Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zodiak DSS 401 Zero FM Problem - Dziwaczne zachowanie po strojeniu

StrajGer 26 Aug 2020 23:38 1020 16
 • #1
  StrajGer
  Level 7  
  Witam ! :)

  Przestroiłem sobie Zodiaka DSS 401, wszystko ładnie gra, stereo wchodzi, po wyłączeniu i włączeniu normalnie sam się dostraja do stacji na której został wyłączony, natomiast problem pojawia się przy diodach od Zero FM, jedna z nich przy dostrajaniu stacji nawet się nie zapali, druga świeci cały czas albo gaśnie, kiedy zgasła za pierwszym razem to się ucieszyłem, ale..., sprawdziłem napięcie na nóżkach od tej diody która "działała", i ku mojemu zdziwieniu pojawiło tam się 6V (przebicie na tranzystorze ?) Diody w Zodiaku pracują na napięciu około 1,6V, czasami kiedy napięcie spadnie to ta jedna "działająca" dioda od Zera FM zapala się (nie przepala jej), nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie działają te diody od Zera FM w Zodiaku, na schemacie ciężko mi jest coś sensownego znaleźć (ogólnie strasznie ciężko czyta mi się schematy z lat 80tych od odbiorników), może ktoś wie jak mi pomóc? Normalnie to te diody od tego Zera FM powinny pracować obie naprzemiennie do momentu ustawienia stacji, w moim przypadku jedna nie pali się wcale, a druga albo się pali albo dostaje 6V i gaśnie, nie rozumiem tego zjawiska i prosiłbym o pomoc.
 • Helpful post
  #2
  aaanteka
  Level 41  
  StrajGer wrote:
  okładnie na jakiej zasadzie działają te diody od Zera FM w Zodiaku, na schemacie ciężko mi jest coś sensownego znaleźć (ogólnie strasznie ciężko czyta mi się schematy z lat 80tych od odbiorników), może ktoś wie jak mi pomóc?
  Wszystko sensownie jest opisane i nawet podane napięcia w danych punktach . Napięcie zawsze mierzymy względem masy. Napięcie występujące na jednej z elektrod diody nie jest równoznaczne z napięciem przewodzenia diody. Na początek sprawdź obie diody jeszcze raz, tranzystory sterujące oraz przewody doprowadzające płytki PW-04 (piny 1,3,4,5,7) za pomocą multimetru na zakresie źródła prądowego powszednie oznaczanego symbolem "diody".

  Zodiak DSS 401 Zero FM Problem - Dziwaczne zachowanie po strojeniu

  StrajGer wrote:
  Normalnie to te diody od tego Zera FM powinny pracować obie naprzemiennie do momentu ustawienia stacji, w moim przypadku jedna nie pali się wcale, a druga albo się pali albo dostaje 6V i gaśnie, nie rozumiem tego zjawiska i prosiłbym o pomoc.
  to detektor zera , czyli jak jest odstrojone w jedną stronę to świeci jedna dioda, a jak w drugą to druga, a dla właściwego zestrojenia w zero obie gasną.

  Zaobserwować zasadę działania można na poniższym filmie:
 • #3
  StrajGer
  Level 7  
  Przewody sprawdzone- przejście mają. Tranzystory też wydają się być sprawne. Co więcej podłączyłem drugą starą płytkę i na niej jest podobny efekt. Problem ze schematem jest taki, że jedyny jaki znalazłem to dwustronny, który trochę lipnie jest jak dla mnie opisany albo to ja jestem przygłupi i nie umiem go poprawnie odczytać :D.
  Na dwóch przewodach napięcie jest od 14,60V do 14,74V, a na dwóch ostatnich kablach napięcie wynosi 8V i 9V, natomiast na środkowym 0V, może któryś tranzystor dostaje napięcie powyżej 6V i dostaje przebicia i dlatego całość leci na diodę? Jeżeli tak, to w jaki sposób mógłbym skorygować napięcie docierające do tranzystorów ?
 • #4
  aaanteka
  Level 41  
  StrajGer wrote:
  tranzystory też wydają się być sprawne
  StrajGer wrote:
  może któryś tranzystor dostaje napięcie powyżej 6V i dostaje przebicia i dlatego całość leci na diodę? J


  Zastanów się co wypisujesz. Tranzystory mają być sprawdzone i są albo sprawne, albo nie. Jak precyzyjnie opisując mierzysz to napięcie 6V? Na zaciskach diody, jak tak to której, czy względem masy na jednym z zacisków diody. Na schemacie masz podane napięcia w charakterystycznych miejscach. Czy pokusiłeś się je sprawdzić?

