Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa Bass BP-7938 - Niskie ciśnienie

liba 31 Aug 2020 14:33 708 6
    liba
    Level 14  
    Mam taki kłopot,
    Mam w studni kręgowej (lustro wody na ok.4m) pompe glebinową Bass BP-7938 i od jakiegoś czasu ciśnienie jest bardzo niskie. Pompa służyła mi do okazjonalnego podlewania ogrodu systemem zraszaczy, a one wymagają ciśnienia ok. 3bar - dlatego mam pompe glebinowa, ale naczytałem się, że jest ona przeznaczona do pracy w wąskiej rurze i w szerokiej studni kręgowej może się przegrzewać, dlatego pompa jest włożona w 1m odcinek rury kanalizacyjnej f160.
    W instalacji był jeszcze sterownik automatyczny omnigena OPC-59, ale jakiś miesiąc temu stycznik w nim zaczął pstykać 10 razy na sekunde, więc podłączałem pompe bezpośrednio do zasilania. Po zdjęciu dekla sterownika widać rdzawe slady korozji elementów elektronicznych. Oddam go do naprawy gwarancyjnej.
    Teraz pompa... chyba się uszkodziła bo niby pompuje dość dużą objętość wody ale ciśnienie jest znikome (po odpięciu rury od opc-59 mogę zatkać palcem wylot rury pe25, która jest podłączona bezpośrednio do pompy). Wyjąłem pompe, ślimak wygląda na czysty (nie był bardzo brudny, miał tylko takie naloty).

Nie mam żadnego doświadczenia z pompami itp. więc proszę o radę jak podejść do problemu. Czy uszkodzenie sterownika i pompy w podobnym czasie to przypadek? Pompa bez sterownika nie pracowała dlużej na sucho, najwyżej z 10min - czy to mogło doprowadzić do uszkodzenia? Jakiego? Przez kilka godzin zaciągała troche mułu gdy była opuszczona za nisko w studni, ale na śrubie nie ma widocznych uszkodzeń.
    stanislaw1954
    Level 43  
    liba wrote:
    Wyjąłem pompe, ślimak wygląda na czysty (nie był bardzo brudny, miał tylko takie naloty).
    Ślimak obraca się(pracuje) w gumie i to ona przy pracy na sucho, lub w piachu ulega uszkodzeniu.
    liba wrote:
    Pompa bez sterownika nie pracowała dlużej na sucho, najwyżej z 10min
    To by potwierdzało możliwość wytarcia gumy.
    liba
    Level 14  
    Nie wiem jak ja wcześniej oglądałem ten rotor, ale teraz wydaje mi się oczywiste, że jest wytarty. Czy taki stopień zużycia to już jest duże zużycie i rotor nadaje się do wymiany? Jeśli tak to stan statora-gumy jest pewnie tragiczny. Mimo, że go oglądałem to trudno mi to ocenić, bo nie wiem jak guma wyglądała wcześniej Pompa Bass BP-7938 - Niskie ciśnienie Pompa Bass BP-7938 - Niskie ciśnienie

Zrobiłem też zdjecie sterownika, który ma niby IP65, a jego wnętrze wyglądało tak po kilku miesiącach w studzience. Pompa Bass BP-7938 - Niskie ciśnienie
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    Widać na wirniku ślady tarcia, a w gumie trudno ocenić ze zdjęcia. Bardziej "cierpi" guma. Wkładając palec do środka gumy wyczujesz ostre powierzchnie, a powinno być gładko. To było do kupienia, jako cześć naprawcza, tylko trzeba poszukać, koszt ok 50 zł.
    Co do szczelności , to albo przereklamowane, albo niedokładnie dokręcone dekiel i dławiki.
    liba
    Level 14  
    kupiłem zestaw naprawczy w serwisie Bass a 50zł (rotor+stator), a sterownik wysłałem do naprawy gwarancyjnej.

Dziękuję za pomoc.
    stanislaw1954
    Level 43  
    liba wrote:
    ale naczytałem się, że jest ona przeznaczona do pracy w wąskiej rurze i w szeale naczytałem się, że jest ona przeznaczona do pracy w wąskiej rurze i w szerokiej studni kręgowej może się przegrzewać, rokiej studni kręgowej może się przegrzewać,
    To bzdura, Czy w studni o średnicy np 0,8 m , czy 1m woda ,jest gorąca, by nie studzić pompy/ silnika? nie bardzo wiem , po co niektórzy piszą takie uwagi. Jeśli pompa jest cała zanurzona to automatycznie zimna woda odbiera ciepło i tyle. Dla tych pomp, ale w zasadzie dla wszystkich pomp do wody, istotne jest żeby nie pracowała na sucho. Nie wiem, czy ten sterownik zabezpiecza przed pracą na sucho, trzeba poczytać z uwaga całą instrukcję. Jeśli nie, to trzeba dodatkowo zabezpieczyć pompę przed suchobiegiem, po to, by w przyszłości uniknąć takich niespodzianek.
    liba
    Level 14  
    Przy okazji zamawiania zestawu naprawczego popytałem i rzekł serwis, że ta pompa może pracować w studni kręgowej, a także może pracować poziomo. Po naprawie planuje zamocować pompę poziomo dzięki czemu dłużej będzie pod lustrem wody.

Co do pracy w rurze wydaje mi się być prawdą, że gdy pompa jest umieszczona w rurze niewiele szerzej od samej pompy to przepływ wody wokół niej jest intensywniejszy i chłodzenie skuteczniejsze. Całkiem możliwe jednak że chłodzenie od wody stojącej w szerokiej studni jest zupełnie wystarczające.

Sterownik OPC-59 ma chronić przed pracą na sucho i cały mój problem wziął się z tego że sterownik się zepsuł i nie ochronił.