Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moje kolumny na STX i TVM

łuki88 10 Paź 2005 17:06 6825 9
  • Witam. Postanowilem dodac wynik mojej pracy do dzialu DIY :) Moje kolumienki 4 ohmowe na 2xSTX-GDN-27-150-8/SC (laczone rownolegle) , TVM-ARP-150-00/4 i STX-GDWK-150-4/PJ (wiem ze lipne ale jak bede mial wiecej kasy to zmienie je na cos lepszego, jakies vify moze) To wszystko rozdziela JANBO J3A, a napedza jak na razie Pioneer-A616 ( w przyszlosci A-717,757) Material to tylko sklejka 10,12mm, w rogach kołki 4,5x4,5cm, wzmocnienia z wiorowki. Wszystko skrecane wkretami do plyt gipsowych 4,5cm i 3,5cm. Kolumienka bas-reflex, ok 85l , strojona na ok 40hz, 2 tunele b-r po 7,5cm srednicy pod kolumna. Zagrode basowa wylozylem gabka 1,5cm na boczne i tylne scianki. Kolumienki sa nie do konca skonczone... W jednej jeszcze nie mam basowych ,ale w tym tygodniu juz beda, i mam zamiar do obydwu dodac na rogi takie kontowniczki z 2-3cm na scianke (czarne, aluminiowe) bedzie ladniej wygladac i nie bedzie sie na rogach przycierac itp. Kolumna obklejona materialem (filcem), specjalnie zeby wyrozniala sie z tlumu (okleina drewnopodobna itp.) po 2 to po co mam robic tak jak wszyscy a po 3 to taka cieplejsza jest :D Pod kolumnami kolce, wys ok 4cm od podlogi... No to chyba wszystko z danych technicznych :) Odsluch: po prostu elegancki, jak na jedna kolumne to bylo spore zamieszanie w pokoju 4x9m :) Basu jest full jak dla mnie :) , jest w miare szybki, nie ociaga sie dla mnie jest super. Rezonans bardzo ladnie przechodzi, od szyb sie zaczyna i na podlodze sie konczy , po drodze jeszcze dzrzwi lapie i moja klatke piersiowa :D nie spodziewalem sie tego po tych STXach.... tylko ze te ARNy sa chyba zbyt glosne gdzie niegdzie albo moze to te wysokotonowe tak wala dzwiek na wiekszych mocach... (nie wiem czy to tak glosno jest ze az nie mozna polapac sie z dzwiekami czy moze to juz znieksztalcenia... ale pokretlo jest na 11godz), moze dam jakis tlumik na te srednie z 2db i zobacze czy bedzie lepiej ( nie lubie jak srednie przewyzszaja pozostale) wysokotonowe moga byc od biedy, ale i tak je zmienie na lepsze... Caly ten osprzet mam u babci na wsi, jak pojade w piatek to zrobie jeszcze pare zdjec. Z gory dzieki za wszystkie opinie i zainteresowanie sie postem ;) No to chyba wszystko, teraz fotki :)

Fajne!
  • #2 10 Paź 2005 17:43
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

Strasznie po...bana konstrukcja. Okleiłeś kocem jak estradówy i do tego dałeś kopułke i kolce. Co to ma w koncu być? I na dodatek sklejka 1cm bez zadnych konkretnych wzmocnień...

Gotowa zwrotka trójdrozna to przesada. Nie sądze zeby to ładnie grało...

• #3 10 Paź 2005 17:49
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sposob wykonczenia to kwestia gustu - wyszlo przyzwoicie.

Jednak taki material na obudowe sie nie nadaje! Przeciez to drzy jak nie wiem, pewnie nie ma basu prawie w ogole...

Glosniki nastepnym razem warto zblizyc do siebie maksymalnie - dot. szczegolnie sredniotonowego i wysokotonowego.

• #4 10 Paź 2005 18:05
    łuki88
    Poziom 24  

hehe no dzieki za szczerosc... a niby czemu nie moze tak byc?? Musi byc akurat obklejona okleina drewnopodobna??!! Albo co przeszkadza zeby dac kopolke do materialu :/ Kolce moze i bardzo nie pasuja ale poki nie zrobie sobie innych podstawek kolce zostana. Sory ale wydaje mi sie ze te slowa sa bez sensu... Sklejka wiem ze jest lipna bo troche cienka (tylko boki sa z 10mm, pozostale 12mm) ale np. Altusy 300 sa robione na sklejce 12mm. Dla mnie dzwiek jest super moze z wyjatkiem wysokotonowego.... Zwrotka jest dobrana do glosnikow, samemu nie chcialo mi sie w to bawic... To jest konstrukcja "made by łuki17" a nie "made tak jak wszyscy uzytkownicy elektrody" ! Pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

To prawda ze material nie najlepszy ale to mialem za darmo... Basu jest jak dla mnie durzo.... moja skrzynia zamknieta na 2xARN226 ok 60l to pikus. Wiem Tomaszo ze powinienem zblizyc wysokie i srednie ale o tym pomyslalem po wycieciu otworow :/ Nie wierzycie to zapraszam na odsluch :)

• #5 10 Paź 2005 22:13
    gdL
    Poziom 27  

Jakoś na pewno to gra, ale nic wspólnego z jakością, przestrzennością, stereofonią, źródłem punktowym czy brakiem rezonansów to nie ma. Basu jest na pewno dużo i to widać, cienka płyta odbije się na jakości basu w granicach 100-200Hz, poniżej też zmniejszy ci się skuteczność rezonatora. Wyglądają estradowo, grają też estradowo.

