Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt wakacyjny ty.ytka

tytka 12 Sep 2020 23:38 7590 31
 • Projekt wakacyjny ty.ytka

  Na początku wakacji pomyślałem sobie, że przydał by się przenośny, przyzwoicie brzmiący „grajek”, który umilił by czas spotkań przy grillu, czy też podczas wakacyjnego wyjazdu.

  Przejrzałem swoje zasoby i okazało się, że mam pewne rzeczy, które można do tego wykorzystać. Znalazłem chiński moduł odtwarzacza z bluetooth-em i radiemFM, moduł wzmacniacza na TPA3110, głośniki samochodowe Philips GTM1025, oraz 3 ogniwa 18650.

  Co prawda chiński moduł, który kiedyś kupiłem tak przy okazji, ma niby sporo bajerów, ale ma też kilka wad. Najpoważniejszą były szumy cyfrowe i piski które generował. Jak się okazało chiński konstruktor strasznie skąpo podszedł do obwodu zasilania. Dodałem w stosowne miejsca dwa kondensatory, dzięki czemu udało się wyeliminować te niedomaganie tego układu. Moduł ten ma nawet sterowanie z pilota z regulacją głośności i funkcją standby. Niestety standby może uśpić tylko ten moduł, a z głośnością jest tak, że po włączeniu zasilania jest ustawiona na max. Dorobiłem więc układ włączenia zasilania dla całego urządzenia z główną regulacją głośności (regulując z pilota można ustawić tylko wartość poniżej tego poziomu). Układ ten wzbogaciłem, bo uznałem że warto, o obwód podbicia basów zaczerpnięty z rozwiązań mini-wież Technicsa, oraz obwód poszerzenia bazy stereo wzorowany na rozwiązaniu Philipsa nazwanych przez nich „incredible sound”.

  Projekt wakacyjny ty.ytka  Głównym źródłem zasilania jest bateria z trzech ogniw 18650, ale urządzenie ma też możliwość zasilania z zewnętrznego zasilacza. Z racji, że w szufladzie znalazłem także wskaźnik poziomu baterii, postanowiłem go także użyć w tej konstrukcji. A że do współpracy z tym urządzeniem przewidziałem zasilacz 12V, to do ładowania pakietu użyłem małej przetwornicy podnoszącej napięcie.

  Trzykomorowa obudowa o wymiarach zewnętrznych: 350x130x160mm, powstała ze sklejki o grubości 10mm (stosowny kawałek znalazłem w komórce). Pokryta jest kilkoma warstwami farby.

  Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka

  Już podczas realizacji tego projektu pojawił się pomysł, aby wykonać go w kolorystyce biało czarnej, co starałem się wykonać, pojawiły się jednak pewne małe chromowane dodatki.

  Urządzenie które powstało ma możliwość odtwarzanie plików z pamięci USB, karty SD, może posłużyć jako głośnik bluetooth, jako wzmacniacz (ma wejście sygnału), oraz ma także radio FM. (Ta ostatnia funkcja nie jest dla mnie zbyt istotna, więc urządzenie ma tylko antenę wewnętrzną.)
  Całość waży około 3kg.

  Na koniec kilka zdjęć z fazy budowy, oraz z efektem końcowym (niektóre nieco gorszej jakości, bo z telefonu):

  Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka Projekt wakacyjny ty.ytka

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  tytka
  Level 20  
  Offline 
  tytka wrote 506 posts with rating 1188, helped 6 times. Live in city Pabianice. Been with us since 2006 year.
 • #2
  perch
  Level 27  
  Jaki czas pracy przy umiarkowanej głośności?
 • #3
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  tytka wrote:
  moduł wzmacniacza na TPA3110

