Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

problemy z wentylcją grawitacyjna w bloku

Szymon T 06 Sep 2020 12:31 1230 32
 • #1
  Szymon T
  Level 7  
  Witam mieszkam na 4 piętrze (ostatnim) w bloku, problem polega na tym że w kuchni albo nie ma ciągu albo ciągnie albo dmucha. Ciąg jest poprawny gdy balkon jest otwarty ale jak zamknięty brak ciągu nawet dmucha. A jak otworzę okno w kuchni też brak. Co mogę zrobić w tym temacie? :(
 • #3
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  Tak bywa. Ogólnie, to za niski komin wentylacyjny może być. Wtedy właśnie występuje tendencja do zasysania powietrza do wnętrz budynku.

  Do tego dochodzi kwestia cyrkulacji powietrza w obrębie mieszkania.

  Z którego roku blok?

  Ale, jak @damian1115 wyżej napisał - dyskusja z administracją. Przy kuchni gazowej powinni być skorzy do rozmowy, ale najpierw trzeba by im udowodnić, że faktycznie wdmuchuje, bo zapewne wyniki przeglądów mają prawidłowe.
 • #4
  arekb81
  Level 27  
  Ja założyłem kratkę z zaworem zwrotnym, żeby mi nie dmuchało smrodem papierosów od sąsiada.
 • #5
  Szymon T
  Level 7  
  Zawsze było dobrze dopiero teraz po zajęciu się nią zaczęło się dziać. Najpierw wyczyściłem kanał w łazience i w toalecie odkurzaczem i szczotką z papierosów,zapałek i kurzu na pewno wina robotników na dachu :( w toalecie zawsze była kratka która denerwowała kominiarza bo nie miała właściwych parametrów po zdjęciu niej bardzo dobrze
 • #8
  Szymon T
  Level 7  
  Wszystkie okna w domu są otwarte i teraz słabo ciągnie a w łazience i toalecie znakomicie
 • #9
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  Komin był sprawny, więc cyrkulacja w mieszkaniu jest OK - coś namieszało się po "czyszczeniu", więc trzeba wezwać kominiarza, niech zrobi prawdziwe czyszczenie. Wygląda, że coś mogło być wrzucone do komina, przesunęło się podczas "czyszczenia" i teraz robi problem. U rodziny w bloku problemy robiła butelka po czystej wepchnięta do komina przy okazji remontu dachu...
 • #10
  Szymon T
  Level 7  
  nic nie przestawiałem tylko śmieci i gruz który tam nawpadał czasem podczas wichury dmuchnie i zaraz ciągnie to ponoć normalne ale kurz było czuć
 • #11
  damian1115
  Level 33  
  _cheetah_ wrote:
  coś mogło być wrzucone do komina, przesunęło się podczas "czyszczenia" i teraz robi problem.

  Jak ja miałem problem z ciągiem, zgłosiłem to w spółdzielni. Przyszedł kominiarz, zmierzył głębokość komina i okazało się że coś nie tak. Poszedł do sąsiadki piętro wyżej , wykuł dziurę w ścianie, i znalazł tam pół cegłówki. Od tego czasu problem znikł.
 • #12
  Szymon T
  Level 7  
  u mnie zawsze było pozytywnie
 • #14
  ta_tar
  Level 38  
  damian1115 wrote:
  To co piszą na przeglądach wentylacji wcale nie świadczy o tym że jest dobrze.
  Podobnie miałem w tym roku. Podczas sprawdzania, pomocnik kominiarza stwierdził "jest dobrze" a do mnie "proponuję posprawdzać sobie kratki". I okazało się że siateczka na kratce była obrośnięta kurzem (nie pozostało nic jak tylko przeczyścić).
 • #15
  Szymon T
  Level 7  
  u mnie wszystko jest czyste jak mówiłem
 • #16
  ta_tar
  Level 38  
  Szymon T wrote:
  Wszystkie okna w domu są otwarte i teraz słabo ciągnie a w łazience i toalecie znakomicie
  Jeżeli tak jest, to ewidentnie coś musi być w przewodzie kominowym. Jeżeli to spółdzielnia albo wspólnota to zgłoś tą sprawę aby sprawdzili, nawet kamerą, jaki jest stan tego komina wewnątrz.
 • #17
  ADB-6
  Level 28  
  arekb81 wrote:
  Ja założyłem kratkę z zaworem zwrotnym, żeby mi nie dmuchało smrodem papierosów od sąsiada.

