Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zakup auta przez osobę nie pełnoletnią

DJBOOMBA1 07 Sep 2020 00:43 402 3
    DJBOOMBA1
    Level 6  
    Witam, chciałbym skrótowo opisać moją sytuacje za dwa miesiące kończę 18 ste urodziny lecz natrafiła się fajna okazja na zakup auta w dobrych pieniądzach problem tkwi w tym że niestety muszę wszystko załatwiać sam na siebie moje główne pytania brzmią czy jeżeli jestem osobą nie pełnoletnią mogę zakupić normalnie pojazd na siebie po przez umowę K/S czy tak owa umowa będzie nie ważna ponieważ nie mam osiemnastki? na jednym z portali udało mi się wyczytać iż mogę normalnie wypełnić umowę na siebie pod warunkiem iż opiekun prawny podpisze klauzulę i oświadczy że przeanalizował on całą umowę i wyraża on zgodę na zakup. dodatkowo czy mogę napotkać jeszcze jakieś przeszkody ? z tego co wyczytałem z przerejestrowaniem pojazdu oc i ewentualnym przeglądem nie powinno być większego kłopotu jedynie jeszcze muszę udać się do urzędu skarbowego z opiekunem prawnym w ciągu 14d. Oczywiście nie chodzi mi tu o jeżdżenie tym pojazdem bez prawa jazdy tylko wstawienie go żeby już sobie stał i ewentualnie pogrzebać coś przy nim. liczę na pomoc jeżeli ktoś się orientuje co i jak :)
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    Karaczan
    Level 41  
    Tak jak piszesz...
    Jak nie masz 18 lat to opiekun prawny do umowy potrzebny.
    Praktycznie do wszystkiego jak masz <18lat.
    Ale samochód to już zbyt poważna sprawa by to olać...

Co do samej umowy, i samochodu, to nie trzeba prawa jazdy by takowy posiadać i zarejestrować na siebie.
    Ale opiekun musi być. I będzie współwłaścicielem pojazdu...

I nawet jak skończysz te 18lat, to lepiej żeby samochód nie był głownie na ciebie.
    Samo OC dla młodych kierowców kosztuje często znacznie więcej niż pojazd.
    Chyba do 26lat OC kosztuje ok 140% stawki. A nawet i te 100% to już znaczna kwota.
    Ale jako współwłaściciel już powoli nabija ci zniżki w ubezpieczalni...
    Zostaje najwyżej zwyżka dla młodego kierowcy.
    DJBOOMBA1
    Level 6  
    Karaczan wrote:
    Tak jak piszesz...
    Jak nie masz 18 lat to opiekun prawny do umowy potrzebny.
    Praktycznie do wszystkiego jak masz <18lat.
    Ale samochód to już zbyt poważna sprawa by to olać...

Co do samej umowy, i samochodu, to nie trzeba prawa jazdy by takowy posiadać i zarejestrować na siebie.
    Ale opiekun musi być. I będzie współwłaścicielem pojazdu...

I nawet jak skończysz te 18lat, to lepiej żeby samochód nie był głownie na ciebie.
    Samo OC dla młodych kierowców kosztuje często znacznie więcej niż pojazd.
    Chyba do 26lat OC kosztuje ok 140% stawki. A nawet i te 100% to już znaczna kwota.
    Ale jako współwłaściciel już powoli nabija ci zniżki w ubezpieczalni...
    Zostaje najwyżej zwyżka dla młodego kierowcy.

Co do OC to i tak lepiej wyjdę na zarejstrowaniu na siebie ponieważ moja mama nie posiada żadnej zniżki bo nie posiada prawa jazdy a tym bardziej auta , natomiast ja posiadałem już motorower około 3 lata wiec powinno wyjść to lepiej.

Odnośnie sprawy przerejestrowania pojazdu wiem że nie muszę posiadać prawa jazdy lecz czy będę musiał załatwiać wszystko z rodzicem osobiście (w 2 osoby) czy można to załatwić że tak to ujmę formalnie w sensie pojadę sam wszystko pozałatwiać a w dokumentach mama wszystko podpisze i wyrazi zgodę?

"Jak nie masz 18 lat to opiekun prawny do umowy potrzebny. "Czyli tak jak mówiłem wystarczy ta cała pisemna zgoda rodzica na zakup pojazdu że zapoznał się on z umową i zgadza się wtedy mogę normalnie wypełnić umowę K/S swoimi danymi ze zgodą rodzica ?

Podsumowując jeżeli dobrze zrozumiałem z niczym nie powinno być większych problemów jeżeli opiekun prawny wyrazi zgodę mimo iż sam nie posiada prawa jazdy to da radę pozałatwiać wszystkie formalności jeżeli dobrze rozumiem.
    DJBOOMBA1
    Level 6  
    Przedawnione