Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer jednopłytkowy PicoRio z układem RISC-V - otwarta alternatywa dla RPi

ghost666 06 Wrz 2020 13:14 618 0
 • Komputer jednopłytkowy PicoRio z układem RISC-V - otwarta alternatywa dla RPi
  Obecnie jest wiele szumu wokół RISC-V, a tanie płytki, takie jak Longan Nano lub Maixduino, są już dostępne, jednakże są one oparte na chipach klasy mikrokontrolerów. Mimo że można uruchomić Linuksa na np. Kendryte K210 to, nie zawiera on MMU, więc nie jest on zbyt uniwersalny.

  Płytki z układami korzystającymi z RISC-V, obsługujące Linuksa już istnieją, ale kosztują co najmniej kilkaset dolarów lub więcej. Chodzi o zestawy rozwojowe, takie jak HiFive Unleashed czy PolarFire SoC Icicle. Teraz jednakże na rynek wchodzi płytka z RISC-V podobna do Raspberry Pi - ceną i możliwościami. RISC-V International Open Source (RIOS), we współpracy z Imagination Technology, wprowadza na rynek komputer jednopłytkowy PicoRio RISC-V.

  Moduł PicoRio został zaprezentowany 3 września na RISC-V Global Forum. Pełna prezentacja układu nie jest jeszcze dostępna, ale m.in. na Twitterze pojawiły się pewne przecieki odnośnie modułu.

  Wstępne specyfikacje PicoRIo:

  PicoRio SoC
  * Czterordzeniowy, 64-bitowy procesor o architekturze RISC-V (RV64GC) i częstotliwości taktowania powyżej 500 MHz
  * Pojedynczy, 32-bitowy rdzeń RISC-V (RV32IMC) - zawsze włączony w systemie
  * Procesor graficzny Imagination Technologies PicoRio (tylko w drugiej wersji chipa)
  * Pamięć podręczna L2 512 KB
  * Obudowa 4,3 mm x 3,4 mm typu fcCSP
  * Produkowany w procesie 28 nm
  Komputer jednopłytkowy
  * Pamięć systemowa - 16-bitowy LPDDR4
  * Pamięć - jeszcze nieznana, prawdopodobnie karta MicroSD
  * Wyjście wideo - do ustalenia
  * Interfejs USB 3.0
  * Interfejsy UART, I²C, SPI itp…

  Pierwsza wersja PicoRio RISC-V SBC - bez GPU - jest planowana na IV kwartał 2020 roku, a druga - z GPU PowerVR - w 2021 roku.

  PicoRio dąży do tego, aby być sprzętem typu open source w jak największym stopniu, z częścią procesora, która jest w pełni otwarta, ale warstwy fizyczne implementacji szyny pamięć, USB 3.0, GPU i inne układy wejścia/wyjścia będą nadal zamknięte, mimo że celem jest, aby ostatecznie mieć zgromadzone tyle licencji IP, aby cały system mógł być wydany na licencji open source, podobnej do BSD.

  Płytka ma kosztować podobnie do porównywalnych modułów Raspberry Pi, ale będzie bardziej wydajna energetycznie, szczególnie z myślą o zastosowaniu w urządzeniach zasilanych z baterii. PicoRio będzie działać z systemem Linux i będzie obsługiwać języki wyższego poziomu, takie jak WebAssembly i JavaScript. Więcej szczegółów powinno ostatecznie pojawić się w witrynie RIOSLab, jednakże obecnie ta nadal wydaje się być w budowie.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/09/04/picorio-linux-risc-v-sbc-is-an-open-source-alternative-to-raspberry-pi-board/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9952 postów o ocenie 8211, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.