Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Inwerter SofarSolar 4.4KTL-X oraz panele Leapton mono 335W

Mraczka 03 Sep 2020 21:54 7119 35
    Mraczka
    Level 6  
    Proszę o pomoc
    Instalator chce zainstalować:
    13 paneli Leapton 335W monokrystalicznych
    Inwerter SofarSolar 4.4KTL-X

Czy Waszym zdaniem prawidłowo dobrano inwerter do paneli? Według przesłanej symulacji maksymalna moc DC - 4,29kWp, maksymalna osiągalna moc AC - 3,68kW.

Ponadto według wstępnych ustaleń instalator miał zainstalować panele marki Risen mono half-cut (niestety bez konkretnego oznaczenia). Pytanie czy w Waszej opinii obie marki są porównywalne i czy panele Leapton to również half-cut?

Dodam jeszcze jeden wątpliwy w mojej ocenie fakt. Instalator wliczył w wycenę instalację 13 optymalizatorów. Jednak połać dachu, na której będą umieszczone panele skierowana jest w stronę południową, nachylenie dachu ok 35stopni i co najważniejsze żadna przeszkoda nie rzuca cienia.

W razie wątpliwości proszę o pytania:)
    Z góry dziękuję za odpowiedź
  • Helpful post
    theo33
    Level 27  
    W/g tego co podałeś to z 13 mod. po 335 W można wygenerować 4,35 kW a w okresie wiosennym nawet trochę więcej, sofar 4,4 przerobi po AC 4,0 kW i jest to dobrze dobrane, natomiast po co opty to już pytaj instalatora, jak sam zauważyłeś, nie ma takiej potrzeby a nawet wręcz przeciwnie, większe straty i pewnie dlatego mu wychodzi 3,68
    Mraczka
    Level 6  
    theo33 wrote:
    natomiast po co opty to już pytaj instalatora, jak sam zauważyłeś, nie ma takiej potrzeby a nawet wręcz przeciwnie, większe straty i pewnie dlatego mu wychodzi 3,68

jestem lajkonikiem w tym temacie, ale właśnie to mnie najbardziej zastanawiało po co te optymalizatory..

dzięki za odpowiedź
  • Helpful post
    wello
    Level 20  
    Po to aby instalator dodatkowo sobie na nich zarobił. Albo kupił wcześniej, a inny klient tego nie wziął i teraz próbuje to komuś opchnąć. Mając na uwadze powyższe, gdybym miał możliwość to zmieniłbym instalatora jeżeli już na samym początku kombinuje.
  • Helpful post
    Cytro12
    Level 26  
    Spytaj instalatora po co te optymalizatory może chodzi o kwestie bezpieczeństwa i jest konieczność panowania nad każdym panelem. Optymalizatory mają kilka funkcji nie tylko dostosowanie zacienionych paneli.
    Ważny jest dobór paneli i falownika żeby to dobrze działało spytaj dlaczego taka konfiguracja odpowiedź da ci pojęcie o wiedzy instalatora i znajomości sprzętu, na którym pracuje.
    Mraczka
    Level 6  
    Odświeżam temat ponieważ firma, która ma instalować mi fotowoltaike w ramach rekompensaty chce zainstalować mi zamiast zestawu w nagłówku tj.:
    Inwerter SofarSolar 4.4KTL-X oraz 13xpanele Leapton mono 335W
    poniższy sprzęt:
    Inwerter SofarSolar 5.5KTL-X oraz 14xpanele Risen mono HC 335W

Jak widać w gratisie dostanę większy falownik i jeden panel więcej chyba porównywalnej klasy

