Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Play InternetPlay Internet
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Myjka KARCHER 302 - przegrzewa się i wyłącza podczas pracy

31 Sie 2020 17:42 495 18
  • Poziom 34  
    Witajcie.
    Potrzebuję "łebskiego gościa", co wie jak to ma dokładnie działać.
    Mam spadkowego KARCHER-a 302, bez żadnego K , tylko 302.
    Urządzenie sprowadzone jako nowe z Austrii a wyprodukowane we Włoszech w latach 90-tych. Pompa w nim jest klasyczna 3 - tłoczkowa i ma głowicę aluminiową.
    Nie wiem czy tak było od początku czy nie, nie wiem też czy coś w nim było robione przede mną. W każdym razie zauważyłem, że po włączeniu silnik lekko buczy, gdy nacisnę pistolet to pompa daje ładnie ale po minucie się wyłącza, i tak za dwie minuty się znowu odezwie i znowu to samo. Rozebrałem pompę i wymieniłem uszczelniacze(koszt 150PLN) bo stare już trochę przepuszczały, do tego dałem nowy olej do pompy, silnik sprawdziłem jest OK. Wymieniłem też wąż wysokiego ciśnienie i pistolet, bo wąż się poprzecierał i lał. I nadal mam to samo , karcher nadal się wyłącza po minucie. Co ciekawe, w pompie nie ma wyłącznika ciśnieniowego! Jest na niego miejsce w korpusie, ale jest zaślepione. Nie ma go a gdy szukałem po necie to w tych samych modelach 302 jest taki wyłącznik. Nie wiem czy tutaj był, czy ktoś go zdemontował? Sprawdziłem elektrycznie, silnik się zwyczajnie przegrzewa po minucie, korpus jest gorący, że rękę nie dotknie. Wyłącza pompę wyłącznik termiczny umieszczony w korpusie. Gdy włączam KARCHER to patrzę na śmigę silnika, stoi ale silnik buczy, bo jest zasilony ale zahamowany mechanicznie pompą i wtedy w korpusie wytwarza się ciepło, które powoduje przegrzanie korpusu.Aż śmierdzi silnik jak grzana żywica.
    I pytanie, czy wyłącznik ciśnieniowy jest tutaj niezbędny i to on wyłącza prąd silnika? Czy bez niego tak właśnie się będzie dziać jak u mnie? Bo nie ma w tej myjce żadnej innej automatyki poza wyłącznikiem termicznym a on działa, bo wyłącza przegrzewający się silnik.
    Podejrzewam, że albo ktoś tutaj wymontował ten wyłącznik ciśnienia, albo trafił się bubel wybrakowany bez tego wyłącznika. Ale wątpię w drugi wariant.
    Pompa daje aż miło, jak tylko naciskam spust to ciśnienie jest mocne i wtedy silnik się obraca, ale po chwili też się wyłącza z przegrzania jakby. Łożyska w silniku są w porządku, olej nowy, no nie ma czego się czepić. Dlatego potrzebuję rady kogoś, kto robi w takich myjkach. To jest kwestia rutyny , ja pierwszy raz mam taką myjkę w ręku. Tak jak pisałem dostałem to w spadku i wiadomo jak to jest , już wpakowałem w tego grata ponad 200PLN. Trochę mi go szkoda złomować, bo pompa aluminiowa. Poniżej wrzucam tabliczkę znamionową dla orientacji.
    Mogę porobić zdjęcia jak komuś to pomoże w myśleniu. Myjka KARCHER 302 - przegrzewa się i wyłącza podczas pracy

