Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ile kamer IP na skrętce S/FTP bez PoE

kamilalan 11 Sep 2020 06:10 1941 22
Optex
 • #1
  kamilalan
  Level 11  
  Witam. Nie znalazłem konkretnej odpowiedzi w poradnikach i wyszukiwaniu w Elektrodzie dlatego pytam nowym tematem. Mam rejestrator ośmiokanałowy Dahua DHI-XVR5108HE który kamery analogowe obsługuje do 2mpx i mam takowe 4 dwie Dahuy i dwie DVS. Potrzebna mi wyższa rozdzielczość, ale musiałbym zmienić rejestrator więc taniej dokupiłem trzy kopułkowe kamery IP 4mpx używane powystawowe na gwarancji 24msce bo w IP mój rejestrator obsłuży kamery do 5mpx. No i tu zaczynają się schody. Chcę podłączyć kamerki na podwójnie ekranowanym kablu S/FTP wewnątrz budynków na odległości 80 metrów od rejestratora bez zasilania PoE na skrętce bo mam centralny zasilacz blisko kamer. Pracuję od 5.00 do 18.00 więc nie mam czasu na tv ani gazety ani książki, a najbardziej brakuje mi lektury elektrody. Niestety w godzinę nie znalazłem odpowiedzi na pytanie : Ile kamer IP mogę podłączyć na jednej skrętce jeśli zasilanie będzie szło innym przewodem? Ile żył potrzebuje kamera IP i które piny we wtyczce RJ45 trzeba zacisnąć? Wiem ze są dwa standardy i niby cztery żyły na kamerę, ale w tym poradniku nie było konkretnie czy to jest z zasilaniem czy bez. Większość poradników opiera się na zasilaniu PoE na tej samej skrętce lub na gotowych adapterach i przejściówkach a mnie interesuje jak to działa. Na ilu i których żyłach. Jak będę wiedział to zdecyduję czy zaciskać czy kupować adaptery. Proszę o podpowiedzi, schematy. Jak się nie uda zrobić samemu to zawiozę sprzęt do instalatora niech robi, ale chcę spróbować samemu bo pewnie i tak będzie trzeba zaciskać na miejscu, a żaden człowiek nie wejdzie mi montować w budynku w którym odbywa się takie pylenie jak u mnie na produkcji.
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  edziu
  Level 29  
  Witam,
  akie to modele kamer.
 • #3
  kamilalan
  Level 11  
  Kamery IP to model IDG-4035-ZPWS nie wiem konkretnie jaka to firma.

  Dodano po 5 [minuty]:

  W specyfikacji uwzględniono że : Zasilanie 12VDC/PoE. Więc wejscie jest jedno RJ45 i idzie tam sygnał i zasilanie.Dlatego zastanawiam się czy w jednej wtyczce mogę wpiąć żyły z sygnałem z jednej skrętki a z drugiej skrętki krótkiej od zasilacza dwie zasilające do tej samej wtyczki RJ45? Jeśli tak, to które żyły w które piny wtyczki?
 • Optex
 • #4
  mick1
  Level 22  
  Przewód potrzebuje 4 żył, aby zsynchronizować się na 100Mb/s (1,2,3,6) ale na te odległości bym w ten sposób nie kombinował. Daj switcha i podłącz te kamery do switcha. Wtedy przez jeden przewód możesz przepuścić spokojnie te 3 kamery.
 • #5
  kamilalan
  Level 11  
  Mam switch i stoi zaraz przy rejestratorze więc również 80m od kamer. Skrętka miała trafić do niego rozdzielona na dwie wtyczki lub trzy gdybym wiedział jak pozaciskać żyły a potem do rejestratora. Ewentualnie jak wspominałem na jednej skrętce dwie kamery a na drugiej jedna jeśli potrzebne są 4 żyły na jedną kamerę i wtedy trzy wtyczki z tego do switcha a switch do rejestratora. Dobrze myślę? Pozostaje nadal kwestia czy faktycznie zaciskać 1236 do kazdej z kamer czy inaczej? I w ktore piny to zasilanie przy kamerach? Bo switch nie ma zasilania ono idzie osobno z zasilacza przy kamerach tam nie chce ustawiać switcha bo nie jest on w ip66, a tam PYLI bardzo na produkcji.
 • #6
  mick1
  Level 22  
  No to pozostaje przełącznik przemysłowy. 80 metrów to sporo, nie kombinuj z rozdzielaniem żył. Są nawet przemysłowe switche PoE.
 • Helpful post
  #7
  edziu
  Level 29  
  Dołóż 2 switch przy kamerach.
 • #8
  kamilalan
  Level 11  
  mick1 wrote:
  No to pozostaje przełącznik przemysłowy. 80 metrów to sporo, nie kombinuj z rozdzielaniem żył. Są nawet przemysłowe switche PoE.

