Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zablokowanie promieni IR (podczerwień) w dekoderze TV

abonent111 01 Sep 2020 16:41 927 10
    abonent111
    Level 5  
    Witajcie!

Zwracam się z problemem, który się u mnie pojawił. Starałem się znaleźć rozwiązanie samodzielnie, ale temat jest na tyle mało popularny, że ani Google ani wyszukiwarka Elektrody nie zwróciła nic konkretnego.

Od 25.08 posiadam dwa dekodery usługi IPTV Jambox (telewizja). Dekodery to Mag 255. Są postawione jeden na drugim. W weekend pojawił się problem - pilot zaczął obsługiwać dwa dekodery na raz (mimo że każdy dekoder ma swój pilot i z początku tak się nie działo). Czyli jak przełączam kanał na dekoderze 1, to przełączam kanał na dekoderze 2. Jak zlecam nagranie na dysk USB na dekoderze 1, to na dekoderze 2 dzieje się to samo (oczywiście każdy dekoder ma swój dysk zewnętrzny). Innymi słowy następuje odbicie lustrzane. Aha, dekodery są podpięte pod ten sam TV (HDMI 2 i HDMI 3) - jeśli będzie potrzeba to wyjaśnię dlaczego. Dodam jeszcze, że mam wykupioną usługę Multiroom.

Otóż zależy mi żeby dekodery działały niezależnie od siebie. Każdy ma swój pilot i tylko przez niego może być obsługiwany (tak jak to było przez te pierwszych kilka dni). Czy znacie jakieś rozwiązanie?

To co mi przyszło do głowy to zablokowanie czujnika IR w jednym z dekoderów. Owinąłem folią aluminiową cały dekoder i przez chwilę blokowało. Niestety po kilkudziesięciu sekundach promienie IR przedostały się i pilot działał normalnie (czyli dwa dekodery jednocześnie). Przyłożyłem blaszkę z aluminium (bo wyczytałem, że najlepiej blokuje) do pilota (tam gdzie ma diodę) i zablokowało. Niestety ta sama blaszka przyłożona do diody w dekoderze nie działa. Może wykonać obudowę na dekoder (zakładaną na dekoder z którego nie chcę korzystać)? Z jakiego materiału? O jakiej grubości?

A może jest rozwiązanie prostsze i skuteczne (poza wymianą jednego z dekoderów na zupełnie inny model). Proszę o pomoc!

Pozdrawiam!
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    vieleicht
    Level 36  
    Prawdopodobnie to równoległe działanie ma swoje podłoże w połączeniu sieciowym (ta sama sieć lokalna). Jeżeli masz możliwość to skonfiguruj urządzenia w różnych sieciach lub podsieciach.
    W menu Settings/Remote control powinieneś mieć możliwość wyłączenia pilota i chyba zmiany nazwy i kodu. Może to pomoże rozwiązć problem.
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Dwa takie same dekodery zazwyczaj będą działały na tym samym pilocie, piloty IR zwykle nie mają szyfrowania i używają jednego z kliku standardowych kodowań. Ja zwykle zaklejałem odbiornik w TV kawałkiem grubej taśmy izolacyjnej i to wystarczało (pilot z dekodera zakłócał odbiornik IR w TV i TV "głupiał"/zawieszał się). Po drugie jeden dekoder może sterować drugim, na tej samej zasadzie jak pilotem dekodera możesz włączać i wyłączać TV, oraz regulować głośność na TV (HDMI-CEC).
    abonent111
    Level 5  
    Dziękuję za chęć pomocy!

vieleicht wrote:
    ...

Tak, dekodery podłączone są do tej samej sieci lokalnej (mam pakiet Internet + TV). Niestety nie posiadam dostępu do żadnego panelu konfiguracyjnego od telewizji. Generalnie wygląda to u mnie tak: do rutera (Dasan H660GM) trafia bezpośrednio światłowód. Następnie skrętką idzie do wymienionych dekoderów. Monter zdecydował się "podzielić" skrętkę na pół i cztery żyły idą do dekodera 1, a drugie cztery (z tego samego przewodu) do dekodera 2. W ruterze zajęte są porty Ethernet 3 i Ethernet 4. Generalnie monterzy mieli problem z uruchomieniem dekodera 2, z tego co zaobserwowałem, biuro zdalnie musiało im aktywować port Ethernet 3 w ruterze, żeby telewizja działała.

Sądzisz, że fakt "podzielenia" skrętki może mieć wpływ na anomalie z pilotem? Tylko zastanawiam się dlaczego od 25.08 do 28.08 wszystko działało tak jak należy - każdy dekoder obsługiwany "swoim" pilotem.

tzok wrote:
    ...

Tak właśnie twierdzi mój operator, że kodowanie pilotów mogło się na siebie "nałożyć". Tylko zastanawiam się dlaczego przez pierwsze dni działało normalnie?