  Schemat posiada konkretne oznaczenia i dobrze jakbyś się nimi posługiwał a nie własnym nazewnictwem opisowym.
 • #5
  StrajGer
  Level 7  
  Mam dwie płytki i na obu jest to samo, więc wątpię żeby na obu były uszkodzone te same tranzystory + sprawdziłem na mierniku oporności na nóżkach (nie mam wychyłowego miernika) i nie ma zaniżonych wartości, a w jaki sposób mam mierzyć napięcie na diodzie z anodą i katodą ? Nie twierdze, że robię wszystko dobrze, ale ten schemat mnie trochę dobija. Będę jeszcze próbował go jakoś w sposób zrozumiały dla mnie odczytać. Natomiast może ktoś wie, czy tymi diodami z poziomu nie płytki na której się znajdują a płyty tunera do której wpięty jest kabel steruje jakiś / któryś scalak ?
 • Helpful post
  #6
  CodeBoy
  Level 28  
  US102 steruje tymi diodami, sprawdź jakie napięcia wychodzą z nogi nr 10, pomierz napięcia na płytce. Ja w innym sprzęcie miałem przypadek że padł UL1200, natomiast na schemacie piszą że jest Hitachi, więc powinien być bardziej wytrzymały, ale po tylu latach.
 • #7
  StrajGer
  Level 7  
  CodeBoy wrote:
  US102 steruje tymi diodami, sprawdź jakie napięcia wychodzą z nogi nr 10, pomierz napięcia na płytce. Ja w innym sprzęcie miałem przypadek że padł UL1200, natomiast na schemacie piszą że jest Hitachi, więc powinien być bardziej wytrzymały, ale po tylu latach.


  U mnie us 102 wypada w miejscu tda 1200, na 10 nodze napięcie wynosi 5,60V

  Dodano po 28 [minuty]:

  Czyli ( o ile dobrze mi się wydaje ) skoro na 10tej nodze jest 5,60 (prawidłowo zgodnie z datasheet) to pozostaje mi chyba tylko ul1111 na płytce z diodami, trzeba będzie ebaya przetrzepać.
 • Helpful post
  #8
  CodeBoy
  Level 28  
  Czekaj, piszesz ze podmieniałeś płytkę wyświetlacza, tak to rozumiem, jeśli tak, to nie tam jest problem. mało prawdopodobne aby były 2 identyczne usterki w obu płytkach. Najprościej i najtaniej jest podmienić UL1200. czy tam u Ciebie TDA1200. One niestety lubią padać, wystarczy małe zwarcie gdzieś w układzie np przy przestrajaniu i gotowe.
 • #9
  StrajGer
  Level 7  
  Hmm, teraz przelutowałem te płytke i zaczeło działać, aczkolwiek zostawiłem tylko jedną diode od zera, zaraz wlutuje reszte i sie dowiem co i jak

  Dodano po 28 [minuty]:

