Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licencyjny spór Huawei początkiem patentowej rewolucji?

ghost666 31 Sie 2020 16:35 786 0
 • Licencyjny spór Huawei początkiem patentowej rewolucji?
  Sąd najwyższy Wielkiej Brytanii
  Przełomowe orzeczenie Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii, dotyczące sprawy między chińską grupą komunikacyjną Huawei a firmą Unwired Planet - dużą amerykańską grupą licencjonującą patenty - obiecuje wywrócenie prawa dotyczącego praw własności intelektualnej do góry nogami.

  Sprawa (wraz z podobną sprawą między Huawei i Conversant Wireless, która toczy się równolegle) toczy się w brytyjskim systemie od prawie sześciu lat, najpierw w Sądzie Wyższym, następnie Sądzie Apelacyjnym, a wreszcie w Sądzie Najwyższym. Sprawa skupia się na patentach posiadanych przez Unwired Planet w każdej iteracji technologii komórkowej od 2G do 4G, które były wykorzystywane przez Huawei. Sądząca firma twierdzi, że Huawei naruszył sześć ich patentów (które pierwotnie należały do ​​Ericsson) we wszystkich generacji technologii komunikacji mobilnej. Pięć z nich zostało uznanych za Standard Essential Patents (SEP) przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI).

  W rzeczywistości sprawa jest bardziej złożona - nie chodzi tylko o same patenty, ale także o podstawowe zasady, na podstawie których udzielane są licencje. I tak, w przyszłości orzeczenie to prawdopodobnie będzie miało duży wpływ na licencje obejmujące również 5G. Dzięki orzeczeniu na korzyść Unwired Planet i Conversant, posiadacze SEP mogą nalegać, aby „realizatorzy” - w tym przypadku Huawei - wykupili globalne licencje obejmujące wszystkie ich portfele IP. Jeśli tego nie zrobią, prawdopodobnie staną w obliczu nakazów, które ograniczyłyby ich możliwość dostępu do rynku brytyjskiego. Oznacza to również, że posiadacze SEP muszą zgodzić się na udzielenie licencji na swoją technologię stronom trzecim na „Uczciwych, rozsądnych i niedyskryminacyjnych warunkach”.

  Polityka patentowa ETSI wymaga, aby firmy korzystające z certyfikowanych SEP udzielały licencji wykonawcom na takich właśnie warunkach. Huawei argumentował, że każda licencja zawarta w celu rozstrzygnięcia sporu w Wielkiej Brytanii powinna obejmować tylko patenty brytyjskie. Jednak wyrok Sądu Najwyższego z 2017 roku potwierdził, że licencje między dużymi korporacjami międzynarodowymi jest z konieczności licencją ogólnoświatową. Zostało to potwierdzone przez Sąd Najwyższy.

  „Wielkim wnioskiem wyciągniętym z orzeczenia Sądu Najwyższego i bardzo ważnym wnioskiem, który ustanawia obecnie precedens, jest to, że mamy teraz mechanizm umożliwiający właścicielom patentów uzyskanie godziwego zwrotu z inwestycji” powiedział Andrew Sharples, partner w EIP. EIP była specjalistyczną kancelarią prawniczą działającą w imieniu Unwired Planet. „Wyrok potwierdza również, że różne podmioty i duże korporacje muszą być traktowane w ten sam sposób. W większości przypadków większe firmy - „realizatorzy” - były skłonne przeciągać spory” dodał Sharples. Zasugerował, że orzeczenie zapewnia właściwą równowagę między dostępem do technologii a godziwym zyskiem dla posiadaczy patentów.

  "Dawidy kontra Goliaty"

  Kolejną wielką wygraną jest niedyskryminacyjny aspekt orzeczenia. Głównym argumentem przemawiającym za Huawei było to, że Unwired udzielił wcześniej korzystnych warunków licencji niektórym innym firmom na tę samą wiedzę, co stanowiło naruszenie zasad konkurencji. Jednakże sąd odrzucił propozycję, że „najkorzystniejsza licencja” powinna stać się wiążącą licencją dla wszystkich firm, które chcą korzystać z tego konkretnego patentu.

  Sharples podkreślił, że chociaż orzeczenie jest ważne tylko w Wielkiej Brytanii, to „z pewnością ustanawia precedens". Huawei wcześniej argumentował, że orzeczenie brytyjskiego sądu nie powinno być ważne na arenie międzynarodowej.

  Gary Moss, szef działu prawnego w EIP, zauważył w oświadczeniu, że kiedy firma rozpoczęła spór w 2013 roku, „nie sądziliśmy, że skończymy w sądzie najwyższym w kraju na który spogląda obecnie cały globalny świat praw własności intelektualnej i telekomunikacji. (...) My i nasi klienci napotykaliśmy po drodze znaczną presję, w tym przeciwników dysponujący znacznymi zasobami, próbujących odciągnąć naszych klientów od uzyskania ulgi, do której byli uprawnieni. Wielu przedstawicieli branży uważało, że to, czego próbowaliśmy, było szalone”.

  Natychmiastowy skutek orzeczenia jest taki, że Huawei będzie musiał zawrzeć umowę licencyjną z Unwired Planet, co do której brytyjski sąd patentowy uznał wcześniej że jest sprawiedliwa i rozsądna. Jeśli tego nie zrobi, może spotkać się z nakazem, który stworzyłby jeszcze więcej problemów dla jego działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. To dopiero początek, aby zdać sobie sprawę ze średnio- i długoterminowych konsekwencji orzeczenia. Ma ono potencjał, aby uczynić z Wielkiej Brytanii globalne centrum rozstrzygania sporów patentowych.

  Źródło: https://www.eetimes.com/uk-supreme-court-patent-ruling-is-another-blow-for-huawei/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9961 postów o ocenie 8221, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.