  Powiedz, a ten wzmacniacz nie "przytyka" się? Nie ma takiego efektu jak na filmie który załączyłem w tym temacie; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3724446.html ?
 • #4
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Kolejny piękny i dopracowany (by nie powiedzieć "dopieszczony") projekt. Pierwsze co mi się cisnęło na usta po obejrzeniu pierwszej fotki to: "Czyli można zrobić "samograja" porządnie". Co prawda nie lubię białego koloru na obudowę (z wiadomych względów - szybko się brudzi) to w tym konkretnym wypadku żaden inny kolor by mi nie pasował. Podobnie z panelem czołowym i tylnym - to świadczy o "smaku" projektanta.
  Co do wnętrza (elektroniki) - sam mam podobny moduł tunera z BT i czytnikiem kart w jednym ze swoich projektów - jedyne do czego mogę się czepić (nie wiem czy w Twoim module też) to to, że tuner jest... mono. Poza tym działa bardzo dobrze - żadnych problemów z BT i USB, czułość tunera na zadowalającym poziomie. Końcówka mocy - Żadna rewelacja - po prostu prosty wzmacniacz w klasie D i w tym zastosowaniu nie da się nic lepszego wymyślić. Niski pobór energii jest w takim zastosowaniu priorytetowe. Jedyne czego mi tu zabrakło to zasilacz sieciowy wbudowany we wnętrze. Po prostu w pewnych wypadkach jest pod ręką 230V i grzechem byłoby tego nie wykorzystać - również jako ładowarkę akumulatorów, nie trzeba się martwić o zewnętrzny zasilacz.
  Głośniki... nie będę się wypowiadać, bo nie słyszałem - jednak sądzę, ze nic lepszego nie dałoby się tu wstawić. Co prawda niska sprawność, i (ze względu na niewielkie wymiary) nie najlepszy bas, ale - jak to głośniki samochodowe - mają grać czysto i szerokopasmowo. Te głośniki na pewno spełniają swoje zadanie bo zespolone dwa głośniki w jednym i w dodatku fabrycznie "spasowane". Brakuje mi niestety tylko jakiejś kratki zabezpieczającej membrany - ostatecznie to przenośny "samograj", więc urazy mechaniczne mogą się zdarzyć.
  Podsumowując - porządny kawał roboty - mimo, że projekt może wydawać się "podrzędny" (nie jest to przecież jakaś wieża do domu!), to zarówno wykonanie, jak i dobór komponentów składowych bardzo dobry: Ostatecznie nie mozna wymagać od "samograja" takich parametrów i wyglądu jak od sprzętu HiFi. Radia przenośne służą do czego innego - tu, jak myślę, lepiej niż fabryczne jamniki z podobnymi funkcjami.
  Gratulacje.
 • #5
  indianka
  Level 15  
  Tytka jak zwykle w dobrej formie, nawet w miarę prosta konstrukcja zrobiona częściowo z gotowych modułów wykonana bardzo fajnie i estetycznie. I to jest diy dla którego warto odwiedzać stronę elektroda.pl. Gratuluje wykonania!
 • #6
  bsw
  Level 18  
  Bardzo fajna i funkcjonalna konstrukcja. Gdyby nie duża głębokość to przypomina popularne niegdyś radiomagnetofony, które też zawsze miały zasilanie bateryjne ale i sieciowe. Przychylam się do uwagi kol. @398216 Usunięty że zasilacz powinien być wbudowany. Chociaż z drugiej strony zasilacz wtyczkowy nie jest tez złym rozwiązaniem (a nie wymaga posiadania przez urządzenie certyfikatu CE ;-) )

  Jeśli chodzi o panelowy odtwarzacz - też kiedyś zbudowałem urządzenie na czymś podobnym:
  ( https://e-bsw.blogspot.com/2013/07/miniwieza.html ) i też miałem problem z zasilaniem. Z tym że dolutowanie tylko kondensatora nie pomogło. Nie działało odtwarzanie mp3 z pendrive. Po serii prób okazało się że 5V to za dużo - optymalne napięcie zasilania to ok 4,2V. Ostatecznie napięcie zbiłem szeregowo włączonymi diodami pomiędzy zasilaczem 5V a modułem...

  Mam pytanie dot. technologii wykonania paneli przód-tył. Z tego co widzę to są frezowane - ale czym i z czego ?
 • #7
  Ibuprom
  Level 26  
  Ja bym zasugerował znalezienie oryginalnych głośników ze starszych samochodów grypy VAG. Niejeden zagra lepiej i ma większą skuteczność niż te z odpustowymi, błyszczącymi membranami. Do tego głośniej i przyjemniej zagra przy tej samej mocy dostarczonej. Nie raz podczas montażu radyjek w autach klienta się przekonywałem że głośniki xplod-a czy innego pseudo technicsa grały znacznie gorzej niż stare oryginalnie montowane. Niestety, coraz trudniej na szrotach o nie zniszczone egzemplarze z nieuszkodzonym zawieszeniem....
 • #8
  kriskul15
  Level 21  
  Ibuprom wrote:
  Ja bym zasugerował znalezienie oryginalnych głośników ze starszych samochodów grypy VAG. Niejeden zagra lepiej i ma większą skuteczność niż te z odpustowymi, błyszczącymi membranami. Do tego głośniej i przyjemniej zagra przy tej samej mocy dostarczonej. Nie raz podczas montażu radyjek w autach klienta się przekonywałem że głośniki xplod-a czy innego pseudo technicsa grały znacznie gorzej niż stare oryginalnie montowane. Niestety, coraz trudniej na szrotach o nie zniszczone egzemplarze z nieuszkodzonym zawieszeniem....