  chyba gdzieś był "zimny lut" bo ożyło, jak coś się zmieni to dam znać, dlatego póki co nie będę zamykał tematu
 • Helpful post
  #10
  DIORADIO
  Level 30  
  Podpowiem Ci tak: zobacz schemat Merkurego u mnie w serwisówce jest Ha 1137 a w drugim schemacie jest TDA 1200 . Wskażnik zera wychyłowy podłączony jest do 7 i 10 scalaka 1200 lub HA 1137. Jeżeli p.cz.FM jest dobrze zestrojone to wskażnik jest na 0,a gdy to zestrojenie jest złe to świeci któraś z diód. Sprawdż też jak zachowuje się radio, dostrajasz się do danej stacji, wskażnik wychyłowy na max a (zerowy) na 0. Wciskasz ARCz i wskażnik syg. dalej jest na max, a wskażnik 0 dalej na 0. Gdy jest inaczej to znaczy że trzeba podstrojić p.cz. FM. Możesz też stanąć miernikiem na nóżki 7 i 10 i sprawdzić , czy na mierniku masz 0 to diody od 0 nie powinny świecić. Przeczytaj dokładnie serwisówkę Toski tam powinien być opisany ten wskażnik.
 • #11
  aaanteka
  Level 41  
  StrajGer wrote:
  Hmm, teraz przelutowałem te płytke i zaczeło działać, aczkolwiek zostawiłem tylko jedną diode od zera, zaraz wlutuje reszte i sie dowiem co i jak

  Dodano po 28 [minuty]:

  chyba gdzieś był "zimny lut" bo ożyło
  Czyli jednak wcześniejsze pomiary wykonywałeś niestarannie i niezbyt uważnie, skoro obecnie okazał się być defekt.

  Nie rozumiem co takiego nieczytelnego jest w tym typowym, przejrzyście narysowanym i opisanym schemacie? Czy tak trudno przeanalizować gdzie i skąd poprowadzone jest dane połączenie, czyli narysowana linia ciągła z kropką w miejscu połączenia? Jak sprawia ci to trudność możesz wydrukować sobie schemat i czerwonym pisakiem poprowadzić interesujące cię połączenia.
 • #12
  StrajGer
  Level 7  
  Pewnie jak sam zaczynałeś to też wszystko od razu wiedziałeś, nie dopisałem, że przelutowałem starą / drugą płytkę do której musiałem przelutować diody z tej która była w radiu i to jej się tyczył zimny lut, a niektóre pomiary na tej płytce mogłem wykonać błędnie i dlatego stwierdziłem najpierw, że na obu płytkach jest to samo, albo mierzyłem nie w tych miejscach w których trzeba. Ale też jest całkiem możliwe, że uszkodzeniu uległ układ ul1111 bo przelutowanie płytki która siedziała w radiu wcześniej (to jej tyczył się temat) nic nie dało, po prostu dioda od Zera dziwnie się zachowywała, bo pomimo dostrajania nie przygasała tak jak teraz na tej płytce która aktualnie siedzi po przelucie tylko świeciła ciągłym światłem albo gasła z 4 liter, tak naprawdę to pomogły mi dwie osoby, jedna ze schematem na którym zaznaczyła przewody od sygnałów i opisała ich kolejność a druga napisała który układ steruje z poziomu płyty tunera i wtedy wiedziałem już, że skoro na 10tej nodze napięcie jest zgodne z datasheetem to zostaje jednak tylko płytka z diodami. Nadal wszystkiego się ucze, więc nie musisz atakować, a to z rysowaniem to może i dobry pomysł.
 • #13
  aaanteka
  Level 41  
  Odpisując na posty nie musisz ich w całości cytować, szczególnie jak odpowiadasz post pod postem. Regulaminowo zabronione jest cytowanie całości postów.
  StrajGer wrote:
  uszkodzeniu uległ układ ul1111
  kolego co ma wspólnego jeden układ z drugim? Że jest na tej samej płytce nie znaczy że wskaźnik zeroFM to to samo, co wskaźnik poziomu sygnału. Ewidentnie nie potrafisz korzystać ze schematów ideowych i działasz na oślep. Nie jest to dobra szkoła nauki, nie jest to żadna nauka tylko zgadywanka na "chybił trafił".
  Podstawa diagnostyki to prawidłowe pomiary za pomocą miernika uniwersalnego. Do tego służą na schemacie podane wartości napięć w poszczególnych punktach. Oczywiście jak inaczej nie zaznaczono pomiarów dokonujemy zawsze względem masy.

