Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Samsung WW10H9600EW - silnik szarpnie i nie kręci

siengrzesio 21 Dec 2020 21:20 9912 43
 • #32
  Wojciech Górski
  Level 1  
  Witam.
  Ta sama pralka ten sam problem. Brak kodu błędu czy komunikatu z usterką. Wodę pobiera spuszcza, ale brak pracy silnika. Czy udało się rozwiązać problem? W moim przypadku zacząłem sprawdzenie od grzałki, drożność, presostatu i silników pomp.

  Silnik jest OK nie otrzymuje napięcia we właściwym czasie. Są pralki gdzie po wymianie szczotek lub modułu trzeba w pralce ustawić jakąś kombinację na panelu np. pokrętło na wirowanie obrót w lewo o dwa pola w tym samym czasie naciśnięty klawisz temperatury. Po takiej kombinacji pralka wchodzi w tryb odblokowania i startuje. Być może i tu po wymianie modułu sterowania silnikiem potrzebna jest taka czynność.
 • #33
  siengrzesio
  Level 11  
  Witam.
  Skoro to ta sama pralka, to nie zgadza mi się druga część Twojego posta. W silniku nie ma żadnych szczotek. To silnik indukcyjny, sterowany inwerterem. Po drugie, nie ma w pralce żadnego pokrętła. Więc nie nie zrobisz żadnych opisanych prze siebie kombinacji i nic tu się nie zrestartuje, ani wystartuje.

  PS.
  Pralka nadal czeka na naprawę. W międzyczasie kupiłem LG, bo wiadomo jak jest bez pralki. LG daję radę, lecz to nie Samsung. Wracając do mego pytanie z posta powyżej. Czu ktoś może mi odpowiedzieć jak czytać wskazania ze zdjęć?
 • #34
  arekw50
  Level 1  
  Witam forum. Mam ten sam problem z tym modelem pralki i ciekawy jestem jaki dalszy los z naprawianą pralką. A dla zainteresowanych informacja że Samsung pomimo 24mc gwarancji na pralkę daje 10 lat na silniki inwertorowe. oczywiście usterkę musi stwierdzić serwis gwarancyjny i Samsung płaci tylko za część. Wymiana itd. to koszty właściciela.
 • #35
  mrice
  Home appliances specialist
  arekw50 wrote:
  A dla zainteresowanych informacja że Samsung pomimo 24mc gwarancji na pralkę daje 10 lat na silniki inwertorowe.

  Niemal wszyscy producenci na silniki trójfazowe dają 10 lat gwarancji, bo te zwyczajnie się nie psują.
  Problemy za to są z elektroniką sterującą, która w samsungach jest jaka jest.
 • #36
  JohnSnow1
  Level 1  
  Siemanko. Mam ten sam problem z moją pralką. Czy juz rozwiązałeś problem ? :) po przeczytaniu tego posta nie wiem czy kupić nową czy bawić się w naprawę...

  Pozdro :)
 • #37
  siengrzesio
  Level 11  
  Kup nową. Naprawa tej pralki jest jak gra w LOTTO. Jeden na Milion ;-)
  Z tego co widzę ona chyba była tak zaprojektowana, by się w taki sposób zepsuć i uniemożliwić naprawę.
 • #38
  mrice
  Home appliances specialist
  JohnSnow1 wrote:
  po przeczytaniu tego posta nie wiem czy kupić nową czy bawić się w naprawę...

  Dobry fachowiec / warsztat który ogarnia jak sobie poradzić z elektroniką i sprzęt najpewniej da się naprawić.

  JohnSnow1 wrote:
  Mam ten sam problem z moją pralką.

  Kwestia jeszcze jaką masz pralkę, bo problem możesz miec zupełnie inny :)
 • #39
  gregordom
  Level 10  
  Posiadam od ok. trzech lat pralkę Samsung WW10H9600EW/EO i może komuś pomoże zdiagnozowanie przeze mnie mojego problemu, który już szczęśliwie usunąłem.

  Od jakiegoś czasu ww. pralka wyłączała się po kilku minutach prania. Nic nie dało ani przeprowadzenie wybranego z ekranu menu Autodiagnostyki ani Kalibracji.

  Włączyłem cykl prania, nastawiłem program na zimną wodę, myśląc czy nie jest to wina np. grzałki - gdy po nabraniu widy, dochodzi do sygnału jej włączenia, a ona jest uszkodzona, to pomyślałem, ze może jakiś moduł to wyłapuje i przerywa wcześniej awaryjnie dalsze pranie, ale to nie było przyczyną, grzałka była dobra, ponieważ pralka nadal się samoczynnie, bez żadnego komunikatu na ekranie wyłączała.

  Zauważyłem jednak rozkręcając tylną osłonę, że pralka jak się wyłącza, to jednocześnie napręża się przy tym wężyk średnicy palca przy pompie odprowadzającej wodę i jednocześnie pralka przez kilka sekund cicho buczy i się całkowicie wyłącza, tak jakby blokowało coś w filtrze pompy wody.

