Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik SOFAR 5.5K, problem z dostępem do Wi-Fi

madiz08 29 Aug 2020 08:30 15030 45
    madiz08
    Level 14  
    Witam
    Od dwóch tygodni używam instalacji fotowoltaicznej z falownikiem SOFAR 5.5 kW, ale dopiero dzisiaj podłączyłem moduł Wi-Fi do falownika i mam problem:
    W dostępnych sieciach Wi-Fi wyskakuje mi nowa pozycja z nazwa sieci jak na module, wybieram sieć, wpisuję hasło, które również znajduje sie na module Wi-Fi. Jeżeli wpiszę niepoprawne hasło, to informuje mnie o tym, jak wpisze poprawne to wyskakuje mi zapytanie czy wszystkie komputery w tej sieci mogą z tego korzystać. Bez względu czy zaznaczę "tak" czy "nie", to nie mogę się połączyć z tą siecią. jak zaznaczam tak, to od razu mam taką informację, jak zaznaczę nie, to na chwilę wyskakuje informacja, że sprawdza zabezpieczenia, po czym: "nie można nawiązać połączenia z siecią"
    Tak jak pisałem, hasło jest poprawne, ponieważ przy złym, wyskakuje informacja, że jest niepoprawne. Czy mielibyście jakieś sugestie co może być nie tak?

Falownik SOFAR 5.5K, problem z dostępem do Wi-Fi Falownik SOFAR 5.5K, problem z dostępem do Wi-Fi Falownik SOFAR 5.5K, problem z dostępem do Wi-Fi
  • Helpful post
    madamsz1
    Level 39  
    Spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne falownika, ale już z modułem WiFi - tym przyciskiem na module. Czasami pomaga, tak było u mnie. W ustawieniach komputera - zapamiętane sieci WiFi usuń sieć z która próbujesz się połączyć i masz błędy.
  • Helpful post
    starob
    Level 28  
    Te moduły WiFi tak działają - czyli nie działają. Większość czasu brak połączenia z siecią nawet jak router jest obok falownika.
    U siebie zmieniłem na kablowy i po problemie, odpuść sobie. Z moich obserwacji wynika, że połączenie jest możliwe na krótką chwilę tylko w momencie gdy falownik wysyła dane do chmury.
  • Helpful post
    madamsz1
    Level 39  
    Jeżeli są już skonfigurowane, to pracują w interwałach, ale podczas pierwszej konfiguracji są dostępne cały czas. Nagminne natomiast jest (sprawdzone na Solax - 2 modele, Sofar ) że po uruchomieniu falownika bez modułu WiFi, są problemy jak po nawet chwili dopiero podłączy się moduł. Reset do ustawień fabrycznych często pomaga. Po resecie trzeba ustawić na nowo parametry falownika (norma, data, czas) i próbować konfiguracji.
  • Helpful post
    starob
    Level 28  
    Początkowa ekscytacja z możliwości posiadania takiego cacuszka szybko mija po zderzeniu oczekiwań z oferowanymi możliwościami.
    Z upływem czasu jedyne co będzie Cię interesować , to ile nabiło na liczniku. O jakiejkolwiek integracji przez to ustrojstwo zapomnij.
    Piszę tak, żebyś niepotrzebnie się nie "napinał" :)
  • Helpful post
    slawo12311
    Level 18  
    Ja mam u siebie Sofara i montowałem dwa kolejne i nie ma z nimi problemów, trzeba je tylko dodać do aplikacji solarman zgodnie z instrukcją!

