Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak załadować system Windows 8.1, nie znając hasła?

Mechanik192 05 Sep 2020 23:17 417 5
 • #1
  Mechanik192
  Level 10  
  Witam
  Mam nadzieję że nie pomyliłem działów. W szukajce szukałem podobnego tematu który mógłby mi pomóc, jednak nie znalazłem niczego co by stricte pasowało do mojego problemu.

  Moja dziewczyna odkopała starego laptopa. Z ciekawości go odpaliliśmy i okazało się że działa, jednak nie pamięta hasła do konta administratora. Postanowiłem poszukać w internecie informacji co można z tym fantem zrobić i zacząłem próbować. Być może porwałem się z motyką na słońce, nie wykluczam i zdaję sobie z tej ewentualności sprawę, tak więc proszę darować sobie ewentualne przytyki. Przyszedłem tu po konkretną poradę.

  Do rzeczy.
  System jaki tam stoi to bodajże Win 8.1. Bez konta admina nie jestem w stanie zrobić wiele.
  Plan był taki: dostać się do plików systemowych, podmienić w system32 aplikację sethc.exe (odpowiedzialny za funkcję 5-krotnego wciśnięcia shifta) na cmd.exe i z poziomu ekranu logowania dostać się do konsoli by zmienić hasło administratora.
  Do tego celu, z racji że nie miałem dostępu do wyboru kolejności bootowania z poziomu UEFI bez hasła admina, użyłem flashdrive'a z ubuntu. Wyjąłem (w wyłączonym lapku oczywiście) dysk twardy i podpiąłem flashdrive'a. Odpaliło się elegancko ubuntu.  Podpięcie dysku z powrotem podczas pracy nie zrobiło na laptopie ani ubuntu wrażenia. Toteż wpiąłem dysk do kieszeni na dysk przenośny. Dostałem się do plików, ale okazało się że nie mam uprawnień do ich edycji, pomimo że operowałem z "obcego" systemu. Tutaj plan z paru poradników internetowych się rypnął.
  Na ubuntu się nie wyznaję więc nie wiedziałem jak tam wymusić uprawnienia do edycji system32.

  Podpiąłem więc dysk do mojego laptopa z win10, zmieniłem właściciela folderu Windows na dysku dziewczyny z TrustedInstaller na mojego administratora w moim kompie. Podmieniłem wspomniane pliki. Wydawałoby się sukces.

  Nie do końca, bo teraz po wpięciu dysku w laptopa-pacjenta system się nie uruchamia. Tzn uruchamia się, jest bootscreen Asusa, jest czarny ekran ładowania z niebieskim okienkiem, a potem już ekran logowania się nie wyświetla. Tzn jest czarny, co paręnaście sekund pojawia się kursor, mignie ikona wifi, migną lub pojawią się na parę sekund awatary użytkowników tego laptopa... Ale generalnie po chwili znikają by znów się pojawić.

  Podpiąłem dysk z powrotem do mojego, zmieniłem właściciela folderu Windows (i całej jego zawartości) na NT Service\TrustedInstaller. Teraz wpiąłem go do pacjenta i czekam, bo stwierdził że trzeba naprawić dysk C podczas bootowania.

  W ostateczności to stary trupek, najwyżej podepnę dysk, zrzucę dane osobiste a resztę sformatuję i postawię na nowo, ale jakieś pomysły jak doprowadzić ten bajzel który rozgrzebałem do porządku?
 • #2
  wesmar
  Level 22  
  Zrób sobie bootujący windows RE lub PE (może być z win10 za pomocą MediaCreationTools). Kolejny krok to przywróć prawa bo zabootowaniu i sprawdzenie dysku
  chkdsk /f Z: //gdzie "Z" to litera Twojego dysku systemowego
  ściągnąć sobie narzędzie subinacl np z Resource Kit czy skądkolwiek i podać ścieżki bezwgzlędne Jeżeli masz WinPE i nie stworzyłeś WinRE
  Code:

  secedit /configure /cfg %windir%\inf\defltbase.inf /db defltbase.sdb /verbose
  subinacl /subdirectories %SystemDrive% /grant=administratorzy=f /grant=system=f
  subinacl /subdirectories %windir%*.* /grant=administratorzy=f /grant=system=f

  Jeszcze bym robił jak mieszałeś z linucha w NTFS:
  Code:

  takeown /F Z: /A /R /D y
  icacls * /T /Q /C /RESET  lub icacls katalog\ /T /C /Q /RESET      

  Na przyszłość jak chcesz coś tam podmienić to korzystaj od razu z praw TrustedInstallera, którego otrzymasz np. uruchamiając TotalCOmmandera za pomocą bezpłatnego AdvandedRun firmy nirsoft. W Win81 świetnie działa do tego celu również otwartoźródowy DevXExec 1.16 (przestał działać w windows 10 w 2016 r. bodajże)
 • #3
  Staszek1987
  Level 7  
  Hmmm a próbowałeś Hirens boot z pena ?
 • #4
  sk1977

  IT specialist
  Mechanik192 wrote:
  najwyżej podepnę dysk, zrzucę dane osobiste a resztę sformatuję i postawię na nowo
  - rozwiązanie może mało ambitne, ale skuteczne. I pewnie mniej czasochłonne.
 • #6
  Supercross
  Level 17  
  yogi009 wrote:
  sk1977 wrote:
  rozwiązanie może mało ambitne, ale skuteczne. I pewnie mniej czasochłonne.


  Zrobiłbym podobnie. Szkoda czasu na kombinowanie.

  Tak zrobiłem ale dysk z hasłem jest ukryty. Jak go znaleźć aby zgrać pliki?