Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Logiczny schemat który wybiera diody led.

16 Wrz 2020 18:23 156 8
 • Poziom 3  
  Witam. Potrzebuję schematu logicznego obwodu, który wybiera jedną diodę LED z częstotliwością zegara. Ma to być w taki sposób (diody wyłączone 0, włączone 1)
  00000
  00001
  00010
  00100
  01000
  10000
  00001
  itd ...
  Ma to być schemat logiczny, czyli wygląd bramek i flip flopów połączonych ze sobą.
 • Poziom 43  
  Z regulaminu działu:
  2.1. Jeśli chcesz zbudować jakiś układ, to najpierw poszukaj schematów podobnych rozwiązań. Nie akceptujemy pytań typu "dajcie mi schemat".
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Kolega poczyta o licznikach. Niedawno było pokazane użycie takiego licznika, CD4017 to chyba było. Kolega popatrzy w dane katalogowe, tam zazwyczaj są schematy wewnętrzne danych liczników, czyli widoczne będą przerzutniki i bramki pomocnicze.
  Link
  Z innych układów - podszedłby rejestr przesuwający 74164.
 • Poziom 3  
  Ogólnie szukałem schematów. Próbowałem je odtworzyć i nie za bardzo działają. Schematów Liczników nie ma (Są one jako jeden scalak czego ja nie chcę). Na początku próbowałem zrobić to w sposób lachów i flip flopów. (Flip flop przyjmuje wartość po włączeniu się diody i blokuję ją dopóki nie będzie resetu, Każdy lach blokuje się po kolei.) Ale jedna dioda się blokowała ciągle a reszta cały czas "mrygała" (Wszytko to robiłem pod programem Logic Circut).

  Dodano po 22 [minuty]:

  Przesyłam częściowy schemat Logiczny schemat który wybiera diody led.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Kolega zajrzy do dokumentacji to się okaże że schematy są.
 • Poziom 3  
  Awyrdonyt napisał:
  Kolega zajrzy do dokumentacji to się okaże że schematy są.

  Są ale dalej korzystają z obwodów które trzeba by było określić czym są aby wypełni je "emulować" najprostszymi bramkami.
  Na obrazku zaznaczone Logiczny schemat który wybiera diody led.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Kolega patrzy i nie widzi. Tam są przerzutniki jk lub jk ms.
  Kolega popatrzy poczyta i wszystko się wyjaśni.
  Dla przykładu CD4017 i CD4022 zrobione są z przerzutników typu D. 74164 jest jeszcze prostszy i też jest zrobiony z przerzutników typu D oraz bramek NOT, NAND. Katalog ściągnie kolega sam i się przekona, jak prosty jest to układ. Podwójne przerzutniki D też były produkowane (UCY7474), więc można sobie złożyć dowolnie długi rejestr przesuwający.
 • Poziom 3  
  Dobra już jestem oświecony. Temat jest w 50% skończony. Jutro zrobię schemat i najwyżej będę blokował niepotrzebne diody xorami.
 • Poziom 3  
  Miałem wysłać schematy ale nie uda mi się. Układ działa na razie na 3 ledy i każdy następny blokuję poprzedni przez xora.