Czego słuchasz ?

Jak nie obijasz się o symfoniczną, a lubisz popularną, czy nawet to techno, hiphop to powinno być conajmiej dobrze. Na pewno lepiej niż w firmówkach STXa itp. W każdym razie w cena/jakość jesteś dużo na plus, gratulacje i mówię ci, zechcesz czegoś lepszego za dzień, miesiąc, może rok :)

• #6 10 Paź 2005 22:26
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

Okleina mi tez nie pasuje ale jest jeszczefornir, lakier itp..
    Jak sklejke masz za darmo to trza było dac podwójną. I moje altusy 300 nie są ze sklejki 12mm...

Z tymi kopułkami to chodziło mi o to że nie wiadomo co z tych kolumn ma być. Estrada czy hi-fi?

• #7 10 Paź 2005 22:37
    łuki88
    Poziom 24  

Dzieki za "normalna" odpowiedz. Oczywiscie nie slucham zadnych symfonicznych, czy cos w tym stylu... Przewaznie to dance, lekkie techno, trance, pop... Jestem jeszcze mlody to slucham jak narazie tego typu muzyki ;) Wiem ze jak bym zrobil konstrukcje z przynajmniej wiorowki 18mm to bym mial o wiele lepsza opinie od uzytkownikow, ale na prawde mowie Wam ze nie jest tragicznie :) Wydaje mi sie ze nikt nie widzial i nie slyszal konstrukcji z takiego materialu to nie wie... Heh wiem ze zawsze sie chce czegos lepszego ale na razie o tym nie mysle bo to co mam jest super (jak dla mnie) Za rok na wakacje albo moze i w ferie zimowe, tak sobie mysle ze moze i zrobie identyczne paczki jak te ale juz z plyty 18mm , a moze i w porywach 20,22mm. Akurat do ferii bym sobie uzbieral cos kasy i bym kupil material, u babci bede cale 2 tygodnie to spokojnie zdaze wszystko zrobic...( to Wy mnie zachecacie tak do tej wiorowki) :) Dzieki za mile slowa i pozdrawiam :) Czekam na wiecej...

Dodano po 5 [minuty]:

PANCIO WIŁ wiem ze jest jeszcze pare innych zeczy ale ja chcialem "kocyk" ,a kolumny to oczywiscie HI-FI (widzisz tam jakies glosniki estradowe?) Sorki ,ale na elce widzialem jak gosciu pisal ze Altusy sa nadal robione ze sklejki 12mm, moze sie mylil, jak tak to zwracam honor :)

• #8 11 Paź 2005 08:32
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

Nie chodzi o to żebys koniecznie robił z wiórówki. Sklejka też jest dobra, tylko conajmniej 18 mm. I nie rób sobie w ferie takich samych kolumn, zrób lepsze... Popraw błędy jakie zrobiłeś przy tej konstrukcji. Tzn. zbliż do siebie maksymalnie głośniki, zrób porządną zwrotnicę itp...

ps.Głośniki nie są estradowe, ale wykończenie tak, zwłaszcza jak dasz jeszcze narozniki.

• #9 11 Paź 2005 15:53
    łuki88
    Poziom 24  

Nie no jak bym robil drugi raz to bym juz napewno zblizyl, ale zwrotka mysle ze zostanie bo szkoda mi jej wyzucic a nie jest zla, do glosnikow pasuje... Sluchajcie a jakbym tak zrobil ze w sekcje basu czyli miedzy te wzmocnienie bym dolozyl do scianki druga sklejke... Co wy na to?? Dalo by to cos czy bez sensu taka robota?? Bo szczerze to szkoda mi teraz tej calej roboty wyrzucic bo troche sie narobilem i zle tez nie gra, jak dla mnie :(

• #10 12 Paź 2005 01:01
    Tremolo
    Poziom 43  

Przy takich wielkich basowcach szłoby je sciąć poniżej 100Hz (wielka zwrotnica lub Cięcie aktywne, średnie puscić przez jakiś mały ARN lub STX 18-120-6 lub dwa w małej obudowie Closed... wysokie przez tonsila GDWK ... tego najgłośniejszego... Basowce przy niskim Cięciu mogły by wejść na bok skrzynki. Podział aktywny za pomocą czterech wzmacniaczy 300 Wat na basowce/stronę i ze 100 Wat na reszte

Po za tym ja bym się nei martwił o nowe kolumny tylko o te - pomijając kwestie akustycznych rezonansów, ale weź pod uwage - kolumna się rpzewraca i masz pęknięcie... Kolumna jest dość spora jak rąbnie to tylko raz.

MOzna tez pomyślec o wykorzystaniu tej zwrotnicy co masz do napędzenia kolumny czterodrożnej - trzy głośniki wysokotonowy, średni i basowy (małego kalibru lub dwa dajesz na przód) a na boku dwa duże 27-150 zasilane z osobnego wzmacniacza aktywnego powiedzmy do 80Hz...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME