Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Losowe resetowanie komputera / bluescreeny / czarny ekran

Helicer18 13 Sep 2020 22:53 474 9
    Helicer18
    Level 4  
    Witam,
    od około 2 miesięcy mam dość spory problem z komputerem, mianowicie podczas grania w różnorodne gry komputer potrafi zawiesić ekran gry ( da sie wyjsc do pulpitu i zamknąć gre ), zresetować się ( po tym trzeba włączać komputer kilka razy, bo zawsze wyskakuje błąd, że windows znalazł problem ) wyrzucić blue screena ( to zdarzało się jak do tej pory tylko na win 7 ) lub po prostu wyłączyć ekran ( jest wtedy czarny ekran, czasem zapala sie myszka lecz zwykle znika po jakimś czasie, rzadko też po czarnym ekranie coś się naprawia i ekran wraca, w win 7 pisało wtedy, że sterownik grafiki dostał jakiegoś błędu, ale odzyskał sprawność). Około tydzień temu zdecydowałem się na format dysku C ( mam 2 dyski 500 gb jakieś stare, tanie hdd dzielace sie na partycje c i d ) i przy okazji zainstalowałem win 10 z nadzieją, że problemy zniknął. Oczywiście zainstalowałem najnowsze sterowniki ( moja karta to AMD Radeon R9 290X Sapphire Tri-X ). Posiadam 8 gb ramu od hyperx, procesor intel core i5 3750 k 3,4 ghz ( nie podkrecany ). Chyba dosc dobra plyte glowna msi MSI z77A-G43. W karcie wymieniany byl wentylator ale na oryginalny choć problemy z wentylatorami dalej są ( ciche trzeszczenia itp., byly one smarowane 3 mies temu ) komputer czyszczony około 3 miesiące temu ( rozkręcana była karta, wymieniana pasta na procku od karty i na intelu też. Karta pracuje w dobrych temperaturach ( komputer potrafi się wyłączyć nawet jak karta ma np. 48 stopni ). Mam podejrzenia, że może być to dysk "D", bo przenosiłem przed formatem pliki na dysk D i problemy się nasiliły, bo potrafi go wyrzucić nawet gdy używam google (z dysku d) ( gdy komputer jest na pulpicie to go nie wywala ). Nie wiem jakie temperatury ma procesor, bo nie mogę znaleźć programu, który mi to zmierzy. Sprawdzałem dyski windowsowymi sposobami teoretycznie są ok. Sam już nie wiem co mam robić dodam tylko, że przed wyłączeniem komputera lub wyrzuceniem czarnego ekranu pojawiają się w niektórych miejscach paski lub kolorowe kwadraty np niebieskie, potem zacina ekran, naprawia się i wtedy wywala, jakby to były zimne luty. Serio już nie wiem co mam robić, mam 15 lat i nie za bardzo się na tym znam, mam możliwość wymiany części tylko nie wiem, której. Z góry dzięki za pomoc. A i windowsy oba nie byly oryginalami ( bez wpisanego klucza ).
  • Helpful post
    jimmibones
    Level 12  
    Witam, problem pojawia się tylko w trakcie grania- obciązenia karty graficznej ? Podczas normalnej pracy: przeglądanie strony www, youtube, itd. wszystko jest ok?
    Nie napisałeś jakiej marki i mocy masz zasilacz w komputerze. Rekomendowana moc zasilacza do Radeon R9 290 to 600W !
    Do monitorowania CPU, jak i również kilku innych komponentów sprzętu, służy CPUID HWMonitor.
    Helicer18
    Level 4  
    Zasilacz mam z tego co pamiętam 800 w od silentium pc. Podczas obciążenia się wyłacza- podczas grania ale ostatnio gdy oglądalem youtube pokazaly się paski, zacial się ekran i po odcięciu na google wyskakiwał bład kurza twarz po odswiezeniu po jakims czasie ogladania znow to samo.

