Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nakładka HAT CarPiHat do komputerów samochodowych z Raspberry Pi

ghost666 09 Wrz 2020 10:12 873 1
 • Nakładka HAT CarPiHat do komputerów samochodowych z Raspberry Pi
  Oprogramowanie OpenAuto Pro to otwarte rozwiązanie oparte na jednostce głównej Raspberry Pi, które zapewnia różne funkcje do komputera na pokładzie samochodu, w tym profil zestawu głośnomówiącego Bluetooth, strumieniowanie muzyki, zintegrowany odtwarzacz multimedialny, nawigację poprzez Android Auto, tworzenie kopii lustrzanych ekranu, obsługę tylnej kamery i wiele innych.

  Ale firma TDJ zdała sobie sprawę, że potrzebuje czegoś więcej niż tylko samego Raspberry Pi, ekranu dotykowego i oprogramowania OpenAuto Pro, aby spełnić wymagania użytkowników, więc zaprojektował dodatkową płytkę w postaci modułu HAT. CarPiHat dla Raspberry Pi to zapewniający zasilanie, izolowane optycznie GPIO, magistralę CAN i wyjścia 12 V moduł, pozwalający zamienić 'Malinę' w pełnoprawny komputer samochodowy.

  Nakładka HAT CarPiHat do komputerów samochodowych z Raspberry Pi
  Kluczowe funkcje CarPiHat:

  Układy wejścia/wyjścia:
  * Dedykowane wejścia dla świateł, świateł cofania i aux, wszystkie izolowane optycznie.
  * Dwa izolowane optycznie wejścia ogólnego przeznaczenia (łącznie 5 wejść)
  * Dwa wysokoprądowe, przełączane po stronie wysokiego napięcia wyjścia 12 V (do 1 A) do przełączania przekaźników, świateł itp.
  * Niezależny port magistrali CAN
  * Wyprowadzona magistrala I²C
  * Wyprowadzenie na pojedynczy czujnik temperatury
  * Zegar czasy rzeczywistego
  * EEPROM zapewniający rozpoznawanie modułu HAT przez Raspberry Pi

  Zasilacz
  * Przetwornica DC/DC typu buck 12 V - 5 V z bezpiecznikiem i filtrem do zasilania płyty Raspberry Pi i ekranu dotykowego
  * Obwód bezpiecznego wyłączania umożliwiający Pi kontrolowanie własnego zasilania.
  * Wymiary - Zgodne z formatem Raspberry Pi HAT

  Płytka jest dostarczana z 4 podpórkami i śrubami do zamontowania na górze Raspberry Pi i zawiera długie szpilki dla 40-pinowego portu GPIO, aby umożliwić ułożenie kolejnej płytki typu HAT. TDJ w szczególności wyjaśnia, że ​​dostępne są piny I²S, które pozwolą na przykład na podłączenie modułu z dedykowanym przetwornikiem DAC do audio.

  CarPiHat jest sprzedawany na Tindie za 80 dolarów, ale obecnie nie ma go w magazynie. Wszystkie powyższe zdjęcia przedstawiają wersję 0.1 płytki, ale do sprzedaży trafić ma już wersja 0.2. Nie jest jasne, czy i jakie są różnice między nimi.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/09/07/carpihat-connects-raspberry-pi-to-your-car-with-opto-gpio-can-bus-12v-outputs/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9961 postów o ocenie 8219, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  OldSkull
  Poziom 27  
  Szczerze to taka trochę lipa. Montażowo widać, że w 1DIN nie wejdzie (weszłoby gdyby RPi byłoby prostopadle do ekranu). Brakuje też obudowy, która by ochroniła i zaekranowała te moduły. No chyba, że to ma być moduł 2DIN, ale szerokość uchwytów montażowych na to nie wskazuje. No chyba, że na zdjęciu to tylko sugestia, ale 80$ za sam HAT to jakaś porażka. W dodatku nie ma wejścia antenowego. Taki moduł musi być użyty jako zastępstwo radia, bo inaczej nie ma na neigo miejsca w samochodzie. Za 300zł HAT + 180zł RPi + 330zł ekran + wymóg dokłądania dodatkwoych modułów aby mieć podstawowe funkcjonalności (jak radio). Za >800zł już kupimy coś gotowego z Chin co będzie miało najważniejsze.
  Jakoś jestem na nie, nei przekonał mnie ten moduł.