby obrócić kamerę. Ja widziałem na akranie w poziomie, a tu jest w pionie. druga minuta jest w poziomie. Po południu ponownie wszystko wyłączę i będe obciążał fazy po kolei, żeby wszystko było zrobione wg sugestii.
    theo33
    Level 27  
    Przecież z tego filmu nie da się określić czy jest przesył na każdej fazie, jedynie widać kierunek przepływu dla całości i wskazuje oddawanie do sieci ale ponieważ tauron nie bilansuje międzyfazowo to niekoniecznie można na tym kierunku polegać
    Co do wskazań to jak masz taryfę G11 to interesujące wskazania to pozycja 180 dla poboru i 280 dla oddawania, od ostatniego filmu 180 zwiększyło się o 8 kWh a 280 o 1,2 produkcja była do tej 11 1,29 więc by się zgadzało, niepotrzebnie bawisz się w filmowanie które nic nie daje, tu potrzeba konkretnie wskazań 180 i 280 jak również produkcji z konkretnego odcinka czasu, może to być ze cztery razy na dobę
    jurek.parus
    Level 18  
    witek1965 wrote:
    erknołem na eLicznik, żeby zobaczyć ile mam w magazynie

eLicznik nie pokazuje magazynu - może być wyliczony jako energia oddana (liczydło 2.8.0) * 0,8
    witek1965 wrote:
    zauważyłem że mam bardzo dużą autokonsumpcję przy dużej produkcji
    plus nie taki mały pobór z sieci , a w zimie jak nie ma produkcji to nie ma praktycznie autokonsumpcji a pobór z sieci jest na przyzwoitym poziomie

Co rozumiesz przez autokonsumpcję? Bo może tu jest problem że źle to definiujesz?
    Na liczniku energetycznym masz liczydła 1.8.0 - energia pobrana i 2.8.0 energia oddana (odesłana do sieci)
    Jeśli weźmiesz - za dany okres (obojętnie, od początku czy za dany dzień, miesiąc) produkcję z falownika i odejmiesz od niej energię odesłaną do sieci (oczywiście za ten sam okres) - to masz autokonsumpcję - energię którą zużyłeś bez odsyła jej do sieci.
    To że masz dużą ilość energi odesłanej i energii pobranej może wynikać z wielu rzeczy - z tego że produkujesz w dzień a pobierasz w nocy - ale również w przypadku niesymetrycznego obciążenia faz odbiornikami. Tauron nie bilansuje poprawnie przepływów międzyfazowych i energia którą oddajesz na jednej fazie a pobierasz na drugiej jest obciążana opustem 20%
    witek1965
    Level 14  
    No właśnie tu mi coś nie pasuje.
    Auto konsumpcję wyliczam,tak jak napisałeś, czyli produkcja, minus magazyn.
    Nie rozumiem dlaczego w szcztytowym okresie produkcji, na auto konsumpcję poszło tylko 160kWh, na magazyn 510kWh a z sieci 310kWh. Generalnie wyglada to nielogicznie. największe zużycie prądu jest w ciągu dnia (pomijam oświetlenie). Pranie, gotowanie, prace warsztatowe. Nie biorę pod uwagę bojlera i lodówek, bo chcodzą cały dzień, więc rownomiernie i w dzień i w nocy. Może ja źle rozumuje, ale dlaczego z wyprodukownych 670 kWh "zjadłem" tylko 160 kWh, a resztę musiałem pobrać z sieci ? Jednocześnie oddając aż 511 kWh. Wierz mi, że w nocy nie ma zwiększonego poboru prądu, nie pracują żadne urządzenia, o zwiększonym poborze w stosunku do dnia. No i cały czas ta średnia mnie zwala z nóg w porównaniu do analogicznych okresów w 2018 i 2019. Jak będę miał juz odczyt to przeanalizuję cały czerwiec dzień po dniu na wykresie pod kątem poboru i wstawię.

