Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

7 sposobów na które dataloggery pozwalają oszczędzać pieniądze

ghost666 05 Sep 2020 15:03 1575 0
Optex
 • Jedno z pierwszych pytań, które należy zadać sobie (lub swojemu klientowi), to: „Dlaczego kupujesz rejestrator danych?” Celem jest zrozumienie problemu, który próbują rozwiązać lub powodu, dla którego szukają tego właśnie urządzenia. Jak wiele innych kwestii, często sprowadza się to do pieniędzy: próby obniżenia kosztów produktu lub produkcji albo też znalezienia sposobów na poprawę jakości i wydajności oraz zmniejszenie wydatków.

  Na podstawie odpowiedzi zebranych z wielu branż, korzystających z rejestratorów danych w wielu aplikacjach, skompilowano listę siedmiu typowych zastosowań rejestratorów danych, które pozwalają na oszczędzanie pieniędzy z ich wykorzystaniem.

  Co robi rejestrator danych?

  Na temat tego, czym są rejestratory danych można by wiele pisać, ale mówiąc krótko, są to urządzenia, które rejestrują informacje, okresowo wykonując pomiary z zewnętrznych lub wewnętrznych czujników przez dłuższy okres czasu. Rejestratory danych to idealny sposób na przechwytywanie danych, eliminujący konieczność poświęcania czasu personelu na ręczne wykonywanie i rejestrowanie tych pomiarów. Ponadto wiele rejestratorów danych może dodatkowo zapewniać funkcje alarmowe w celu powiadomienia obsługi, jeśli wartość mierzona wykracza poza dopuszczalny zakres.

  Rejestratory danych mogą rejestrować między innymi temperaturę, wilgotność, prąd, napięcie, ale także wiele innych typów danych. Występują w szerokiej gamie rodzajów urządzeń i ich możliwości. Istnieją małe, niedrogie modele jednokanałowe, które mogą po prostu np. rejestrować zaledwie do kilku tysięcy punktów jednego konkretnego parametru. Przykładem może być tutaj jednorazowy rejestrator temperatury Switrace IPST8, dedykowany do pomiaru temperatury w czasie transportu (np. w towarach przewożonych w chłodni). Inne modele, takie jak na przykład 16-kanałowy dataTaker DT85, mogą przechwytywać miliony punktów z wielu czujników, a także przetwarzać te dane w miarę ich gromadzenia, wykorzystywać złożoną logikę alarmów i automatycznie przesyłać dane na zdalny serwer w celu dalszej analizy i tworzenia kopii zapasowych.

  W jaki sposób rejestratory danych mogą zaoszczędzić pieniądze?

  1. Samodzielne działania rejestratora oznacza, że ​​nagrywa on bez opieki operatora. Nie ma potrzeby, aby personel ręcznie odczytywał i zapisywał wartości, oszczędzając koszty pracy i zwalniając personel do wykonywania innych zadań.

  2. Zmniejsza liczbę błędów. Ponieważ dane są mierzone i przechowywane w formie elektronicznej, dzięki czemu poprawia się dokładność i eliminuje kosztowne błędy czy też utratę danych. Może to zmniejszyć koszty przeróbek czy straconych surowców oraz wyeliminować potrzebę ponownego testowania całego systemu.

  3. Upraszcza analizę. Posiadanie danych w formacie elektronicznym pozwala na ich natychmiastowe wykorzystanie np. w Excelu lub innych programach bez konieczności czasochłonnego ręcznego ich wprowadzania. Ułatwiona analiza może pomóc zidentyfikować możliwości zmniejszenia kosztów materiałów i ich przetwarzania.

  4. Przechwytuje dane dotyczące wydajności maszyn i pracowników w czasie trwania zmiany, tygodnia lub miesiąca, aby zidentyfikować możliwości zwiększenia wydajności czy zmniejszenia kosztów działania np. fabryki.

  5. Poprawia jakość produktu i zmniejsza ilość odpadów, rejestrując dane procesowe, takie jak na przykład profile temperatury pieca czy inne parametry procesów technologicznych.

