manet.m wrote: a ciekawi mnie jaki % śmieci zbiera konwerter spoza anteny!
Zależnie od konstrukcji feedhornu konwertera. Ale założenie jest takie, że poziom szumów z obszaru poza ogniskiem anteny będzie nieistotny w stosunku do poziomu szumów odebranych z anteny razem z sygnałem użytecznym. Aczkolwiek, nie musi być to zawsze absolutną prawdą.
Ze story Inverto:
Q: What is a feedhorn?
A:
The feedhorn is a part of the LNB and works like a directional horn. Its function is to capture the signals reflected from the dish and to shield the LNB from receiving extraneous radiation from other sources. These collected signals are then passed form the horn to the electronics within the LNB.
manet.m wrote: Jest wycelowany w czaszę ale ... nikt nigdzie w specyfikacjach nie napisał przy jakiej czaszy owy konwerter w ogóle był testowany.
I to jest bardzo dobre pytanie. Generalnie feedhorn powinien być optymalizowany na wymiar czaszy, ale to ewentualnie tylko przy bardzo dużych czaszach. W komercyjnych konwerterach do komercyjnego odbioru feedhorny robione są uniwersalnie, żeby obsłużyć typowe czasze od kilkudziesięciu cm, powiedzmy do metra "z małym ogonkiem". No a jak coś jest uniwersalne, to nie może być zawsze najlepsze...
manet.m wrote: Anteny są wyprofilowane w taki sposób że zawsze 100% sygnału odbiją wprost w promiennik konwertera? Obserwując anteny widzę że jedne są mniej wypukłe a drugie mocniej, nawet Corab 90cm Corabowi 80cm nierówny, po prostu gołym okiem widać że one są inne.
Antena paraboliczna czy offset to wycinek paraboli, tylko, że w zależności od średnicy i mocowania konwertera - różny. Stąd różnice w wyglądzie.
Dla teoretycznej czaszy całe promieniowanie odbite z całej
powierzchni czynnej powinno być zogniskowane w jednym punkcie. W realu, z uwagi na względy techniczne produkcji i samo wykonanie jest zogniskowane mniej lub lepiej - zwykle raczej mniej. Sprawdzić to można suwając konwerterem w uchwycie - czym lepsza czasza i lepiej ogniskuje tym pik przy suwaniu konwertera ostrzejszy. Przy kiepskich antenach w zasadzie można zamocować konwerter jakkolwiek i będzie tak samo...
manet.m wrote: Kiedyś, na forach spotkałem się ze stwierdzeniem że pod anteny 90cm najlepszy jest tylko i wyłącznie Golden Interstar, ponoć ktoś robił testy i ...
no właśnie testy...
No właśnie, zależy jak te testy robił, bo niestety większość "internetowych" testów czegokolwiek z zakresu techniki odbiorczej RF nadaje się do wyrzucenia do kosza przed przeczytaniem.
Ale, w ogólności to prawda, że konwertery mogą się różnie składać z różnymi wielkościami czasz. Z tego co pamiętam, GI faktycznie składały się dobrze.
manet.m wrote: A może tak na elce otworzyć jeden wielki temat i zrobimy sobie testy anten i konwerterów, sporo tu ludzi którzy mają czasami i dobre mierniki.
I byłaby kolejna kupa bredni w necie.
Żeby zrobić jakikolwiek ODPOWIEDZIALNY test anteny, konwertera czy czegokolwiek trzeba mieć naprawdę głowę pełną WIEDZY o RF-ie. Nie mówiąc już o sprzęcie. Nawet to co tu napisałem to tylko liźnięcie... malutki, bardzo malutki czubek góry lodowej...
manet.m wrote: Nie byłbym tego taki pewien kolego, Triax TD
Nie pamiętam, ale Triax dawnymi czasy miał rzeczywiście dobre anteny, dobrze wykonane, a ich jedyną wadą była wysoka cena.