Dodano po 8 [minuty]:

jurek.parus wrote:
    ale również w przypadku niesymetrycznego obciążenia faz odbiornikami.
    czy jestem to w stanie jakoś sprawdzić ? Niestety nie mam za wyłącznikiem różnicowo prądowym wyłącznika każdej fazy z osobna. mam jeden wyłącznik główny w skrzyni za licznikiem tylko. A jeżeli jest nierównomierne obciążenie konkretnej fazy, tak jak napisałeś, to co mozna zrobić, żeby było równomiernie ? czy jest też możliwe, że mikro instalacja produkuje nierównomiernie, na jedną fazę mniej, na drugą więcej ?
    theo33
    Level 27  
    Z podanych danych wynika że autokonsumpcję masz na poziomie 24%, instalacę PV pewnie masz tak ok. 5 kW i tu przy sprawności tak z ok. 80 % na jedną fazę przypada 1333W, natomiast w większości domowych urządzeń 1-fazowych jak pralka,zmywarka,czajnik itp. moc to ok 2000 więc przekracza te 1333 i w przypadku braku bilansowania a tak jest w przypadku tauronu, brakującą moc musisz pobrać z sieci mimo że w sumie masz do dyspozycji 4000 a nadmiar czyli 2x1333 wysłać, jeżeli nawet używasz jednocześnie kilku takich urządzeń ale nie równomiernie obciążających sieć np. większość urządzeń 1-faz. obciążają tylko 1 z faz to tym więcej zostanie z sieci pobranej energii
    witek1965
    Level 14  
    No to teraz rozumiem. Może tak być, ze urządzenia, które najczęściej pobierają prąd sa wpięte akurat w tą samą fazę. Nie mówię już o użyciu silnika o mocy 5kW, bo w tym momencie jak on pracuje to musi pobrać z sieci, bo nie ma bieżącej produkcji na tyle ile on weźmie . Płyta indukcyjna jest na dwóch fazach i to też możliwe, że jedna z nich jest tą najbardziej obciążoną. Wezmę miernik i postaram się opisać bezpieczniki, który jest wpięty pod którą fazę, a potem będę wiedział co mam do nich podłączone. Byc może da się przerzucić niektóre urządzenia na inną fazę, żeby wyrównać. Mimo wszystko ogólny wzrost poboru w stosunku do ubiegłych lat jest jakby jednak większy. Pod warunkiem, że inwerter podaje prawdziwą produkcję, a piszecie, że mogą być tylko przybliżone i obarczone sporym błędem. II-gie półrocze tego roku zamknie się na minusie. Spoko. Zapłace jednorazowo za brakujące kilowaty (tak liczę, że jakieś 700-800) a od stycznia do końca czerwca się zobaczy jak to wyjdzie.
    Powiedzcie, czy w okresie gwarancyjnym jest możliwość dołożenia 2-3 paneli bez wymiany inwertera. Inwerter to Solaredge SE5K
    A który z dystrybutorów bilansuje moc wyprodukowaną ? tak z ciekawości.
    To juz nie ma sensu chyba robić tego eksperymentu z wyłączeniem całego domu i obciążaniem kolejno każdej fazy po kolei przy braku produkcji, żeby sprawdzić czy nie sa pomylone fazy ?
    Cytro12
    Level 26  
    To ile możesz mieć paneli determinuje falownik zobacz sobie w danych technicznych.

Bilansowanie międzyfazowe nie tłumaczy zwiększonego poboru na liczniku względem okresu bez fotowoltaiki bo przecież chyba nie zmieniałeś podłączeń w rozdzielni. W najgorszym wypadku było by tak samo. Nie wiem jak masz to w rozdzielni poukładane ale gdyby jedna faza była na jednym standardowym 16A zabezpieczeniu i takim obciążeniu to często by ją "wybijało"

Autokonsumpcja na poziomie 24% (o ile prawidłowo wyliczona wartość) to dobry wynik i wcale nie wskazuje nadmiernego obciążenia jednej z faz chociaż dla porządku można zrobić równy rozdział w rozdzielni.
    doopa
    Level 13  
    witek1965 bronisz się jak możesz przed policzeniem sobie faktycznego zużycia.
    kup sobie na portalu za parę złotych licznik energii wtykany do gniazda.
    podłącz na 2 dni lodówkę zczytaj dane
    podłącz zamrażalkę 2 dni zczytaj dane
    podłącz pralkę zrób odczyt przed i po standardowym praniu
    podłącz zmywarkę to samo
    podłącz na listwie tv dekoder konsole itp i zobacz ile je prądu