  Ok więc na 80 metrów pójdą analogi a IP dam na 40m lub 30m
 • Helpful post
  #9
  dawidedziu
  Industrial cameras specialist
  Czemu tak dziadoszyć?
  Załóż skrzynkę szczelną np Pawbol C.1602 z dławikami pod kable - switch i gniazdo 230V spokojnie się tam zmieści. Do tego switch np 4xPoE+2xLAN i po temacie. Nie ma sensu kombinować z jakimś rozszywaniem żył itp. Stosuję standard B we wtyczce RJ-45.

  P.S.: pomijam już w ogóle kamery jakiegoś mało znanego producenta - czy będą one prawidłowo działać?
 • #10
  kamilalan
  Level 11  
  edziu wrote:
  Dołóż 2 switch przy kamerach.

  Odpada niestety.

  Dodano po 29 [minuty]:

  dawidedziu wrote:
  Czemu tak dziadoszyć?

  Już tłumaczę. Kupiłem drogą skrętkę S/FTP 7 kat bo ma ekran na każdej parze żył. Była potrzebna bo jedyne miejsce w jakim mogę przeprowadzić przewód leży w sąsiedztwie trójfazowych i jednofazowych sieci zasilających maszyny czyszczące co skutkowało zakłóceniami w obrazie już w analogach. Potem sklep z monitoringiem do ktorego się udałem tak mi doradził kiedy kupiłem u nich zwykłego switcha za 57 zł zasilacz 48V za 70zł kilka adapterków i skrętkę 100m za 300zł i zapewnili że na jednej skrętce to moge puścić. No ale to były zakupy a dalej radzę sobie sam z tym jak mnie pokierowali, zaznaczając że towaru już zwrócić nie można. Dodatkowo mój toporny tok rozumowania opierał się na doświadczeniu z analogami, czyli dwie żyły do rejestratora, zasilacz przy kamerze i.... działa. Uraaa. Do tego weź szare życie, zamiłowanie do kabelków od małego i informatyki na własne potrzeby. I widzisz te oczy jak mi się błyszczą kiedy wyobrażam sobie te podłączone kamery IP w działającym systemie własnej roboty. Ot chłopskie marzenia...
 • Helpful post
  #11
  mick1
  Level 22  
  Ale wróćmy do podstaw - myślę, że tutaj jest największy problem (a może dwa)
  Pierwszy - dlaczego (pomijając pylenie) nie możesz podłączyć przełącznika przy kamerach?
  Drugi - czy dobrze uziemiłeś tą skrętke? Bo samo posiadanie ekranu bez odpowiedniego uziemienia może zrobić więcej złego, niż dobrego.
 • #12
  kamilalan
  Level 11  
  Jeszcze nie uziemiłem za chwilę wyjmę kamery IP z paczkomatu. Wczesniej mialem problem zakłóceń z analogami na skrętce bez ekranu. Jak mam go uziemić? Chodzi o to jak ekran w koncetrycznym izoluje się do efki?