Czy jest to dobrze dobrany system

Proszę o pomoc
    marcinbbb
    Level 26  
    14 paneli x 335W każdy = 4,69kW więc na dobrą sprawę starczył by falownik SofarSolar 4.4KTL-X a oni chcą instalować 5,5kW.
    Powiedz żeby wzięli sobie ten falownik 5,5kW założyli 4,4kW i w zamian założyli Ci 16 paneli a czy to Lepton czy Risen bez znaczenia.
    theo33
    Level 27  
    Do 14 szt to faktycznie 4 kW by wystarczyło, ale do 16 to już jednak 5 kW
    toolpusher
    Level 23  
    Ja mam 4.4KTL-X i moc paneli 4,76kWp. Zamierzam jeszcze dołożyć 1 kW. Więc jak koledzy piszą niech wezmą sobie 5.5KTL-X a dołożą ci jeden panel w zamian.
    theo33
    Level 27  
    Jak kierunek południowy to 5,76/4 to tu już za dużo przewymiarowane i kwiecień-maj będzie sporo obcinać
    toolpusher
    Level 23  
    Sofar podaje moc wejściową DC na poziomie 5860W dla 4.4KTL-X. 4500W dla 1 MPPT. Przy przewymiarowaniu około 20% otrzymujemy około 5400-5600W. Kierunek południowo wsch; nachylenie 16stopni.
    Instalacja jeszcze nie urochomiona czeka na OSD. W razie czego można rozbić na 2 stringi.
    theo33
    Level 27  
    Skąd takie dane 4,4 to 4800 DC i nie ma znaczenia czy na jednym wejściu czy dwóch, ale jezeli to nie jest kierunek południowy to może, więc potrzeba analizy
    prose
    Level 35  
    Ja instaluje sofar 5.5 KTL i 16 paneli selfa 300 W rozdzielam na 2 MPPT .
    toolpusher
    Level 23  
    Nie jestem pewien ale nowo oprogramowanie zwiększa moc po stronie DC - taką informację otrzymałem przy kupnie falownika. Dane pochodzą ze strony Corab'a. W sieci funkcjonują dwie tabele odnośnie mocy falowników Sofar i jak mniemam ta z większymi mocami dotyczy falowników z nowszym oprogramowaniem.

Link
    theo33
    Level 27  
    Moim zdaniem to błędna karta katalogowa, Corab i inne firmy prezentują inną, zwróć uwagę na moc AC która wynosi 4 kW, więc co mi po tym że podłączę prawie 5,9 jak przy 4 czy też 4,4 moc się zatrzyma
    Cytro12
    Level 26  
    W naszym klimacie zdrowe przewymiarowanie od strony południa to 20% i to własnie obserwuje na mojej instalacji bardzo fajnie się to sprawdza. Problem z za dużymi falownikami jest taki, że instalacja może późno się załączać i wcześnie wyłączać, w lato falownik będzie pracował na minimum w skrajnych przypadkach wogóle poza zakresem. Wszystko trzeba policzyć żeby sobie nie zaszkodzić to nie jest worek ziemniaków, że kupuje się na zapas.
    Kolejna sprawa gdzie dostaniesz za rok takie same panele na dokładkę, nie ma opcji.
    Mraczka
    Level 6  
    toolpusher wrote:
    Ja mam 4.4KTL-X i moc paneli 4,76kWp. Zamierzam jeszcze dołożyć 1 kW. Więc jak koledzy piszą niech wezmą sobie 5.5KTL-X a dołożą ci jeden panel w zamian.

Konkluzja - wszyscy odradzanie większy falownik, jednak niestety nie mam co liczyć na 15 paneli, czyli jeden jeszcze dodatkowy przy falowniku 4.4
    Pytanie, czy taki zapas falownika to faktycznie zbyt wiele i lepiej pracowałby 4.4 prz 14 panelach niż 5.5??
    Tylko przypomnę, że nachylenie południowe, a jedyny cień to chmury.
    Dzięki wszystkim za odpowiedź. I proszę o dalszą pomoc
  • Helpful post
    3301
    Level 33  
    14 szt to 4,7 kW i w jednym stringu jakieś 480 V więc i bliżej napięcia nominalnego falownika nawet tego 5,5 i jeżeli by ta sprawnośc była mniejsza w porównaniu do 4,4 to najwyżej jakiś ułamek procenta ale nie będzie obcinania przy 4 kW
    Mraczka
    Level 6  
    3301 wrote:
    jeżeli by ta sprawnośc była mniejsza w porównaniu do 4,4 to najwyżej jakiś ułamek procenta ale nie będzie obcinania przy 4 kW