po x razy 2 dni będziesz wiedział jakie masz bazowe zużycie w domu i wtedy wyciągniesz sensowne wnioski
    witek1965
    Level 14  
    @doopa już kupiony, Orno OR-WAT-435 do takich pomiarów jak mówisz chyba wystarczy. Czekam na przesyłkę. Nadal jednak mi to nic nie da, bardzo pobieżną orientację, ponieważ te wszystkie urządzenia były również w 2018 i 2019 roku i do kwietnia 2020 i zużycie średnie wynosiło 11,5 kWh, na dobę, a w okresie do października bieżącego roku, ok 16kWh, więc ? nagle zaczęły pobierać więcej prądu ? i zbiegło się to z wpięciem mikroinstalacji PV. Nie uważasz, że to jest trochę dziwne. Przecież do zaprojektowania instalacji PV wzięte były wskazania z lat ubiegłych, na poziomie 4200 kWh na rok, a teraz jest 4400 na 9 miesięcy. Uważasz, że to jest normalne ? Taki licznik jak kupiłem nic mi nie da. Zamontowanie ewentualnie licznika trójfazowego plus 3 liczników jednofazowych na wyjściu z falownika by dało obraz produkcji i ewentualnie porównanie z licznikiem Tauronu, aczkolwiek nie zakładam z góry jego błędnych wskazań. Chociaż przez pierwsze dni od zamontowania w ogóle nie zliczał energii , która szła na magazyn, a później od razu wystrzelił ponad 132 kWh. Racz zerknąć na pierwsze kilka dni z tych zrzutów. Pozycja stan licznika

Nie zakładam, że zamontowany licznik błędnie wskazuje, mogę jedynie przypuszczać, że falownik zawyża, jak tu koledzy pisali, że jest to dość częste zjawisko, oraz ewentualnie, że poprzedni licznik zaniżał. Tylko w takiej sytuacji jego wskazania przyczyniły się do zamontowania instalacji o zbyt małej mocy.
    witek1965
    Level 14  
    Zapomniałem,że mam zdjęcia licznika z przed dwóch dni i zrobiłem teraz

19-12 godzina 13:16

1.8.0 - 2902
    2.8.0 2984,5

21-12-2020 14:30

1.8.0 2916,5
    2.8.0 2988,6

wskazania falownika
    19-12 3,67 kWh ( minus 50% wyprodukowane do 13-stej)
    20-12 4,69 kWh
    21-12 2,95 kWh do tej chwili
    tak więc na magazyn przybyło (bez opodatkowania) 4
    z sieci pobrano 14,5
    z produkcji 7,3 (bez odejmowania tego 50% z pierwszego dnia) plus pobrane 14,5 daje średnia 10,5 i to jest wynik bardziej jak zadowalający. I tego właśnie nie rozumiem. Nic nie wyłączyłem, normalne użytkowanie, było pranie, gotowanie, itd. normalne oświetlanie, oglądanie TV.
    No nie rozumiem o co tu chodzi.
    No i oczywiście wszyscy mają dostęp do eLicznika, nawet w trakcie prac konserwacyjnych, tylko u mnie martwa strona. Pani konsultantka przekazała informatykom temat.
    jurek.parus
    Level 18  
    witek1965 wrote:
    Auto konsumpcję wyliczam,tak jak napisałeś, czyli produkcja, minus magazyn.

Magazyn to jest coś co masz zgromadzone u dostawcy, gotowe do odebrania. Autokonsumpcja to produkcja (z falownika) minus energii odesłana (liczydło 2.8.0 z licznika energii)
    Magazyn to to co odesłane (liczydło 2.8.0) * 0,8 (współczynnik opustu dla instalacji mniejszych niż 10kW)
    witek1965 wrote:
    Nie biorę pod uwagę bojlera i lodówek, bo chcodzą cały dzień, więc rownomiernie i w dzień i w nocy.

