Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Akumulator 18v z odkurzacza do wkrętarki

prosiak_szuka 05 Sep 2020 22:51 411 3
    prosiak_szuka
    Level 6  
    Witajcie Władcy Elektronów ;)
    Jestem początkującym majsterkowiczem i nie lubię wyrzucać rzeczy, więc jak dostałem wkrętarkę Einhell 18V z "zabitą" baterią i za flaszkę wymieniłem działający odkurzacz bezprzewodowy na 18V stwierdziłem, że przełożę akumulator. Wkrętarka ma służyć bardziej do stacjonarnej pracy, wręcz jako wkrętak, więc nie musi być demonem mocy :)
    A więc miałem takie akumulatory we wkrętarce:

Akumulator 18v z odkurzacza do wkrętarki

Tak wygląda aku z odkurzacza:

Akumulator 18v z odkurzacza do wkrętarki

Niestety kiedy rozbierałem odkurzacz niechcący zetknąłem przewody i usmażyłem bezpiecznik (szklany, opisany 15A, 250V, był wpięty pomiędzy ogniwami akumulatorka)
    I tu kilka moich pytań:
    1. Czy uszkodziłem akumulatorek tym zwarciem? Bo jednak od przewodów poszła iskra :)
    2. Nie dostałem takich samych bezpieczników, znalazłem na 10A oraz samochodowe na 15A. Czy dobrze rozumiem, że volty nie mają tu nic do rzeczy i można spokojnie montować ten samochodowy?
    3. Czy do ładowania akumulatora od odkurzacza mogę używać ładowarki od wkrętarki (21V, 400mA), czy muszę przekładać ładowarkę (25V, 200mA) od odkurzacza?

Z góry dzięki za pomoc!
  • Helpful post
    podkopiaczeq
    Level 14  
    1. Baterii akumulatorów raczej nie uszkodziłeś, ewentualnie mogłeś uszkodzić balanser (o ile jest).
    2. Można wstawiać, i nie będzie problemu.
    3. Trzeba użyć dedykowanej do tego akumulatora.
    Ps. Sprawdź kanał na yt „kreator”. Ma dość spore doświadczenie w tym temacie. :D
    prosiak_szuka
    Level 6  
    Dzięki za pomoc, złożyłem z bezpiecznikiem samochodowym, akumulator ładuje i działa.