Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jak położyć mały chodniczek w ogrodzie?

minimaxi 03 Sep 2020 17:39 624 15
    minimaxi
    Level 15  
    Mamy zamiar zrobić chodniczek o szerokości 50cm (z płyt 50x50cm) do rzadkiego ruchu pieszego. Płyty mieliśmy położyć bezpośrednio na ziemi, ale po ściągnięciu trawnika zrobiło się za głęboko, stąd pytanie czy jak położymy geowłókninę, następnie ok. 7cm kruszywa, 2cm podsypki i dopiero na to te płyty to będzie wystarczająco?

I tak dałoby to w sumie wykop 15 cm (płyty maja 6cm) poniżej poziomu, czy to nie za wiele?
    klamocik
    Level 31  
    Nie tylko pochyl ale zrób tak by gromadząca się woda mogła z włókniny gdzieś odpłynąć bo będą pływające płyty i podczas chodzenia będzie wytryskiwała woda.
    minimaxi
    Level 15  
    Akurat kładę w linii spadku -pochylenie wzdłużne będzie naturalne, wiec pochylać na bok nie ma sensu.
    Moje pytanie dotyczy jednak podsypki - czy jest konieczna i ile jej powinno być?
    101pawel
    Level 28  
    Geowłóknina niepotrzebna. Pod płyty betonowe czy pod kostkę brukową nie przenoszące większych obciążeń daje się podsypkę z dwóch powodów:
    1. umożliwienie równego ułożenia
    2. jakiś tam drenaż pod tymi płytkami
    Tłuczeń daje się w celu wzmocnienia podłoża. Ty możesz z tłucznia zrezygnować. Zrób w miarę kształtny, płaski wykop, tak by było jak najmniej zagłębień. Niech będzie tak jak Ci wyszło, czyli ok. 10 cm i tyle daj piasku. Jak już masz grubsze kruszywo, to daj po połowie. Całość wyrównaj łatą i jak nie masz wibratora płytowego, to zalej wodą w takiej ilości, by woda całkowicie pokryła piach. Możesz też zrobić sobie prosty ubijak i ubić to podłoże ręcznie. Przy 10 cm mechanicznie zagęszczonej podsypce płyty z czasem osiądą ok. 2cm. Jeśli podsypkę będziesz tylko ręcznie ubijał, to płyty siądą nawet 4 -5 cm.
    minimaxi
    Level 15  
    Dzięki! Akurat mam geowłókninę i chcę aby kruszywo nie utonęło w glinie (błocie), więc skoro mam resztki to nie szkodzi użyć ze względu na glinę i również nieco przeciw roślinności.
    Płyty 50x50cm tyle osiądą od sporadycznego chodzenia? -wybacz, ale w to nie uwierzę :) Mała kostka to tak...
    Bambek
    Level 15  
    Kiedyś układałem identyczny chodnik z płyt 50x50 cm grubości 8 cm. Nie bawiłem się w żadne podsypki czy geowłókniny. Zaostrzyłem dobrze szpadel szlifierką kątową i wyciąłem w darninie prostokątny wykop na szerokość płyt i głębokości około 5-6 cm. Podłoże wyrównałem i na to układałem płyty. bezpośrednio na czarnej ziemi. Wiem, bardzo niefachowo, ale ogród to ogród i nie chciałem sypać żółtego piasku, żwiru czy innego kruszywa na podsypkę.

Na styku płyt - pod nimi - dałem płytkę z gresu technicznego ciętą na pół (pozostałości z wykończenia piwnicy) tak, że dwie płyty betonowe leżały na połówce płytki gresowej. Płytki gresowe zapobiegają klawiszowaniu płyt betonowych. Płyty delikatnie 1,5-3 cm wystawały nad darninę, po kilku miesiącach i deszczach osiadły naturalnie zrównując się prawie z darniną. Z czasem miejscami darń "urosła" i kilka sztuk trzeba było przełożyć na nowo, ale to nie wina "systemu" tylko natura. Prowizorka wytrzymała pewnie z 8 albo i 10 lat do czasu zmiany zagospodarowania, bez żadnego klawiszowania czy zapadania płyt.
    Nawet płyty miałem z rozbiórki, tylko w stanie fabrycznym, także były równe a to też jest ważne przy układaniu ich na płytkach gresowych.
    Zaleta taka, że po demontażu nie było w ogrodzie żadnego kruszywa, kamyczków, żwiru, gruzu itp.
    Koszty zerowe i nakłady robocizny minimalne.
    minimaxi
    Level 15  
    Bambek -też tak chciałem, ale mam podmokły teren (na dole działki o spadku 4%) na glinie i stąd te ceregiele.
    Bambek
    Level 15  
    minimaxi wrote:
    Bambek -też tak chciałem, ale mam podmokły teren (na dole działki o spadku 4%) na glinie i stąd te ceregiele.

