Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak przerobić maszynę Holzmann 400V, by móc ją podłączyć do gniazdka 230V?

Streetracer88 27 Aug 2020 17:38 726 20
    Streetracer88
    Level 4  
    Witam. Zaznaczę tylko że to mój pierwszy post. Chciałbym zakupić maszynę która jest na 400V i ma dwa silniki, silniki nie są duże, jeden ma 1,5kW a drugi 0,8kW. Czy jest możliwość przerobienia tak abym mógł podłączyć ją normalnie do gniazdka w garażu na 230V? Nie posiadam siły w domu.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Streetracer88 wrote:
    Czy jest możliwość przerobienia tak abym mógł podłączyć ją normalnie do gniazdka w garażu na 230v?
    Najprościej byłby założyć inne silniki na 230V, w miejsce zabudowanych, tych na 400 V, choć nie będzie to takie proste ze względów mechanicznych(inna wielkość inne mocowanie itp.). Podłączenie tych silników(istniejących 400 V) pod 230 V jest również możliwe, choć nie zawsze, z pewnymi przeróbkami, ale... jednym z problemów jest spadek mocy (do 1/3) obecnej mocy silnika, co z wiadomych względów jest bezsensowne, bo producent maszyny przewidział taką akurat moc silników, a nie zakłada się, że będzie on pracował na mocy minimalnej, tylko raczej na zbliżonej do maksymalnej.
    Rafik4
    Level 30  
    To małe silniki, prawdopodobnie można je zasilić z falowników jednofazowych, resztę maszyny przerobić na 230V jeśli to konieczne. W ten sposób nie stracisz nic na mocy maszyny.
    Streetracer88
    Level 4  
    Mam w kompresorze w garażu silnik 2,2kw i śmiga na 230v bez problemu. A żeby teraz założyć siłę do domu to też chyba nie jest takie proste. A czy w miarę ogarnięty elektryk by mi to przerobił?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Streetracer88 wrote:
    Mam w kompresorze w garażu silnik 2,2kw i śmiga na 230v bez problemu.
    Może... to zależy od wielkości sprężarki , przełożenia itd.
    Streetracer88 wrote:
    A żeby teraz założyć siłę do domu to też chyba nie jest takie proste.
    Wszystko zaczyna się od kontaktu z dostawcą energii, który określi warunki, a później to w zasadzie koszty.
    Streetracer88 wrote:
    A czy w miarę ogarnięty elektryk by mi to przerobił?
    Chyba powinien.
    Streetracer88
    Level 4  
    Andrzejj wrote:
    Zastosować falowniki 1 faz. na 3 faz.
    Pozdrawiam.

I wszystko będzie śmigać bez spadku mocy itd?
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Streetracer88 wrote:
    Andrzejj wrote:
    Zastosować falowniki 1 faz. na 3 faz.
    Pozdrawiam.

I wszystko będzie śmigać bez spadku mocy itd?

Nie będzie. Zasilanie 400 V 3-fazowe wymyślono nie po to by utrudniać ludziom życie, lecz dlatego, że umożliwia uzyskanie czegoś, czego z zasilania 230V 1-fazowego uzyskać się nie da.
    Ale może ta tajemnicza maszyna, o której nie chcesz pisnąć słowa, bywa produkowana w wersji na silniki 230 V. Zapytaj o to producenta, bo te przeróbki o których tu czytam powyżej nie są funta kłaków warte.
    Streetracer88
    Level 4  
    A co mam więcej pisać o maszynie? Napisałem co ważne. Dwa silniki i zasilanie. Niestety nie produkują na zasilanie 230v
    retrofood
    Streetracer88 wrote:
    A co mam więcej pisać o maszynie? Napisałem co ważne. Dwa silniki i zasilanie. Niestety nie produkują na zasilanie 230v

Więc pozostaje samodzielna (albo zlecenie komuś) wymiana silników na jednofazowe o mocy co najmniej takiej samej. Nie radzę kombinować z zasilaniem jednofazowym silników skonstruowanych na 3 fazy. Bo poniesiesz duże koszty, a efekt będzie żaden.
    Streetracer88
    Level 4  
    Czyli jak zwykle wiatr w oczy, a jakakolwiek ingerencja z mojej strony i po gwarancji. A z drugiej strony małe silniki więc mogli by robić na 230v
    Aleksander_01
    Level 41  
    Jest jeszcze jeden problem o którym tu nikt nie wspomniał, kierunek obrotu silników. W 1 i 3 fazowym da się to zrobić, ale w 3 fazowym dużo prościej.
    Falownik 1fazowy da max 230 V międzyfazowego, a więc zmniejszymy moc trzykrotnie. Niektórym to nie przeszkadza, przecież to "prawie" to samo.
    Streetracer88
    Level 4  
    Akurat w moim przypadku obroty nie mają tu znaczenia. To ma być krążek, ostrze więc czy pójdzie w prawo czy lewo to nie ma znaczenia. Bardziej chodzi o obroty. Producent mówi że ma 2850 obr/min
    retrofood
    Streetracer88 wrote:
    Akurat w moim przypadku obroty nie mają tu znaczenia.
    ...
    Bardziej chodzi o obroty.

Kurna, nie wyrabiam. Idę odpocząć.
    Rezystor240
    Level 41  
    Aleksander_01 wrote:
    Falownik 1fazowy da max 230 V międzyfazowego, a więc zmniejszymy moc trzykrotnie. Niektórym to nie przeszkadza, przecież to "prawie" to samo.

Wtedy do zasilania silnika z 3x 230V można podłączyć silnik w trójkąt i moc będzie ta sama co taki silnik pracował by w gwieździe przy napięciu między fazowym 400V.

Dodano po 3 [minuty]:

Jest jeszcze jeden warunek silnik musi mieć tabliczkę zaciskową z wyprowadzonymi wszystkimi uzwojeniami, a najczęściej silniki poniżej 3kW są oryginalnie podłączone na stałe w gwiazdę.
    Streetracer88
    Level 4  
    Idź, może ochłoniesz trochę. Straszna sprawa że myślałem o lewo i prawo a nie o prędkości obrotowej. Chyba po to jest forum że chce się dowiedzieć. Gdymym wiedział, to bym nie pytał.
    Aleksander_01
    Level 41  
    Rezystor240 - byłoby idealnie gdyby silnik dało się skojarzyć w Δ.
    Do autora tematu - daj foto tabliczek znamionowych z silników.
    Streetracer88
    Level 4  
    Nie mam, bo maszyny jeszcze nie kupiłem. Ale napisze do producenta o zdjecia
    User removed account
    Level 1  
    Streetracer88
    Level 4  
    Dane silnika
    Moc silnika S1 w W.
    1500
    napięcie
    400V
    Prędkość w min-1
    2800
    Rozmawiałem dziś z przedstawicielem firmy i podobno da się przerobić ta maszynę na 230V. Miał jakiegoś klienta który też chciał tak zrobić i zrobił. Podobno maszyna śmiga. Niby jakąś cewkę czy coś założył żeby nie było ingerencji w maszynę i wtedy gwarancja nie przepada, bo jak coś to tylko to ściąga i tyle