  Dodano po 46 [minuty]:


  Ile kamer IP na skrętce S/FTP bez PoE

  Ok właśnie dostałem kamery i szok jednak mają osobne gniazdo na zasilanie więc nie ma problemu z zasilaniem na osobnym przewodzie.Pozostaje kwestia odpowiedniego zaciśnięcia wtyczki RJ 45 dla jednej kamery. I ile kamer na jednej skrętce. Pierwsza konkretna propozycja padła od kolegi który zdefiniował piny 1236 we wtyczce. Czyli 4 żyły na jedną kamerę ale była też wzmianka o tym że 3 kamery pójdą na jednej skrętce może autor lub szanowni koledzy rozwinęliby myśl o konkretną instrukcję?
 • Helpful post
  #13
  e-sparks
  Electrician specialist
  I zostań bohaterem we własnym domu. :cry:

  Nie wiesz jak?

  Zapytaj na Elektrodzie !!!
 • Helpful post
  #14
  mick1
  Level 22  
  Konkretna instrukcja: uziemić skrętkę, bo teraz ekran Ci będzie robił za dużą antenę (co może spowodować gorszą sytuację, niż nieekranowana skrętka). Podłączyć normalnie, z drugiej stronie wsadzić przemysłowy switch (spokojnie znajdziesz IP66 albo IP67) i korzystać.
 • Helpful post
  #15
  e-sparks
  Electrician specialist
  Skoro konkretnie, to jak konkretnie uziemić? I jak często, co ile metrów, lub ile razy i do czego uziemić?
 • #16
  kamilalan
  Level 11  
  Ok właśnie zdałem sobie sprawę z głupiego podejścia do tej instalacji. Faktycznie rozdzielanie ośmiu żył przewodu S/FTP kat7a może skutkowac ograniczeniem jego przesyłu bitrate, do tego brakuje mi przecież switchy i patch panelu jak się właśnie dowiedziałem żeby wogóle uziemic ekran patch panel też musi mieć takie wejście. Myślę żeby nikogo nie irytować dłużej swoją niewiedzą postanowiłem zebrać najpierw wszystko co mam, zrobić zdjęcia, opisać rysunkiem gdzie na jakiej odległości potrzebuje kamer i jakie przewody do tego posiadam. Wtedy ktoś będzie mógł podpowiedzieć czego mi jeszcze brakuje co dokupić żeby miało to sens i nie kuło w oczy swoim "chałupniczym profesjonalizmem". Tymczasem dziękuję za podpowiedzi i chwilowo zostawiam temat jeszcze otwarty w celu przegrupowania i douczenia w temacie standardowych połączeń bez rozszczepiania żył, którym może podzielę się gdyby trafił tu drugi taki imbecyl jak ja z podobnym głupim pomysłem.
 • Helpful post
  #17
  sosarek

