Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana pieca węglowego na jaki¶ inny

matig018 09 Sep 2020 06:13 276 5
Ochrona Domu
    matig018
    Level 11  
    Witam na co polecacie wymienic kocioł węglowy . Posiadam nowy dom ( pozwolenie z 2015r) w projekcie był piec węglowy 3kl. Tymczasowo taki został zamontowany ( na potrzeby wykończenia domu i dojrzewania podczas zimy) z biegiem czasu przepisy się zmieniły i boję się że nie odbiera domu z tym piecem... pytanie jaki.piec wybrać ? Do wyboru mam piec na pelet lub ekogroszek. Ewentualnie na gaz ale tylko z butli ponieważ nie ma gazu ziemnego we wsi.... dom ma powieszchnie 170m2 ogrzewany gezejnikami na obu kondygnacjach jest podłogowa instalacja. Z wyj±tkiem garażu i kotlowni.. czy może lepiej będzie jeszcze poczekać do 2023r aż będzie całkowity zakaz palenia i wtedy wymienić puki co to.gazu nie beda robić we wsi bo jest inwestycja nie opłacalna dla gazowni.
  • Ochrona Domu
    arigato
    Level 27  
    Można skorzystać z aktualnej mody na dofinansowanie i zakupić co¶ bardziej przyjaznego ¶rodowisku naturalnemu.
    Po raz kolejny zauważam jakże charakterystyczn± cechę. Ani słowem nie wspomniano o tzw. izolacji termicznej budynku. Jakby to nie miało kompletnie żadnego znaczenia. Do tego doliczyć należy wysoko¶ć pomieszczeń. O usytuowaniu budynku względem stron ¶wiata aż boję się wspominać.
    „Mam dwie¶cie metrów do ogrzania. Ile to będzie kosztować w przypadku zimy z takimi to a takimi mrozami?”
    Kiedy jestem pod kołdr±, ogrzewanie ustawiam na zdecydowanie niższe warto¶ci.
    Po takim wstępie - co mogę polecać…? Jeżeli przepisy zmieniły się już po wydaniu pozwolenia na budowę to proszę się nie martwić. Prawo nie może działać wstecz! Zatem kolega nasz jest legalny i tego należy się trzymać.
    Co do ewentualnej wymiany na insze – hm… Wszystko co nie będzie na węgiel (pomijam drewno i biomasę), będzie droższe. Będzie droższe chociażby o ten nowy piec. Proszę o następny zestaw pytań :D
  • Ochrona Domu
    matig018
    Level 11  
    Ocieplone styropianem grafitowym z felcem grubo¶ci 20cm lambda 0.031 bez dziurawienia płyt kółkami poddasze jak narazie ocieplone wełn± supermata grubo¶ci 18cm docelowo jeszcze będzie 10 lub 15 supermata . fundamenty ocieplone styrodurem 8cm na wysokosć 120cm . Wylewki odizolowane styropianem 3x5cm o lambdzie 0.038 wysoko¶ć w pomieszczeniach około 260cm . Dom stoi na północnym stoku górki na samym dole nie jest dostępna górk± więc słonko jest praktycznie od 6 rano do 18 . Co¶ jeszcze więcej???
    arigato
    Level 27  
    Jakbym tam był:D
    I już wiem, że kolega (witam w moim klubie) za niewielkie pieni±dze pomieszkiwa. I pomieszkiwać będzie.
    Obecnie rzeczywi¶cie jest ci¶nienie na wymiany/zamiany z ewentualn± zachęt± ze strony władz. Jak to będzie za lat np. pięć? Mog± jeszcze bardziej napierać i jeszcze bardziej dopłacać, ale może być też i w drug± stronę.
    Na razie tendencja się pnie w górę...
    Mimo szczerych chęci nie jestem w stanie jednoznacznie koledze odpowiedzieć.
    Ja osobi¶cie jednak postarałbym się o co¶ mniej irytuj±cego w życiu codziennym.
    Ale to jest tylko moje ja i moje osobiste.
    matig018
    Level 11  
    Jeszcze nie mieszkam. Ogólnie to chodzi o wygodę oraz o.odbior domu bo w±tpię żebym. Odebrał dom z smieciuchem . Jedyne co.moge.tomodwlec w czasie jeszcze z 2lata.
  • Helpful post
    arigato
    Level 27  
    Z czystym sumieniem i po raz kolejny – dom jest znakomicie przygotowany do tego, co się wyrabia obecnie na naszym małym ryneczku. Na bardzo wysokim poziomi postawiono poprzeczkę!
    Nie ma czego się obawiać. Jak już wcze¶niej wspomniałem – prawo nie może działać wstecz!
    Jest to koronny i podstawowy argument. I nie chodzi tutaj o to, że stoję po stronie tych, co maj± tzw. bele co!
    Proszę kolegę o próbę postawienia trzeĽwej nogi na trzeĽwym gruncie. Zanim kolegę zmusz± do wymiany pieca na nowy, będ± musieli uprzednio kolegę nakazem administracyjnym wysiedlić. Do Łukaszenki mi daleko, ale nawet Białoru¶ nie jest aż tak rewolucyjna w tych sprawach. Wydano zezwolenia, pozwolenia, zgody – czegóż chcieć więcej :D
    Proszę się nie martwić szanowny kolego, bo nie ma powodu!!!
    Dla uspokojenia podam przykład z innej beczułki.
    Zgodnie z tym, co komu¶ zapisano w projekcie wykonana została cała infrastruktura sieci elektrycznej.
    Pracę zakończono w roku 2017.
    Obecnie obowi±zuj±ce przepisy wymagaj± zupełnie innych zabezpieczeń i ma się to nijak do tego, co opisywały ówczesne (z roku 2013) ustalenia/przepisy/normy.
    Czy ma to oznaczać konieczno¶ć wymiany wszystkich przewodów w instalacji domowej, demontażu skrzynki przył±czeniowej…?
    Jeszcze raz proszę kolegę o rozwagę.
    Jeżeli trzeba to walnij chłopie nog± tam gdzie trzeba.
    Racja jest po twojej stronie :D