Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] ZE zmodernizował linie przesyłowe i trafo pytanie o impedancje uziomu .

08 Wrz 2020 08:54 303 10
  • Poziom 16  
    Witam

Szanowni koledzy ZE wymieniał słupy linii zasilającej i przeniósł transformator w
    inne miejsce stary był 70m , nowy jest ok 200m .

Zasilanie schodzi z linii napowietrznej 4 przewody do rozłącznika na słupie i do skrzynki z licznikiem i zabezpieczeniem 25A , w szafce znajduje się GSU (rozdział
    PEN) do której podłączony jest przewód niebieski , żółtozielony i bednarka ze
    szpilek które 20 lat temu pomagałem wbijać w ziemię elektrykowi który
    podłączał zasilanie . Do budynku przychodzi 5 przewodów 3x faza, Pe i N.

Elektryk który robił pomiary uziemienia GSU po zabiciu szpilek - uzyskał 5 omów
    (warunki przyłączenia ZE)

Koledzy wypowiedzcie się czy przeniesienie transformatora ma wpływ na
    impedancje uziomu , nie były robione żadne pomiary uziomu i jak to się ma
    do bezpieczeństwa mojej instalacji .
    Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam .
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 26  
    Pytanie o układ sieci instalacji odbiorczej? Jeśli do budynku dochodzi TN-S to mniemam iż zmodernizowana jest cała instalacja obiektu. Wówczas Twoje bezpieczeństwo, a w zasadzie Twoj zakres zmartwień to stan instalacji od złącza. Czy posiadasz aktualne badania/protokół?
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 16  
    Napisałem zbyt chaotycznie.

W skrzynce w ogrodzeniu jest GSU rozdział PEN + uziemienie zrobione ze szpilek (20 lat temu -protokół - 5 ohm wyszło)

Zakład energetyczny w ramach modernizacji przeniósł transformator w inne dalsze miejsce , przypuszczam że
    impedancja uziomu GSU się zwiększyła , podwykonawca ZE nie wykonał pomiaru uziomu , mimo że nalegałem .

Jeżeli faktycznie impedancja uziomu się zwiększyła , no właśnie to co z tego może wyniknąć ?
  • Poziom 26  
    pief napisał:
    przypuszczam że
    impedancja uziomu GSU się zwiększyła , podwykonawca ZE nie wykonał pomiaru uziomu , mimo że nalegałem .
    nie wiem skąd takie przypuszczenie, jeżeli prace nie wkraczały w zakres Twojej własności to z jakiej racji miał wykonywać pomiar u Ciebie? Jeśli chcesz przegląd okresowy możesz wykonać częściej niż jest to zalecane.
  • Poziom 16  
    [quote="markus-19"] jeżeli prace nie wkraczały w zakres Twojej własności to z jakiej racji miał wykonywać pomiar u Ciebie

Nie "kumam" - prace nie wkraczały w zakres Twojej własności .

Kolego jeżeli uziom przy GSU nie ma wymaganej impedancji (tak przypuszczam) , a jest jakaś norma ile ma mieć omów
    to jakie mogą być konsekwencje dla mojej instalacji , gdyby się okazało że w związku z przeniesieniem transformatora
    impedancja uziomu nie spełnia wymogów .
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    pief napisał:
    Kolego jeżeli uziom przy GSU

Gdzie się znajduje uziom? Jeśli w złączu to nie jest on dla Twoich potrzeb, Ty powinieneś mieć swój i jego wartość nie zmieni się znacząco przy wymienionych pracach. Rezystywność połączeń metalicznych nie ma kluczowego znaczenia dla wartości IPZ drogi faza ziemia, innymi słowy Rezystancji Twojego uziemienia się nie zmieni. Chyba że o jeszcze co innego Ci chodziło.