Myjka KARCHER 302 - przegrzewa się i wyłącza podczas pracy
  • Play InternetPlay Internet
  • Poziom 17  
    Witam, silnik nie powinien stać i buczeć. Blokuje go pompa, z której jest wypuszczana zbyt mała ilość wody i wytwarza się zbyt duże ciśnienie. Lub jeden z zaworów głowicy na którymś tłoku nie puszcza wody i blokuje pompę.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Jak nie ma wyłącznika ciśnieniowego to co się dziwić. Zamknięcie zawory lancy powoduje zatrzymanie silnika mimo iż ma podawane napięcie stąd grzanie i buczenie aż się nagrzeje i termik w uzwojeniach go wyłączy.
  • Play InternetPlay Internet
  • Poziom 34  
    sigwa18 napisał:
    Jak nie ma wyłącznika ciśnieniowego to co się dziwić. Zamknięcie zawory lancy powoduje zatrzymanie silnika mimo iż ma podawane napięcie stąd grzanie i buczenie aż się nagrzeje i termik w uzwojeniach go wyłączy.
    Na to wychodzi. Ale jakie jest na to "lekarstwo"? Rozmawiałem z gościem który trochę się zna na takim sprzęcie i jedyne co mi doradził, to wyłączanie i włączanie KARCHERA wyłącznikiem prądowym tylko do mycia, gdy zamykam spust pistoletu, to od razu wyłączenie prądu wyłącznikiem. Dziwi mnie brak tego wyłącznika ciśnieniowego, czy ktoś już spotkał się z czymś takim??
    Myjka jest spadkowa i osoba która ją miała nie żyje, nie jestem w stanie zweryfikować czy wyłącznik, był czy nie.
  • Poziom 34  
    Zrób zdjęcie twojej pompy z silnikiem może jest szansa na dokupienie albo znalezienie używanego wyłącznika. Mnie ciekawi jak ktoś zaślepił wyjście na wyłącznik.
  • Poziom 34  
    Moja pompa jest identyczna jak ta ze zdjęcia. Na razie nie zrobię zdjęcia bo to wymaga rozebrania całej obudowy a tam jest chyba z 15 wkrętów. Ale jak rozbiorę to dam foto.Wiesz normalnie nie ma wyłącznika, jest na niego miejsce.Sam nie pamiętam co tam jest wkręcone na zaślepienie. Co do zakupu wyłącznika- to nie wiem czy jest sens, już wpakowałem więcej kasy niż ta myjka jest warta na rynku. Jeżeli już się w dalej bawić to można za 50PLN kupić całą myjkę tylko z wywalonym uszczelnieniem, mnie to bez różnicy bo ja w swojej pompie mam uszczelniacze nowe. W takie myjce kupionej na części będzie raczej wyłącznik, no chyba że ten model występuje zarówno z wyłącznikiem ciśnienia jak i bez. Dlatego pytam czy ktoś już taki widział w wersji bez wyłącznika. Bo jak kupię drugą na części i się okaże, że trafiłem znowu wersję bez wyłącznika to będzie niezły cyrk i kasa w plecy.
  • Poziom 34  
    Może ktoś wyregulował tak wyłącznik że sie nie wyłącza. Jak jest nieszczelna pompa to jak sie zamknie lance to ona cyklicznie włącza sie wyłącza
  • Poziom 11  
    Z wyłącznikiem czy bez tego wyłącznika -to tylko taka różnica że karcher włącza się po naciśnięciu spustu lub pracuje non stop. Na wyjściu wyleciała blaszka za którą jest zaworek z sprężynką:

Dodano po 58 [minuty]:

. Słabe ciśnienie w pompie powoduje ze zawór nie wyłączy prądu i silnik pracuje podając wodę na zamkniętą lancę .Regulacja śruby tego zaworu to ciśnienie robocze lecz przy zużytej pompie to trudna sprawa. Trochę przy takiej myjce spędziłem czasu więc w miarę coś podpowiem.Jeśli cisnienie jest okej to problem tkwi w tym zaworze . Czy jest ten wyłącznik czy nie to tak jak pisałem wyzej
  • Poziom 34  
    pablo251 napisał:
    Z wyłącznikiem czy bez tego wyłącznika -to tylko taka różnica że karcher włącza się po naciśnięciu spustu lub pracuje non stop. Na wyjściu wyleciała blaszka za którą jest zaworek z sprężynką:
    Jaki zaworek, poproszę o zdjęcie tego "zaworka". W moje sytuacji karcher pracuje non stop a włącza się po naciśnięciu spustu.
    pablo251 napisał:
    słabe ciśnienie w pompie powoduje ze zawór nie wyłączy prądu
    Żaden zawór nie wyłącza tutaj prądu. Zawory są do wody a do prądu są wyłączniki. To są dwie różne rzeczy kolego.
    pablo251 napisał:
    Regulacja śruby tego zaworu to ciśnienie robocze lecz przy zużytej pompie to trudna sprawa.
    Nie ma żadnej regulacji a pompa nie jest zużyta, była sporadycznie używana, ze starości przewód wysokiego ciśnienia sparciał. Mimo to pompa dostała nowe uszczelniacze olejowe i wodne.
    pablo251 napisał:
    Trochę przy takiej myjce spędziłem czasu więc w miarę coś podpowiem.
    Nie ma tutaj za wiele do siedzenia, myjka niby prosta jak cep. Masz jeszcze jakieś pomysły?
  • Poziom 11  
    O widzę że kogoś rozsierdziłem
    odn 2 zawór ciśnieniowy poprzez wciśnięcie wyłącznika rozłącza prąd i silnik nie pracuje,a jeśli nie ma tego wyłącznika silnik pracuje bez przerwy .Gdy odczepisz obudowę wyłącznika z zdj 2-go zawór ciśnieniowy masz na wierzchu i poprzez dokręcanie śruby zaworu regulujesz ciśnienie pompy
    odn 3 regulacja ciśnienia to trudna sprawa , tak napisałem bo sam podkręciłem za bardzo i ciśnienie było zbyt duże i skończyło się na wyrwaniu jednego korka od góry pompy.
    odn 1 na wyjściu z pompy wewnątrz jest blaszka- rozetka za którą powinna być sprężynka i plastikowy zaworek z oringiem.
    Jest coś takiego tam? Wyleciało mi to kiedyś czego nie zauważyłem , silnik pracował i gdy nie była otwarta lanca -silnik zaczynał buczeć.Zdjęcie zaworka lub tego czegoś co ja nazwałem zaworkiem nie jestem w stanie podesłać - piszę z kompa w pracy.

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

Sigwa 18 - włącza i wyłącza dlatego, bo dobija ciśnienie wody w pompie .Nawet cieknąca lekko lanca na zamknięciu też będzie powodować dobijanie ciśnienia w myjce. Z tego co wiem pompa dobija ciś wody do samego zaworu spustowego w lancy i zaworek znajdujący się na wyjściu pompy dopiero zamyka obieg wody w pompie. Rośnie wtedy cisnienie w pompie do maxa i to ciśnienie powoduje zadziałanie zaworu ciśnieniowo -przelewowego , Ten natomiast odcina dopływ wody do pompy i pompa gdy nie myje chodzi bez obciążenia .U mnie zdemontowałem sławny wyłącznik ten przy zaworze ciś- przelewowym , silnik pracuje cały czas i pompa w przerwach mycia nie obciąża silnika , silnik pracuje na luzie.

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

Do Novile ,a
    czytając myślę że silnik jest mocno przegrzany , bo skoro nawet przy pracy wyłącznik termiczny wyłącza przegrzany silnik to karcher nie raz buczał. Tym bardziej jeśli uszczelniono pompę to dostaje za swoje. Zawór ciśnieniowo-przelewowy działa?czyli podczas pracy zostaje wsunięty a gdy zamkniesz lance czy wyskakuje ,wtedy silnik powinie pracować bez obciążenia
    Zawór ciś- przelewowy zobacz na all... ok 200pln a ten zaworek przy którym się uparłem nie jest dostępny na polskich stronach , zajżyj w google grafika jest tam chyba 1 zdjęcie
  • Poziom 34  
    pablo251 napisał:

Sigwa 18 - włącza i wyłącza dlatego, bo dobija ciśnienie wody w pompie .Nawet cieknąca lekko lanca na zamknięciu też będzie powodować dobijanie ciśnienia w myjce. Z tego co wiem pompa dobija ciś wody do samego zaworu spustowego w lancy i zaworek znajdujący się na wyjściu pompy dopiero zamyka obieg wody w pompie. Rośnie wtedy cisnienie w pompie do maxa i to ciśnienie powoduje zadziałanie zaworu ciśnieniowo -przelewowego , Ten natomiast odcina dopływ wody do pompy i pompa gdy nie myje chodzi bez obciążenia .U mnie zdemontowałem sławny wyłącznik ten przy zaworze ciś- przelewowym , silnik pracuje cały czas i pompa w przerwach mycia nie obciąża silnika , silnik pracuje na luzie.