  Przecież to projekt z rzeczy, które zostały gdzieś pod ręką. Kto normalny będzie latał po złomie i wykręcał głośniki z golfa. Takie gadanie żeby gadać.

  Jedyne co mogę doradzić to to, że przy tego typu konstrukcjach, lepiej łączyć płyty na ucios. Ewentualne pęknięcia będą mniej widoczne.
 • #9
  Ibuprom
  Level 26  
  Nie gadam żeby gadać. Autor poświęcił sporo energii na układy zmiany barwy dźwięku, a do tego zamontował głośniki o małej skuteczności i kiepskim brzmieniu. Nie namawiam na zakup nowych tylko sugeruję gdzie mógłby znaleźć lepiej brzmiące za grosze.
 • #10
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Panowie... Tu naprawdę nie ma sensu wstawiać lepszych głośników. To nie jest nagłośnienie na koncert rockowy, a "samograj" dla UMILENIA spotkań towarzyskich - grill, jakiś mniejszy wypad itp. W lesie nawet nie wolno hałasować, wiele terenów publicznych również nie jest do przekrzykiwania się. Co by było gdyby np. na plaży (w odstępie co 2 m - żeby nie było... ;) ) każdy miał takiego samograja i każdy dawał do pieca ile fabryka dała? Chciałbyś się opalać w takim jazgocie? Ja nie.
  Oczywiście - zawsze WSZYSTKO można zrobić lepiej - ale z głową. Tu akurat (tak mi się przynajmniej wydaje) zachowany został pr4awidłowy balans pomiędzy jakością, głośnością i kosztami. A przy tym całkiem ładnie wygląda.

  A jak ktoś chce nagłaśniać balangi - powinien korzystać z nagłośnienia do tego stworzonego.
 • #11
  tytka
  Level 20  
  Dziękuję za wszystkie komentarze.

  Co do głośników, po prostu takie miałem, wydawały się stosowne, więc je wykorzystałem. Nie jest to też sprzęt takiej klasy, aby wymagał wyszukanych głośników. Te głośniki są jakie są, nie wychwalam ich, ani ich nie ganię. A dla informacji, ich producent podaje, że mają one efektywność 90dB, a ich nieco błyszczące membrany wykonane są z polipropylenu.

  Jeśli chodzi o czas pracy, to przy potencjometrze głośności ustawionym na około 65%, po 6 godzinach (nieprzerwanego) grania, wskaźnik poziomu baterii, pokazuje jeszcze 2 kreski z czterech. Z tendencją spadku do jednej kreski przy uderzeniach basu.

  Kolego ArturAVS, nie ma u mnie efektu takiego "zatykania" wzmacniacza jak to prezentujesz w swoim temacie. Mam jednak pewną myśl i coś na ten temat napiszę w Twoim temacie.
  Ogólnie nie jestem miłośnikiem wzmacniaczy klasy D, ale jednak do takiego zastosowania, jest to bardzo dobry wybór.

  Radio w moim module, niestety także jest mono. Chińczycy najwidoczniej nie lubią stereofonii w radiu. Kiedyś kupiłem inny ich wytwór - transmiter FM, niestety także był mono.

  Panele przedni i tylny, wykonane są z blachy aluminiowej o grubości 2mm. Pomalowane na czarno, a napisy grawerowane na chińskiej "zabawce" CNC3018, frezem V 20' 0.1mm.


  Zapomniał bym o zasilaczu.
  Wybrałem zewnętrzny zasilacz "wtyczkowy" 12V 2A, bo z pewnych powodów wydawało mi się to lepszym wyborem.
  Przede wszystkim miejsce w środku urządzenia (chciałem dać możliwie duże komory głośnikom). Poza tym, wewnętrzny zasilacz, jeśli liniowy, to podniesie też masę urządzenia, przy lżejszym impulsowym, to obawiałem się o zakłócenia radia czy też BT.
  Jest więc gniazdo z tyłu na, przypisany do tego urządzenia zewnętrzny zasilacz. A nie wiem, czy zwróciliście uwagę, ale na tylnym panelu jest przycisk, sterowania zasilaniem. Gdy jest on wyłączony, to urządzenie jest zasilane z baterii, po jego włączeniu, odłączane są baterie, a urządzenie przełączone zostaje na zasilanie zewnętrzne. Zostało to zrobione ze względu na przetwornicę podbijającą napięcie, użytą do funkcji ładowania, aby przy zasilaniu zewnętrznym nie pracowała i nie zakłócała radia.
 • #12
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  tytka wrote:
  Ogólnie nie jestem miłośnikiem wzmacniaczy klasy D

  Ja też :D ale ten mnie miło zaskoczył; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3717644.html
 • #13
  wujekadi
  Level 12  
  Zatykanie się wzmacniaczy w klasie D to tzw Bus Pumping. Wersje mostkowe nie mają tego problemu.
 • #14
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  wujekadi wrote:
  Wersje mostkowe nie mają tego problemu.

