Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner radiowy "Faustyn" do zestawu Retro Tower by bsw

bsw 07 Wrz 2020 17:09 3180 35
 • #31
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  bsw napisał:
  To może coś zaprezentujesz?
  Może, ale na pewno nie w najbliższym czasie. Poza tym nie mam zdjęć z samego montażu tych klocków, więc co najwyżej mógłbym dać widok zewnętrzny i (ewentualnie) ogólnie wnętrza.
  bsw napisał:
  4 wejścia to mało. U mnie 6 jest tak na styk...
  plus wejście magnetofonu. W sumie więc 5. A za mało, bo chciałem jeszcze podłaczyć na stałe wyjście z DVD, TV Komputera... i zawsze lepiej jak jakiś zapas zostanie.
  bsw napisał:
  A dlaczego pytasz?
  Bo obudowę będę musiał tym razem zrobić z lutowanego laminatu (poprzednie były z nitowanych blach Al.) Zmieniło mi się "onarzędziowanie" i muszę kombinować... Ale patent z nacinaniem i łamaniem - w moim wypadku odpada. Niesprawne ręce nie pozwolą na odpowiednie dociśnięcie ostrza. :( A niestety precyzja cięcia w tym wypadku musi być zachowana bezwzględnie...
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #32
  bsw
  Poziom 16  
  398216 Usunięty napisał:
  obudowę będę musiał tym razem zrobić z lutowanego laminatu (poprzednie były z nitowanych blach Al.) Zmieniło mi się "onarzędziowanie" i muszę kombinować... Ale patent z nacinaniem i łamaniem - w moim wypadku odpada. Niesprawne ręce nie pozwolą na odpowiednie dociśnięcie ostrza. :( A niestety precyzja cięcia w tym wypadku musi być zachowana bezwzględnie...

  Mechaniczne cięcie laminatu jest niestety związane z nieprzyjemnym pyleniem. Łamanie jest pewnym kompromisem. I tak trzeba po nim oszlifować krawędzie papierem ściernym na klocku, ale pyłu bez porównania mniej. Ale fakt - dokładne nacięcie laminatu jest kluczowe. Trzeba też mieć trochę wprawy aby naciąć tyle aby się przełamało tam gdzie się chce i nie łuszczyło głębiej...

  Łamanie wchodzi w grę tylko w przypadku prostych krawędzi. Ale robiłem też płytki nieregularne:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2952620.html

  Laminat zgrubnie wycinałem szlifierką kątową, a docelowo kształtowałem krawędzie na szlifierce tarczowej. Ale pyłu jest przy tym co nie miara. Niezbędna maseczka - i to lepsza niż te obecnie powszechnie stosowane... ;-)
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #33
  tytka
  Poziom 19  
  Bardzo podoba mi się wizualne dopasowanie elementów zestawu.
  Co do wyboru elementów tunera, to przyznać trzeba, że jest ono zgodne z głównym założeniem projektu, czyli zbudowaniem zestawu audio w stylu retro.
  Faktem jest, że brak chociażby programatora, w użytkowaniu tunera będzie pewnie upierdliwy, ale przecież miało być retro, więc nie ma co go wymagać. Dobrze za to, że jest przydatny wskaźnik poziomu sygnału.

  Czekam na kolejny element zestawu. I ciekawi mnie, z ilu elementów składający się zestaw kolega planuje?
 • #35
  bsw
  Poziom 16  
  tytka napisał:
  Faktem jest, że brak chociażby programatora, w użytkowaniu tunera będzie pewnie upierdliwy, ale przecież miało być retro, więc nie ma co go wymagać.

  Poważnie zastanawiam się, nad wzmiankowaną już w tym wątku, koncepcją "automatycznego" wyszukiwania stacji.

  398216 Usunięty napisał:
  tytka napisał:
  ciekawi mnie, z ilu elementów składający się zestaw kolega planuje?

  Z tego co można się zorientować z tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3717741.html są przygotowane cztery obudowy na kolejne "klocki".

  No nie - w wątku były zaprezentowane 3 gotowe obudowy, z których wykonałem już dwa urządzenia. Trzecie jest w trakcie budowy - mam nadzieję że na 2 października będzie gotowe. Przygotowałem też jeden zapasowy panel przedni, mam też pomysł na jeszcze dwa "klocki".
  Reasumując: wstępnie planowane były 3 segmenty, ale nie wykluczam że będzie ich więcej :-). Z tym że obudowy musiałbym dopiero wykonać - co jest dość czaso- i pracochłonne - zatem nie wiem czy uda mi się utrzymać miesięczny cykl "premierowy" ;-)
 • #36
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  bsw napisał:
  Przygotowałem też jeden zapasowy panel przedn
  I to mnie zmyliło.
  bsw napisał:
  mam też pomysł na jeszcze dwa "klocki".
  Skąd ja to znam... Tak jest i u mnie; gdy już uznaję, ze "jeszcze tylko ten jeden i wreszcie koniec", gdy ten "jeden ostatni" zostanie złożony, i odpalony, gdy pogra trochę... okazuje się, ze fajnie by było gdyby dodać jeszcze coś. Gdy skończyłem tuner i wieżę uznałem za kompletną okazało się, ze zabraknie wejść - no i muszę dorobić kolejny klocek z co najmniej jeszcze 4 wejściowym selektorem... Po namyśle (nawet już po wykonaniu i uruchomieniu płytek z 4 wejściowym selektorem) doszedłem do wniosku, że jednak dodam kolejne 4 wejścia. W efekcie pracuję nad 8 wejściowym selektorem obecnie.


  Ciekawe co będzie następne...? :)