  Na wyświetlaczu nie pojawiał się żaden błąd, po spuszczeniu filtrem uprzednio już zassanej przez pralkę wody, pralkę ponownie można było włączyć i proces sie powtarzał.

  Zdemontowałem pompę, są tam dwa identyczne silniki z wirnikami, podłączyłem je na krótko pod 230V i jak się wydawało one normalnie startowały. Niemniej zadzwoniłem do serwisanta i on mi potwierdził moje podejrzenia, że jeden z nich lub obydwa są jednak uszkodzone. Przy starcie pompy wody, system wykrywa nadmierny opór jednego z silniczków lub obydwóch i wyłączając dopływ prądu. Szukałem w necie całej pompy, była, ale za 430 zł, same silniczki, podobno oryginalne znalazłem na Allegro po 199 zł, ale w efekcie kupiłem identyczne w pierwszym lepszym serwisie AGD po ….49 zł., bo jak mnie poinformowano, są takie same jak w większości nowszych Samsungów i je wymieniłem.

  Po ich wymianie i zamontowaniu pompy (do demontażu pralkę trzeba było przewrócić całą na bok i proszę uważać i zabezpieczyć np. szmatką płytkę elektroniczną demontując pompę, aby resztki wody z pompy jej nie zalały).

  Pralkę włączyłem, ale wyświetlił się nie widziany przeze mnie wcześniej komunikat bodajże „LE1”, przy czym pralka włączała sie natychmiast po włączeniu wtyczki w gniazdko bez uruchamiania jej włącznikiem. Odczekałem kilka minut, myśląc, że może jest to wina przewracania pralki i system sie zresetuje, ale nic to jednak nie dało.

  Niemniej pozostawiłem pralkę na 12 godzin, a na drugi dzień, włączyłem ją ponownie i wszystko zadziałało już normalnie. Przeprowadziłem wybrana z menu ekranu Autodiagnostykę i Kalibrowanie i pralka od tego czasu działa jak nowa i nie zapeszając już kilka dni.

  Myślę, że ww. opis może być komuś pomocny, komu uszkodził się tylko właśnie silniczek lub silniczki pompy odpływowej, a „serwisanci” zalecają wymienić po kolei m.in. całe moduły, sterowniki nota bene bardzo drogie lub też kompletną pompę jednak również nie najtańszą.
  Pozdrawiam GM
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #40
  siengrzesio
  Level 11  
  Dziękuję za informację. Sprawdzę stan pompy w pralce.
 • #41
  gregordom
  Level 10  
  A ja chyba za wcześnie pochwaliłem się naprawą, bo pralka po wymianie dwóch nowych silniczków przez kilka dni prała bez zarzutu, ale niestety wczoraj, czyli po kilku dniach, znowu taki sam objaw, czyli po ok. 7 minutach przerywa pranie bez żadnego komunikatu, z tym, że teraz po wyłączeniu jej na kilkanaście minut z sieci, uruchamia się i kontynuuje pranie do samego końca.
 • #43
  gregordom
  Level 10  
  Nie, nie mierzyłem, ale sądząc po obecnym zachowaniu pralki jest to sprawa jednak elektroniki sterującej, a nie jak wcześniej się wydawało pompy wody. Po uruchomieniu szybkiego programu pralka zatrzymuje się przeważnie po 7 minutach, a po włączeniu np. na program „Wirowanie”,, który to trwa 15 minut, na panelu pokazuje sie te 15 minut, a za chwile 13 i znowu 15, a sama pralka staje i nic sie nie dzieje.

  Nie da rady jest też kalibrować z panelu sterowania - kalibracja trwa w nieskończoność, aż do samoczynnego jej wstrzymania, mimo że po włączeniu. testu „ Autodiagnostyka”, wszystkie przetestowane funkcje wyświetlają sie jako przetestowane i w jakoby były jak w najlepszym porządku.

  W serwisie w Gdyni gdzie dzwoniłem sam koszt diagnostyki, to 370 zł., ale wyłącznie w opcji przyjazdu serwisanta 120 km - nie można tam pralki zwieźć, bo jak mnie raczyła poinformować bardzo nieuprzejma pani - nie mają magazynu, chociaż na moja refleksję - po co magazyn, skoro chciałbym nawet tylko ją zdiagnozować i jej tam nie zostawiać, powiedział jak automat z taśmy, że naprawy przeprowadzają wyłącznie u klienta. Na pytanie, czy może połączyłaby np. 2-3 wizyty w moich okolicach, i taka diagnostyka odbyła by się bez specjalnego dojazdu, a jestem skłonny oczywiście partycypować w kosztach dojazdu i zapłacić częściowe za jego koszt - powiedziała mi, że albo się decyduje, albo nie. Ponieważ bo ….”serwisant będzie w przyszłym tygodniu w moim mieście, ale i tak każdy kogo odpowiedzi, musi zapłacić 370 zł.”. Tym niemniej jak się zdecyduje na naprawę, to ta kwota zostanie zaliczona na jej poczet.

