Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ SoC AI nowej generacji firmy Kneron przetwarza wideo i audio na krawędzi

ghost666 01 Wrz 2020 17:51 345 0
 • Układ SoC AI nowej generacji firmy Kneron przetwarza wideo i audio na krawędzi
  Kneron to start-up skupiający się na projektowaniu układów scalonych realizujących algorytmy AI. Spółka ma siedzinę w San Diego i na Tajwanie. Wprowadziła właśnie na rynek nowy AI SoC, który zawiera w sobie zaktualizowaną wersję IP jednostki przetwarzania neuronowego (NPU) swojego projektu. KL720 posiada również koprocesor Cadence DSP AI i rdzeń ARM Cortex M4 do sterowania systemem. Chociaż SoC nowej generacji AI firmy Kneron jest skierowany do aplikacji głównie w systemach pracujących na krawędzi chmury o niskim poborze mocy i inteligentnych urządzeń domowych, takich jak dzwonki do drzwi i autonomiczne odkurzacze itp. KL720 „może być używany we wszystkim, od Tesli po toster”, twierdzi firma.

  Kneron twierdzi, że ich nowy chip przewyższa układy zarówno z linii Intel Movidius, jak i Coral Edge TPU firmy Google pod względem wydajności energetycznej. Blok NPU. KL720 osiąga 1,4 TOPS; cały układ, w tym dodatkowe rdzenie DSP i ARM Cortex M4, uzyskują 0,9 TOPS/W. Jest to wystarczające do przetwarzania obrazów i filmów w rozdzielczości 4K. Wypada to bardzo korzystnie w porównaniu z poprzedniej generacji układem firmy - KL520, który został wydany w maju 2019 roku.

  Układ poprzedniej generacji był przeznaczony wyłącznie do przetwarzania obrazu, nowy AI SoC równie dobrze nadaje się do przetwarzania dźwięku. Wraz z rosnącą popularnością interfejsów sterowania głosowego, rośnie zapotrzebowanie na przetwarzanie go wewnątrz urządzeń brzegowych, ponieważ jest to szybsze i tańsze niż przetwarzanie w chmurze, a jednocześnie skuteczniej chroni prywatność użytkowników. Kneron twierdzi, że KL720 ma wystarczającą moc obliczeniową, aby rozpoznać „cały słownik”, znacznie wykraczając poza konkurencyjne chipy, które mogą rozpoznawać tylko określone słowa wybudzania.

  Firma Kneron demonstruje prototyp KL720 od co najmniej stycznia tego roku. NPU, które znajduje się w KL720, została już z powodzeniem zintegrowana na licencji w Cadence Tensilica Vision P6 DSP IP i procesorze ARC firmy Synopsys.

  Kluczem, który pozwala NPU na pracę zarówno z obrazami, jak i dźwiękiem, jest jego rekonfigurowalna konstrukcja. „Rozbijamy główne struktury sztucznej inteligencji i modele [konwolucyjnych sieci neuronowych] na podstawowe bloki konstrukcyjne i rekonfigurujemy je w oparciu o to, która aplikacja jest w danej chwili potrzebna i z jakim środowiskiem sztucznej inteligencji pracujemy, aby nasze rozwiązania mogły dostosować się do powiązanych modeli CNN i je wspierać” mówi dyrektor generalny Kneron, Albert Liu. „Na przykład ResNet (algorytm do rozpoznawania twarzy - przyp. red.) i LSTN (algorytm do rozpoznawania głosu - przyp. red.), chociaż jeden pracuje na dźwięku, a drugi na obrazie, to mają wspólne elementy składowe” mówi Liu.

  Próbki KL720 będą wkrótce dostępne dla zainteresowanych deweloperów. Firma nie podaje jednakże dokładnej daty.

  Źródło: https://www.eetimes.com/knerons-next-gen-ai-soc-processes-video-and-audio-at-the-edge/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9961 postów o ocenie 8221, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Sklep ElwronSklep Elwron