  U mojej mamy sytuacja podobna, tylko w łazience. Administracja nakazała demontaż wentylatora elektrycznego, więc kratka z żaluzją na wlocie szybu wentylacyjnego, a cztery wentylatory od komputera wylądowały w fabrycznej kratce drzwiowej. Zasilane z 5V, choć są na 12V - cicho, wydajnie i nadzór budowlany się odczepił. ;)
 • #18
  Jacdiag
  Level 24  
  ADB-6 wrote:
  wentylatory od komputera wylądowały w fabrycznej kratce drzwiowej.
  A kierunek "wiatru" jest z mieszkania na klatkę czy odwrotnie :?:
 • #19
  ADB-6
  Level 28  
  Jacdiag wrote:
  A kierunek "wiatru" jest z mieszkania na klatkę czy odwrotnie

  No nie. Aż takich odlotów nie miewam. Kratka jest w drzwiach łazienkowych - nie wejściowych do mieszkania. :D
  Nawiew w kierunku łazienki rzecz jasna. ;)
 • #20
  Szymon T
  Level 7  
  wiem na pewno że w toalecie i łazience komin jest dobry telefonem sprawdzałem widać światło ale nie wiem jak w kuchni :(
 • #22
  Szymon T
  Level 7  
  ale ciągnąć ciągnie ale przy otwartym balkonie
 • #24
  Szymon T
  Level 7  
  tego że jest okno w kuchni otwarte to nie ma ciągu ale jak balkon to jest a jak wszystkie okna są zamknięte łącznie z balkonem to wieje
 • #25
  szogun
  Level 23  
  Panowie ! piszecie dużo ale przeważnie nie na temat . Autor wyjaśnił że drożność komina jest bo ciągnie albo dmucha . Z tego wynika że uzależnione jest to od kierunku wiatru i otwarcia właściwej do niego strony nawiewu [ okno , drzwi ]. Powodem może być za krótki komin albo złe jego zakończenie na dachu . Jest to częsty mankament ostatniego piętra . Pomaga końcówka na kominie która ustawia się "od wiatru ' albo " kula" która obraca się i tworzy cały czas ciąg we właściwą stronę . To są tylko moje obserwacje bo fachowcem nie jestem ale mieszkam na szóstym a za oknem mam dachy czwórek . Koledze któremu wpada dym papierosów od sąsiada dodam że albo sąsiad albo on wszedł z wentylacją w nie swój komin . Każdy w pionie ma [ powinien mieć ] oddzielny kanał .

  Dodano po 12 [minuty]:

  p.obelix wrote:
  Jak wentylacja pracuje i ciągnie kratka powietrze przy otwartych drzwiach balkonowych to czyli jest sprawna. Czego więcej oczekujesz.

  Zapewne oczekuje właściwego działania . Nie wkurzało by Cię jakby Ci dmuchało zamiast ciągnąć ?
 • #26
  ta_tar
  Level 38  
  szogun wrote:
  Każdy w pionie ma [ powinien mieć ] oddzielny kanał .
  Nie zawsze każdy ma oddzielny komin. W wyższych blokach może być co drugie piętro połączenie tego samego kanału. U autora jest pięć kondygnacji to może być połączona co druga.
 • #27
  Szymon T
  Level 7  
  Wiem że w łazience jest komin oddzielny, a toalecie tak jak na zdjęciu jest taka ścianka która prawdopodobnie zapobiega wpadaniu powietrza od mieszkania niżej. I jeszcze inna uwaga zauważyłem że skrzynka z bezpiecznikami i licznikiem jest podpięta pod komin bo ciągnie powietrze może ona jest winna?
 • #29
  Szymon T
  Level 7  
  to co jak będzie zima to mam gotować z otwartym balkonem niezbyt dobry pomysł
 • #30
  p.obelix
  Refrigeration equipment specialist
  Po co otwierać balkon czy okno tak jak pisałem mieszkanie musi być rozszczelnione. Każde okna plastykowe mają opcje rozczelnienia. Dodatkowo można sprawdzić drzwi wejściowe i usunąć uszczelkę aby mieszkanie dostało dodatkową dawkę powietrza z klatki schodowej.