Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dekoder i klucz i brak odowiedzi

Dominakis 09 Sep 2020 13:39 426 4
    Dominakis
    Level 2  
    Witam :)
    Ciągle nurtuje mnie pytanie na które nie potrafiłem znaleźć w Google odpowiedzi :)
    Chciałbym dowiedzieć się na jakiej zasadzie działają karty z kluczem do dekoderów.
    np. w domu jest jeden dekoder matka i dwa dodatkowe i żeby oglądać co pewien określony czas trzeba włożyć do każdego dekoderu kartę z dekoderu matki. I tutaj zastanawiam się skąd są te klucze? Czy jest kilka kluczy które są zapisane na karcie i transmisja kodowana w kilku postaciach? Bo przecież operator telewizji nie ma możliwości sprawdzenia czy to dobra karta. Dekoder przecież w żaden sposób nie wysyła sygnału a jest jedynie odbiornikiem. Mówię tutaj o dekoderach Cyfrowego Polsatu które w żaden sposób nie są podłączone. Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć jak dla typowego laika w tej tematyce :)
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Dominakis wrote:
    Bo przecież operator telewizji nie ma możliwości sprawdzenia czy to dobra karta.

Operator wie która karta jest aktywna i m/n numery kart są transmitowane z satelity (czy innego medium transmisyjnego).
    Dominakis wrote:
    Dekoder przecież w żaden sposób nie wysyła sygnału a jest jedynie odbiornikiem.

Nie musi nic wysyłać, soft dekodera na podstawie informacji z satelity wie która karta jakie ma prawa ( ważność, pakiet programowy itp.).
    Dominakis wrote:
    Mówię tutaj o dekoderach Cyfrowego Polsatu które w żaden sposób nie są podłączone.

Nie ma znaczenia operator, dla wszystkich zasady są podobne/takie same.
    Dominakis
    Level 2  
    No czyli wszystko jest w dekoderze i na karcie. Ale jak w takim przypadku następuje zmiana planu. Załóżmy, że mam podstawowy pakiet programów i zmieniam go na pełny pakiet. To w takim wypadku musi nastąpić też zmiana karty bo nie ma fizycznego dostępu do dekodera. I drugie pytanie jeżeli ktoś nie zapłaci abonamentu to odcinają ale jakim cudem? Skoro jeżeli na karcie są informacje dekoder wie to sąd wie czy abonament został zapłacony?

"Operator wie która karta jest aktywna i m/n numery kart są transmitowane z satelity (czy innego medium transmisyjnego)."
    Czyli numery wszystkich kart są przesyłane? No bo przecież sygnał jest dla wszystkich odbiorców taki sam.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Dominakis wrote:
    Ale jak w takim przypadku następuje zmiana planu. Załóżmy, że mam podstawowy pakiet programów i zmieniam go na pełny pakiet. To w takim wypadku musi nastąpić też zmiana karty bo nie ma fizycznego dostępu do dekodera.

Nie musi być wymiany karty, dekoder z "satelity" otrzymuje info o numerze karty i jej uprawnieniach (pakietach usług).
    Dominakis wrote:
    I drugie pytanie jeżeli ktoś nie zapłaci abonamentu to odcinają ale jakim cudem? Skoro jeżeli na karcie są informacje dekoder wie to sąd wie czy abonament został zapłacony?

Już wyżej tłumaczyłem, operator wie czy opłaciłeś (poprzez konto na które wpłacasz abonament indywidualnie dla każdej karty). Jak brak wpłaty (lub saldo się nie zgadza), wysyła poprzez satelity komendę zablokowania odpowiedniego nr karty i dekoder blokuje. W większości robią to automatycznie systemy informatyczne operatora.
    Dominakis wrote:
    No bo przecież sygnał jest dla wszystkich odbiorców taki sam.

Dalej nie rozumiesz.
    Dominakis wrote:
    Czyli numery wszystkich kart są przesyłane?

Wraz z informacją na temat karty; zablokowana/opłacona/pakiet itp.