Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka ładowarka baterii-kryteria-dobór-udany zakup.

28 Aug 2020 20:37 1677 22
  • Level 4  
    Witam wszystkim . Stoje przed dylematem nabycia ładowarki do baterii(akumulatorków). Niestety mimo że tamatów tutaj sporo trudno mi coś wybrać. Postanowiłem zbiorczym postem zapytać o wszystko. Jako laikowi zielonemu jak las, prosze o wyrozumiałość i skorygowanie gdzie trzeba.

Chce zasilić jakieś: latarki, ciśnieniomierz, zegar, piloty tv, radyjko, aparat foto itp. więc chyba głównie baterie typu AA i AAA.
    Moje krytera to coś takiego:
    1) ladowanie jak najwiekszej ilosci typow baterii (AA/AAA/1850, z zabezpieczeniem i bez ? niewiem co to znaczy/
    i z jak najwiecej modeli z roznych firm a nie tylko że lubi akumulatory np panasonic
    2) wszystkie mozliwe zabezpieczenia (np.przed przeładowaniem, zwarciem czy odwrotnym podłączeniem akumulatora)
    3)rozladowywanie-pomiar pojemnosci
    4)niezalezne kanaly ladowania / ustawiania prądu ładowania-rozładowania (wraz z jego regulacją) dla każdego z kanałów,
    5)wyswietlacz pokazujacy wszystkie niezbedne parametry
    6)REFRESH - odświeżanie / formowanie z pomiarem pojemności (niewiem co to jest ale chyba potrzebne)
    7)Co to za ladowanie typu TC/CC/CV

I drobne uwagi które mi się nasuneły:
    a)czy baterie Li-Pol to są właśnie takie do starych komorek i jakimi ladowarkami laduje sie takie baterie, sa jakies uniwersalne
    b)czy na rynku generalnie króluja akumulatorki Ni-MH czy tez są inne a jesli tak czy każda ładowarka je potrafi obsługiwać

Na koniec modele które wybrałem z forum oraz różnych recenzji, możecie powiedzieć czym się różnią i jakie mają wady/zalety.
    Polećcie co warto nabyć, najlepiej z polskiej dystrybucji , jakby coś nawaliło to można oddać na miejscu, no chyba że cena będzie o 50%
    niższa to wtedy warto ponosić ryzyko.
    A) BC-700
    B) Everactive:
    -NC 1000+
    -NC 3000
    -UC 4000
    C) XTAR VC4 / XTAR VC4S
    D) OPUS BT-C3100
    E) LIITOKALA LII-500

Dzięki
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 30  
    Ładowarka, która by spełniła wszystkie wymagania, to niestety nie istnieje.
  • Level 43  
  • Level 30  
    Modelarskie wymagają "trochę" wiedzy i dla zwykłego "śmiertelnika" to czarna magia.
  • Level 30  
    kkknc wrote:
    Ale dają radę.

Ale tylko pod warunkiem fachowej obsługi.
    W nieodpowiednich rękach są tylko źródłem krótkotrwałych efektów pirotechnicznych.
  • Level 4  
    Widze, że musze wytłumaczyć wszystko jeszcze raz na chłopski rozum.

Nie mówiłem że wszystkie kryteria mają być spełnione w 100%.
    Ładowarka ma obsłużyć jak najwięcej baterii, typów, tak aby się nie okazało że za chwile musze nabyć kolejną i jeszcze jedną, ma być w miare uniwersalna
    Te drobne uwagi o bateriach Li-Pol to zapytania a nie kryteria do ładowarki
    A wszystko sprowadza się do modeli które pod koniec wymieniłem, prosiłem o pomoc w ich ocenie lub podania jakiś innych ewentualnie modeli. Do czego ma być ładowarka jest na wstępie.
  • Level 30  
    Najbardziej uniwersalne są ładowarki modelarskie, ale najmniej wygodne w obsłudze.
    Coś za coś.
  • Level 4  
    "dufek" a przeczytałeś co napisałem przed chwilą ?
  • Level 30  
    W chwili obecnej używa się jeszcze ogniw NiMH, ale coraz więcej jest urządzeń z Li-Pol.
    Nikt teraz nie zagwarantuje ci że za kilka lat nie będziesz musiał wymienić ww ładowarek.
  • Level 4  
    Ja mówie o teraz, kupie coś a za 1 mc czy 2 okaże się, że musze nabyć inną bo ta pierwsza nie łapie się na wiele rzeczy
    Dlatego wymieniłem pod koniec tyle modeli, aby ktoś doradził, podzielił się wiedzą oraz własnym doświadczeniem. Nadal brak czytania ze zrozumieniem.
    Czekam na konkrety.
  • Level 43  
    Napewno nikt nie ma ich wszystkich więc porównania nie zrobi.
    A ci co mają jedną będą chwalić bo mają tą i działa. Nie mają porównania z inną.
    Więc na obiektywizmem by nie liczył. Weź po prostu instrukcje obsługi każdej z nich i odrabiaj pracę domową.
  • Level 40  
    Witam.

Opiszę pokrótce te na których ja bazuję.

XTAR VC4:
    - niska cena,
    - ładuje większość akumulatorków,
    - prosta w obsłudze (wkładasz - on robi sama resztę),
    - z minusów, nie pokazuje czasu i dokładnego prądu ładowania.

iMax B6:
    - mnogość funkcji,
    - rozsądna cena,
    - ładuje większość akumulatorków,
    - cały czas masz wgląd do parametrów ładowania,
    - możliwość balansowania pakietów akumulatorów.

