Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner radiowy "Faustyn" do zestawu Retro Tower by bsw

bsw 07 Wrz 2020 17:09 3180 35
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    bsw napisał:
    To może coś zaprezentujesz?
    Może, ale na pewno nie w najbliższym czasie. Poza tym nie mam zdjęć z samego montażu tych klocków, więc co najwyżej mógłbym dać widok zewnętrzny i (ewentualnie) ogólnie wnętrza.
    bsw napisał:
    4 wejścia to mało. U mnie 6 jest tak na styk...
    plus wejście magnetofonu. W sumie więc 5. A za mało, bo chciałem jeszcze podłaczyć na stałe wyjście z DVD, TV Komputera... i zawsze lepiej jak jakiś zapas zostanie.
    bsw napisał:
    A dlaczego pytasz?
    Bo obudowę będę musiał tym razem zrobić z lutowanego laminatu (poprzednie były z nitowanych blach Al.) Zmieniło mi się "onarzędziowanie" i muszę kombinować... Ale patent z nacinaniem i łamaniem - w moim wypadku odpada. Niesprawne ręce nie pozwolą na odpowiednie dociśnięcie ostrza. :( A niestety precyzja cięcia w tym wypadku musi być zachowana bezwzględnie...
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    bsw
    Poziom 16  
    398216 Usunięty napisał:
    obudowę będę musiał tym razem zrobić z lutowanego laminatu (poprzednie były z nitowanych blach Al.) Zmieniło mi się "onarzędziowanie" i muszę kombinować... Ale patent z nacinaniem i łamaniem - w moim wypadku odpada. Niesprawne ręce nie pozwolą na odpowiednie dociśnięcie ostrza. :( A niestety precyzja cięcia w tym wypadku musi być zachowana bezwzględnie...

Mechaniczne cięcie laminatu jest niestety związane z nieprzyjemnym pyleniem. Łamanie jest pewnym kompromisem. I tak trzeba po nim oszlifować krawędzie papierem ściernym na klocku, ale pyłu bez porównania mniej. Ale fakt - dokładne nacięcie laminatu jest kluczowe. Trzeba też mieć trochę wprawy aby naciąć tyle aby się przełamało tam gdzie się chce i nie łuszczyło głębiej...

Łamanie wchodzi w grę tylko w przypadku prostych krawędzi. Ale robiłem też płytki nieregularne:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2952620.html

Laminat zgrubnie wycinałem szlifierką kątową, a docelowo kształtowałem krawędzie na szlifierce tarczowej. Ale pyłu jest przy tym co nie miara. Niezbędna maseczka - i to lepsza niż te obecnie powszechnie stosowane... ;-)
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    tytka
    Poziom 19  
    Bardzo podoba mi się wizualne dopasowanie elementów zestawu.
    Co do wyboru elementów tunera, to przyznać trzeba, że jest ono zgodne z głównym założeniem projektu, czyli zbudowaniem zestawu audio w stylu retro.
    Faktem jest, że brak chociażby programatora, w użytkowaniu tunera będzie pewnie upierdliwy, ale przecież miało być retro, więc nie ma co go wymagać. Dobrze za to, że jest przydatny wskaźnik poziomu sygnału.

Czekam na kolejny element zestawu. I ciekawi mnie, z ilu elementów składający się zestaw kolega planuje?
    bsw
    Poziom 16  
    tytka napisał:
    Faktem jest, że brak chociażby programatora, w użytkowaniu tunera będzie pewnie upierdliwy, ale przecież miało być retro, więc nie ma co go wymagać.

Poważnie zastanawiam się, nad wzmiankowaną już w tym wątku, koncepcją "automatycznego" wyszukiwania stacji.

398216 Usunięty napisał:
    tytka napisał:
    ciekawi mnie, z ilu elementów składający się zestaw kolega planuje?

Z tego co można się zorientować z tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3717741.html są przygotowane cztery obudowy na kolejne "klocki".

No nie - w wątku były zaprezentowane 3 gotowe obudowy, z których wykonałem już dwa urządzenia. Trzecie jest w trakcie budowy - mam nadzieję że na 2 października będzie gotowe. Przygotowałem też jeden zapasowy panel przedni, mam też pomysł na jeszcze dwa "klocki".
    Reasumując: wstępnie planowane były 3 segmenty, ale nie wykluczam że będzie ich więcej :-). Z tym że obudowy musiałbym dopiero wykonać - co jest dość czaso- i pracochłonne - zatem nie wiem czy uda mi się utrzymać miesięczny cykl "premierowy" ;-)
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    bsw napisał:
    Przygotowałem też jeden zapasowy panel przedn
    I to mnie zmyliło.
    bsw napisał:
    mam też pomysł na jeszcze dwa "klocki".
    Skąd ja to znam... Tak jest i u mnie; gdy już uznaję, ze "jeszcze tylko ten jeden i wreszcie koniec", gdy ten "jeden ostatni" zostanie złożony, i odpalony, gdy pogra trochę... okazuje się, ze fajnie by było gdyby dodać jeszcze coś. Gdy skończyłem tuner i wieżę uznałem za kompletną okazało się, ze zabraknie wejść - no i muszę dorobić kolejny klocek z co najmniej jeszcze 4 wejściowym selektorem... Po namyśle (nawet już po wykonaniu i uruchomieniu płytek z 4 wejściowym selektorem) doszedłem do wniosku, że jednak dodam kolejne 4 wejścia. W efekcie pracuję nad 8 wejściowym selektorem obecnie.

Ciekawe co będzie następne...? :)