Boiler do ciepłej wody chodzi nie całą dobę, ale wtedy kiedy ktoś się myje i jakiś czas później. Po osiągnięciu temperatury się wyłączy.
    witek1965 wrote:
    czy jest też możliwe, że mikro instalacja produkuje nierównomiernie, na jedną fazę mniej, na drugą więcej

Nie, taki falownik były niezgodny z Polskimi wymaganiami (a szkoda bo można by korygować brak bilansowania międzyfazowego w Tauronie)
    witek1965 wrote:
    Niestety nie mam za wyłącznikiem różnicowo prądowym wyłącznika każdej fazy z osobna. mam jeden wyłącznik główny w skrzyni za licznikiem tylko.

Ha... miałem ten sam problem. Ja zrobiłem tak że do sprawdzanego gniazdka włączałem długi przedłużacz i mierzyłem w skrzynce napięcie międzyfazowe jak było 380V to znaczy ze nie ta, jak było 0V to znaczy że ta faza. W ten sposób zidentyfikowałem wszystkie mocno obciążone gniazdka i co się okazało? Że losowo podpinane gniazdka - większość była podpięta pod jedną i tą samą fazę. Musiałem poprzełaczać.
    witek1965
    Level 14  
    Dziś sprawdziłem i opisałem poszczególne fazy.
    przepływowy ogrzewacz wody jest używane kilka razy w roku. Jak nie był włączony bojler, podczas naszej nieobecności. Gniazdo siłowe - kilka dni w roku po kilka godzin - łuparka do drewna, indukcja jedynie może być przełączona na L3 odciążając L2 lub L1.
    Stale obciążane gniazda to lodówka,zapasowa lodówka w garażu, zamrażarka, gniazdo w salonie -sprzęt RTV, komputer. Reszta gniazd obciążana sporadycznie wg.potrzeb. Brama garażowa jest jedynie podpięta bezpośrednio z głównego zabezpieczenia przez dodatkowy bezpiecznik, stąd nie wiem z jakiej fazy, ale taki pobór nie jest istotny, bo to sa otwarcia i zamknięcia kilka razy na dobę.

Dodano po 7 [godziny] 18 [minuty]:

Czy komuś zniknęły dane archiwalne z eLicznik ? Bo u mnie tak. Po interwencji się pojawił wgląd, ale mam maksymalnie do 14-stego grudnia podgląd.Ktoś z kolegów pisał, że miał w trakcie prac konserwacyjnych normalny wgląd przez cały okres.
    Zapis ostatnich dwóch dni, oraz roku z .....dziurami ( wartość szacowana) w październiku i kwietniu po tej konserwacji.
    jurek.parus
    Level 18  
    jurek.parus wrote:
    Czy ktoś może potwierdzić, że tak jest faktycznie?
    To by oznaczało, że na 31.12 powinniśmy mieć w magazynie maksymalnie tyle ile wyniesie zużycie w następnym roku, albo odwracając logikę - W danym roku musimy zużyć co najmniej tyle ile w poprzednim roku było na magazynie na koniec roku, aby nic nie przepadło.

Dostałem rozliczenie roczne 2020 z Tauronu i mogę potwierdzić - w pierwszej kolejności jest zużywany stary magazyn a produkcja z nowego roku jest odkładana na nowy magazyn - więc dopóki zużyjesz co najmniej tyle ile miałeś w magazynie z poprzedniego roku - nic nie przepadnie (kolejka FIFO). Miałem potwierdzenie mailowe od Tauronu, ale teraz mam potwierdzenie w rachunku.
    Tak więc Tauron kombinujący na bilansowaniu międzyfazowym, nie kombinuje przy magazynie. PGE odwrotnie :)
    wello
    Level 19  
    Czy możesz na podstawie rozliczenia potwierdzić lub zaprzeczyć, że magazyn jest rozliczany do 31.12, a nie do końca każdego miesiąca z poprzedniego roku (albo jeszcze jakiś inny okres rozliczenia)? Chodzi o to, czy jeżeli wyprodukowałeś np. 500kWh do końca 07.2020, to czy do końca 07.2021 musisz te 500kWh wykorzystać, czy masz na to czas do końca 12.2021?
    Cytro12
    Level 26  
    Rozliczenie jest na pewno roczne czyli do 31.12 takie mam rozliczenie i nadwyżka jest rozliczana w skali roku czyli kolejne rozliczenie będziesz miał 31.12.21