Czyli jak dobrze rozumiem (jestem mało wtajemniczony) nie ma co uciekać od tego 5.5
    Jeżeli faktycznie jest to niewielka różnica w sprawności 4.4 czy 5.5, to logika podpowiada 5.5, a nóż rozbuduje liczbę paneli w przyszłości...
    toolpusher
    Level 23  
    theo33 wrote:
    Moim zdaniem to błędna karta katalogowa, Corab i inne firmy prezentują inną, zwróć uwagę na moc AC która wynosi 4 kW, więc co mi po tym że podłączę prawie 5,9 jak przy 4 czy też 4,4 moc się zatrzyma

Takie same wartości podaje producent na swojej stronie- Link

Nie jestem elektrykiem ale twój tok rozumowania jest logiczny - skoro wzrosła moc po stronie DC a nie wzrosła po stronie AC to co się z tą energią dzieje? Napisałem do producenta. Ciekawe czy odpowie.
    Cytro12
    Level 26  
    Mraczka wrote:
    3301 wrote:
    jeżeli by ta sprawnośc była mniejsza w porównaniu do 4,4 to najwyżej jakiś ułamek procenta ale nie będzie obcinania przy 4 kW

Czyli jak dobrze rozumiem (jestem mało wtajemniczony) nie ma co uciekać od tego 5.5
    Jeżeli faktycznie jest to niewielka różnica w sprawności 4.4 czy 5.5, to logika podpowiada 5.5, a nóż rozbuduje liczbę paneli w przyszłości...

Liczy się wydajność sezonowa a nie maksymalna, którą uzyskasz przez 3 minuty w roku. Porównaj sobie na wykresie sprawności na jakiej sprawności przez większość czasu będzie pracował falownik 4 kW a na jakiej 5kW i wtedy zobaczysz jaka jest strata.
    Obcinanie mocy to mit bo obetnie ci przez 5 godzin w roku za to na minimalnej sprawności będzie pracował cały czas to kiedy więcej stracisz? Poza tym nawet jak będziesz miał 480V w STC to w NOTC lub w lato będziesz miał tylko 430V o ile na jednym stringu nie ma jeszcze źle to jak zdecydujesz dołożyć paneli a będą to inne panele czyli wykorzystasz MPPT2 to okaże się, że napięcia w lato będziesz miał poniżej progu pracy falownika i co wtedy?
    Jak widać dobór falownika to nie jest taka prosta sprawa.
    toolpusher wrote:
    skoro wzrosła moc po stronie DC a nie wzrosła po stronie AC to co się z tą energią dzieje?

Moc po stronie DC wzrosła więc można więcej przewymiarować jeśli masz wschód-zachód mówiąc wprost wzrosła elastyczność falownika i ilość scenariuszy jego użycia. To logiczne.
    toolpusher
    Level 23  
    Quote:
    Moc po stronie DC wzrosła więc można więcej przewymiarować jeśli masz wschód-zachód mówiąc wprost wzrosła elastyczność falownika i ilość scenariuszy jego użycia. To logiczne.

Wytłumacz to laikowi -skrajne przypadki:
    Falownik o mocy DC 5800W dostaje na wejściu pełną moc i produkuje 4.4kW
    Ten sam falownik o mocy DC 4800W dostaje pełną moc i też produkuje 4.4kW.
    Cytro12
    Level 26  
    Pytanie czy dostanie pełną moc gdy jest wschód zachód a chce mieć uzysk jak z instalacji 4kWp? Co wtedy nie dosyć, że musi dołożyć do większej ilości paneli to jeszcze musi założyć droższy falownik? Większy falownik ma wyższy zakres napięcia pracy a panele są rozbite na dwa stringi. To jest skrajny przypadek. Same straty.

