Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalona ładowarka iCharger 1010B

16 Wrz 2020 01:56 108 1
  • Poziom 9  
    Witam
    W posiadanym handbiku, dołączanym do mojego wózka inwalidzkiego, dokonałem konwersji na elektryka, poprzez wplecenie w koło 20" silnika bldc hall 24V 250W. Do zasilania użyłem połączonych równolegle 4 akumulatorów od deskorolek elektrycznych (24v 4,4Ah 7s2p). Ładowałem je fabryczną ładowarka do Hoverboarda 6,5".
    Zainstalowana pojemność okazała się jednak zbyt mała. Okazyjnie nabyłem dwa akumulatory (bez obudów), od roweru elektrycznego Flayer (36V 15,5Ah 10s5p). Oryginalna używana ładowarka do tych akumulatorów kosztuje ponad 750zł, postanowiłem więc zakupić ładowarkę iCharger 1010B+ oraz 2 przetwornice step-down o mocy 600W każda w celu późniejszego obniżenia do 24V napięcia zasilającego silnik.
    Z akumulatorów wychodziły dwa grube przewody - niebieski i czarny. Z uwagi na fakt, że w domowych instalacjach elektrycznych "-" z reguły jest prowadzony przewodem niebieskim, podłączyłem też tak ładowarkę i po ustawieniu parametrów na 10s 10A 41V, uruchomiłem sam proces lądowania. Moje założenie okazało się być mylne, nastąpiło zwarcie a w środku ładowarki zaiskrzyło i poszedł duży dym. Nie wiedziałem, że iCharger 1010B+ nie posiada na wyjściu zabezpieczenia przed złą polaryzacją.
    Przypuszczam, że tylko dzięki szybkiemu szarpnięciu za przewody i odłączeniu akumulatora, skończyło się to tylko spaleniem ładowarki. Ładowarka ładuje jeszcze, ale tylko prądem nie większym niż 0,5A a i tak zaczyna śmierdzieć po kilku minutach lądowania.
    Zakupiłem multimetr uniwersalny i ładowarkę iCharger 3010B.
    Chciałbym zabezpieczyć nową ładowarkę przed takimi wypadkami jak mój. Myślałem o dołożeniu na wyjściu 2 połączonych równolegle diod Schottky'ego np. 15SQ045 lub 20SQ045, ale prosiłbym o podpowidź jakie muszą mieć prawidłowe parametry. Może mi też ktoś powie czy ta icharger 1010B+ jeszcze się nadaje do naprawy. Nie mam teraz zaufania do jej wskazań, bo potrafią różnić się na plus od wskazań multimetra o 0,2-0,4V, co dla ogniw Lijon może być katastrofalne. Proszę o pomoc.
  • Poziom 9  
    Głównie chodzi mi o odpowiedź czy jeżeli parametry icharger 3010B to 30A i 36V, to diody Schottky'ego muszą być na te konkretne parametry (oczywiście z lekką nadwyżką) czy też mogą być np. 40A 100V lub 150V bo takie aktualnie powiadam. Czy wystarczy zabezpieczyć tylko "+" czy musi być zabezpieczony również "-"?