Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Tranzystor NPN na wyjściu NE555, dobry pomysł?

something_1111 10 Sep 2020 16:05 540 26
    something_1111
    Level 4  
    Tranzystor NPN na wyjściu NE555, dobry pomysł?
    Czy mogę dodać tranzystor NPN pomiędzy wyjściem zegara (3) a kondensatorem aby otrzymać większe natężenie? Lub jest to niemożliwe z jakiegoś powodu? Jeżeli tak to z jakiego?
    ojciec
    Level 33  
    NE555 ma takie w sobie tranzystory na ±200mA
    something_1111
    Level 4  
    ojciec wrote:
    NE555 ma takie w sobie tranzystory na ±200mA

tak, ale potrzebował bym więcej, więc pytam czy to możliwe
    ojciec
    Level 33  
    Ale jakiej wartości prądu.

Tam trzeba użyć odpowiednich diod impulsowych, odpowiedniej częstotliwości, kondensator na wejściu o odpowiedniej pojemności a i tak ten układ może wytworzyć prąd w mA
    something_1111
    Level 4  
    ojciec wrote:
    Ale jakiej wartości prądu.

Tam trzeba użyć odpowiednich diod impulsowych, odpowiedniej częstotliwości, kondensator na wejściu o odpowiedniej pojemności a i tak ten układ może wytworzyć prąd w mA

no przynajmniej 500mA
    pawelr98
    Level 39  
    Tu musi być push-pull bo to jest pompa ładunkowa.

Albo parka NPN+PNP albo jakiś driver do mosfetów jak TC4422.
    Jeśli użyć TC4421 to można i zrobić jakiś biedny oscylator na członie RC zamiast korzystać z 555.

500mA z pompy ładunkowej to tak słabo.
    Powie kolega lepiej, co dokładnie chce uzyskać i jakie jest zasilanie.
    ojciec
    Level 33  
    Ale jak tam wytworzy 500mA, to nie uda się na żadnych tranzystorach zewnętrznych.

Jest dużo specjalizowanych układów do tego celu z stabilizacją napięcia wyjściowego a nie NE555 jako pompa ładunkowa.
    something_1111
    Level 4  
    Więc tak:
    ten układ będzie zasilany 12V
    na wyjścu chciałbym mieć -12V 500mA
    no i teraz jak to zrobić modyfikując ten układ
    jeżeli 0,5A jest niemożliwe, to jak zrobić aby było jak najwięcej
    ojciec
    Level 33  
    Nie można zmodyfikować tego schematu aby uzyskać taki prąd, napięcie też trzeba stabilizować.
    pawelr98
    Level 39  
    Zależy jakie są wymagania.
    Może wartość napięcia nie jest krytyczna.

Pompy ładunkowe jako takie to raczej się nadają do zasilania małych obciążeń.
    Lepiej to by było użyć normalną przetwornicę z dławikiem niż się bawić w pompę ładunkową.

Dlatego warto poznać sytuację.
    Co ma być zasilane i skąd jest brane dodatnie 12V.
    atom1477
    Level 43  
    ojciec: w każdej wypowiedzi w tym temacie piszesz bzdury.
    Jak najbardziej można zmodyfikować schemat i uzyskać większy prąd.
    Nie trzeba te specjalnych impulsowych diod. Zwykłe 1N5918 wystarczą.
    Napięcia stabilizować nie trzeba. Ten tym przetwornicy nie ma nawet opcji stabilizacji. On daje sztywne napięcie wyjściowe (spadające jedynie pod wpływem obciążenia, ale nie da się tego zablokować/ustabilizować żeby tego spadku nie było).
    Żeby mieć 500mA prądu wyjściowego potrzeba silny driver, i powinien on być na MOSFETach żeby mieć małe spadki napięć.
    Może to być wspomniany TC4422.
    ojciec
    Level 33  
    atom1477 wrote:
    Jak najbardziej można zmodyfikować schemat i uzyskać większy prąd.

To narysuj ten schemat, bo skoczy się temat na "można, może taki driver się nada a może inny" ale nie narysuje.