ALC-8500 i pochodne:
    - droooogo,
    - sprzęt profesjonalny,
    - ładuje masę akumulatorków i akumulatorów,
    - możliwość pomiaru rezystancji wewnętrznej,
    - sterowanie przez panel i komputer,

Lekkie podsumowanie.
    Do warunków niedużej ilości akumulatorków warto zaopatrzyć się w zestaw, ładowarka modelarska plus taki VC4.
  • Level 1  
  • Level 4  
    Dzięki, o takie właśnie różne odpowiedzi, przemyślenia i doświadczenia mi chodziło. Prosze o więcej.

a teraz pytanka
    1) czy te Everactive:NC 1000+ NC 3000 UC 4000 to następcy BC700 i czy uciążliwość BC (prąd ładowania) została wyeliminowana w Everacitve
    2)XTAR VC4
    -ładuje większość akumulatorów - tylko NiMH czy też zachacza już o nowsze ogniwa
    -VC4 a VC4S - czy to są 2 różne wersje, jeśli tak któraś jest lepsza ?
    -wg.kolegi "LA72" - nie pokazuje czasu i dokładnego prądu ładowania - tylko nie pokazuje czy też nie da się ustawić. Jak nie pokazuje czasu to kiedy wiadomo że się naładowane.
    3) a co z Everactive UC 4000:
    -wg opisu łąduje też przyszłościowe ogniwa
    -ale jest też droższy
    -czy wart jest ceny czy może lepiej narazie tylko do zwykłych aa/aaa a potem sobie coś dobrać nowszego
    4) czy do wszystkich ładowarek trzeba osobno dokupować koszyki na np.R14/20 czy też któryś model ma takie rozwiązanie że da się włożyć różne kształty bez wydawania dod.kasy
    5) które z w/w ładowarek nie radzą sobie lub nie obsługuja 18650 i czy do innych okrągłych o

Potrzebuje zdecydowanie automatu (ustawiasz, pokazuje ci się na wyświetlaczu i czekasz tylko na naładowanie) bo będą z tego korzystały osoby nietechniczne czyli musi być wszystko na klik. No i w polskim sklepie to warunek, chyba że podkreśle ponownie da się coś znaleść 50% tanszego spoza Polski.
    Generalnie modelarskie odpadają bo zależy mi na max. stosunku cena/jakość/możliwości (czyli najlepiej coś koło 100 zł +/- 20 no chyba, że warto do czegoś lepszego troche dołożyć ale z rozsądkiem).
  • Level 40  
    Witam.
    VC4 i VC4S to dwie podobne ładowarki,
    Link

Niestety są to urządzenia w pełni automatyczne, więc nie ma możliwości w ingerencję parametrów ładowania.
    Odnośnie wyświetlacza:
    - prąd ładowania jest podawany dla wszystkich kanałów,
    - brak wyświetlania czasu trwania ładowania i ile ono jeszcze potrwa.
    To prosty i w miarę dobry sprzęt.

Tutaj masz Link do opisu tego modelu i innych.
  • Level 4  
    dzięki "LA72"

a teraz może ktoś się wypowie na pozostałę pytania, coś o marce też everactive
  • Level 1  
  • Level 4  
    a o jakości i możliwości wględem xtar
  • Level 4  
    Mam kolejne wątpliwości -Do użytkowników everactive NC-1000+ ( ale też UC-4000) oraz XTAR VC4S

XTAR VCS4 realizuje więcej typów ogniw przyszłościowe) i jest tańszy -super ale everactive 1000+ droższy i tylko AA/AAA, a może wersja UC-4000 to przyszłościowy produkt
    1.Czy wyświetlacz w XTAR VC4S nie wydaje się zbyt mały aby dobrze z niego czytać, everactiv raczej ma większy i bardziej czytelny
    2. Niezabardzo rozumiem jak jest z tym prądem ładowania. XTAR ma: 3Ax1/ 2Ax2/ 1Ax4/ 0.5Ax4 / everactive 1000: regulowany 200-500-700-1000mA
    Która ładowarka przyniesie mi większą korzyść jak będe ładował zwykłe AA/AAA (będe się starał markowe typu enelopy, czarne everactive itp)
    3.XTAR nie ma zasilacza czy można użyć każdej wtyczki pod 220 z wejście na usb
    4.Czy to że XTAR VC4S nie ma funkcji rozładowania to jest problem, bo niezbyt się znam aby samemu to ocenić.

Uwaga:
    Wypatrzyłem nową ładowarke XTAR X4 - ktoś ma, używał, coś może o niej powiedzieć
  • Level 4  
    Pojawił się kolejny wielki problem. Prosze o szybką odpowiedź.

Jak jest z prądem ładowania akumulatorków AAA. Na rynku są tylko takie o pojemności do max. chyba ~1100 mAh.
    Niestety większość z tych nowych teraz ładowarek procesorowych, a zwłaszcza te które wyżej wymieniłem mają min. prąd 0.5
    Czy jest możliwe ładowanie takim prądem 0.5 a jeśli tak to jakie to ze sobą niesie konsekwencje, słyszałem coś o skróceniu żywotności
    takich akumulatorów ale o ile i czy to jedyna rzecz na którą się naraże.
    A może NiCd da się ładować wyższym prądem.
  • Level 4  
    Podbijam pytania z 2 ostatnich moim postów.
    Nie ma tutaj nikogo kto by odpowiedział, nikt się nie zna, nie umie doradzić ( poza tymi którzy już doradzili - im dzięki ) ?

A i jeszcze jedno, ktoś tutaj jakiś czas temu polecał akumulatorki Varta (konkretny model) podobno niezłe jakościowo i cenowo
    oraz Everactive ale czarne - też warte zainteresowania. Niestety nigdzie nie moge znaleść tych wypowiedzi. Może ktoś coś wie nt.
  • Level 1