  A spójrz w DS TPA, standardowo pracuje w mostku więc o czym mówisz?
 • #15
  Ibuprom
  Level 26  
  398216 Usunięty wrote:
  Panowie... Tu naprawdę nie ma sensu wstawiać lepszych głośników. To nie jest nagłośnienie na koncert rockowy, a "samograj" dla UMILENIA spotkań towarzyskich - grill, jakiś mniejszy wypad itp. W lesie nawet nie wolno hałasować, wiele terenów publicznych również nie jest do przekrzykiwania się. Co by było gdyby np. na plaży (w odstępie co 2 m - żeby nie było... ;) ) każdy miał takiego samograja i każdy dawał do pieca ile fabryka dała? Chciałbyś się opalać w takim jazgocie? Ja nie.
  ...
  A jak ktoś chce nagłaśniać balangi - powinien korzystać z nagłośnienia do tego stworzonego.


  Tylko że tu nie chodzi o głośność. Sprawność głośnika to nie to samo co jego głośność. Bardziej sprawny głośnik przy cichym słuchaniu przekaże więcej szczegółów, będzie po prostu lepiej brzmiał. Skoro autorowi nie zależało na tym to po co rozbudowywał tak sekcję korekcji barwy dźwięku? Dlatego zasugerowałem podmianę głośników i miejsce gdzie tanio mógłby je zdobyć.
  Tyle i tylko tyle, nie czepiam się, nie wymyślam - sugeruję. Autor zrobi jak uważa.
 • #16
  bsw
  Level 18  
  Ibuprom wrote:
  Sprawność głośnika to nie to samo co jego głośność. Bardziej sprawny głośnik przy cichym słuchaniu przekaże więcej szczegółów, będzie po prostu lepiej brzmiał. Skoro autorowi nie zależało na tym to po co rozbudowywał tak sekcję korekcji barwy dźwięku? Dlatego zasugerowałem podmianę głośników i miejsce gdzie tanio mógłby je zdobyć.

  Koledze chyba chodziło o efektywność, ale ten parametr nie ma nic wspólnego z jakością przekazu dźwięku. Jakość jest zależna przede wszystkim od charakterystyki głośnika, ale także od obudowy w którą został zapakowany oraz zwrotnicy. Także układ korekcji barwy służy do tego aby dźwięk był przyjemniejszy (nie głośniejszy).

  Eleganckie, nowe głośniki na pewno grają nie zgorzej i do tego ładnie się komponują z resztą urządzenia. Sugestia wymiany ich na jakieś starocie ze szrota "po taniości" jest niedorzeczna.
 • #17
  Ibuprom
  Level 26  
  bsw wrote:
  Koledze chyba chodziło o efektywność, ale ten parametr nie ma nic wspólnego z jakością przekazu dźwięku
  Im większa efektywność tym większa zdolność przetworzenia prądu w ruch membrany, a tym samym jej reakcji na małe zmiany tego prądu. Przez to rośnie szczegółowość w odtwarzaniu dźwięku. W kosekwencji nie dość, że te ze szrotu grają lepiej, to lepiej przenoszą wyższe pasmo niż te pseudo syczki.
  Ale jak pisałem - nie namawiam - sugeruję. W sumie nie muszą być ze srotu, wystarczy że głośnik będzie na miękkim pianowym zawieszeniu, nie na gumie. Te na gumie więcej wytrzymują przeciążeń, pianka niestety nie.
 • #18
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Ibuprom wrote:
  Im większa efektywność tym większa zdolność przetworzenia prądu w ruch membrany, a tym samym jej reakcji na małe zmiany tego prądu.
  Tu zgoda, jednak nie do końca mogę się zgodzić z tym, że powoduje to poprawę szczegółowości. Wiele głośników "domowych" mających zdecydowanie mniejszą efektywność (porównując do typowych) zagra szczegółowiej. W wypadku głośnika wysokotonowego najwięcej zależy tu od samej membrany, wielkość magnesu (efektywność pośrednio) nie ma tu znaczenia. Podobnie zresztą z zawieszeniem; jeśli konstruktor dobrał zawieszenie do zakładanych pozostałych parametrów - głośnik na gumie zagra przyjemniej - oczywiście główną rolę prócz w/wym. stanowi obudowa.
  A co do wytrzymało9ści... tu - o ile głośnik jest za implantowany w odpowiedniej pojemności obudowie - nie ma znaczenia czy guma cy pianka. Pianka ma tę "wadę", że szybciej niż guma ulega samodegradacji (i oczywiście zależy to również od warunków w jakich pracuje - dym papierosowy, chemikalia - nawet zmywacz do paznokci - jeśli Pani domu używa go często w pobliżu, przyspiesza ten proces).
  Nie mniej jednak - samo to, ze głośni8k jest stary czy, że pochodzi "ze szrotu" go nie dyskwalifikuje. Jeśli jest w dobrym stanie (zawieszenie i membrana) - nic nie stoi na przeszkodzie by ich użyć. Decyzja zależy od wykonawcy projektu - akurat w tym wypadku Autor miał takie na stanie i się wkomponowały w resztę projektu, więc sensu wymiany nie widzę. Jakości dużo nie zyska, a może wręcz pogorszyć ogólne brzmienie - jeśli obudowa do nich będzie nieodpowiednia.

