Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z nagrywaniem w stereo na laptopie

sylwek917 07 Sep 2020 11:40 750 7
    sylwek917
    Level 2  
    Witam Panowie i Panie. Mam problem z nagrywaniem w stereo w Audacity. Posiadam instrument Korg Pa600 i irytuje mnie, że nie mogę przesłać do laptopa sygnału stereo. Wczesniej nagrywałem samą gitarę z multiefektem i też nie było efektu stereo. Wiadomo, że obecne laptopy nie posiadają wejścia liniowego dokupiłem więc urządzenie Behringer u-phoria UM2. Ma on wyjście usb którym łączę się z laptopem oraz dwa wejścia- mikrofonowe mono oraz drugie wejście INST 2 stereo. Problem jest tego typu że Audacity nagrywa mi tylko z wejścia mikrofonowego natomiast gdy podłączę instrument do wejścia stereo nie ma przekazu na Audacity. Sorki ale jestem słaby w tematach komputerowych dlatego też nie mam pojęcia jak rozwiązać problem. Praktycznie może są inne sposoby bezpośredniego przekazu sygnału z keybordu na lapka. Próbowałem bezpośrednio połączyć go kablem usb ale Audacity nie wykrywa, kupiłem przewód midi- usb plug- play ale też podobna sprawa. Mam też tableta ale również nie potrafię sparować urządzeń. Do niedawna posiadałem Yamahę PSR E-463 i ściągnąłem program Yamacha Chord Tracker gdzie mogłem nagrywać w stereo na tablecie a następnie wysyłać plik do lapka, konwetrerować go do MP3, importować w Audacity i dogrywać ścieżki. Niestety aplikacja nie łączy się z Korgiem. Trochę to wszystko skomplikowane ale może ktoś podsunie mi pomysł jak nagrywać w stereo? Może jakaś aplikacja na Windowsa czy Androida do tableta albo rozwiązanie techniczne? Ciekawi mnie dlaczego Behringer nie przekazuje mi sygnału z drugiego wejścia? Gdy podłączę słuchawki do urz ądzenia mam podsłuch z jednego i drugiego wejścia.
    kindlar
    Level 41  
    Sprawdź laptopa z innego źródła. Może z TV nagraj dzwięk stereo po linii lub z PC. Jak się okaże, że z TV jest stereo to szukaj błędów po stronie przewodów, gniazd aż dojdziesz do urządzenia.
    sylwek917
    Level 2  
    Przewody raczej ok. Stosowałem różne i to samo. Z innego źródła też był problem ze stereo (multiefekt gitarowy Digitech). Chyba problem po stronie informatycznej i będę musiał poprosić kogoś młodszego (syna) ale to dopiero jak wrócę do kraju a przydało by się już teraz. No nic, zostaje na razie chyba nagrywać jak dotąd. Niestety jestem z epoki nagrywania na magnetofonach choć i tak dużo ogarnąłem jeśli chodzi o komputery ale jeszcze za mało. Dziękuję za podpowiedź.
    lechoo
    Level 39  
    Witam, być może problem jest banalny - wybrany jest 1 kanał (mono) do nagrywania - poz. nr 2 na poniższym obrazku.
    Pod poz. nr 1 wybieramy wejście z którego chcemy nagrywać - w Twoim przypadku będzie to urządzenie Behringer.
    Jeśli nie widzisz paska z tymi ustawieniami - kliknij w menu Widok -> Paski Narzędziowe -> Zresetuj paski narzędziowe.
    Problem z nagrywaniem w stereo na laptopie
    sylwek917
    Level 2  
    Czasem najciemniej pod latarnią jednak w Audacity mam ustawione 2 kanały stereo i wejście USB czyli wszystko ok. Na to zwracam uwagę natomiast dziwne bo z Behringera mi nagrywa ale jeśli instrument mam wpięty w gniazdo mikrofonowe (mono) natomiast kiedy wepnę w instrumentalne (stereo) mam podsłuch w słuchawkach jednak sygnał tak jakby nie wychodził. W sumie istnieje małe prawdopodobieństwo, że kupiłem uszkodzony choć nowy, oryginalnie zapakowany. Problem z nagrywaniem w stereo na laptopie Problem z nagrywaniem w stereo na laptopie
    mpier
    Level 28  
    Witam,
    czy ten temat jest w odpowiednim dziale? Co do problemu; jesteś pewien, że wejście INST 2 jest stereo? Na panelu na zdjęciu masz 3 wejścia: mikrofonowe na zewnątrz, jack lewy w środku i jack z prawej. Zakładam, że oba jacki są mono, co polecam sprawdzić w instrukcji. Sprawdź też w ustawieniach dzwięku w Windows, czy wybrane masz nagrywanie stereo, niezależnie od tego co ustawiasz w audacity.
    sylwek917
    Level 2  
    _jta_ wrote:
    A jakie masz parametry sygnału? Wejście mikrofonowe daje zasilanie dla mikrofonu i jest dużo czulsze od Line-In.

Przyznam, że nie wiem jakie. Jestem w Norwegii e tej chwili i nie mam dostępu do miernika jednak każde z tych wejść (jedno wyjście) ma dedykowany potencjometr którym ustawiamy siłe sygnału. Przyznam, że na podsłuchu w słuchawkach tak jedno jak i drugie wejście "hula" dobrze no ale na wyjściu USB może być inaczej.

Dodano po 20 [minuty]:

mpier wrote:
    Witam,
    czy ten temat jest w odpowiednim dziale? Co do problemu; jesteś pewien, że wejście INST 2 jest stereo? Na panelu na zdjęciu masz 3 wejścia: mikrofonowe na zewnątrz, jack lewy w środku i jack z prawej. Zakładam, że oba jacki są mono, co polecam sprawdzić w instrukcji. Sprawdź też w ustawieniach dźwięku w Windows, czy wybrane masz nagrywanie stereo, niezależnie od tego co ustawiasz w audacity.

Faktycznie moje gapiostwo jeśli chodzi o dział. Wejście INST (instrumentalne) jest stereo. Podłączając instrument do niego słyszę efekty w słuchawkach (jack nr 3 po prawej). Pierwsze wejście jest mono przeznaczone pod mikrofon dynamiczny i pojemnościowy z zasilaniem fantom (48V). W ustawieniach komputera nie znajduję zmian nagrywania czy odtwarzania z mono na stereo jednak nagrywałem wcześniej w stereo ale na keyboardzie Yamaha i aplikacji w tablecie na Androidzie Yamaha Chord Tracker. Co prawda musiałem pokombinować ponieważ aplikacja nie przesyła bezpośrednio zapisanego pliku ale jest możliwość wysłania go na email i tak robiłem konwertując odebrany plik do MP3 i importując w Audacity. Niestety aplikacja nie łączy sie z Korgiem jaki obecnie posiadam. Jak wspomniałem jestem słaby w komputerach (nie moja epoka) bo w sumie powinienem nagrywać bezpośrednio z Korga przewodem USB- USB lub MIDI- USB ale nie potrafie przesłać sygnału do lapka. Podłączając keyboard laptop wykrył Korga ale nie potrafiłem przeprowadzić żadnych operacji. No nic, istnieje jeszcze możliwość ogarnięcia instrumentu i nagrania muzyki w pamięci wewnętrznej a następnie przesłania jej na pendraiva. Dziękuję za wszelkie podpowiedzi wszystkim którzy próbowali mi pomóc i przepraszam za zawracanie głowy.