Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Izolacja galwaniczna i włącznik na MOSFET

04 Sep 2020 18:29 360 12
  • Level 5  
    Witam
    Muszę skonstruować włącznik elektroniczny który będzie włączał/wyłączał zasilanie grzałki i mam kilka pytań.
    Ogólnie jest to cześć większego projektu ale nie bede sie rozwodził nad całością bo jest to zbędne.

Grzałka jest zasilana na 230V i ma być włączana przez sygnał ze sterownika, dlatego dla bezpieczeństwa chcę odizolować oba układy.

Posiadam transoptor Cosmo 1010 817 który ma izolować układy w sposób "sterownik-transoptor || włącznik-grzałka".

1. Czy zastosowanie tego układu jest dobrym pomysłem? Czy może użyć innego transoptora?

Włącznik chciałem skonstruować na tranzystorze IRF540N, domyślam sie że będę potrzebował też jakiegoś przekaźnika którym IRF będzie sterował.

2. A może użyć zwykłego tranzystora NPN np. D882?

Jeśli te dwie kwestie sie wyjaśnią to rozrysuje przykładowy schemat i odezwę sie w celu jego weryfikacji

Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post
    Level 43  
    Standardowym rozwiązaniem do załączania urządzeń zasilanych z 230VAC jest triak z optotriakiem, także nei ma powodu kombinować chyba że to 230VDC wtedy triakiem się nie da.
  • Level 5  
    Rzeczywiście rozwiązanie z optotriakiem wydaje się być dużo prostsze, dzięki za podpowiedź.

Czy MOC3021 byłby dobry?

Dodano po 3 [minuty]:

Znalazłem też triak BTA12-600B
  • Level 37  
    Jaką moc ma grzałka?
  • Level 43  
    Optotriaki są spotykane w dwóch wykonaniach z detekcją przejścia przez zero i bez, do obciążeń rezystancyjnych zaleca się z, załącza kiedy napięcie chwilowe jest niskie dzięki czemu nie generuje wtedy zakłóceń. MOC302x (x 0,1,2,3 - wersje o różnym prądzie wyzwalania) jest bez detekcji przejścia przez zero, MOC304x ma detekcję.
  • Level 5  
    @cirrostrato
    Jest to mata grzewcza 14W

@jarek_lnx
    Czyli w moim przypadku lepiej użyć jakiegoś MOC304x, ale ten MOC3021 również dałby radę prawda?

Dodano po 4 [minuty]:

Mógłbyś rozwinąć o co chodzi z tą detekcją i zakłóceniami? Nie bardzo rozumiem jak wpływa to na pracę np. grzałki.

Dodano po 3 [godziny] 54 [minuty]:

Dobra ogarnąłem z grubsza temat tej detekcji zera, na razie nie mam pod ręką MOC304x więc będzie mi musiał wystarczyć MOC3021.

Schemat którego użyję:
    Izolacja galwaniczna i włącznik na MOSFET

Czy wartości rezystorów są dobre? Chodzi mi o R1 i R2.

Dodano po 19 [minuty]:

R1 użyję 680ohm a R2 może znajdę 320ohm
  • Level 43  
    Rafcio_3D wrote:
    R1 użyję 680ohm a R2 może znajdę 320ohm
    Ze względu na napięcie sieciowe często się rozdziela R1 na dwa szeregowe po 180R, 330R łatwiej znajdziesz niż 320R.
  • Level 43  
    jarek_lnx wrote:
    Ze względu na napięcie sieciowe często się rozdziela R1 na dwa szeregowe po 180R
    Tu bardziej chodzi o możliwość przebicia rezystora małej mocy. Łącząc dwa szeregowo napięcia na każdym z nich jest o połowę mniejsze i mieści się w dopuszczalnym.
  • Helpful post
    Level 43  
    398216 Usunięty wrote:
    Tu bardziej chodzi o możliwość przebicia rezystora małej mocy.
    Tym razem nie chciało mi się szczegółowo opisywać.
  • Level 5  
    A co do R2 to ile ohm powinien mieć ? Jest jakas zasada ?
  • Helpful post
    Level 43  
    Rafcio_3D wrote:
    A co do R2 to ile ohm powinien mieć ?
    Przejrzyj aplikacje w DS optotriaków. Tam masz podane.
  • Helpful post
    Level 43  
    Rafcio_3D wrote:
    A co do R2 to ile ohm powinien mieć ? Jest jakas zasada ?
    Rezystor ten zmniejsza czułość na przypadkowe wyzwolenia triaka, co się może zdarzyć jeśli triak pracuje w wysokiej temperaturze, albo w sieci pojawiają sie zakłócenia o szybkim czasie narastania. Warto by też dodać jakiś gasik i warystor.
  • Level 5  
    Dobra wszystko już ogarnięte i działa jak należy.
    Dziękuje za pomocne odpowiedzi

Pozdrawiam