  Level 43  
  W sklepie dałeś się "orżnąć" - na co Ci ka.7 jeśli transmisja realizowana jest cyfrowo? Co mają robić adaptery(baluny) przy IP?
  Nie musisz ich zasilać z PoE ale rozszywanie żył mija się z celem - najtańszy switch 5 portowy Tp-Linka za 30zł. załatwi sprawę.
 • #18
  kamilalan
  Level 11  
  Nie mogłem odpisać wcześniej, dopiero co skończyłem pracę i nakreśliłem orientacyjny rysunek-schemat rozlokowanych kiedyś przewodów i planowanego nowego przewodu oraz planowanego rozlokowania kamer CVI i IP oraz ich zasilania. Najdalej od rejestratora będą kamery CVI z własnymi zasilaczami wczepionymi blisko nich. Bliżej dwie kamery IP i dwie CVI zasilane osobnymi przewodami z zasilacza 50W LRS-50-12, który będzie zainstalowany blisko tych czterech kamer. Przewód kat7 nie został kupiony w sklepie to była okazja. W sklepie zaopatrzyłem się w zasilacz i switch, dwie kamerki Dahua już były od roku, dokupiłem natomiast dwie CVI i dwie IP i stąd ten bałagan. Dołączam poniżej schemat, czyli moje wyobrażenie tej instalacji z istniejącymi wcześniej przewodami i zdjęcia wszystkiego co mam i wszystkiego co dokupiłem, aby można było na tej podstawie się wypowiedzieć: czy może być tak, czy powinno być inaczej. Nadal nie wiem czy to wystarczy, czy dwie kamery mogą isć na jednej skrętce, jeśli zasilanie nie jest prowadzone przez PoE, czy powinno być więcej switchy, a może osobnych skrętek, a zasilanie właśnie przez PoE i switch PoE? Z tego co się dowiedziałem moje kamery IP dane mają na pinach 1236, a zasilanie PoE 4578. Proszę o opinie. Switch nadal nierozpakowany bo może uda się oddać jeśli okaże się niepotrzebny.
  Ile kamer IP na skrętce S/FTP bez PoE
  Ile kamer IP na skrętce S/FTP bez PoE
  Ile kamer IP na skrętce S/FTP bez PoE
  Ile kamer IP na skrętce S/FTP bez PoE
  Ile kamer IP na skrętce S/FTP bez PoE
  Ile kamer IP na skrętce S/FTP bez PoE
  Ile kamer IP na skrętce S/FTP bez PoE

  Dodano po 11 [godziny] 56 [minuty]:

  Ze swojej strony dodam lekturę która wyjaśniała mi wiele w temacie PoE i jego różnych standardów czy odległości na którą można przesyłać zasilanie za pomocą switchy. W linkach które zamieszczam można się dowiedzieć o możliwości przesyłania danych i zasilania również na tych samych żyłach w którymś z wymienionych standardów, oczywiście jak to robić i czy warto to pewnie zależne od użytych urządzeń i dopasowania ich standardów do standardów przewodu i pewnie wiąże się to zawsze z jakimś ryzykiem ale warto przeczytać. Ja natomiast podsumowując to czego się dowiedziałem tutaj: instalacja dwóch kamer na jednej skrętce jest nieprofesjonalna ale możliwa, więc nadal czekam na opinie ale jeśli się takowe już nie znajdą mam zamiar wypróbować najpierw to co mam i jak zaplanowałem i jeśli się nie sprawdzi wtedy zastosuję powyższe porady kolegów i dokupię switch PoE i pewnie osobną skrętkę na każdą kamerę i postaram się zamknąć temat z odpowiednimi wnioskami tak żeby wniósł coś dla amatora, laika który będzie to czytał. Tymczasem podbijam temat, czekam na sugestie i polecam poniższą lekturą:

  http://nomad.com.pl/faq-items/poe/

  http://www.stratos.com.pl/strony/42039.htm
 • Helpful post
  #19
  mick1
  Level 22  
  PoE w każdym standardzie od 1Gb, musi używać żył z danymi (bo na 4 żyłach pracuje 100Mb, wszystko wyżej, to już 8 żył).
  Nadal uważam, że dzielenie kabla na kilka kamer nie ma sensu. Chcesz, to zrób to dobrze (switch - w Twoim przypadku IP66 albo zwykły i drugi na zapas)
  Wklejam to, co już napisałem:
  Konkretna instrukcja: uziemić skrętkę, bo teraz ekran Ci będzie robił za dużą antenę (co może spowodować gorszą sytuację, niż nieekranowana skrętka). Podłączyć normalnie, z drugiej stronie wsadzić przemysłowy switch (spokojnie znajdziesz IP66 albo IP67) i korzystać.