Drugi przypadek instalacja południowa, żeby osiągnąć max przy minimalnych kosztach przewymiarujemy instalację wg zaleceń czyli o 20% bo i tak max będzie bardzo rzadko albo wogóle. I wtedy dostajemy 4,4x20% daje 5,28kWp co w przypadku falownika o max 4800W unieważniało by gwarancję. Więc musimy dołożyć do 5kW a po co skoro ten dodatkowy wydatek nie jest konieczny i nie uzasadniony.
    toolpusher
    Level 23  
    Oki dzięki. Nie widziałem, że przewymiarowanie instalacji ponad wartość wejściową falownika unieważnia gwarancję.
    pief
    Level 17  
    Koledzy a jak przedstawia się sprawa gdy 1 string 12 paneli (340W -4,08 kW) wschodnia strona i
    2 string 12 paneli (340W - 4,08kW) , podłączone do Inwertera SofarSolar ,ustawione wejścia jako
    niezależne .

Na stronę wschodnią mogę dołożyć paneli , na południową niestety nie (wredny dach , kominy itp.)

Który wybrać falownik 4,4 czy 5,5 KTL-X , dołożyć paneli na 1 string (stronę wschodnią).

Przepraszam autora tematu za "wcięcie" w temat
    toolpusher
    Level 23  
    Ale w lecie w południe to masz produkcje z obydwu stron?
    pief
    Level 17  
    Słońce na dachu operuje , że do godz 13 mam stronę wschodnią pod słońcem , a od 13 strona południowa .
    Sprawdzone.

Paskudny dach od południa i tak ta wymyśliłem , chyba że koledzy coś podpowiedzą .
    theo33
    Level 27  
    pief wrote:
    Koledzy a jak przedstawia się sprawa gdy 1 string 12 paneli (340W -4,08 kW) wschodnia strona i
    2 string 12 paneli (340W - 4,08kW) , podłączone do Inwertera SofarSolar ,ustawione wejścia jako
    niezależne .

Na stronę wschodnią mogę dołożyć paneli , na południową niestety nie (wredny dach , kominy itp.)

Który wybrać falownik 4,4 czy 5,5 KTL-X , dołożyć paneli na 1 string (stronę wschodnią).

Przepraszam autora tematu za "wcięcie" w temat

Przy takim układzie to w/g mnie 5,5
  • Helpful post
    marekkeram1
    Level 11  
    Do autora tematu
    Moduły Leapton 335W to bardzo dobry sprzet, to Japońskie moduły produkowane w nowej fabryce w Chinach, w Polsce może mniej znane.
    Sofar KTL-X to również bardzo dobry produkt, z dużym przejrzystym wyświetlaczem z którego można odczytać dużo danych (napięcia na każdej z trzech faz, prąd AC jaki wprowadzamy do sieci, napięcie i natężenia na każdym stringu itd)
    Instalacja bardzo dobrze dobrana.
    Czy 4,4 czy 5,5. Jeśli intalator daje ci 5,5 w cenie 4,4 to bierz 5,5, jakbyś chciał w przyszłości rozbudować, to bez problemu (bez wymiany inwertera) możesz dołożyć 3 moduły, lub nawet 4moduły.
    Inwerter 3,3KTL-X o mocy 3kW od inwertera 12KTL-X o mocy 12kW nie różni się dosłownie niczym, ani jedną najmniejszą częścią, są dokładnie identyczne i na zewnątrz i w środku. Różnią się tylko tym że są inaczej zaprogramowane, inwerter 3,3KTL-X nie puści do sieci więcej niż 3kW a inwerter 12KTL-X puści do sieci 12kW.
    Tak że nie słuchaj tych bajek które mówią że 5,5 nie będzie odpowiednio dociążony i jego sprawność będzie słaba. Tak będzie słabsza ale może o 0,1% albo i mniej, więc całkowicie niezauważalnie.