  Na marginesie; Miałem okazję porównać brzmienie dwóch "sztandarowych" głośników Tonsila - GDN16/10 (odlewany kosz i gumowe zawieszenie) z GDN 16/12 - (kosz tłoczony z blachy i pianka) - oba w dedykowanych obudowach. Czy ten na piance lepiej brzmiał? No, nie powiedziałbym...
  Tak więc dyskusja o wyższości jednego zawieszenia nad innym - bez uwzględnienia wszystkich części składowych jakie dopiero stanowią głośnik jako taki- nie ma sensu. Jak w porzekadle - "diabeł tkwi w szczegółach"... WSZYSTKICH szczegółach.
 • #19
  Ibuprom
  Level 26  
  398216 Usunięty wrote:
  akurat w tym wypadku Autor miał takie na stanie i się wkomponowały w resztę projektu, więc sensu wymiany nie widzę. Jakości dużo nie zyska, a może wręcz pogorszyć ogólne brzmienie - jeśli obudowa do nich będzie nieodpowiednia
  Zgodzę się, może być na odwrót, ale jak pisałem wcześniej - szkoda by było włożonego trudu w układy korekcji dźwięku aby miały to zepsuć kiepskie głośniki. Niejedno fajnie brzmiące starsze radio np philipsa czy sony traciło swoje brzmienie gdy użyło się głośnika który pasował wymiarami i był akurat "pod ręką". Tu warto by było trochę poeksperymentować.

  Co do porównywania zawieszenia - przy głośnej muzyce nie ma to większego znaczenia, estradowe głośniki np JBL-a mają zawieszenie zrobioną z tego samego materiału co membrana, tyle że wzmocniona jakąś żywicą a cewka to kilka zwojów taśmy miedzianej. Kwestia doprowadzonej mocy. Różnica byłaby słyszalna przy niskich poziomach sygnału, np wieczorem w domu dla relaksu.
 • #20
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Ibuprom wrote:
  szkoda by było włożonego trudu w układy korekcji dźwięku aby miały to zepsuć kiepskie głośniki.
  Czy ja wiem? Układ korekcji i tak się przydaje - ze względu na krzywą czułości słuchu chociażby. Nikt przecież nie każe Autorowi słuchać wyłącznie na maksymalnej głośności...
  Ibuprom wrote:
  zawieszenie zrobioną z tego samego materiału co membrana, tyle że wzmocniona jakąś żywicą
  Może nie tyle żywicą, co polimerem (niby żywica to też rodzaj polimeru, ale kojarzy się to słowo raczej z czymś co jest twarde po związaniu) - to plastyfikator. Specyfik który wnika w pory membrany (celulozowej przecież) i zapobiega rozwarstwieniu się resora - na samą sztywność zawieszenia nie ma dużego wpływu.
  Ibuprom wrote:
  a cewka to kilka zwojów taśmy miedzianej.
  Hmmm... widzialeś kiedykolwiek taki głośnik? Bo na pewno nie kilka zwojów i na pewno nie taśma.
  Ibuprom wrote:
  Różnica byłaby słyszalna przy niskich poziomach sygnału, np wieczorem w domu dla relaksu.
  W dalszym ciągu upieram się, ze sam materiał resora nie ma na to wpływu. Każdy (!) głośnik musimy rozpatrywać jako całość - struktura.całość zaprojektowaną przez konstruktora. To on wybiera czy ma to być drut miedziany, czy aluminiowy, to on decyduje czy membrana będzie z polipropylenu czy metalu (!) czy celulozy i jak/n czym będzie zawieszona. I Jego zadaniem jest wybrać najbardziej optymalny KOMPROMIS - bo każdy element jaki opisałem (i kilka które pominąłem) ma swoje wady i zalety i dopiero umiejętne ich zebranie do kupy może (lub nie) dać pozytywny efekt.
  A już sama membrana to jeden wielki kompromis; z jednej strony powinna być jak najlżejsza, z drugiej jak najsztywniejsza z z trzeciej - musi mieć dużą tłumienność drgań własnych. Dlatego też niektóre, liczące się w świecie, firmy maja opatentowane składy mieszanek do produkcji membran... A co z reszta części składowych? Podpowiem - taki sam problem. A samo zawieszenie... jest w zasadzie na samym końcu tej listy (co nie znaczy, że można je np. dowolnie zmieniać na inne)...