Parametry mają być jak podano -12V/500mA
    atom1477
    Level 43  
    Równo -12V jest nie do uzyskania, ale 500mA jak najbardziej.
    Np. -11V/500mA.
    I co tu rysować? Podałem rodzaj sterownika jaki się nada: TC4422. Jest tylko jeden sposób podłączenia, więc nie ma co rysować.

Inna sprawa że lepiej by było użyć normalnej przetwornicy odwracającej.
    Szczególnie że praktycznie wszystkie sterowniki przetwornic Buck mogą pracować jako przetwornice Inverted.
    I wtedy poza prądem 500mA, była by tez stabilizacja napięcia na równe -12V i to niezależne on napięcia zasilania i prądu obciążenia.
    ojciec
    Level 33  
    Podałeś, nie sprawdziłeś, nie narysowałeś = nic nie warty post

atom1477 wrote:
    Inna sprawa

No właśnie lepiej by było... nie korzystać z tego schematu a z innego typu a miało być na tym.
    bratHanki
    Level 31  
    Może AP34063? Popularny, niedrogi, możliwość generacji napięć dodatnich i ujemnych, prąd wyjściowy do 1,6A.
    jarek_lnx
    Level 43  
    TC4422 będzie miał Rds(on) 1,7 i 1,1 Om przy obciążeniu wyjścia 0,5A straci się na tym 2-3V, na diodach wyjściowych straci się z 1,4V, wiec będzie nie 12V tylko bliżej 8V.

Żeby pompa ładunkowa miała mały spadek napięcia trzeba by zbudować stopień wyjściowy na MOSFET,ach oraz diody zamienić na MOSFETy odpowiednio sterowane. Wtedy to i kilka amperów nie było by problemem. Tylko że stracisz podstawową zaletę pompy ładunkowej - prostotę.

W symulacji wychodzi 8,5V przy 0,5A
    ojciec
    Level 33  
    :arrow: jarek_lnx zasymuluj ten układ z postu #1 w LTSpice czy jest to realne takie prądy uzyskać; TC4422 to nie wiem czy tam jest
    jarek_lnx
    Level 43  
    ojciec wrote:
    zasymuluj ten układ z postu #1 w LTSpice czy jest to realne takie prądy uzyskać; TC4422 to nie wiem czy tam jest
    Też na to wpadłem, jest powyżej, TC4422 zasymulowałem dwoma kluczami o odpowiednim Rds(on)

Pominąłem tylko ESR kondensatora, który odrobinę powiększy spadek napięcia.

Nie jest prawdą że pompy ładunkowe nadają sie tylko do małych mocy.
    Pomp ładunkowych nie stosuje się w układach dużej mocy dla tego że są wzglednie skomplikowane i płyną w nich duże prądy impulsowe przy przeładowaniu kondensatorów, co może być przyczyną trudnych do usunięcia zakłóceń.

P.S. Był kiedyś projekt pompy ładunkowej podwyższającej na MOSFETach w EdW, ale z błędami.
    pawelr98
    Level 39  
    bratHanki wrote:
    Może AP34063? Popularny, niedrogi, możliwość generacji napięć dodatnich i ujemnych, prąd wyjściowy do 1,6A.

34063 jest w miarę choć to "prymityw".
    Sprawność w topologii odwracającej jakieś 60%.
    2.4W w ciepło.
    Niezbyt dobrze to wygląda.

Tak się składa, że akurat na tym konkretnym scalaku uruchomiłem dzisiaj dokładnie taki przekształtnik generujący -35V dla VFD. Z tym że straty są do zaakceptowania bo pobór prądu wynosi kilkanaście mA.

Już prędzej zrobić normalny przekształtnik na transformatorze.
    UC3845 i robić flyback.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Przemyślałem jak w miarę prosto zrobić taką pompę ładunkową, żeby nie miała jakichś poważnych wad, rzazem z driverami tranzystorów wyszło mi coś takiego:
    daje -11,8V przy 1A na MOSFETach o Rds(on)=40mΩ

Jest to jednak dosyć skomplikowane. Przekształtnik z indukcyjnością jest prostszy.
    atom1477
    Level 43  
    ojciec wrote:
    :arrow: jarek_lnx zasymuluj ten układ z postu #1 w LTSpice czy jest to realne takie prądy uzyskać; TC4422 to nie wiem czy tam jest