O dziwo nadwyżka nie wykorzystana z 19 roku też mi nie przepadła i została doliczona do magazynu z roku 20 :). Co po części potwierdzało by teorię o tym, że najstarszy magazyn jest rozliczany jako pierwszy. Zobaczymy na fakturze za rok :)
    jurek.parus
    Level 18  
    wello wrote:
    Czy możesz na podstawie rozliczenia potwierdzić lub zaprzeczyć, że magazyn jest rozliczany do 31.12

tak, rozliczany jest cały rok (mam rozliczenie roczne - nie mogę powiedzieć, na pewno, jak jest w rozliczeniu półrocznym) Choć na ostatniej fakturze z 2020 roku pojawiła się cała historia odczytów miesięcznych z całego roku (nie było tego na fakturze z 2019) - nie wiem czy to nie jest jakaś przymiarka do innej koncepcji rozliczeń.
    Przy rozliczeniu rocznym masz czas do końca 12.2021 (a przynajmniej tak było w 2020)
    Cytro12 wrote:
    O dziwo nadwyżka nie wykorzystana z 19 roku też mi nie przepadła i została doliczona do magazynu z roku 20

To dziwne bo w pierwszej kolejności zużywasz z magazynu - więc taki przypadek mógłby nastąpić gdybyś w całym 2020 zużył mniej, niż miałeś na magazynie na koniec 2019.
    No ale gdyby Ci to przepadło, to nie mógłbyś mieć pretensji :)
    wello
    Level 19  
    W takim razie, w rzeczywistości magazyn ma "pojemność" dwóch lat, a nie jednego roku jak to było przewidziane w ustawie :)
    Cytro12
    Level 26  
    Widocznie na swoją niekorzyść też sie mylą, pewnie system coś namieszał. U mnie rozchodzi się o 40kWh więc nie ma o czym mówić.

Z obliczeń tak wychodzi w pozycji 3 energia z magazynu mam wartość z poprzedniego roku, która została doliczona do nadwyżki z tego ostatniego roku. Co zrobić.
    3301
    Level 31  
    wello wrote:
    W takim razie, w rzeczywistości magazyn ma "pojemność" dwóch lat, a nie jednego roku jak to było przewidziane w ustawie :)

Moim zdaniem to jeden rok i najwyżej 1 m-c
    Bartto
    Level 11  
    Czesc

Nie wiem czy to tutaj takie zapytanie i czy już byla poruszana podobna kwestia (nie znalazlem w watkach) - czy mieliscie taka sytuacje że Tauron wprowadzil Was w blad i pozniej oczekuje by placic za te bledy ?

w skrocie
    mam instalacie fotowoltaiczna
    zamknalem rok 2020, dostalem w 2021 rozliczenie z informacja na FV koncowej za ten rok 2020 że do wykorzystania mam jeszcze 3374kWh przez kolejne 12 mies (czyli w 2021)
    z poczatkiem 2021 roku dopytywalem sie 2 razy (w BOK tauron - emailem) i dwa raz dostalem potwierdzneie że rozliczenia są OK
    zamknalem rok 2021, dostalem w 2022 rozliczenie z informacja na FV koncowej za ten rok 2021 że mam doplate prawie 600 zł !!!
    po analizie obu fv wynika że ze strony Tauron doszło do pomylki i dostalem bledne informacje w 2021 (gdy dwukrotnie potwierdzali mi że mam az 3374kWh do wykorzystania jeszcze w 2021 roku)
    teraz mimo kilkukrotnych reklamacji i szarpania sie z nimi pisza mi finalnie że rzeczywiscie sie pomylili (bład pracowmnikow) i przepraszają ale placic trzeba ...
    jedynie co moga to mi rozlozyc to na nieoprocentowane raty i nie nalicza odsetek
    sprawa obila sie o Miejskiego Rzecznika Konsumentow ale jemu napisali to co i mnie i mają to w d...
    przeciez gdybym wiedzial że nie mam tyle do zuzycia jeszcze (3374kWh) to bym inaczej zarządzał zuzyciem (a mogłem to zrobic)

masakra... oszusci i tyle...
    zastanawiam sie nad oddaniem tego do sądu
    dprzyb
    Level 22  
    Niby tak ale ten prąd jednak przecież zużyłeś.
    Z drugiej strony jakąś tam odpowiedzialność powinni brać na siebie.