  No dobrze, ale to temat o czymś innym, a samo omówienie problemów związanych z (ogólnie pojętą) produkcją głośników nadaje się bardziej na książkę ... i to grubą.
  Dlatego też proponuję zamknąć ten OT.
 • #21
  Ibuprom
  Level 26  
  398216 Usunięty wrote:
  Hmmm... widzialeś kiedykolwiek taki głośnik? Bo na pewno nie kilka zwojów i na pewno nie taśma.
  Aż z ciekawości właśnie rozebrałem uszkodzony głośnik z JBL EON. Tak, miałeś rację, to nie taśma tylko równo i ciasno nawinięty drut z odstępami między grupami, i który z zewnątrz wygląda jak taśma choć już wyprowadzenia ma zrobione z taśmy. Mój błąd przez zbyt pobieżne wstępne oględziny przy naprawie.
 • #22
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Ibuprom wrote:
  Mój błąd przez zbyt pobieżne wstępne oględziny przy naprawie.
  No właśnie - nie pisz co myślisz, że wiesz. Pisz co wiesz na pewno.
 • #23
  tytka
  Level 20  
  Ibuprom wrote:
  ale jak pisałem wcześniej - szkoda by było włożonego trudu w układy korekcji dźwięku aby miały to zepsuć kiepskie głośniki


  A co ja tam szczególnego zrobiłem? Pomyślałem sobie tylko, że ze względu na bliskość głośników, warto zrobić układ poszerzenia bazy stereo, a ze względu na mały rozmiar głośników, warto dorobić układ podbicia basów. Bez tego, też by zagrało, ale chciałem coś więcej, więc zrobiłem.
  A dlaczego kolega cały czas zakłada, że użyte przeze mnie głośniki są kiepskie? Słuchał ich kolega, czy tylko wizualnie się nie spodobały?

  Gdyby miałby to być sprzęt, do słuchania na co dzień w domu, to na pewno szukałbym do niego i na pewno znalazł, jakieś wyszukane głośniki. Lepiej też bym je aplikował.
  Te Philips-owskie GTM1025, po prostu miałem w szufladzie. Nie są one wcale nowe, mają "kupę" lat. (Kupiłem je bowiem, na koniec poprzedniego stulecia do mojego pierwszego, czy też drugiego w życiu samochodu). Patrząc na ich parametry i parametry innych głośników, i jeśli wierzyć temu co podają w nich producenci. Pod względem pasma i efektywności, to raczej niewiele jest pod tym względem lepszych od tych. Ale co do brzmienia, niestety nie można nic powiedzieć, bez ich odsłuchu. Należy mieć także na uwadze fakt, że w rozmiarze głośników 10cm, to nie ma co spodziewać się szczególnych efektów brzmieniowych.

  Ibuprom wrote:
  Tyle i tylko tyle, nie czepiam się, nie wymyślam - sugeruję. Autor zrobi jak uważa.


  Bardzo dobrze rozumiem kolegę i cenię takie spostrzeżenie. Jednak, czy warto byłoby w mojej sytuacji, wydać dodatkowe nawet tylko 10-20 PLN, podczas gdy w szufladzie miałem już te głośniki, a różnica między tymi a innymi w tej konkretnej aplikacji, mogła by okazać się minimalna ?
 • #24
  Ibuprom
  Level 26  
  tytka wrote:
  A co ja tam szczególnego zrobiłem?
  Skoro nic takiego nie zrobiłeś to po co taka komplikacja układu?
  tytka wrote:
  A dlaczego kolega cały czas zakłada, że użyte przeze mnie głośniki są kiepskie?
  Sporo tego montowałem swego czasu. Żaden tani kompaktowy 2 czy 3-drożny głośnik nie zagrał lepiej niż oryginalny. Głośniej - może i tak, ale brzmienie pozostawiało wiele do życzenia. No ale znaczek blaupunkta czy Xploda się liczył.

  398216 Usunięty wrote:
  No właśnie - nie pisz co myślisz, że wiesz. Pisz co wiesz na pewno.
  Ok, Poprawiłeś mnie, sprawdziłem i przyznałem się do błędu. Uważasz jednak że wszystko inne co napisałem to też nieprawda? Do dziś posiadam stare kolumny SABA na głośnikach z zawieszeniem na piance - Technics, Canton, itp na gumowych resorach przy cichym słuchaniu po prostu grają gorzej, mniej szczegółowo, nie słychać całego pasma. A napędza je ta sama Yamaha. Przy głośniejszym słuchaniu faktycznie różnica w brzmieniu się zaciera.