  StrajGer wrote:
  tak naprawdę to pomogły mi dwie osoby,

  W sumie to wskazały wręcz możliwości usterki co do miejsca i elementów. Nie mniej jednak ty nic nie zrobiłeś od początku, bo jakbyś rzetelnie przeanalizował schemat, na który wciąż narzekasz, wiedziałbyś skąd i dokąd prowadzony jest dany sygnał/zasilanie. Co więcej nawet po otrzymaniu wskazówek nawet nie zechciałeś zapoznać się do czego służą poszczególne piny płytki PW-4 o czym dobitnie świadczy twój pomiar napięcia na pinie masy :
  StrajGer wrote:
  dwóch przewodach napięcie jest od 14,60V do 14,74V, a na dwóch ostatnich kablach napięcie wynosi 8V i 9V, natomiast na środkowym 0V,
  .
  Wskazane jest trochę własnego zaangażowania i samodzielności. Jeżeli jesteś tak honorowy to może obecnie dokończ porządnie dzieła i dokonaj wreszcie sensownych pomiarów na płytce PW-4 i je podaj tak dla potomnych. Tak jak zaznaczono na schemacie.
 • #14
  StrajGer
  Level 7  
  aaanteka wrote:
  Odpisując na posty nie musisz ich w całości cytować, szczególnie jak odpowiadasz post pod postem. Regulaminowo zabronione jest cytowanie całości postów.

  Skoro coś jest zabronione to po co ta opcja jest udostępniona?
  aaanteka wrote:
  kolego co ma wspólnego jeden układ z drugim? Że jest na tej samej płytce nie znaczy że wskaźnik zeroFM to to samo, co wskaźnik poziomu sygnału. Ewidentnie nie potrafisz korzystać ze schematów ideowych i działasz na oślep. Nie jest to dobra szkoła nauki, nie jest to żadna nauka tylko zgadywanka na "chybił trafił".
  Podstawa diagnostyki to prawidłowe pomiary za pomocą miernika uniwersalnego. Do tego służą na schemacie podane wartości napięć w poszczególnych punktach. Oczywiście jak inaczej nie zaznaczono pomiarów dokonujemy zawsze względem masy.

  To, że ścieżka od diód Zera prowadzi przez tranzystor, jedna noga tranzystora leci na ścieżke gdzie później przez opornik ścieżka łączy się z jedną z nóg z tego układu..., wystarczy prześwietlić płytke i widać jak idą ścieżki.
  aaanteka wrote:
  W sumie to wskazały wręcz możliwości usterki co do miejsca i elementów. Nie mniej jednak ty nic nie zrobiłeś od początku, bo jakbyś rzetelnie przeanalizował schemat, na który wciąż narzekasz, wiedziałbyś skąd i dokąd prowadzony jest dany sygnał/zasilanie. Co więcej nawet po otrzymaniu wskazówek nawet nie zechciałeś zapoznać się do czego służą poszczególne piny płytki PW-4 o czym dobitnie świadczy twój pomiar napięcia na pinie masy :
  Gdybym był w stanie coś z tym zrobić to bym nie pisał tematu na tym forum z zapytaniem i prośbą o pomoc, a co do pinu od masy to nawet na schemacie nie jest on opisany jako GND, bo nim nie jest, po prostu źle przyłożyłem "bagietke" od miernika, tak się składa, że złapałem mase w innym miejscu kiedy to mierzyłem i dlatego podalem napięcia występujące na wszystkich pinach, ale z tym jednym coś mi się musiało pomieszać
  aaanteka wrote:
  Wskazane jest trochę własnego zaangażowania i samodzielności. Jeżeli jesteś tak honorowy to może obecnie dokończ porządnie dzieła i dokonaj wreszcie sensownych pomiarów na płytce PW-4 i je podaj tak dla potomnych. Tak jak zaznaczono na schemacie.