Ale autor pyta o przeróbkę tego układu, a nie o to jak z niego uzyskać 500mA bez przeróbki. Bo to przecież nawet dla początkującego oczywiste, że jak układ daje 200mA, to żeby dał 500 to coś trzeba zmienić. Samo się nie zmieni.
    TC4422 ma jakieś spore RDSon. Myślałem że mniejsze skoro jest specyfikowany na 9A.
    No ale wymieniając go na inny da się uzyskać te 500mA przy napięciu ponad 11V.
    Więc dać się da.
    Choć jak pisałem to niezbyt optymalne. Prościej użyć przetwornicy Inverted.
    ojciec
    Level 33  
    atom1477 wrote:
    Ale autor pyta o przeróbkę tego układu, a nie o to jak z niego uzyskać 500mA bez przeróbki

Zacznij czytać ze zrozumieniem, co cytujesz

Jest MC34063, UC3845 i wiele innych nowoczesnych układów.

Ale w temacie chodzi czy z NE555 jako pompa ładunkowa da się uzyskać dość spory prąd. Dalej nie wiadomo do czego to ma służyć czy napięcie trzeba stabilizować a to kolejny dodatkowy stabilizator, który trzeba dobrać.

Ze schematu #1 też wynika, że mamy +12V a chcemy uzyskać -12V/500mA (+ przeróbka), co widać z symulacji, że to nie uda się przy +12V.

something_1111 wrote:
    jeżeli 0,5A jest niemożliwe, to jak zrobić aby było jak najwięcej

Autor może sprawdzić połączenie NE555+TC4422, jak symulacja przekłada się na rzeczywiste elementy i jaki prąd będzie można uzyskać.
    jarek_lnx
    Level 43  
    atom1477 wrote:
    TC4422 ma jakieś spore RDSon. Myślałem że mniejsze skoro jest specyfikowany na 9A.
    Specyfikacja driverów MOSFET-ów z wyjściem na MOSFET-ach to zawsze prąd zwarciowy przy maksymalnym napięciu zasilania.

Przy prądzie wyjściowym 100mA prąd wyjścia NE555 będzie 200mA w szczycie, a przy 500mA wyjściowego NE555 musiał by dostarczyć 1A wątpię żeby jego prąd zwarciowy wynosił tyle, a co dopiero żeby mógł dostarczyć takiego prądu przy niskim spadku napięcia, to by było na tyle w kwestii obciążalności układu z #1
    atom1477
    Level 43  
    ojciec wrote:
    atom1477 wrote:
    Ale autor pyta o przeróbkę tego układu, a nie o to jak z niego uzyskać 500mA bez przeróbki

Zacznij czytać ze zrozumieniem, co cytujesz

Zacytowałem fragment gdzie piszesz o schemacie z 1 postu, że niby z niego nie da się uzyskać "takich" prądów. Takich czyli takich jakie chce autor wątku, 500mA.
    Ale nikt nie pisał że to układ z pierwszego postu ma to zapewnić.

ojciec wrote:
    Ale w temacie chodzi czy z NE555 jako pompa ładunkowa da się uzyskać dość spory prąd.

Bzdura.
    Autor pyta jak przerobić ten układ żeby uzyskać 500mA. On dobrze wie że bez przeróbki sam NE555 nie da takiego prądu.
    Zatem to Ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem.
    ojciec
    Level 33  
    ojciec wrote:
    jarek_lnx zasymuluj ten układ z postu #1 w LTSpice czy jest to realne takie prądy uzyskać; TC4422 to nie wiem czy tam jest

Quote:

jarek_lnx zasymuluj ten układ (schemat) z postu #1 (na elementach z schematu, brak danych o zastosowanych diodach, o częstotliwości wyjściowej 65kHz, przy napięciu zasilania 12V), dołączając do wyjścia NE555 układ TC4422 ("to nie wiem czy tam jest" - nie wiedziałem czy biblioteka symulacji TC4422 jest w LTSpice) czy jest to realne takie prądy uzyskać; 500mA
    something_1111
    Level 4  
    Zacząłem projekt od nowa