Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik do 3 silników jednofazowych

kumib 27 Aug 2020 09:46 360 7
    kumib
    Level 9  
    Witam,
    Chciałbym zapytać was o opłacalność zamontowania falownika w mojej instalacji. Aktualnie posiadam sterownik mikroklimatu, który napięciowo steruje pracą trzech wentylatorów z silnikami asynchronicznymi jednofazowymi o mocy 0,52 kW każdy, 2,8 A. Wentylatory pracują 24/7 praktycznie cały rok ale rzadko kiedy pracują na 100% mocy. Czy założenie falownika było by opłacalne w tym przypadku? Jeśli tak to jaki byłby koszt takiej inwestycji?
    jack63
    Level 43  
    kumib wrote:
    posiadam sterownik mikroklimatu,

A co to jest?
    kumib wrote:
    Wentylatory pracują 24/7 praktycznie cały rok ale rzadko kiedy pracują na 100% mocy. Czy założenie falownika było by opłacalne w tym przypadku?

Czy są wspólnie sterowane czy każdy z osobna? Jeżeli to drugie, to musiałbyś mieć trzy falowniki.
    A tak w ogóle, co chcesz uzyskać? Jak rozumieć słowo "opłacalne" ???
    Chodzi o zużycie energii elektrycznej?
    Falownik nie podniesie sprawności silnika. Może minimalnie, a koszt zakupu nigdy się nie zwróci w kosztach zaoszczędzonej energii.
    Optymalnym technicznie, choć nie ekonomicznie, sposobem była by zamiana silników indukcyjnych klatkowych (sprawność pewnie ok 50%) na silniki PMM ze swoimi falownikami. Wtedy sprawność silnika może podskoczyć nawet od 90 % ale spdnie niezawodność, a koszty inwestycyjne będą wręcz kosmiczne w stosunku do silników indukcyjnych.
    kumib
    Level 9  
    Sterownik mikroklimatu steruje mocą wentylatorów w zależności od temperatury powietrza. Wszystkie pracują z tą samą mocą.
    Tak chodziło mi o oszczędność energii elektrycznej. Dlaczego jest to nie opłacalne? Zakładając koszt falownika około 2000 zł (takie widziałem), czy koszt byłby znacznie większy?
    kumib
    Level 9  
    Skoro nie opłacalne dlaczego więc firmy np Ziehl abegg oferuje przemienniki czestotliwosci do tych samych silników i opisuje to jako duża oszczędność? Czegoś chyba dalej nie rozumiem.
  • Helpful post
    jack63
    Level 43  
    kumib wrote:
    dlaczego więc firmy np Ziehl abegg oferuje przemienniki czestotliwosci do tych samych silników i opisuje to jako duża oszczędność? Czegoś chyba dalej nie rozumiem.

Nieopłacalne piszemy razem a nie osobno.
    Skąd wiesz że są to te same silniki??? Wystarczy, że silnik będzie 3f, a dzięki falownikowi może być zasilany 1f, a sprawność wzrośnie z powiedzmy 50% do 80%. A może ten silnik to PMM (wpisz sobie w google co to jest)
    Natomiast porównaj sobie ceny jednego i drugiego rozwiązania. Gwarantuję ci że okres zwrotu inwestycji to 20 lat, a awaryjność wyraźnie większa.
    Do tego Ziel abeg ma brzydką "skłonność" do zabudowywania falowników tak, iż gdy padnie falownik, to trzeba kupić cały wentylator. Przerabiałem to u nas.
    Jest jeszcze jedna kwestia. Pewnie nie rozróżniasz przemiennika częstotliwości stosowanego do silników indukcyjnych, zwanego popularnie falownikiem, od falownika zasilającego silnik PMM, bez którego ten silnik PMM w ogóle nie będzie działał.
    Ten pierwszy jest elementem dodatkowym a ten drugi integralną częścią silnika, choć nie musi być w silniku zabudowany.
    kumib
    Level 9  
    No ok, coś już mi świta. Dziękuję za wyjaśnienie.
    romulus73
    Level 27  
    Ja z chęcią poznam Twoje wyliczania że falownik się nie opłaca i kiedy się zwróci po 20 latach.
    Mam silnik 6HP i flownik całość pracuje 20hx5 dni roboczych, falownik kosztuje 2000pln
    Obniżam obroty 35%, rampa 1s 6 startów na h