Nie ma potrzeby łączyć się komputerem z siecią rozsyłaną przez moduł wifi, wszystko skonfiguruje za nas aplikacja solarman
    madiz08
    Level 14  
    Pobrałem tą aplikację, zeskanowałem kod i wyskakuje mi jedynie "loger connected". Na Youtube po zeskanowaniu kodu od razu przechodzi w następne okno, a u mnie nie. Pomyślałem, że na może muszę na telefonie sie zalogowac do wifi modułu. Odziwo, przez telefon mogę się połączyć z WiFi modułu, ale w aplikacji wyskakuje informacja, że jest brak połączenia z serwerem. Może słabo sie na tym znam, ale czy moduł nie musiałby byc połączony z moja siecia domową, zeby byc widzialnym w aplikacji?
    Reset modułu tez próbowałem, nie robiłem jeszcze przywrócenia do ustawień fabrycznych falownika, jak się to robi? Żadnego przycisku nie widze, ani w parametrach
    madamsz1
    Level 39  
    Tak jak pisałem, na module WiFi jest od spodu przycisk i właśnie on służy do kasowania. Najpierw musi być falownik podłączony do lokalnej (domowej) sieci wifi w wtedy wysyła dane na serwer gdzie można założyć sobie konto i przeglądać statystyki. Przy połączeniu z siecią lokalna dobrze ustawić mu adres statyczny poza zakresem (DHCP) adresów przydzielanych dla użytkowników . Jakośc sygnału połączenie tez ma znaczenie, bo przy słabym nie chce to chodzić :(

starob wrote:
    O jakiejkolwiek integracji przez to ustrojstwo zapomnij.

Rzeczywiście wiele nie ma do konfiguracji, chociaż nie wiem czego się spodziewasz. Przy np. Solaxie można śmiało zalogować się na falownik właśnie zdalnie i kilka parametrów zmienić, ale trzeba mieć kod serwisowy.
  • Helpful post
    starob
    Level 28  
    Gdy masz połączenie z fonem, w przeglądarce wpisz 10.10.100.254. Na stronie administracyjnej ustawisz połączenie z siecią domowa. Wtedy będziesz mógł dokończyć konfigurację w w/w sposób
    madamsz1
    Level 39  
    slawo12311 wrote:
    wszystko skonfiguruje za nas aplikacja solarman

Można i z poziomu apki to zrobić, chociaż ja wole dostęp i konfigurację przez PC :) - starej daty tak mają, jest mi łatwiej :)
    madiz08
    Level 14  
    https://www.youtube.com/watch?v=rve7GWSFV3Q
    Tak właśnie zrobiłem, idąc po kolei według powyższego filmiku. Mam nadany IP, widzi go w mojej sieci

Ale w aplikacji jest to samo, po zeskanowaniu kodu, mam tylko "loger connected" i nie przenosi mnie dalej jak na filmiku. Później jeszcze na spokojnie popróbuję, dzięki za pomoc Panowie
  • Helpful post
    madamsz1
    Level 39  
    Zobacz co masz w dolnych ustawieniach. Tak jest u mnie.
    Masz wtedy informacje, czy działa prawidłowo i czy jest połączenie z serwerem
    starob
    Level 28  
    madamsz1 wrote:

Rzeczywiście wiele nie ma do konfiguracji, chociaż nie wiem czego się spodziewasz

Możliwości ogranicza tylko wyobraźnia, np. sterowanie odbiornikami w celu maksymalizacji autokonsumpcji ... np.
    madamsz1
    Level 39  
    starob wrote:
    np. sterowanie odbiornikami

Ale :) jeżeli ktoś planuje takie operacje to przygotowuje już całą instalację w domu pod "bajery" i kupuje falownik za 10tyś nie za 4 :) - tylko po to by zmniejszyć rachunku za prąd i być ECO
    madiz08
    Level 14  
    Czyli połączenie z serwerem poprawne, tak? Problem u mnie jest taki, ze jak zeskanuje kod w tej aplikacji to wyskakuje mi "logger connected" na chwilę i po zniknięciu tego komunikatu nic się nie dzieje, a na tych wszystkich filmikach jest dalej przejście do informacji o "elektrowni słonecznej". Już próbowałem ta aplikacje odinstalować, zainstalować ponownie i ten sam efekt :(
    starob
    Level 28  
    Spróbuj z kompa przez stronę solarman założyć konto, zbudować plantacje i powiązać z falownikiem.

