Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napęd do bramy skrzydłowej

Bob271 29 Aug 2020 07:44 1683 18
 • #1
  Bob271
  Level 10  
  Rozglądam się za napędem do bramy skrzydłowej. Skrzydła bramy 215x140 cm z profila 40x27 wypełnione panelem 3D, więc bardzo lekkie. Słupki okrągłe o średnicy 135 mm., zawiasy regulowane.
  Z przeglądu różnych stron widzę, że polecane są Nice Wingo lub FAAC 300 lub 400. FAAC trochę tańszy.
  Chciałbym mieć również możliwość otwierania bramy z telefonu, albo za pomocą połączenia telefonicznego albo aplikacji, nie wiem co się lepiej sprawdza?
  Proszę o porady/sugestie.
 • #3
  Bob271
  Level 10  
  Najdroższy z tych trzech, z opisu podobny. Z jakiegoś powodu lepszy?
 • #4
  Darek0026
  Level 27  
  Napędy z silniami na 24V, płynna przyjena praca, spowolnienia na końcu ruchu, wykrywanie przeszkody (gdy brama stawia opór).

  Kolejna zaleta to że dokupujesz karte ladowania dwa aku i masz awaryjne zasilanie.

  Napędy z silnikami na 230V bez enkodera to w mojej opinni poprzednia era automatyki do bram.
 • #5
  Bob271
  Level 10  
  Nice też ma 24V, a dodatkowo widzę, że można dokupić tej samej firmy moduł IT4WIFI, który pozwala na sterowanie aplikacją. w FAAC ani AXI tego nie widzę. Dlaczego 24V jest lepsze niż 230?
 • #6
  Darek0026
  Level 27  
  Zostało Ci już to wyjaśnione. Dla klarowności dodam że cały zestaw jest zasilany z normalnego napięcia 230V ale silniki w napędach są na 24V DC.

  Nie mówię byś koniecznie nabył AXI ale ogólnie poszukał czegoś co ma silniki na 24V.

  Każdy obecnie producent ma teraz sterowanie wi fi lub GSM.

  Wystarczy wpisać np na popularnym portalu aukcyjnym: CAME GSM lub NICE GSM.

  To że masz bramę z napędami np FAAC to nie znaczy że musisz kiec tez sterowanie tej samej firmy.
 • #7
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Dodam - sterowanie WiFi na naszym podwórku - Zamel powiązany z Suplą, hipertanio produkty z PRC spod znaku SonOff - także dostępne z Suplą i inne spod znaku DYI też pracujące pod Suplą.

  PS. Supla - polska platforma sterowania lokalnego i rozproszonego (w uproszczeniu - chmura). Bezpłatna, rozwijana na zasadach OpenSource.
 • #8
  Bob271
  Level 10  
  Jeszcze znalazłem Came AXI20 lubATS30AGS, również na 24V, cena podobna. FAAC w tym zakresie cenowym ma silniki zasilane 230V.
  Coś przemawia za wyborem NICE vs AXI vs CAME? Cena i funkcje podobne, kwestie wyglądu nie mają znaczenia.
  Co do sterowania, mam włączniki SonOFF sterowane aplikacją Ewelink i nie jestem do końca zadowolony, po pierwsze włączanie nie zawsze działa od razu, czasem trzeba wyłączyć aplikację i włączyć ją ponownie, poza tym w przypadku uruchomienia aplikacji na jednym telefonie, na innym nawet po jakimś czasie od ostatniego użycia wyskakuje komunikat, że aplikacja została wylogowana i trzeba ponownie wpisywać hasło.
  O ile w przypadku tych włączników, które użytkuję bardzo mi to nie przeszkadza to w przypadku bramy wolałbym takich problemów uniknąć. WIFI czy GSM? Wydaje się, że sterownik GSM jest prostszy w obsłudze, wystarczy wybrać numer ale trzeba pamiętać, żeby karta SIM była aktywna. A jak wygląda sprawa z modułami, które otwierają bramę jak użytkownik się do niej zbliża? Jak to działa?
 • #9
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  NICE vs AXI
  Dostępność i łatwość znalezienia części zamiennych? Do Came BX/ZX, Krono, Frog jest tego dużo, do Axi już mniej.

  Quote:
  mam włączniki SonOFF sterowane aplikacją Ewelink
  .

  No właśnie - Ewlink to China, pomijając kwestię poprawności działania Chińczycy mogą się popsztykać gospodarczo z zachodem, wyłączą chmurę i zonk.... . Są wersje SonOffa pod Suplę - nie mam ale może suplowska aplikacje działa stabilniej (no i krajowej chmury raczej nie wyłączą, chyba że skończą się pieniądze lub zapał autorów systemu). Co do GSM - przydałby się kanał zwrotny informujący o stanie bramy - a to już wykracza poza proste wystukanie numeru, aplikacje WiFi mają taką funkcjonalność że tak powiem - w standardzie.