No jeżeli tak to może warto zabawić się w żwirową podsypkę pod warunkiem możliwości odprowadzenia z niej wody zgodnie z kierunkiem spadku bo inaczej korytowanie w glinie nie ma sensu bo będzie basen pod płytkami. U mnie jest grunt przepuszczalny tzn. suchy, nawet po ulewach woda stoi max kilkanaście minut.
    Jeśli nie ma takiej możliwości to rozważył bym kruszywo stabilizowane cementem coś jak podsypka pod kostkę brukową.
    minimaxi
    Level 15  
    Mam spadek 2-stronny, więc odpływ będzie wzdłuż ze spadkiem. Dzięki, bo w tym temacie mam obawy co do rad elektryków... :)
    Bambek
    Level 15  
    minimaxi wrote:
    Mam spadek 2-stronny, więc odpływ będzie wzdłuż ze spadkiem. Dzięki, bo w tym temacie mam obawy co do rad elektryków... :)

Elektryków też warto słuchać ale w branży elektrycznej :)
    minimaxi
    Level 15  
    No tak, oczywiście :)
    palmus
    Level 33  
    Jak dlugi ma być ten chodnik? Płyty na styk czy luźno ułożone?
    Jeżeli dookoła ma być trawnik,płyty grubości 5cm trawnik zaatakuje po kilku latach i znajdą się poniżej.Ostroznie zatem z wkopywaniem.Jezeli chodnik jest na płaskim terenie, nie w jakimś wąwoziku czy wykopie,możesz całkowicie zignorować spadki pod kątem wody.
    minimaxi
    Level 15  
    Chodniczek ułożony -płyty na styk, oknachylenie naturalne wzdłuż ok. 3% oraz w poprzek ok. 1% spadku. dałem geowłókninę przed wchłanieniem pzrez rozmokła glinę kruszywa/kamyków, następnie 5 cm kruszywo 10-30mm i wyrównanie kruszywem 2-8mm ok. 1-2cm. Poziomica mała oraz długa listwa, trochę zabawy i dopasowywania (nawet 3 razy podnosiłem płytę i korygowałem). Ze względu na włókninę dałem rezerwy na wysokości tylko ok. 1cm, dobiłem młotkiem gumowym. Wynik rewelacyjny -jestem zachwycony dokładnością ułożenia, nawet spec by tak nie zrobił, bo nie chciałoby mu się kilka razy robić korekt. Ważne żeby listwą utrzymywać podobne nachylenie na styku kolejnych 2 sąsiednich płyt.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Bambek wrote:
    minimaxi wrote:

Elektryków też warto słuchać ale w branży elektrycznej :)

A co, elektrycy to nie mają w domu chodników?
    Kilkanaście lat temu "załatwiłem" (znaczy dość tanio kupiłem) sobie kilka ciężarówek takich płyt z odzysku. To i chodniczków ułożyłem sporo, a nawet jeden placyk czy też "parkiet" do tańców. Ten "parkiet" miał podłoże głęboko utwardzone, bo podkładem było dawne klepisko dawnej stodoły, więc trzyma się nieźle. Natomiast wszystkie chodniki na gruncie są do remontu. Dlaczego? Wszystkie "siadły" w grunt, chociaż kładłem je tak, aby wystawały co najmniej 5 cm nad poziom terenu (mają 7 cm grubości). Część położyłem na podsypce. Słabo ubitej, to prawda, ale wydawało mi się, że "co tam ludzie mogą ubić? Nikt niczym nie będzie jeździł, najwyżej rowerem, więc po co?". Część natomiast położyłem wręcz bezpośrednio na gruncie. Teren twardy, stabilny, posypałem tam jedynie kilka centymetrów gleby, bo to była stara ścieżka. Lekko obniżona w stosunku do boków. I co? Teraz płytki są obniżone w stosunku do boków. To znaczy ich górny poziom jest na takiej wysokości, na jakiej kiedyż była ścieżka ziemna.
    Ale nie brak podsypki czy tłucznia jest przyczyną osiadania. To mróz oraz ilość zim. A częściowo także mrówki. Dlatego jeśli kładziemy takie coś na nieprzygotowane odpowiednio podłoże, to trzeba się liczyć z tym, że co 10 - 15 lat, trzeba będzie płyty wydobywać z ziemi i podnosić je do góry. Inaczej będzie na nich stała woda.
    Jest jeden plus tej sytuacji. Te płyty są nie do zdarcia, chociaż cholernie ciężkie. Każda to ok. 40 kg.

PS. Temat na razie otwieram, myślę, że warto o tych sprawach jeszcze porozmawiać.

Dodano po 5 [minuty]:

minimaxi wrote:
    Chodniczek ułożony -płyty na styk, oknachylenie naturalne wzdłuż ok. 3% oraz w poprzek ok. 1% spadku.

Żadne nachylenie nie jest potrzebne. To są płyty 50 x 50 cm, ich wymiary nie pozwalają na gromadzenie się na nich wody praktycznie w żadnej sytuacji, jeśli tylko wystają ponad otoczenie. Ale te 3% wielkiej szkody też nie zrobi.
    minimaxi
    Level 15  
    Dziękuję wszystkim za dyskusję. Tak jak już wcześniej napisałem -chodniczek ułożony. Naturalne nachylenie południowe wzdłuż ok. 3% oraz przechyliłem w poprzek ok. 1%. Mam glinę, więc dałem geowłókninę następnie 5 cm kruszywo 10-30mm i wyrównanie kruszywem 2-8mm ok. 1-2cm. Ostatnia wastwa wyrównywana odpowiedniej wysokości deską. Poziomica mała oraz długa listwa, trochę zabawy i dopasowywania - nawet po kilka razy korygowałem płyty do listwy i dobiłem/korygowałem młotkiem gumowym. Fachowiec na pewno nie korygowałby tyle razy co sam zrobiłem to na spokojnie, bez pośpiechu -wynik roboty b. dobry, a to tym bardziej cieszy i dopinguje do dalszych samodzielnych prac.
    musicie jednak dla każdej płyty wykorzystywać małą i dużą poziomicę/listwę. Pozdrawiam