  Lepiej być honorowym i komuś pomóc niż dopierdzielać się do wszystkiego wokół, tłumaczyłem na wstępie, że mam problem z odczytaniem tego schematu ale do kogoś to nie dociera najwyraźniej, nie każdy jest tak utalentowany jak ty, żeby wszystko o wszystkim wiedzieć. Nie mam oprócz miernika i lutownicy żadnego sprzętu więc musze działać na "czuja". Jeżeli tak ci potrzebne napięcia do szczęścia to proszę:
  1- 20,9V
  2 - 20,9V
  3 - 6V
  4 - 15,1V
  5 - 15,1V
  6 - 6V
  7 - 20,3V
  I przestań się czepiać, bo we wszystkim też mocny nie jesteś i niejeden by cie pozginał zapewne w innych dziedzinach niż elektronika, dlatego troche pokory by się przydało.
 • #15
  CodeBoy
  Level 28  
  @aaanteka po co te nerwy, jest to specjalny watek dla początkujących. Gdzieś te osoby muszą się uczyć i chwała im że chcą. Bo za chwilę już nie będzie ani sprzętu do naprawy (coraz bardziej skomplikowane urządzenie jednorazowe) ani chętnych, taniej będzie kupić nowy sprzęt niż siedzieć godzinami i uczyć się elektroniki. Patrząc na dzisiejsze pytania na elce, to u kolegi @StrajGer jest na prawdę bardzo fajny poziom, a błędy zdarzają się każdemu szczególnie początkującym. Jeśli denerwują Cie tego typu problemy, to po co wchodzisz na tak niski poziom ?
 • #16
  aaanteka
  Level 41  
  StrajGer wrote:
  Skoro coś jest zabronione to po co ta opcja jest udostępniona?
  Cytat, cytowanie naukowe, techniczne jak sama nazwa jest częścią a nie całością tekstu pisanego. Czy powołując się na jakąś publikację książkową przepisujemy całą książkę, czy konkretny, interesujący nas fragment do którego się odnosimy?Nie rozumiesz co to znaczy częściowe cytowanie tekstu ? Trudno. Może trzeba kogoś poprosić z bliskich o wytłumaczenie treści regulaminu i ponownie wspólnie się zastanowić nad jej treścią. A narzędzie ma tylko ułatwić czynność w danym przypadku , kiedy przykładowo chcemy cytować i odnieść się do kilku zagadnień rozrzuconych w tekście, przykładowo pierwsze i ostatnie zdanie. Jaki ma sens cytowanie całości postu tuż pod nim na początku następnego postu?

  StrajGer wrote:
  To, że ścieżka od diód Zera prowadzi przez tranzystor, jedna noga tranzystora leci na ścieżke gdzie później przez opornik ścieżka łączy się z jedną z nóg z tego układu..., wystarczy prześwietlić płytke i widać jak idą ścieżki.
  Nadal nie jesteś reformowalny i uparcie odstajesz przy swoim:- mamy schemat i posługujemy się nim oraz wyłącznie oznaczeniem elementów według niego, a nie językiem opisowym niczym w literaturze pięknej. Nie każdy potrafi zrozumieć twój tok myślenia i twoje opisowe barwne nazewnictwo elementów, które ty masz przed oczami, a my nie.

  StrajGer wrote:
  Gdybym był w stanie coś z tym zrobić to bym nie pisał tematu na tym forum z zapytaniem i prośbą o pomoc, a co do pinu od masy to nawet na schemacie nie jest on opisany jako GND, bo nim nie jest, po prostu źle przyłożyłem "bagietke" od miernika, tak się składa, że złapałem mase w innym miejscu kiedy to mierzyłem i dlatego podalem napięcia występujące na wszystkich pinach, ale z tym jednym coś mi się musiało pomieszać
  Oj, jesteś w stanie precyzyjnie dokonać pomiarów w danych punktach według przyjętych zasad i je podać. Jesteś w stanie dokładnie i rzeczowo sprawdzić każdy element półprzewodnikowy i podać jego stan ,a nie określać go jako "wydaje się dobry". Jest to minimum wymagane w dziale "Początkujący Naprawy" :) . I nadal nie zapoznałeś się w stopniu wystarczającym ze schematem radioodbiornika, bo podajesz:
  StrajGer wrote:
  Jeżeli tak ci potrzebne napięcia do szczęścia to proszę:
  1- 20,9V
  2 - 20,9V
  3 - 6V
  4 - 15,1V
  5 - 15,1V
  6 - 6V
  7 - 20,3V

  uznając to za prawidłowość.

