Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automat arcade i pinball wirtualny

bxx 09 Wrz 2020 16:29 2562 25
  • Witam

Długo zwlekałem z tym tematem, ale w końcu postanowiłem napisać o zbudowanych przeze mnie maszynach. Powstały z chęci pogrania w stare gry automatowe w domu, no i sprawdzenia się w budowie tego typu retro sprzętu.

Pierwszy to wirtualny pinball:

Zrobiony ze sklejki i różnych elementów drewnianych, oklejony folią. Telewizor 32cale, monitor 21cali, przykryte szybami. Nogi i obramowanie szyby metalowe. Z tyłu i z przodu zamykane drzwiczki na klucz. W środku komputer PC klasy Core 2 Duo lub AMD Phenom II, wydajna karta graficzna, dysk SSD, system Windows 10. Oprogramowanie PinballX, Visual Pinball i Future Pinball.
    Więcej zdjęć: Link
    Film: Link

Następny to automat do gier arcade oraz wirtualny pinball:

Także na telewizorze 32cale zamontowanym tak, aby można było grać również w wirtualnego pinbala. Zrobiony z płyty meblowej oklejonej folią, z tyłu duże drzwiczki do łatwej obsługi. Parametry komputera podobne jak w pinbalu.
    Więcej zdjęć: Link
    Film: Link

W maszynach są wrzutniki monet dowolnie programowalne. Sprzęt jest porządnie chłodzony przez wentylatory. W obydwu maszynach nagłośnienie 2.1, regulacja głośności i przełącznik darmowych kredytów ukryte za drzwiczkami wrzutnika.

Całość jest zaprojektowana i wykonana przez mnie od początku do końca.

Zainteresowanym udzielę więcej szczegółów.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    bxx
    Poziom 11  
    bxx napisał 31 postów o ocenie 90, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2004 roku.
    bxx
    Poziom 11  
    Dodawać można z pendrive. W oprogramowaniu jest menedżer gier, tam ustawiamy co ma być dostępne. Oczywiście po wcześniejszym podłączeniu klawiatury i myszki.
    zbyszkok
    Poziom 19  
    Z jakiego miasta jesteś ?
    Zaprosił bym cię na gratisie do Kraków Arkade Museum
    Naprawiam te zabawki.

:-)
    Piottr242
    Poziom 21  
    Znaczy to pierwsze to jest emulator pinballa z ekranem zamiast pola gry?

Jak rozwiązałeś interakcję fizyczną, znaczy odczuwanie obijania bili i klikania grzybków? Jakiś powiększony "wibrator" z silniczkiem i mimośrodem na wzór telefonicznego? Solenoid? Jak to sterowane jest?
    bxx
    Poziom 11  
    Nie ma tam nic mechanicznego, wszystko jest wyświetlane na ekranie. Subwoofer daje odczucie dobijania. Emulatory podałem w pierwszym poście.
    acpoland
    Poziom 1  
    Chętnie zakupiłbym taki egzemplarz dla siebie - ile?
    skrzyniu
    Poziom 15  
    Mnie także interesuje ten stojący ;-) Ile ??
    smerdendes
    Poziom 11  
    Całkiem ładnie wyszła Ci ta maszynka.Napisz proszę czy podczas gry reaguje na wstrząsy jak normalny pinball i czy posiada funkcję TILT? Jeśli tak to w jaki sposób to rozwiązałeś...
    Dużym plusem jest to że w jednej obudowie możesz mieć praktycznie wszystkie tytuły i jest dużo tańszy w utrzymaniu od ''prawdziwego'' flippera ale wydaje mi się że gra na starym,elektro mechanicznym automacie sprawia więcej frajdy ale to tylko moje zdanie.
    bxx
    Poziom 11  
    Wstrząsy są w przyciskach obok guzików fliperów, tilt jest brany właśnie z nich jak za dużo się użyje, można to konfigurować w ustawieniach konkretnego stołu (nie jestem pewien czy w każdym bo nie ruszałem tych ustawień). Nie robiłem mechanicznego tilta, nie chciałem mechaniki aby było to bezawaryjne.
    Co do frajdy to tutaj jest jej całkiem sporo, zależy kto co lubi.
    CMS
    Administator HydePark
    Pełen szacunek za zbudowanie maszyn.
    Ale pinball ma być mechaniczny. na tym polegał cały urok.
    sundayman
    Poziom 24  
    Cytat:
    pinball ma być mechaniczny

Brawa za jakość wykonania.
    Zwłaszcza fajnie, że zrobiłeś pinball - dzięki temu można zobaczyć jak to wygląda w takim wykonaniu. Zgadzam się, że w wersji "elektrycznej" to nie jest już to samo.

Może byłoby ciut lepiej, gdybyś użył takiego monitora :)

https://www.youtube.com/watch?v=EMUdmE0lKIU

Ponadto obawiam się, że dodatkowym problemem może być zbyt wolne wyświetlanie ruchu kulki - trudno to ocenić na filmie, ale pewnie nie jest to więcej niż 60Hz. Ciekawe, jak to wygląda na żywo.

Ale pominąwszy to wszystko - to jeszcze raz uznanie za wykonanie.
    bxx
    Poziom 11  
    Istnieje taki dodatek jak BAM do Future Pinball, daje efekt trójwymiarowości.
    Link
    W jednym pinbalu go zaimplementowałem, ale komputer nie dawał rady, trzeba by wymienić na lepsze podzespoły.

Nie mam porównania do ekranu powyżej 60Hz, na pewno byłoby lepiej. Ale nie jest źle, dla mnie daje radę.
    Piottr242
    Poziom 21  
    bxx napisał:
    Nie ma tam nic mechanicznego, wszystko jest wyświetlane na ekranie. Subwoofer daje odczucie dobijania. Emulatory podałem w pierwszym poście.

No to w takim razie wyszło takie trochę "podglądanie damskiej szatni na wf przez dziurkę od klucza". ;-)
    Mechaniczna responsywność, to była główna zaleta flipperów. Na symulacji to ja sobie mogę na PS4 dzieciaka zagrać, ale to już frajda nie ta...

CMS napisał:
    Pełen szacunek za zbudowanie maszyn.
    Ale pinball ma być mechaniczny. na tym polegał cały urok.

Dokładnie, a najbardziej lubiłem te co miały mechaniczne liczniki punktów.
    skrzyniu
    Poziom 15  
    Na jakim sofcie chodzi to arcade ? Mam na mysli MAME
    andpucz
    Poziom 10  
    jakiej nakładki kolego używasz?
    andpucz
    Poziom 10  
    Słaby jestem w temacie czyli rozumując emulatory vpx i mame w kompilowane są w Frontend PinballX, czy tak?
    Kow_Mar
    Poziom 2  
    Ale cudeńka :) ciekawi mnie dodawanie i konfigurowanie tych gier. Nie mam dużego doświadczenia ale zgaduję że było to podobnie skomplikowane jak budowa. Chętnie bym poprzyglądała się właśnie budowie i programowaniu takiego czegoś.
    bxx
    Poziom 11  
    Trochę zabawy było z konfiguracją, pierwsze ustawienia i próby zajęły mi 2 tygodnie. Jak będę kiedyś robił następne to wrzucę zdjęcia.