Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa dookólnej anteny DVB-T 177,50 MHz - 650 MHz

george666 26 Aug 2020 06:50 1242 3
 • #1
  george666
  Level 9  
  Witam,

  Potrzebuję pomocy w budowie anteny DVB-T przeznaczonej do pracy w zakresie od 177,50 MHz do 650 MHz. Antena Bi-Quad o boku 17,6 cm wg kalkulatora nie do końca się sprawdza, a to dlaczego? Ponieważ instalacja znajduje sie na statku u wybrzeży Malty. Statek ma tą właściwość, że nie zachowuje stałej pozycji względem nadajnika. Także anteny kierunkowe nie zdają egzaminu.

  Do tej pory załoga bazowała na antenie hand made o kształcie okręgu zbudowanego z rurki miedzianej. Do jednego jej końca podłączony był ekran, a do drugiego sygnał kabla koncentrycznego. Tak zbudowana antena o losowych wymiarach podłączona była bezpośrednio do tv i niechlujnie rzucona za bulaj. Z uwagi na to, że nikt nie miał choć minimalnej wiedzy, zainstalowany system tv na statku nie był używany.  Instalacja składa się z:
  - Anteny FM
  - Anteny DVB-T (obecnie Bi-quad)
  - Przekaźników x 2 dla obu sygnałów (zabezpieczenie - przełączenie włącznika odłącza sygnał z obu anten. Jest to wykorzystywane do odcięcia sygnału z anten podczas burzy)
  - zwrotnicy radio / tv
  - wzmacniacza
  - linii głównej + odgałęźniki na każdym z 7 pięter
  - 37 gniazd klienckich

  Antena Bi-quad odpowiednio na mierzona działa stosunkowo dobrze, ale nie wystarczająco. Ze względu na kłopotliwość związaną z ciągłym ustawianiem anteny, chciałbym zbudować antenę dookólną jak w linku poniżej:

  https://allegro.pl/oferta/antena-dookolna-dvb-t-tv-kompaktowa-aktywna-mux8-7701173010


  Jak powinna zatem wyglądać konstrukcja tej anteny? Jakie powinny być jej wymiary aby pracowała na w/w częstotliwościach?
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  george666
  Level 9  
  Dzięki za odpowiedź! W sieci jest mnóstwo różnych takich projektów. Pełne okręgi, dwa pół okręgi nie łączące się po przeciwnej stronie podłączonego przewodu, okrąg i w nim mniejszy okrąg. Nigdzie nie znalazłem dokładnych wymiarów i częstotliwości.

  Oczywiście najprościej byłoby kupić. Tylko to statek, a więc zejść na ląd aktualnie nie mogę, zamówić można i może przyjdzie za pół roku... A raczej nigdy bo nie jest to priorytet armatora :p

  Potrzebuje prosty projekt, jakiś kalkulator jak w przypadku anten Bi-quad ?

  P.S. antena fte wydaje się idealna
 • #4
  User removed account
  Level 1