Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siłownik pneumatyczny 3 położeniowy

10 Paź 2005 09:52 2285 3
 • Poziom 20  
  Witam !

  Mam siłownik 75 cm długi z wyprowadzeniem powietrza na obu końcach. Oprócz położeń skrajnych chcę uzyskać stabilne położenie środkowe. tzn Daję sygnał na elektrozawór odpowiedzialny za powrót tłoczyska i po zdjęciu sygnału z elektrozaworu chcę zatrzymać tłoczysko i mieć je stabilne do czasu kiedy użyję ponownie sygnał.
  Pytanie jest jaki to powinien być elektrozawór - wybór jest spory, a nie mam z tym doświadczenia. Znalazłem elektrozawór 5 drogowy 3 położeniowy z wersjami położenie środkowe zablokowane, napowietrzone, odpowietrzone.

  Jakaś rada, a może jakiś link gdzie moge tę wiedzę zgłębić np z przykładami zastosowania.

  Dzięki za info
 • Poziom 15  
  Witam,
  sprawdź na www.smc.pl tam są fachowcy
  zdzwoń, pogadaj, na pewno ci pomogą
  Pozdrawiam
 • Poziom 36  
  Po pierwsze siłownika pneumatycznego bez blokady mechanicznej nie zatrzymasz w wybranym punkcie (ze względu na inercję medium), po drugie nie utrzymasz stabilnej pozycji (zwłaszcza przy obecności zewnętrznych wymuszeń). No chyba, że Ci nie zależy na dużej precyzji.

  Jeśli masz rozdzielacz z pozycją środkową (napowietrzone, odpowietrzone lub zablokowane), taki zawór zapewni Ci "zatrzymanie" siłownika. Podobny efekt możesz uzyskać stosując parę zwykłych zaworów z podtrzymaniem ciśnienia lub odpowietrzeniem.
 • Poziom 14  
  Zgadzam się z markiem_łódź że bez blokady mechanicznej będziesz miał spory problem z precyzyjnym zatrzymaniem siłownika (jeszcze zależy na jakiej precyzji Ci zależy). Możesz jeszcze spróbować na stronce

  http://www.festo.com/INetDomino/coorp_sites/en/index.htm

  i zapytać się specjalistów bo są na pewno mądrzejsi w kwestii pneumatyki ode mnie.