Dodano po 9 [minuty]:

madamsz1 wrote:
    starob wrote:
    np. sterowanie odbiornikami

Ale :) jeżeli ktoś planuje takie operacje to przygotowuje już całą instalację w domu pod "bajery" i kupuje falownik za 10tyś nie za 4 :) - tylko po to by zmniejszyć rachunku za prąd i być ECO

Nie widzę powodu, żeby wydawać 10k jak mogę wydać 4. Można to zrobić w rozsądnych pieniądzach tylko nie na tym module.
    Żeby być ECO to trzeba najpierw ograniczać zużycie.
    madiz08
    Level 14  
    Taka informacja wyskakuje, zalogowałem sie na to co zarejestrowałem w aplikacji na telefon, ale nie mogę dodać urządzenia. Dziwiło mnie, że przy uruchomieniu falownik pokazywał, że ma już nabite około 230kWh, może to oznaczać, że mój sprzęt był wcześniej używany?

No nic, w sumie to tylko bajer (najważniejsze informacje są na wyświetlaczu falownika), ale Koledzy jeżeli mielibyście jakiś pomysł jeszcze to chętnie posłucham.
    3301
    Level 31  
    Jeżeli używasz od dwóch tygodni to nie będzie od dziś i zero, total powinien się wyświetlić
    madiz08
    Level 14  
    Nie, może źle napisałem, jak dwa tygodnie temu założyli mi drugi licznik i uruchomiłem falownik to już tyle było w "TOTAL" (od pierwszego uruchomienia)
    Cytro12
    Level 26  
    Czyli było po taniości i paproki nie skasowali z falownika uzysku po poprzednim właścicielu? No to grubo.
  • Helpful post
    slawo12311
    Level 18  
    Zażądaj od firmy instalującej u Ciebie fotowoltaikę aby poprzedni użytkownik usunął ze swojego konta Twój falownik
  • Helpful post
    theo33
    Level 27  
    @madiz08 próbuj się zalogować teraz i dodawaj urządzenie
    madiz08
    Level 14  
    Quote:
    Czyli było po taniości i paproki nie skasowali z falownika uzysku po poprzednim właścicielu? No to grubo.

Sam to wszystko montowałem u siebie, a cały zestaw fotowoltaiczny kupiłem z neta (kontakt był dobry, jako świezakowi dużo mi pomogli w tym całym montażu i podłączeniach, dlatego nie będę podawał nazwy firmy :) ), ale spróbuję w poniedziałek zadzwonić w tym temacie

Quote:
    @madiz08 próbuj się zalogować teraz i dodawaj urządzenie

To samo, wyskakuje mi informacja, że numer SN jest już zainstalowany w innych plantach
  • Helpful post
    theo33
    Level 27  
    madiz08 .Jesteś ??
    madiz08
    Level 14  
    Panowie, czyli ewentualna podmiana tego modułu WiFi na nowy powinna rozwiązać problem?
  • Helpful post
    theo33
    Level 27  
    madiz08 wrote:
    Panowie, czyli ewentualna podmiana tego modułu WiFi na nowy powinna rozwiązać problem?

na pewno tak ale to ze 150,-
    madiz08
    Level 14  
    Quote:
    madiz08 .Jesteś ??

theo33 nie wiem jak to zrobiłeś ale teraz jest ok, dodałem nowe urządzenie, jeszcze nie wiem co w nim jest, ale zostało dodane. Jutro jak Falownik wróci do życia przy świetle dziennym posprawdzam.

Dziękuję
    theo33
    Level 27  
    Nie pytaj bo i tak prawdziwej odpowiedzi nie uzyskasz, ważne że działa
    starob
    Level 28  
    Solarman rejestruje urządzenia trwale, ogranicza w ten sposób rynek wtórny aby kupować nowe. Trzeba pisać do chinczyków.
    Sytuacja może powtórzyć się z falownikiem.
    Zarejestruj się na https://www.solarmanpv.com/portal/LoginPage.aspx praktycznie to samo. Ich bazy są rozłączne ,przy odrobinie szczęścia może Twoje graty nie są tam zarejestrowane. Kupowałeś przez internet więc zwróć ten logger.