Dodano po 10 [minuty]:

pief napisał:

Kolego jeżeli uziom przy GSU

Pojęcie GSU... Czy GSU może się znajdować u Ciebie w rozdzielnicy?
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    pief napisał:
    Koledzy wypowiedzcie się czy przeniesienie transformatora ma wpływ na
    impedancje uziomu , nie były robione żadne pomiary uziomu i jak to się ma
    do bezpieczeństwa mojej instalacji .

Uziom zakładu energetycznego, w tym wypadku transformatora nie powinien mieć dla Ciebie żadnego znaczenia.

pief napisał:
    Elektryk który robił pomiary uziemienia GSU po zabiciu szpilek - uzyskał 5 omów

Generalnie poza samą wartością rezystancji uziemienia, powinno elektryka interesować to:
    Układ sieci i zastosowane środki ochrony przeciwporażeniowej
    Sposób wykonania uziomu. Same "szpilki" nie gwarantują, że będzie to dobrze wykonany uziom:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3659431.html
    Chyba, że to był elektryk ZE i sprawdzał nie Twoją instalację, a swoją sieć.

pief napisał:
    Zakład energetyczny w ramach modernizacji przeniósł transformator w inne dalsze miejsce , przypuszczam że impedancja uziomu GSU się zwiększyła , podwykonawca ZE nie wykonał pomiaru uziomu , mimo że nalegałem .

Przypuszczasz, że impedancją Twojego uziomu się zwiększyła w związku z przeniesieniem transformatora?
    Toż to jest niemożliwe. Uziemienie transformatora raczej nie wpływa na warunki innego uziomu.
    Musisz przyjąć do informacji, że ziemia stanowi dla Ciebie "nieskończenie mały opór". Jedynym problemem jest miejsce w którym metal z uziomu styka się z ziemią i wartość rezystancji tego "przejścia" (połączenia). Właśnie to mierzymy i identyfikujemy, żeby określić warunki zwarciowe i ew. rozkład napięć krokowych/dotykowych w przypadku uszkodzenia.

Drugi parametr, czyli wartość rezystancji uziemienia (przejścia) dla uziomu transformatora jest elementem związanym, ale niezależnym od Twojego uziomu. te dwa parametry się dodają, tak jak dodają się rezystory połączone szeregowo.
  • Poziom 16  
    Uziom znajduje się w skrzynce w ogrodzeniu , połączone na szynie kable - PEN (z rozłącznika na słupie) ,
    bednarka (szpilki,uziom ) oraz N i PE (te 2 przewody wchodzą do rozdzielnicy w domu) .

Czyli można spać spokojnie.

Atak z ciekawości kolega napisał-uziom? Jeśli w złączu to nie jest on dla Twoich potrzeb.
    Prosiłbym o wyjaśnienie.

Dziękuje koledze za pomoc , leci pomógł.
    Kolega wyżej Kozi rozjaśnił temat całkowicie też podziękował - pomógł

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    pief napisał:
    Atak z ciekawości kolega napisał-uziom? Jeśli w złączu to nie jest on dla Twoich potrzeb.
    Prosiłbym o wyjaśnienie.

ZE zabezpiecza się m.in. przed skutkami przerwania PEN I uziom przez nich wykonany nie powinien być uziomem który używasz do celów p.porażeniowych czy odgromowych
  • Moderator Elektrycy
    pief napisał:
    Prosiłbym o wyjaśnienie.

Odpowiadam obroną ;)

To jest uziom do celów funkcjonalnych - nadania potencjału ziemi dla przewodu/szyny PEN - ale zakładu energetycznego.
    Ty nie masz go ani na utrzymaniu, ani na wykorzystaniu - nie masz do niego dostępu i nic do niego nie podłączysz.

Ty masz mieć swój uziom, swojej szyny PEN lub PE w obiekcie (w rozdzielnicy), zgodnie z PN HD 60364-5-54.
  • Poziom 16  
    Dziękuje ślicznie , mądrych warto "poczytać" .

Pozdrawiam i zamykam temt