  Quote:
  A jak wygląda sprawa z modułami, które otwierają bramę jak użytkownik się do niej zbliża? Jak to działa?

  Kiedyś oglądałem takowe - działają na bluetooth (z regulowanym zasięgiem) - transponder bluetooth wchodzi w zasięg odbiornika bramy i ta się otwiera. Looknij też na inne opcje - pętla indukcyjna, czujnik radarowy, testowany ostatnio przez Proximę czujnik magnetoelektryczny itp.
 • #10
  Adrian_C
  Level 17  
  Ja bym poszedł w 24v i came łatwe i przyjemne do tego bardzo dobrze rozbudowana centrala.. Came axi ma mechaniczne blokady na śrubie a ats ma wyłączniki krańcowe. Jeśli nie masz możliwości zamontowania odboi, montował bym ats, do tego kartę do akumlatorów i jak pisał kolega kotbury zamontować zamela i śmiga
 • #11
  Darek0026
  Level 27  
  kotbury wrote:
  NICE vs AXI
  Dostępność i łatwość znalezienia części zamiennych? Do Came BX/ZX, Krono, Frog jest tego dużo, do Axi już mniej.


  Raczej powinno być NICE vs CAME, to tak jak porównywać np Mercedesa i Porsche.

  Napędy BX, Krono, Frog są na rynku już z 15 lat albo więcej. AXI około 3. Części są tanie i dostępne tak samo jak do pozostałych.
 • #12
  Bob271
  Level 10  
  Spróbuję przeprogramować te włączniki SonOFF, które mam żeby można je było używać z Supla i zobaczę jak to się sprawdza, moduł Nice, o którym pisałem wczoraj według opisu otwiera bramę kiedy telefon użytkownika znajdzie się w pobliżu, jak rozumiem nie działa to pewnie przez BT ? Takie rozwiązanie by było ciekawe, jeżeli działa poprawnie.
  Jeżeli w przypadku GSM nie ma informacji na temat zamknięcia bramy to faktycznie jest to kłopot. Najlepiej by było połączyć obie funkcjonalności (WIFI i GSM) :)

  Jaka jest różnica między wyłącznikami krańcowymi, a blokadą mechaniczną w praktycznym codziennym użytkowaniu?
  Jeszcze jedna ważna kwestia, montaż. Nigdy nie montowałem automatyki bramowej, czy każdą się instaluje i programuje w ten sam sposób? Czy może np instalacja zestawu producenta "x" jest trudniejsza niż zestawu producenta "y"?
 • #13
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  moduł Nice, o którym pisałem wczoraj według opisu otwiera bramę kiedy telefon użytkownika znajdzie się w pobliżu

  Moduł nie ma ani bluetooth ani GSM. Tylko WiFi. Prawdopodobnie apka sprawdza GPSem telefonu, że pojawiłeś się w pobliżu bramy.
  Jeśli działa GSM - czyli tym samym masz połączenie przesyłu danych z telefonu - działa i WiFi sprzęta. Kontrola wdzwaniana (tak jak w tanich chińskich alarmach) ma przewagę wtedy, jak jesteś w zasięgu sieci gdzie działa tylko 1G (brak przesyłu dancych) albo za granicą, gdzie 2/3/4G jest kosztowne. Ale nic nie stoi na przeszkodzie coby do napędu podpiąć jednocześnie sterownik GSM i WiFi. Nie jestem specem w temacie (przydałoby się zdanie od specjalistów od techniki zabezpieczeń) ale chyba są sprzęty producentów alarmów, które obsługują obie technologie naraz.
  Quote:
  Jaka jest różnica między wyłącznikami krańcowymi, a blokadą mechaniczną w praktycznym codziennym użytkowaniu?