  Jakim cudem masz napięcie na pinie 1? Skoro to jest masa? Która na schemacie polskiego odbiornika jest oznaczona międzynarodowym
  symbolem masy, a nie literowym oznaczeniem GND. To fundamentalne podstawy nawet u początkującego.
  Wszystkie podane wartości przez ciebie są nieprawidłowe. Układ wskaźnika nie może pracować prawidłowo, jak również sam układ dekodera sygnału stereo przy zasilaniu 6V zamiast 15V( BYNAJMNIEJ W TEJ KONFIGURACJI WEDŁUG SCHEMATU PRODUCENTA NIE BĘDZIE DZIAŁAŁ PRAWIDŁOWO). Jeżeli pracuje jednak oznacza to, że podane wyniki pomiarów są nieprawidłowe. Wracamy więc do początku. Należy je powtórzyć.
  Tyle w temacie:
  CodeBoy wrote:
  Patrząc na dzisiejsze pytania na elce, to u kolegi @StrajGer jest na prawdę bardzo fajny poziom,
  .
  CodeBoy wrote:
  @aaanteka po co te nerwy(...)(...)Jeśli denerwują Cie tego typu problemy, to po co wchodzisz na tak niski poziom ?
  Proszę nie mylić jednostek chorobowych z rzeczowym, precyzyjnym określaniem poczynań początkującego. Jak inaczej czegoś można nauczyć nie wytykając kardynalnych błędów, lenistwa, piętrzenia wydumanych problemów odnośnie typowego schematu, niedbałości i braku samodzielności w wykonywaniu pomiarów na urządzeniu które się fizycznie posiada przed sobą? Zapewniam kolegę, że do redagowania swoich postów podchodzę spokojnie i z dystansem z zachowaniem jednak standardów jakości i obowiązującej wiedzy.

  A tak powinna wyglądać prawidłowa analiza i zapoznanie się ze schematem ideowym każdego początkującego poważnie traktującego naukę elektroniki i ogólnie elektronikę:

  1)Zaczynamy od zasilacza:
  Zodiak DSS 401 Zero FM Problem - Dziwaczne zachowanie po strojeniu
  - orientujemy się jakie napięcia są wykorzystywane w układzie i do czego służą( co zasilają), rozpoznajemy oznaczenie masy głównej oraz złącz zasilających.

  2)Identyfikujemy główną szynę zasilania na płycie radioodbiornika PT-01:
  Zodiak DSS 401 Zero FM Problem - Dziwaczne zachowanie po strojeniu
  -robimy to korzystając z wcześniejszej wiedzy pozyskanej przy analizie zasilacza i korzystamy z oznaczenia złącza zasilającego We-Ne. Analizując odprowadzenia przewodów od tego złącza możemy zorientować się co i w jaki sposób jest zasilane z tej szyny zasilania( stabilizowane +15V).

  3)Następnie przechodzimy do interesującego nas fragmentu schematu dotyczącego elementów wykazujących nieprawidłowe funkcjonowanie, czyli bloku wskaźników PW-04:
  Zodiak DSS 401 Zero FM Problem - Dziwaczne zachowanie po strojeniu
  -tu ponownie analizujemy tą część schematu w celu określenia głównego zasilania na złączu Nc oraz określeniu funkcji poszczególnych elementów.

  4) Określamy miejsce podłączenia złącza Nc do płyty głównej odbiornika PT-01, co ostatecznie pozwala nam zrozumieć sposób zasilania i sterowania całym blokiem wskaźników PW-04:
  Zodiak DSS 401 Zero FM Problem - Dziwaczne zachowanie po strojeniu Zodiak DSS 401 Zero FM Problem - Dziwaczne zachowanie po strojeniu

  5) Zawężamy obszar poszukiwań i pomiarów do nie funkcjonującego prawidłowo bloku funkcjonalnego jakim jest nas interesujący detektor-wskażnik "zero FM": Zodiak DSS 401 Zero FM Problem - Dziwaczne zachowanie po strojeniu