  A śmieszkowi odpowiadam - uziemić zgodnie ze sztuką. Jeśli zadaje takie pytania, to niech zostanie przy swojej elektryce i nie tyka sieci.
 • Helpful post
  #20
  e-sparks
  Electrician specialist
  mick1 wrote:
  A śmieszkowi odpowiadam - uziemić zgodnie ze sztuką. Jeśli zadaje takie pytania, to niech zostanie przy swojej elektryce i nie tyka sieci.
  Ja tę sztukę znam, jestem z nią blisko codziennie (nie tylko elektryką się zajmuję - jestem elektronikiem), a mam nieodparte wrażenie, że oprócz frazesów typu "zgodnie ze sztuką" nie potrafisz nic więcej napisać, - nie mnie, - autorowi posta.
 • #21
  kamilalan
  Level 11  
  Ok sprawa wydaje się prosta. Przy kamerach IP należy umieścić drugi switch do którego wpinamy dwie kamery każda na swoim przewodzie, a z tego switcha jednym przewodem można polecieć do drugiego switcha przy rejestratorze. Ok co teraz ze switchami, może jakaś propozycja switcha dla kamer tzn modelu żebym wygooglował i kupił? I druga rzecz czy wymieniać switch który mam na taki z PoE bo to zwykły switch czy jednak zostawić i dać kamerom zasilanie z tego zasilacza co mam go wyżej na zdjęciu?
 • Helpful post
  #22
  suworow
  Admin of Property security
  Jak ktoś lubi rzeźbić to zasila kamery POE z oddzielnego zasilacza 12V. Jeżeli ktoś ceni sobie prostotę, przejrzystość, mniejszą awaryjność instalacji to korzysta z dobrodziejstw POE :)
  Wystarczy wejść na stronę dowolnego poważnego dystrybutora i tam takich switch-y jest multum. Może to być Delta Poznań, Dipol. Montersi.pl, Napad.pl, Eltrox, i wielu innych. Można też zaopatrywać się nadal tam gdzie zaopatrywał się kolega i mieć to co się ma.
  Podane przez kolegę strony rzeczywiście zawierają dobrze i przejrzyście opracowane materiały na temat POE. Ale myślę że i nasz temat elektrodowy poświęcony POE też zawiera wiele ciekawych i unikalnych informacji:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2769837.html
 • #23
  kamilalan
  Level 11  
  Dziękuję adminowi suworow za wypowiedź i oczywiście nie sposób się z Panem nie zgodzić. U mnie kwestia zasilania PoE wymagałaby wymiany switcha i i dodatkowych zakupów
  a to co kupiłem kupiłem w jedynym sklepie jaki był w okolicy więc innego wyboru nie było. Dlatego zostawię jak jest a za wiedzę i cenną lekcję wszystkim dziękuję. Właśnie byłem w sklepie w innej mieścinie gdzie chciałem dokupić drugi switch i wyszedłem bez niego bo panowie na codzień zajmujący się monitoringiem po przeanalizowaniu mojego rysunku i tego co mam doradzili: wsadzić switch który mam w puszkę hermetyczną bo się zmieści i umieścić blisko kamer w garażu, podłączyć dwie kamery do niego krótkimi przewodami, a od niego poprowadzić do rejestratora jeden przewód. Wcześniej się opierałem takiemu rozwiązaniu bo nie jest to switch zewnętrzny ale panowie zapewnili mnie że robią tak od dawna i zawsze chodzi. Kamery analogowe pójdą dwie na jednej skrętce, jak będzie zakłócać dokupię przewód i pociągnę każdą na swoim. Zasilanie kamery mają zapewnione na osobnych przewodach więc wszystko ustalone. Dziękuję wszystkim za wypowiedzi i temat zamykam.

  Dodano po 14 [minuty]:

  Problem rozwiązałem jak w ostatnim poście. Kamery IP powinny być połączone przez switch PoE dla prostoty i bezawaryjności. Wybrałem osobne zasilanie i zwykły switch blisko kamer tylko dlatego żeby już nie wymieniać tego co kupiłem wcześniej. Dziękuję wszystkim jeszcze raz.