  6. Monitoruje zużycie energii, aby znaleźć cele dotyczące oszczędzania lub modernizacji w celu obniżenia kosztów zasilania systemu. Sprzęt taki jak silniki, pompy, sprężarki powietrza, systemy wentylacji i klimatyzacji oraz oświetlenie są głównymi kandydatami do potencjalnych oszczędności w tym zakresie.

  7. Natychmiastowo powiadamia o sytuacji alarmowej. Rejestratory z odpowiednimi wyjściami mogą pomóc w zapobieganiu potencjalnym problemom, zanim przerodzą się one w poważniejsze zagrożenia.

  Przykłady

  Przydatne może być podanie kilku przykładów, w jaki sposób różne rejestratory danych są używane w określonych aplikacjach, aby skłonić czytelników do przemyślenia, w jaki sposób można wykorzystać je w swoich działaniach, by zaoszczędzić pieniądze.

  Zdalne alarmy chronią Twoje produkty. Dzięki ciągłemu monitorowaniu temperatury za pomocą rejestratora, takiego jak Accsense A2-05, który zapewnia alarmy przesyłane m.in. e-mailem i wiadomościami głosowymi, można być powiadamianym natychmiast, gdy środowisko przekroczy bezpieczne temperatury. Jest to popularne nie tylko w zastosowaniach medycznych i naukach przyrodniczych, ale także w zastosowaniach związanych z żywnością, napojami czy monitorowaniem przemysłowym. Sama ta funkcja może usprawiedliwiać finansowo zakup rejestratora, pomagającego uniknąć katastrofalnej utraty produktów lub kosztownego opóźnienia procesu!

  Bezprzewodowa komunikacja zapewniająca natychmiastowy dostęp do danych. Bezprzewodowe systemy rejestracji danych z możliwością zdalnego ich monitorowania umożliwiają dostęp do danych np. o temperaturze w dowolnym miejscu i czasie. Rejestrator temperatury taki jak na przykład T&D TR-71wb z Wi-Fi i Bluetooth, to model dwukanałowy z zakresem pomiarowym od –40°C do 110°C, który może automatycznie wysyłać dane do bezpłatnej usługi WebStorage TandD w chmurze. Użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do przechowywanych danych i otrzymywać alarmy na swoich urządzeniach mobilnych bezpośrednio z chmury. Wiele czasu można zaoszczędzić, będąc w stanie zdalnie sprawdzić temperaturę bez konieczności chodzenia po fabryce czy jeżdżenia do biura. A jak mówią, czas to pieniądz!

  Udowodnij jakość produktu inspektorom i swoim klientom. Rejestratory danych SwiTrace IPlug-IPST8 w sposób ciągły monitorują temperaturę produktu, zarówno podczas przechowywania, jak i jego transportu, elektronicznie przechowując dane w celu zapewnienia zgodności z jakością. Te proste rozwiązania do monitorowania temperatury są łatwe w użyciu, pozwalają na automatyczną rejestrację danych i są przeznaczone do pracy w każdym środowisku przemysłowym. Wbudowane diody LED wskazują, czy produkt znajdował się poza dopuszczalnym zakresem temperatur, umożliwiając natychmiastowe przyjęcie lub odrzucenie przesyłki w miejscu odbioru, zanim trafi ona do magazynu. Jeśli potrzebny jest raport, wbudowany interfejs USB rejestratora zapewnia połączenie z komputerem w celu błyskawicznego pobrania danych.

  Dowód zgodności z przepisami. Jeśli konieczne jest wykazanie zgodności z FSMA, HACCP, FDA czy innymi przepisami branżowymi, rejestratory danych, takie jak Lascar EL-21CFR-2-LCD, mogą z łatwością rejestrować i przechowywać krytyczne pomiary w niezmiennej formie jako podstawę systemu dokumentacji potwierdzającej zgodność z tymi przepisami. Wykorzystanie systemu elektronicznego do monitorowania i raportowania zgodności pozwala wyeliminować powstawanie błędów, redukując koszty obsługi i certyfikacji.

  Źródło: https://www.eeweb.com/profile/ezala/articles/7-ways-a-data-logger-can-save-you-money

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11100 posts with rating 9413, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Optex