Skąd masz info że w tym modelu jest zawór przelewowy czy odcinający dopływ wody. Zresztą odcięcie dopływu wody to szybki sposób na przegrzanie i zatarcie pompy. Wg mnie jest zawór ale bezpieczeństwa (i to w droższych modelach gdzie pompa jest duża i masy wirujące spore tak że zatrzymanie trwa chwile ) który zabezpiecza przed za dużym ciśnieniem (tzw bypass) i wtedy część wody jest zawracana na wejście dla redukcji ciśnienia. W tanich jest tylko wyłącznik ciśnieniowy i jak pompa jest sprawna to jak on nie wyłączy to pompa stanie bo ciśneinie nie ma ujścia. Jak w tym konkretnym przypadku. Pompa stoi więc niemiłosiernie się grzeje/buczy i wybija termik. Reasumując po osiągnieciu ciśnienia (zamknięcie zaworu spustowego lancy ) wyłącznik ciśnieniowy powinien odłaczyć zasilanie od silnika pompy i ząłączyć go dopiero po otwaciu tego zaworu. Czyli myjesz silnik pracuje przestajesz myć silnik się wyłącza (a nie staje i buczy).
  • Poziom 34  
    pablo251 napisał:
    O widzę że kogoś rozsierdziłem
    Nie rozsierdziłeś. Po prostu fantazjujesz. Piszesz o rzeczach jakich u mnie nie ma i do tego jesteś przekonany o swojej racji, a to juz duuuży błąd.
    pablo251 napisał:
    Gdy odczepisz obudowę wyłącznika z zdj 2-go zawór ciśnieniowy masz na wierzchu
    Nie mam bo nie mam zaworu ciśnieniowego, zdjecie jest tylko przykładowe , moja pompa jest identyczna ale nie ma zwaworu ciśnienowego.
    pablo251 napisał:
    Jest coś takiego tam?
    Niczego takiego tam nie zauważyłem.
    pablo251 napisał:
    Sigwa 18 - włącza i wyłącza dlatego, bo dobija ciśnienie wody w pompie .
    Nieprawda. Silnik nie pracuje tylko stojan się grzeje, widać to przez obudowę po śmigle wentylatora, wał jest nieruchomy.
    sigwa18 napisał:
    Skąd masz info że w tym modelu jest zawór przelewowy czy odcinający dopływ wody. Zresztą odcięcie dopływu wody to szybki sposób na przegrzanie i zatarcie pompy. Wg mnie jest zawór ale bezpieczeństwa (i to w droższych modelach gdzie pompa jest duża i masy wirujące spore tak że zatrzymanie trwa chwile ) który zabezpiecza przed za dużym ciśnieniem (tzw bypass) i wtedy część wody jest zawracana na wejście dla redukcji ciśnienia. W tanich jest tylko wyłącznik ciśnieniowy i jak pompa jest sprawna to jak on nie wyłączy to pompa stanie bo ciśneinie nie ma ujścia. Jak w tym konkretnym przypadku. Pompa stoi więc niemiłosiernie się grzeje/buczy i wybija termik. Reasumując po osiągnieciu ciśnienia (zamknięcie zaworu spustowego lancy ) wyłącznik ciśnieniowy powinien odłaczyć zasilanie od silnika pompy i ząłączyć go dopiero po otwaciu tego zaworu. Czyli myjesz silnik pracuje przestajesz myć silnik się wyłącza (a nie staje i buczy).
    To się wszystko zgadza co do joty z tym co u mnie się dzieje.
    pablo251 napisał:
    Do Novile ,a
    czytając myślę że silnik jest mocno przegrzany , bo skoro nawet przy pracy wyłącznik termiczny wyłącza przegrzany silnik to karcher nie raz buczał. Tym bardziej jeśli uszczelniono pompę to dostaje za swoje.