Zaklejenie taśmą izolacyjną którą miałem pod ręką nie pomogło. Jak pisałem wcześniej, coś blokowała folia aluminiowa (taka do pieczenia), ale na krótko - potem podczerwień przechodziła normalnie. Zresztą, niespecjalnie takie rozwiązanie wchodzi w rachubę, bo obydwa dekodery są wykorzystywane codziennie. Ewentualnie jakaś forma "nakładki" (obudowy), którą bym nakładał na dekoder z którego nie chcę w danej chwili korzystać, i tak byłaby uciążliwa, ale jeszcze w granicach. Tylko z czego takie coś wykonać? Żeby skutecznie i trwale nie przepuszczało promieni IR.
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    ...a zdradzisz po co Ci dwa dekodery tej samej kablówki podłączone do tego samego TV?

Postaw dekodery obok siebie, nie jeden na drugim i postaw przed jednym np. ceramiczny kubek.

abonent111 wrote:
    Monter zdecydował się "podzielić" skrętkę na pół i cztery żyły idą do dekodera 1, a drugie cztery (z tego samego przewodu) do dekodera 2. W ruterze zajęte są porty Ethernet 3 i Ethernet 4. Generalnie monterzy mieli problem z uruchomieniem dekodera 2, z tego co zaobserwowałem, biuro zdalnie musiało im aktywować port Ethernet 3 w ruterze, żeby telewizja działała.

Sądzisz, że fakt "podzielenia" skrętki może mieć wpływ na anomalie z pilotem?
    Jest to nieprofesjonalne podejście, ale na 100 Mbps będzie działać. Nie ma wpływu na działanie pilota. Zmiana konfiguracji portu routera jest normalną sprawą. Dziwne, że dla monterów to była nowość i sprawiła im problem. Pewnie byłeś pierwszym klientem, któremu ta ekipa multiroom.
    abonent111
    Level 5  
    tzok wrote:
    ...a zdradzisz po co Ci dwa dekodery tej samej kablówki podłączone do tego samego TV?

Już tłumaczę. Na moim osiedlu (domki jednorodzinne) pojawił się lokalny światłowód (dotychczas tylko ADSL 10 Mb od Orange). Zapadła decyzja. Internet wraz z pakietem TV był tańszy (a sam Jambox chwalony w sieci za jakość obrazu). Zapadła decyzja - dekoder Mag 255 (Arris 1113 nie ma Timeshifta, a Arris 5305 4K jest dodatkowo płatny + 10 zł miesięcznie). Dotychczas byłem abonentem nc+ i okazało się, że Jambox, jeśli idzie o rozwiązania techniczne, to wielki krok w tył. Jeśli chcesz to wymienię wszystkie bolączki, ale jedna główna zadecydowała - w tym samym czasie albo nagrywasz na zewnętrzny dysk USB albo korzystasz z Timeshift (nc+ ma wydzielone miejsce na dysku tylko pod usługę Timeshift). Pod tym względem wszystkie dekodery Jamboxa oferują to samo (czyli albo-albo). Zacząłem szukać rozwiązania (żeby chociaż przybliżyć się do tego co miałem w nc+). Arris 1113 ma problemy z nagrywaniem na USB (oficjalne info), Arris 5305 4K jest dodatkowo płatny (a nie oferuje nic ponad szybsze przełączanie kanałów i kanały 4K, których oferta w Polsce wiadomo jaka jest). Więc stanęło na drugim Mag 255 z opcją Multiroom.

Dekoder 1 jest używany do oglądania TV na żywo + Timeshift. Dekoder 2 do nagrywania programów na dysk USB (a jeśli coś koliduje to można również zlecić nagranie na dekoder 1). Poza tym u mnie z TV korzystam ja, syn, czasami żona i córka. Jambox (przy jednym dekoderze) nie ma żadnej możliwości segregowania nagrań czy sprawdzenia ile nagranie zajmuje procent dysku. W nc+ każde nagranie ma swój rozmiar (wiadomo czyje nagrania ile zajmują miejsca) oraz można je podzielić na standardowe/ukryte - moje nagrania były standardowe, syna ukryte. Był porządek.

tzok wrote:
    Postaw dekodery obok siebie, nie jeden na drugim i postaw przed jednym np. ceramiczny kubek.

Ze względu na późną porę, Twoje rozwiązanie wypróbuję jutro. Tylko będę musiał bardziej rozciąć izolację skrętki.

tzok wrote:
    Jest to nieprofesjonalne podejście, ale na 100 Mbps będzie działać. Nie ma wpływu na działanie pilota.

