WhatJust wrote: Rekuperator to jedyny element dostarczający mi powietrze do domu. W większości pomieszczeń nie mam możliwości otwarcia okien w razie problemu z zasilaniem czego skutkiem będzie brak rekuperacji. UPS ma być po prostu zabezpieczeniem szczególnie na noc gdyby okazało się, że wywali prąd na wiele godzin.
Trzeba zacząć od podania typu rekuperatora. To bardzo ważne, gdyż determinuje konieczne "wyrafinowanie" UPSa czy innej przetwornicy. Z reguły zestawy :duży aku + prosta przetwornica wychodzą taniej i są sprawniejsze energetycznie niż UPS, ale mogą nie mieć możliwości automatycznego przełączenia na pracę z aku, więc taki monitor zasilania trzeba by jeszcze dokupić/dorobić.
A teraz kwestia najważniejsza. Czy rekuperator, czyli centralka wentylacyjna z odzyskiem, ma w sobie zamontowane grzałki?
Większość ma i wykorzystuje jej w sytuacji gdy temperatura wywiewanego(!) powietrza spada poniżej ok 3-4 oC. Następuje to z reguły przy większych mrozach. Powiedzmy poniżej -10oC, ale nie ma na ścisłej reguły, bo zależy od kilku czynników. Choćby temp w pomieszczeniach czy nastawionej wielkości przepływu.
Gdy nie ma konieczności podgrzewania grzałkami zapotrzebowanie na moc jest z reguły niewielkie. Od ok 50W do ok 100W. Zalezy od wielkości max przepływu centralki i aktualnej nastawy wielkości przepływu powietrza. Trochę na to wpływa konstrukcja silników wentylatorów, a prze to ich sprawność elektryczna.
I tu jest kolejny problem. Proste, stare i niskosprawne silniki indukcyjne wymagają dobrego sinusa na wejściu. Nowoczesne, drogie i wysokosprawne silniki PMM (tzw. inverterowe) mogą mieć na wejściu prawie dowolny przebieg. Nawet DC, bo i tak inverter ma na wejściu układ prostowniczy i duży kondensator filtrujący. Ew. problemy może sprawiać APFC (automatyczny układ poprawiający współczynnik mocy), choć dla większych mocy takich się nie stosuje tylko są dławiki jako PFC.
Także najważniejsze dla wyboru awaryjnego źródła zasilania jest dokładne rozeznanie układu elektrycznego rekuperatora i jego automatyki !!!
Trzeba też brać pod uwagę, iż w zimie akumulator może wystarczyć tylko na chwilę, bo włączą się grzałki.
W takiej sytuacji lepszy byłby bypass wymiennika - brak przepływu powietrza przez wymiennik, ale przez to brak możliwości jego zamrożenia i konieczności użycia grzałek, a przez to brak dużego rozładowania aku. Tylko czy centralka ma w ogóle taką możliwość oraz czy da się wymusić przejście w tryb "bez rekuperacji" (bypass)zewnętrznym sygnałem z monitora zasilania?