    Może i tak być, ale raczej nie jest, bo silnik zostaje wyłączony nawet podczas pracy, ale po wcześniejszych wyłączeniach termikiem a to może być skutkiem tego, że korpus ma zbyt dużą akumulację ciepła a sam termik zbyt dużą histerezę. Jednak sam silnik przegrzany nie jest, bo widać to po stanie uzwojeń.W przegrzanych uzwojeniach jest kolor zmieniony a tu jest OK. Poza tym inne materiały też zmieniają kolor przy przegrzaniu. Ale mogę jeszcze podejrzewać przegrzany sam termik, bo wielokrotnie działał. Jednak tu jestem sceptykiem, bo jednak korpus jest gorący, więc termik ma prawo wyłączyć prąd.
  • Poziom 11  
    Novile ;nie fantazjuje ,bo taką myjkę mam od wielu wielu lat i dwie na części , bo trudno o częsci lub są cholernie drogie.Zawór 192pln na all.., zaworki 30pln za szt lecz nie jestem pewny czy pasują do tych pomp. Co jeszcze,sławny zaworek umieszczony na wylocie z pompy jest na e b,,u i też w karcherze który u mnie działa bez zarzutu.Zainteresowanych tym tematem odsyłam do schematu budowy .Pompy i silniki są montowane w wersjach k302,310,411. Jeśli wykaz poszczególnych części się zgadza, to w czym problem , sam już nie wiem. Silniki w takich myjkach są wytrzymałe ,bo nie brak używanych do kupna w internecie,czego nie można powiedzieć o pompach . Cześć!
  • Poziom 34  
    pablo251 napisał:
    Novile ;nie fantazjuje ,bo taką myjkę mam od wielu wielu lat i dwie na części ,
    NIE WIERZĘ.Poproszę o zdjęcia Twoich myjek.
    Inaczej nie dyskutuję dalej w tym temacie z Tobą. To co do tej pory napisałeś nie świadczy o tym, że masz dokładnie taki model jak mój.
  • Poziom 11  
    a ja właśnie skończyłem dyskusję na ww temat, a zdjęcia dodam może jutro.Jak pisałem pisze w pracy w miare wolnego czasu
  • Poziom 34  
    Czyli wynika z tego że ktoś zdemontował wyłącznik albo przez to że pompa dobijała co chwilę (była zużyta) albo myjka służyła do innych zastosowań niż mycia.
  • Poziom 11  
    Myjka KARCHER 302 - przegrzewa się i wyłącza podczas pracy Myjka KARCHER 302 - przegrzewa się i wyłącza podczas pracy Myjka KARCHER 302 - przegrzewa się i wyłącza podczas pracy
    zdjęcie 1 i 3 zaworek którego nie widzę na zdjęciu p. Novile,a
    2gie zdj pompa i obok zawór ciś przelewowy.
    sprawdziłbym jeszcze kondensator silnika skoro silnik się grzeje , lub ustawione zbyt wysokie ciśnienie i po prostu silnik nie daje rady.
    Sigwa - jeśli dobija ciśnienie cyklicznie , co parę sekund, to spróbuj podmienić oring właśnie na zaworku ze zdjęcia 3 -ego który jest na wyjściu z pompy.
  • Poziom 34  
    I widzisz pablo251 to nie jest taki sam karcher jak mój kolego. To jest model 310 a ja mam 302 To jest całkiem inna myjka.
    Dobra , muszę zobaczyć ale z tego co pamiętam nie mam żadnego takiego zaworka na wyjściu. Ja mam nawet obudowę inną niż ten 310. Tuta jest bardzo "wygrzbiecona" przy rączce.Moja jest płaska jak stary odkurzacz zelmera.
  • Poziom 11  
    to co masz inną pompę? pompę z podajnikiem chemi?miałem 411 i pompa była identyczna ,naprawde! tylko 411A ma podłączenie - wężyk do chemii i już jest inna pompa.Trudno się przyznać ale tych myjek kupiłem nie jedną. Wstaw zdjęcie pompy!
    Przy takiej pompie jak moja coś mogę podpowiedzieć lecz przy tych z podajnikiem chemi -nie bo tam jest trochę inaczej rozwiązane- spadek ciśnienia podczas używania chemii i tak w ogóle nie udało mi się takiej naprawić