Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik 3 fazowy APATOR NORAX 3

mateusz93mk 31 Aug 2020 20:36 5364 12
IGE-XAO
 • #1
  mateusz93mk
  Level 11  
  Witam. Mam zapytanie odnośnie licznika energii elektrycznej 3-fazowy Apator Norax 3. Nie jestem pewny czy tak było, ale od pewnego czasu na wyświetlaczu migają kontrolki L1 L2 L3- cały czas pulsują. Mam jeszcze zapytanie o jakieś dziwne oznaczenia dwa migające trójkąty P+ P- oraz Q+ Q-.
  Co to oznacza ? Nie mogę nigdzie z najść informacji. Czy powinno mnie to niepokoić ?Dziękuje z góry za pomoc
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #2
  Wojtas14136
  Level 6  
  Jesli L1 L2 L3 migaja to znaczy ze jest zuzycie na tych fazach wylacz w domu zasilanie albo odlacz wszytkie elektroniczne rzeczy to na pewno przestana pulsowac , a to P i Q odnosi sie dp mocy jaka jest brana czy cznna czy bierna
 • #3
  mateusz93mk
  Level 11  
  Rozumiem. Jutro to sprawdzę. Jeszcze jedno pytanie. Mam zabezpieczenie przedlicznikowe BM. Oprócz tego mam założony ogranicznik mocy widoczny na zdjęciu. Dom piętrowy. Wszystko jest zaplombowane plastikowymi plombami, natomiast ogranicznik mocy ma założone plomby ołowiane. Czy muszę je zgłaszać do ZE do wymiany na platikowe?
  Jest również tabliczka zaciskowa od której idzie WLZ do rozdzielni na parter domu. Czy mogę do tych zacisków podłączyć się z WLZ do rozdzielni na piętrze ? Chodzi o to czy ogranicznik mocy nie będzie wybijać. Czy muszę to zgłaszać do ZE jeśli mam dostęp do tych zacisków ?
  Ps: Zawsze uczyli mnie że ogranicznik mocy jest po stronie odbiorcy a nie po stronie energetyki
 • #4
  takijasiu
  Level 25  
  W przypadku innych liczników, jednoczesne pulsowanie zestawu L1-L2-L3 oznacza tzw. odwrotną kolejność faz - czyli silnik 3-f podłączony pod L1-L2-L3 obracałby się niezgodnie z ruchem wskazówek zegara. Może w tym liczniku jest podobnie? To się czasem nie pojawiło po tym jak były jakieś prace prowadzone przed licznikiem - np. przez zarządcę budynku lub operatora sieci?
 • IGE-XAO
 • #6
  Michał643
  Level 25  
  mateusz93mk wrote:
  Wszystko jest zaplombowane plastikowymi plombami, natomiast ogranicznik mocy ma założone plomby ołowiane.

  Plomba , to plomba - nie ważne jaka.
  mateusz93mk wrote:
  Czy muszę to zgłaszać do ZE jeśli mam dostęp do tych zacisków ?

  Nie rozumiem - chcesz się wpiąć do obwodu do którego fizycznie masz dostęp, ale tak na prawdę nie powinieneś mieć i powinien być zaplombowany?
  mateusz93mk wrote:
  Zawsze uczyli mnie że ogranicznik mocy jest po stronie odbiorcy a nie po stronie energetyki

  Jest dokładnie odwrotnie: zawsze jest po stronie energetyki, tzn przed licznikiem. Gdyby był po stronie odbiorcy, to przecież wtedy odbiorca by nim dysponował i mógłby go nawet zlikwidować. Kto by mu zabronił? A poza tym - jaki jest interes odbiorcy w tym, żeby sobie samemu ograniczać moc? W takim wypadku sam utrudniałby sobie życie.
 • #7
  mateusz93mk
  Level 11  
  Chcę się wpiąć pod zaciski z kąd mam zasilaną rozdzielnie na parterze. To jest po mojej stronie i tam nie ma plomb
  3 fazy , N i PE
  Punkt N i PE uziemiony
 • #8
  Michał643
  Level 25  
  mateusz93mk wrote:
  Chcę się wpiąć pod zaciski...

  i poprowadzić stamtąd WLZ w celu zasilenia instalacji na piętrze?
 • #9
  mateusz93mk
  Level 11  
  No tak, to jest po mojej stronie licznika, jest taka duża bakelitowa kostka i tam jest wpięty wlz do rozdzielni na parter.
  A że jest potrzeba rozdzielni na piętrze to tam by się można było wpiąć, dobrze myślę ?
 • #10
  Michał643
  Level 25  
  Czyli sytuacja jest taka, że przed licznikiem masz wyłącznik C25 służący jako ogranicznik mocy, potem licznik, potem WLZ, a Ty chcesz zrobić drugi WLZ? I ten C25 zabezpiecza WLZ jako jedyny, czy jest jeszcze jakieś dodatkowe zabezpieczenie po drodze?

  Generalnie trzeba zrobić to tak, żeby:
  - Linia WLZ była prawidłowo zabezpieczona przed przeciążeniem i zwarciem
  - Prąd fazy nie przekroczył wartości zabezpieczenia przedlicznikowego podczas normalnego użytkowania

  Jeśli to będzie standardowy dom, bez dodatkowego gospodarstwa, kilku mieszkańców, bez wielu prądożernych sprzętów, ogrzewania elektrycznego, z równomiernie rozłożonym obciążeniem, to zapewne wystarczy bo 25A to nie mało. Ale takie rzeczy to już musisz oszacować sam (staraj się pisać bardziej szczegółowo, zamieszczaj rysunki, opisuj co konkretnie i w jaki sposób chcesz zrobić, bo inaczej wszelka pomoc na forum jest niemożliwa).
 • #11
  mateusz93mk
  Level 11  
  Po kolei jest tak:
  Jest słup, idzie Asx izolowany do złącza na budynku.
  Najpierw są zabezpieczenia przedlicznikowe ( chyba bezpieczniki topikowe ) nie sprawdzałem bo nie mam klucza do kłódki, następnie idzie na ogranicznik mocy ten co na zdjęciu C25 potem na licznik.
  Z licznika na tą tabliczkę zaciskową z kąd jest zasilana rozdzielnia na parterze.
  Nie jestem w stanie Z rozdzielni z parteru poprowadzić przewodów na piętro. Jest to nie możliwe.
 • #12
  Michał643
  Level 25  
  Jeśli tabliczka zaciskowa jest za licznikiem i nie jest zaplombowana, to można od do niej połączyć nowy WLZ (mogą być potrzebne przeróbki: należy to po prostu zrobić dobrze, jeśli się da to robić, jeśli nie - to przerobić tabliczkę do nowych potrzeb).
  Co do zapotrzebowania: musisz sam oszacować. Z resztą jak nie będzie wystarczało to przecież napiszesz do ZE wniosek o zwiększenie przydziału mocy i po sprawie. Generalnie dobrą praktyką jest, aby każda linia WLZ miała własne zabezpieczenie (chodzi o to, że przy zwarciu, czy przeciążeniu prąd wyłączany jest tylko w jednej linii, a nie we wszystkich). W Twoim przypadku raczej ciężko będzie takie rozwiązanie zastosować, ale w domu jednorodzinnym sytuacje wyłączeń zdarzają się rzadko i są zasadniczo mało kłopotliwe.
 • #13
  bartekfigura
  Level 28  
  To że ikonu L1, L2, L3 pulsują oznacza to zamienioną kolejność faz