  Ok, zrobił się OT, chciałem dobrze a wyszło że się czepiam bez powodu. Na przyszłość powściągnę chęć do sugestii.
 • #26
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Ibuprom wrote:
  Do dziś posiadam stare kolumny SABA na głośnikach z zawieszeniem na piance - Technics, Canton, itp na gumowych resorach przy cichym słuchaniu po prostu grają gorzej, mniej szczegółowo, nie słychać całego pasma.
  No i?
  398216 Usunięty wrote:
  Każdy (!) głośnik musimy rozpatrywać jako całość - struktura.całość zaprojektowaną przez konstruktora. To on wybiera czy ma to być drut miedziany, czy aluminiowy, to on decyduje czy membrana będzie z polipropylenu czy metalu (!) czy celulozy i jak/n czym będzie zawieszona. I Jego zadaniem jest wybrać najbardziej optymalny KOMPROMIS - bo każdy element jaki opisałem (i kilka które pominąłem) ma swoje wady i zalety i dopiero umiejętne ich zebranie do kupy może (lub nie) dać pozytywny efekt.
  Przecież nic innego nie napisałem? Rozpatrujesz inne głośniki. O innych parametrach i innym założeniu konstrukcyjnym. To mniej więcej to samo jak z Altusami - można z głośników jakie wchodzą do tej kolumny zrobić dobry zestaw,a można Altusy. I mimo, że to są te same (!) głośniki brzmienia będą różne - diametralnie różne. A co jeśli do tej samej packi wstawisz najpierw jakiś głośnik na piance a potem na gumie? Też uzyskasz różne brzmienia - nawet jeśli "na papierze" parametry będą podobne.
  Wiem co piszę - za czasów młodości zrobiłem sobie kolumny na Tonsilach - dość tanich i popularnych. Kolega muzyk nie mógł się nadziwić, że głośniki polskie a grają jak najlepsze zachodnie (a miał dość dobry zestaw w domu).
  Innymi słowy - można użyć najlepszych materiałów i zrobić kiepski głośnik, a można zrobić na popularnych komponentach dość dobry głośnik. Już nawet sam układ magnetyczny ma ogromny wpływ (między innymi na szczegółowość właśnie). Zawsze trzeba patrzeć na głośnik jako na całość - uwzględniając nie poszczególne części składowe, ale wynik. Ty widzisz inne zawieszenia i na tym opierasz swoją teorię, że to najważniejsza część i decyduje o wszystkim - a tak nie jest.

  W projekcie Kolega umieścił głośniki jakie miał. Nie oznacza to że tylko dlatego że miał (czy że miał na takim, a nie innym zawieszeniu) są gorsze od innych. Nie wiesz tego dopóki nie porównasz obu - i to w dodatku w dobranych do konkretnego głośnika obudowach.

  No dobra. Już nic więcej nie piszę, bo nie chcę być uznany za spamera.
 • #27
  tytka
  Level 20  
  error105 wrote:
  Przyznam szczerze że mimo że nie lubię białego


  Może trudno w to uwierzyć, ale ja także nie jestem miłośnikiem tego koloru.
  Biały kolor, to poniekąd zasługa mojej żony. Gdy pracowałem nad obudową, to od niej wyszła taka propozycja. Na początku wzbraniałem się przed tym (bo plan był inny), ale po przemyśleniu, stwierdziłem, że gdyby zrobić kontrastowo, biały z czarnymi dodatkami, to może być nieźle. I tak zostało.