Dodano po 48 [sekundy]:

Jaki dokładnie zasilacz napisze jak wroce ze szkoły.
    jimmibones
    Level 12  
    Wszystkie oznaki na niebie i ziemii, wskazują na problem z kartą graficzną. Sprawdz czy przypadkiem się nie przegrzewa (jakie osiaga temperatury w grze i jakie przy pracy na przeglądarce), czy WOGÓLE wentylator się kręci ( prowizorycznie możesz zamontować inny wentylator). Pozatym 290 miały sławe na prądożernych i dość awaryjnych. Dobrej klasy zasilacz i przedewszystkim mocny, to podstawa dla tej karty.
    Helicer18
    Level 4  
    Te resety raczej nie sa zalezne od temperatury karty ponieważ w cs:go jak dam chłodzenie na 100 procent ( z ustawionym ograniczeniem do 80 fps csgo bo tak ustawiam )to nie dobija 60 stopni. Podczas pracy przeglądarki temperatura miedzy 40 a 50 stopni. Moze to wina programu msi afterburner ? Czasem sam mi sie wylacza i gdy jest wylaczony mam wiecej fps w csgo i to o jakies 80. Ale oczywiscie jest caly czas wlaczony.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodam jeszcze ze stale na komputerze chodza programy 360 total security, logitech G, riot vanguard i chyba tyle.

Dodano po 42 [sekundy]:

I oczywiście chłodzenie msi afterburner
    jimmibones
    Level 12  
    Wciąz uważam że krag podejrzanych zawęża się do: karty graficznej lub zasilacza ( lub kombo, czyli oba). Jedyna rada aby zweryfikować dokładnie co się dzieje, to podmiana elementów: zasilacz na inny (ceniony producent, podobna moc)- sprawdzenie jak się zachowuje system. Jeśli dalej jest problem to podmianka karty graficznej na podobną ( idealnie było by podmienić na identyczną) i przetestować jak zachowuje się system. Aby nie wracać za jakiś czas po swoich śladach, proponuje zainstalować nowy system, bez zbednych programów (wyeliminować opcje problemu z softem).
    Helicer18
    Level 4  
    Okej cos wykombinuje, z karta nie będzie problemu bo znajomy ma taka sama, a z zasilaczem cos wymysle. Sugerujesz zeby zrobic reset obu dyskow ? Czy tylko c? Bo c byl robiony tydzien temu.

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze dodam, ze to czasem ustaje np na kilka dni lub wylacza sie tylko raz dziennie. Ustaje lecz zwykle problem wystepuje czyli reset co 20 minut

Dodano po 3 [minuty]:

Moj zasilacz to silentium pc vero l2 600 W bronze moglby pan mi powiedzieć czy to odpowiedni zasilacz, oraz czy mozliwe jest przegrzewanie sie zasilacza ?
    Helicer18
    Level 4  
    Jestem w to troche zielony co to jest memtest i stan smart dysku ?

Dodano po 38 [sekundy]:

Stan pamięci ram czy jaki ? I jak to sprawdzic
    nomudrek
    Level 36  
    Stan SMART dysku twardego można sprawdzić np. programem CrystalDiskInfo, w razie robienia zrzutu z okna programu ważne jest aby rozwinąć okno jeśli nie wszystko się mieści w oknie.
    Co to jest SMART dysku twardego w linkach.
    https://klinikadanych.pl/artykuly/smart-diagnostyka-dysku-twardego
    https://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/jak-sprawdzic-stan-dysku-twardego/07z87ye
    Memtest to program do wykonania testu pamięci RAM w komputerach uruchamiany często z zewnętrznego nośnika, jest też dostępny w narzędziach Windows 10/panel sterowania/narzędzia administracyjne/diagnostyka pamięci.
    https://www.youtube.com/watch?v=gPPMiblxOOI
    https://www.youtube.com/watch?v=FHmuYIzM9r4