Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Amica EMAWP8123LCDW - Losowe załączanie modułu.

02 Sep 2020 09:49 333 3
  • Level 11  
    Witam!
    Pralka jak w temacie, 3 letnia i problem z załączeniem sieci. Trzeba nieraz z 50 razy poklikać przyciskiem załączającym sieć aby moduł "zaświecił". Sprawdziłem microswith pod przyciskiem jest ok. Podaje on na chwilę neutral na przetwornicę a jak się go puszcza to przetwornica (moduł) załącza odpowiednie przekaźniki, które podtrzymują neutral na przetwornicy. Tzn. tak powinno być, ale w tym przypadku coś jest nie tak.

Wymieniłem trzy przekaźniki, które biorą w tym udział i nic to nie dało. Klikając przyciskiem sieć mierzyłem 5V na kondensatorze C10 i dopiero po 30 krotnym kliknięciu się pojawiło i wtedy moduł zadziałał. Analogicznie mierzyłem napiecie 12V na kondensatorze C5 i ku mojemu zdziwieniu przed wciskaniem przycisku sieć wystepuje tam napiecie około 15V, a dopiero jak moduł załapie to jest 12V.
    Jeśli ktoś z kolegów miał może podobny przypadek, lub z innych przyczyn orientuje sie w temacie to proszę o pomoc.
  • Helpful post
    Service technician
    Witam

Może wymień kondensatory w przetwornicy strona pierwotna i wtórna na czym jest to zrobione jaki sterownik?
  • Level 11  
    Przetwornica jest na TNY276PN i jak już "załapie" to pracuje bez problemu. Nawet można ją wyłączać i włączać zaraz i jest ok dopiero po około pół godz. znowu trzeba klikać przyciskiem sieć. Kondensatory wzrokowo wyglądały ok. ( niewybrzuszone), a ponieważ to było na wyjeździe urlopowym to nie miałem odpowiednich warunków do lutowania więc zaniechałem ich wymiany.

Gdyby to był LNK304 lub podobny to bym jego podejrzewał bo są kiepskie.
    Nie miałem tam nawet szkła powiększającego i nie rozszyfrowałem całkiem tego układu załączania przetwornicy zwłaszcza takiego punktu s1 na płytce z którego przewód szedł na mikroprzełącznik pod przyciskiem sieć i stykiem biernym tego przełącznika był zwierany do GND, a po wciśnięciu na chwilkę rozwierany. Punkt s1 był w pobliżu procesora.
  • Level 11  
    Pralka o której mowa to pralka u mojego syna w Warszawie u którego byłem wtedy jak się zepsuła. Po moim wyjeździe pralka zaczęła normalnie się załączać i do tej pory jest ok. Wygląda na to że to ja byłem przyczyną problemu ha, ha :D :D