  Chciałbym się jeszcze podzielić pewnymi wrażeniami z użytkowania.
  O tym, że niestety radio w chińskim module jest monofoniczne wspomniane już było.
  A sam moduł, po opanowaniu ogromnych szumów i pisków cyfrowych (których źródłem był nie tylko układ BT, ale także multipleksowany wyświetlacz), wypada nie najgorzej. Lekko tylko szumi. Jednak sam BT "kastruje" nieco dźwięk. Po podłączenie tego samego tabletu przez wejście AUX, słychać jednak pewną poprawę jakości względem BT
  Przy słabszych bateriach, gdy wskaźnik pokazuje tylko jedną lampkę, w chwilach nagłych wzrostów poziomu sygnału (np uderzenie basu), słyszalne są efekty niedomagania zasilania. Bateria z trzech ogniw okazuje się najwyraźniej zbyt mała w takiej sytuacji , zbyt przysiada na niej napięcie .
  Układy które dodałem spisują się całkiem dobrze. Po załączeniu dodatkowego wzmocnienie basów, ich poziom zauważalnie wzrasta, rekompensując małe gabaryty głośników. Natomiast układ poszerzenia bazy stereofonicznej, swoją obecność zaznacza jeszcze mocniej. Po jego załączeniu jest wyraźne wrażenie "rozsunięcia szerzej" głośników (jakby dźwięk dochodził z miejsc usytuowanych poza tym sprzętem). Niestety niesie to za sobą pewne przytłumienie środka pasma (nawet z wysokim basem), oraz pewne cofnięcie wokalu. Jednak sam efekt jest ciekawy i myślę, że przydatny przy tak blisko usytuowanych głośnikach stereo.
 • #28
  398216 Usunięty
  Level 43  
  tytka wrote:
  A sam moduł, po opanowaniu ogromnych szumów i pisków cyfrowych (których źródłem był nie tylko układ BT, ale także multipleksowany wyświetlacz), wypada nie najgorzej. Lekko tylko szumi. Jednak sam BT "kastruje" nieco dźwięk.
  Albo miałeś niefart, albo sam BT w tym Twoim paneliku jest niedopracowany/wzdliwy, abo ja mam większe problemy ze słuchem niż wiem. W moi panelu - owszem - idealnie nie jest, ale nic nie szumi i nie gwiżdże. Po BT transmisja idzie całkiem całkiem - w każdym razie ja nie widzę różnicy. Jedno co na pewno mogłoby być lepsze to bardziej wyrównane pasmo - szczególnie tuner ma sporo wysokich - za dużo w porównaniu do analogowego radia (no i to nieszczęsne mono...).
  A "Spatial Stereo" już tak ma, że powiększa bazę stereo za coś. Ostatecznie bas jest obecny w obu kanałach - i wcale nie koniecznie taki sam - zwłaszcza ten zakres "średniego dołu". Podobnie jak i średnica pasma - tam informacji o stereofonii jest najwięcej, nic więc dziwnego że po włączeniu tego układu wyraźnie słabną te zakresy.
  Kiedyś robiłem podobny układ - wrażenie dokładnie takie samo.
 • #29
  tytka
  Level 20  
  398216 Usunięty wrote:
  "Spatial Stereo" już tak ma, że powiększa bazę stereo za coś

  Chciałem tylko naświetlić jaki jest tego efekt, tym którzy może niekoniecznie się z czymś takim zetknęli. I może nie bardzo wiedzieli co i po co ja tam zastosowałem. Bo o tym oczywiście wiedziałem od dawna (tak być musi, gdy się od sygnału w jednym kanale, odejmuje zakres środka pasma z drugiego kanału).

  A co do chińskiego modułu "player-a". Są ich różne odmiany, mój jest na jednym tylko układzie scalonym, a widziałem na dwóch i trzech. Powiem, szczerze, że gdy go podłączyłem pierwszy raz, to byłem poważnie rozczarowany, te piski i szumy może nie były bardzo głośne, ale za to mocno irytujące. I to nie było tylko tak, że pojawiały się one przy funkcji BT (choć wówczas najbardziej dawały o sobie znać). Nawet przy załączonej funkcji AUX irytowały zakłócenia z multipleksowania wyświetlacza. Na szczęście po dodaniu kondensatorów w układzie zasilania, o czy pisałem w pierwszym poście, te niedomagania ustały. Obecnie szum jest na tyle delikatny, że nie słychać go przy normalnym użytkowaniu (aby go usłyszeć trzeba ucho bardzo mocno zbliżyć do głośnika).
  A różnica w jakości dźwięku między BT, a AUX jednak jest. Nie jest ona duża, ale jednak zauważalna. Zależna od rodzaju muzyki, czasami prawie jej nie słychać.
  Radio faktycznie brzmi jakby nie miło deemfazy.
  A czy twój moduł ma kilka nastaw korektora graficznego dostępnych z pilota? Bo w moim coś takiego jest.
 • #30
  398216 Usunięty
  Level 43  
  tytka wrote:
  czy twój moduł ma kilka nastaw korektora graficznego dostępnych z pilota?
  Nie ma. Pilot ma stosowne klawisze (ostatecznie to uniwersalka), ale są nieaktywne co do modułu.
  Zaraz... czy szumy, gwizdy nie są związane z przetwornicą? U mnie jest zasilanie "analogowe" na trafie i stabilizatorze szeregowym. Na ilu scalakach... nie pamiętam (nie chce mi się rozkręcać klocka), chyba na jednym... Zaraz sprobuję wkleić linka do podobnego...
  https://pl.aliexpress.com/item/4000348314043....earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
  ...chyba nawet taki sam.