Tak właśnie twierdził monter (że bez wpływu na jakość sygnału i działanie). Generalnie to mam usługę od 16.07 i wtedy była położona skrętka po elewacji domu aż do salonu z TV (ruter jest na piętrze). Przy montażu multiroom 25.08, monter doszedł do wniosku, że pod drugi dekoder nie będzie kładł kolejnego przewodu (obok już położonego), tylko właśnie podzieli istniejący.

tzok wrote:
    Zmiana konfiguracji portu routera jest normalną sprawą. Dziwne, że dla monterów to była nowość i sprawiła im problem. Pewnie byłeś pierwszym klientem, któremu ta ekipa multiroom.

Jeden z nich był pierwszy dzień w pracy. Ale drugi wydawał się ogarnięty (on też montował Internet 16.07). Miałem wrażenie, że coś nie stykało na linii monter-biuro - tak wynikało z rozmów telefonicznych które prowadzili, żeby uruchomić drugi dekoder.
    tzok
    Moderator of Cars
    abonent111 wrote:
    Przy montażu multiroom 25.08, monter doszedł do wniosku, że pod drugi dekoder nie będzie kładł kolejnego przewodu (obok już położonego), tylko właśnie podzieli istniejący.
    Można było postawić switch (no ale wiaddomo - to dodatkowy koszt)... wtedy pozostałoby połączenie 1 Gbps (podzielone na pół). Net masz pewnie szybszy niż 100 Mbps, więc router na pewno ma porty Gigabit Ethernet... ale to całkiem poza tematem.

Ja mam dwa dekodery IPS-3000 (Multimedia) i od zawsze mogę je obsługiwać jednym pilotem (tyle, że u mnie są one w 2 różnych pokojach), ale jak pisałem, miałem problem, bo pilot od dekodera zakłócał działanie jednego z TV (w sensie TV reagował na pilot dekodera, tylko w nieprzewidywalny sposób). Jako że TV robi w tej konfiguracji wyłącznie za monitor i poprawnie obsługuje HDMI-CEC, to pilot od TV jest mi niepotrzebny, więc zakleiłem odbiornik IR w TV grubą taśmą.

P.S.
    Nie miałeś możliwości wziąć zamiast dekodera STB, dekodera w formie karty CI instalowanej w TV?

P.P.S.
    W IPS-3000 nie wiem jak działa TS, bo trzeba za niego dopłacić, za zwykłe nagrywanie zresztą też :/
    abonent111
    Level 5  
    tzok wrote:
    Można było postawić switch (no ale wiaddomo - to dodatkowy koszt)... wtedy pozostałoby połączenie 1 Gbps (podzielone na pół). Net masz pewnie szybszy niż 100 Mbps, więc router na pewno ma porty Gigabit Ethernet... ale to całkiem poza tematem.

Tak, posiadam 200 Mbps. W panelu konfiguracyjnym routera widzę, że połączenia LAN 3 i LAN 4 (czyli dekodery) są limitowane do 100 Mbps (router obsługuje max 1 Gbps na porcie LAN). Ważne, że wszystko działa i nie ma strat jakości TV :-)

tzok wrote:
    Jako że TV robi w tej konfiguracji wyłącznie za monitor i poprawnie obsługuje HDMI-CEC, to pilot od TV jest mi niepotrzebny, więc zakleiłem odbiornik IR w TV grubą taśmą.

Wracając do głównego tematu wątku (możliwe, że ktoś w przyszłości na niego trafi), u mnie sposób z zaklejeniem diody IR w dekoderze nie sprawdzał się. Mój operator kontaktował się z działem technicznym Jamboxa (w sumie 2 doradców technicznych i jeden konsultant dedykowany operatorom) i miałeś rację - piloty działają na tej samej "częstotliwości" i zjawisko u mnie powstałe jest zupełnie normalne (i musi zaistnieć). Doradcy wręcz zaskoczeni byli, że w pierwszych dniach piloty działały niezależnie od siebie - najwidoczniej "kody" zgrały się dopiero po jakimś czasie. Podsumowując, nie ma możliwości żeby dwa te same dekodery (ustawione jeden na drugim) były sterowane przez różne piloty.

Rozwiązanie:
    To co zalecał dział techniczny (jako ewentualne rozwiązanie), to jak sugerowałeś, po pierwsze ustawienie dekoderów w jakiejś odległości od siebie (tak naprawdę im dalej tym lepiej), po drugie zasłonięcie diody IR dekodera, z którego w danej chwili nie chcę korzystać. Najbardziej optymalne (i względnie najmniej uciążliwe) jest wykonanie "obudowy na dekoder" składającej się z trzech boków (nakłada się na przód, górę, dół i na boki). Tył zostaje odkryty, bo tam są wszystkie kable (a tak każdorazowo trzeba by było je odpinać = wyłączenie dekodera = niepotrzebna obudowa). Obudowę trzeba przekładać na dekoder, który ma być nieaktywny. Niestety nie dostałem informacji z jakiego materiału takie coś wykonać (w sieci czytałem że najlepsze aluminium polerowane).