  To, że pralka kosztowała 6-7 tys. złotych i zepsuła się zaledwie po dwóch latach i serwis wg. mnie mógłby jakoś racjonalniej podejść do kwestii naprawy, a przynajmniej dojazdu i samej diagnozy, panny za bardzo oczywiście to nie obchodziło. Jak powiedziałem, że może np. jest możliwość diagnozy on Line,, bo pralka ma przecież moduł Wifi i jest podłączona na stałe do domowej sieci Wi-Fi, i jak włącza się z panelu Aktualizację, to łączy się przecież z serwerem, co potwierdzone jest po chwili łączenia na panelu... Pani dalej jak automat poinformowała mnie, że ….”serwisant za jedyne 370 zł, może mi ją zdiagnozować na miejscu. Tyle na dzisiaj w temacie pralki wartości 7 nowych pralek, albo jak kto lubi bardziej motoryzacje od sprzętu AGD - używanego samochodu, .
  Pozdrawiam GM
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #44
  gregordom
  Level 10  
  Zatem jak się wydaje po problemie. Pralka działa, autodiagnoza, kalibracja jak i pierwsze dwa prania przebiegły w jak najlepszym porządku. Przyczyną zawieszania się uruchamianych poszczególnych programów, była główna płyta czyli główny moduł sterujący kosztujący w necie w https://north.pl 830 zł., ale np. w innym sklepie https://www.klinikaagd.pl/ już tylko 570 zł.

  Niemniej cała naprawa przy odrobinie umiejętności majsterkowania, wyniosła mnie 220 zł. Do zdemontowania go nie potrzeba wielkich umiejętności.
  A więc o ile jest w pralce woda, która to nie chce się wypompować, to trzeba ją odłączyć od prądu, usunąć z niej pozostałą, brudną wodę poprzez wylewkę przy filtrze pod klapką na dole. Na czas naprawy modułu, co trwało wraz z wysyłką kilka dni, dobrze jest przepłukać pralkę czystą wodą wlewając kilkukrotnie do bębna 2-3 litry czystej wody i wylewać ja wylewką przy filtrze aby nie zostawić w zbiorniku pralki brudnej i po kilku dniach śmierdzącej wody po nie dokończony poprzednim praniu. Później pralkę trzeba przewrócić ostrożnie na jej lewy bok i odkręcić dolną osłonę.

  Moduł główny, to spora płyta o wymiarach ok. 30x15 cm i znajduje się on na bocznej ściance. Po zdjęciu dolnej osłony, na przewróconej pralce, moduł znajdzie się w dogodnej do demontażu pozycji, bo na dole i po zdjęciu plastikowej osłony, która to jest zamocowana na zatrzaski, należy porozpinać kilka wtyczek. Przed demontażem dobrze sobie zrobić zdjęcie umiejscowienia wtyczek, chociaż układ instalacji pozwala po naprawie i tak je łatwo w te same miejsca wpiąć. Po wypięciu wszystkich wtyczek, pozostaje odkręcić jedną śrubkę znajdującą się z boku z lewej strony mocującą dolną osłonę modułu i delikatnie z tą osłoną wypiąć moduł wraz z dolną osłoną, bo ona jest na stałe zintegrowana z modułem.

  Ja akurat moduł wysłałem do naprawy do Skierniewic do warsztatu reklamującego się na OLX. (Piotr. Krajewski nr. tel. +48 500 787 099). Moduł wrócił naprawiony za 200 zł. plus kosztu wysyłki po 3 dniach. Zamontowałem go w odwrotnej kolejności, przeprowadziłem auto diagnostykę, kalibrację i pralka działa. Ponoć na tym module sterującym znajduje się falownik i elektronika silnika inwerterowego i to się przeważnie uszkadza powodując zawieszenie się programów, nie kończąca się kalibrację itd., ale należy pamiętać, że Samsung daje na silnik 10-cio letnią gwarancją, a więc uszkodzenie tej części płyty sterującym odpowiedzialnej za pracą silnika, powinno być chyba traktowane jako uszkodzenie silnika i w konsekwencji wymianę silnika czy tez głównego modułu sterującego na nowy, lub przeprowadzenie naprawy na koszt gwaranta - ale, żeby stwierdzić taki powodu, to w moim przypadku wiązałby się z wezwaniem za 370 zł serwisanta do samego tylko zdiagnozowania usterki, a nie będąc pewnym co taki serwis mi zdiagnozuje, a potem jaki przebieg miałaby ewentualna naprawa i czy odbyła sie ona w ramach gwarancji, nie zdecydowałem się na taką akcje.

  Sam na własne ryzyko zdecydowałem się postawić diagnozę i zdemontować oraz wysyłać płytę z modułem do naprawy, i co na szczęście przyniosło oczekiwany skutek. Pozdrawiam GM
  Pralka Samsung WW10H9600EW - silnik szarpnie i nie kręciAD72205D-2...A7DBE.jpeg Download (1.04 MB)