  6) Dokonujemy koniecznych pomiarów i wszystko wiemy praktycznie od razu co nie funkcjonuje prawidłowo.
 • #17
  StrajGer
  Level 7  
  aaanteka wrote:
  Cytat, cytowanie naukowe, techniczne jak sama nazwa jest częścią a nie całością tekstu pisanego. Czy powołując się na jakąś publikację książkową przepisujemy całą książkę, czy konkretny, interesujący nas fragment do którego się odnosimy?Nie rozumiesz co to znaczy częściowe cytowanie tekstu ? Trudno. Może trzeba kogoś poprosić z bliskich o wytłumaczenie treści regulaminu i ponownie wspólnie się zastanowić nad jej treścią. A narzędzie ma tylko ułatwić czynność w danym przypadku , kiedy przykładowo chcemy cytować i odnieść się do kilku zagadnień rozrzuconych w tekście, przykładowo pierwsze i ostatnie zdanie. Jaki ma sens cytowanie całości postu tuż pod nim na początku następnego postu?


  Napisz to do administracji forum, nie do mnie, można odpowiedzieć całościowo żeby nie tracić czasu na głupie zaznaczanie poszczególnych fragmentów skoro i tak odnosze się w swojej odpowiedzi do całości twojej odpowiedzi, a skoro nie wiesz jaka odpowiedź tyczy się do jakiego fragmentu to przeczytaj sobie co napisałeś skoro masz problemy z pamięcią "Może trzeba kogoś poprosić z bliskich o wytłumaczenie treści regulaminu i ponownie wspólnie się zastanowić nad jej treścią." A może ciebie trzeba nauczyć kultury i współżycia społecznego chamusiu ? Tak jak pisałem wyżej, nie będę cytował danych kawałków kiedy odnosze się do całości odpowiedzi którą ktoś mi napisał, jak masz z tym problem to wyjdź z tego działu.
  aaanteka wrote:
  Nadal nie jesteś reformowalny i uparcie odstajesz przy swoim:- mamy schemat i posługujemy się nim oraz wyłącznie oznaczeniem elementów według niego, a nie językiem opisowym niczym w literaturze pięknej. Nie każdy potrafi zrozumieć twój tok myślenia i twoje opisowe barwne nazewnictwo elementów, które ty masz przed oczami, a my nie.

  Ja nie jestem reformowalny ? Odpisywałem ci do tej pory w sposób normalny, to nie ja wchodze w działych dla nowych i szukam atencji i się nie szczyce czegóż to ja nie umiem, coś co dla ciebie jest jasne dla mnie nie bo jestem laikiem który próbuje coś zrozumieć i ma z tym problemy i PISZE O TYM NA SAMYM POCZĄTKU POSTU.
  aaanteka wrote:
  Jakim cudem masz napięcie na pinie 1? Skoro to jest masa? Która na schemacie polskiego odbiornika jest oznaczona międzynarodowym
  symbolem masy, a nie literowym oznaczeniem GND. To fundamentalne podstawy nawet u początkującego.

  Nie wiem? podczas pomiaru mase znalazłem sobie na radiatorze? Nawet teraz jak sam dałeś schemat i zaznaczyłeś tą pseudo mase to oznaczenie międzynarodowe mówi o 1 kresce pionowej i 3 kreskach poziomych a nie dwóch i trzeciej zamazanej opisem od innych elementów znajdujących się niżej, dlatego właśnie ten schemat nie jest dla mnie zbytnio czytelny.

  Kończąc to - Nie jestem na twoim poziomie jeżeli chodzi o elektronike więc nie porównuj swojej wiedzy z moją, to, że pozżerałeś wszystkie rozumy nie oznacza, że musisz każdego nowego atakować bo sam wiesz lepiej, nie mierz ludzi własną miarą bo każdy jest na innym poziomie ale do ciebie to najwidoczniej nie dociera albo masz poważne problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Zamykam ten temat bo to się mija z celem, zajmij się czymś ciekawszym w życiu niż dowalaniem się do innych.