Natomiast ja zdecydowałem się na coś innego... wymieniłem jednego Maga na Arris 1113. Otóż okazało się, że informacja którą dostałem na infolinii (że Arris ma problemy z nagrywaniem na USB) jest nieprawdziwa i dział techniczny nie słyszał o jakichkolwiek problemach.
    Dekodery mają różne piloty i działają niezależnie od siebie. Mag 255 jest głównie pod Timeshift, Arris 1113 pod nagrywanie na USB, ponieważ ten dekoder nie obsługuje Timeshifta. Mówię oczywiście o mojej konfiguracji.

tzok wrote:
    Nie miałeś możliwości wziąć zamiast dekodera STB, dekodera w formie karty CI instalowanej w TV?

Niestety Jambox nie oferuje kart. Ogólnie ich oferta sprzętowa jest uboga. Tak naprawdę mają w sprzedaży tylko dwa dekodery (strona jest nieaktualna) - Arris 1113 i Arris 5305 4k. Mój Mag 255 jest nadal wspierany, ale niedostępny jako nowe urządzenie (ja świadomie wziąłem używanego, którego operator akurat miał na stanie).

tzok wrote:
    W IPS-3000 nie wiem jak działa TS, bo trzeba za niego dopłacić, za zwykłe nagrywanie zresztą też :/

Aż mnie zaciekawiłeś. Poważnie funkcje, które "na salony" w bodaj 2006 wprowadziła telewizja "n", w 2020 są jako premium? Szok. Ile wynosi dopłata i przy jakim abonamencie (jeśli to nie tajemnica)?
    tzok
    Moderator of Cars
    abonent111 wrote:
    Aż mnie zaciekawiłeś. Poważnie funkcje, które "na salony" w bodaj 2006 wprowadziła telewizja "n", w 2020 są jako premium? Szok. Ile wynosi dopłata i przy jakim abonamencie (jeśli to nie tajemnica)?
    Niby tylko 4 zł, ale przy abonamencie za 80 zł...
    abonent111
    Level 5  
    tzok wrote:
    ...

No tak, właściwie "śmieszna" kwota (podobnie jak w moim przypadku za dekoder 4K 10 zł...). Ale... Kompletnie nie rozumiem dlaczego platformy telewizyjne strzelają sobie samobója. Bo tak tę decyzję rozpatruję. Timeshift i nagrywanie na USB powinny być, przysłowiowo, "dodawane nawet do płatków śniadaniowych" (podobnie jak z LTE, które kilka lat temu było premium, a dzisiaj nawet smartfony ze sklepów spożywczych mają w standardzie). Przecież to jedyne funkcje, które są w stanie podjąć jakąkolwiek rywalizację z napierającym Internetem i platformami VOD. Niezauważenie tego faktu ze strony operatorów TV będzie miało skutek już widoczny - młodzi owszem mają w domu TV, ale na nim jest Youtube i Netflix, a nie płatna telewizja.

Podobnie nie rozumiem "robienia z premium" kanałów 4K (Canal+ 4K chociażby) czy dekoderów umożliwiających ich odbiór. W 2020 roku to powinna być oferta zachęcająca do płacenia kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a nie "jak dodatkowo zapłacisz to Ci włączymy". Przecież TV nie funkcjonuje w próżni!

Dosłownie przed chwilą zapoznałem się z możliwościami nowego dekodera 4K od UPC (wprowadzonego kilka dni temu). Potwierdzają się moje przemyślenia - z każdym kolejnym miesiącem funkcjonalność dla abonentów płatnej telewizji (nie tylko UPC) się pogarsza. Można powiedzieć, że "lepiej już było", szczyt został osiągnięty. Jestem niemalże pewien, że następnym dużym krokiem będzie wyłączenie możliwości przewijania reklam z nagranych programów.

Ale co ja tam mogę wiedzieć. Zerkając na sprawozdania finansowe nc+, Cyfrowego Polsatu czy UPC jest dobrze. Czyli obrana strategia najwidoczniej jest słuszna (czy w dłużej perspektywie także, to już okaże się za lat kilka).
    abonent111
    Level 5  
    Jeszcze w temacie wątku:

Na stronie producenta dekodera Arris, opisany jest również pilot. Otóż okazuje się, że promienie IR z pilota (tego konkretnego) są tak mocne, że "przechodzą nawet przez szafki i ściany", co producent podaje jako zaletę (dekoder można umieścić w niewidocznym miejscu).

To pokazuje, że chcąc skutecznie zablokować otrzymywanie IR na dekoderze, naprawdę trzeba podejść do tego z głową.