  Idzie o kasowanie luzów - najgorsze jest użycie krańcówek elektrycznych - na krańcach napędy zatrzymywane są wyłączeniem silników , skrzydła o nic się nie opierają i tym samym luzy na samej śrubie pociągowej jaki i luzy na osiach mocowań siłowników się sumują - wynikowo zamknięte skrzydło bramą można "zatelepać" o jeden do kilku centymetrów (a wiatr będzie to robił ciągle). Lepsze rozwiązanie to krańcówki mechaniczne - tu już kasują się luzy na śrubach pociągowych. Najlepsze , aczkolwiek najbardziej pracochłonne rozwiazanie to odboje skrzydeł w gruncie - po dociśnięciu skrzydeł do centralnego odboju wszystkie luzy są zlikwidowane a zamknięte skrzydła mają gwarantowane ustawienie idealnie w linii (co przy pozostałych sytuacjach nie zawsze wychodzi)
  Sama instalacja jest podobna u wszystkich producentów. Róznice pojawiają się w oprogramowaniu centrali - hipermarketowce mają uproszczoną obsługę i są okrojone z części funkcji - tym samym ustawianie jest prostsze (ale sama czynność u różnych producentów ma podobne skomplikowanie). W napędach "markowych" i profesjonalnych funkcji jest dużo, ale zwiększa się tylko ich ilość a nie trudność wprowadzania. Jest jeszcze kwestia tłumaczenia instrukcji - każdy producent ma tu coś za uszami - czasem instrukcje po polsku brzmią jaby pisał je pięciolatek lub sprzątaczka oderwana od miotły....
 • #14
  Bob271
  Level 10  
  Odboje w gruncie to nie problem, rozumiem, że na środku światła bramy też dobrze jest zamontować jakiś ogranicznik? Czyli np Came Axi będzie lepszy niż ATS?
 • #15
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Ogólnie nie tyle lepszy (w sumie trochę tak) a inny - AXI ma silnik na 24V, przeciążeniówkę na enkoderze, zwolnienia.
  ATS ma w podstawawej wersji siłowniki na 230V bez żadnych extrasów (brak zwolnień, brak przeciążeniówki, głośniejsza od poprzednika praca, 3x większy pobór prądu).
  Jedyna przewaga ATS to te elektryczne krańcówki (no i wymiary - większy wysuw przydaje się do grubych słupków, wąska obudowa jest dobra, jeśli za skrzydłami mało miejsca) ale jak napisałem - wszystkie inne rozwiązania krańcówek są lepsze.
  No chyba że wziąć wersję 24V ale ciężko kupić i cena spora.
 • #16
  Bob271
  Level 10  
  Rzeczywiście, nie zauważyłem, że ATS ma siłowniki 230 V, a sporo tańszy jest FAAC 300/414. Z silnikami 24 V, które polecacie widzę Came AXI 25 lub Nice Wingo 2024. Cena praktycznie taka sama. Czy jeszcze coś innego w podobnym przedziale cenowym jest godne uwagi?
 • #17
  Marekzenio
  Level 20  
  Witam.
  Czy mogę zapytać co autor tematu wybrał (zestaw z siłownikami 24V)?
  Mam taki sam dylemat - NICE wingo vs Came axi.
  Cena wychodzi podobnie.
  Nice z lampą i anteną + uchwyty + ograniczniki ~~ 1970 pln
  Came axi 1650 + moduł green power 150 + lampa z anteną 130 ~~1930 pln
  Centralka axi ma możliwość podpięcia modułu rgp1 , gdzie zmniejsza się pobór mocy do 0.5 W (w stanie czuwania) , więc za 150 pln ekstra chyba jest ta opcja rozsądna.
  Do przewagi Nice skłania mnie wymiar montażowy (dla mojego C=40mm i słupka 80x80 A i B =100 mm) przy bramie otwieranej na zewnątrz odejdzie mi tylko około 30 cm z 4 metrowej bramy, a przy Came axi około 36 cm.
  Pozdrawiam.
 • #18
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Dodam, że centralka MC424 z zestawu Wingo także ma opcję Standby redukującą moc - ale oszczędności na poziomie pojedynczych watów nie powinny być raczej racją przeważającą szalę na któryś z zestawów.
  Came Axi na rynku zdaje się 5 lat, Wingo - coś ok.20 - bez większych zmian.
 • #19
  Marekzenio
  Level 20  
  Witam,
  wybrałem niestety nice 2024
  Z instrukcji centralki:
  " Funkcja „Stand-by wszystko” pozwala zmniejszyć zużycie i jest aktywna w standardzie. "
  Więc sama centralka w stanie czuwania, czego nie podaje producent mimo iż do nich pisałem zużywa 10 W...
  Sprawdzone.
  Wychodzi 60pln ekstra do rachunku rocznego, chyba trochę dużo za samo czuwanie, skoroCame z modułem eco pobiera 0.5 W
  Zakup uchwytów NICE STP200 oraz NICE STA200 PLA15 na wąskie słupki mija sie z celem!
  Trzeba przerabiać...
  Również ograniczniki NICE PLA13 z pseudo stopu na zamykaniu ... lepiej kupić stoper do ziemi, no chyba że komus kurki uciekają to ich powstrzyma bo na szarpanie bramy przez osobę starszą to niestety pieniążki wywalone

  Pozdrawiam