Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór zasilacza do projektu LED

16 Wrz 2020 20:18 183 5
 • Poziom 2  
  Witam,
  chciałbym dobrać sieciowy zasilacz (ładowarkę?) do prostego układu elektronicznego, na który składa się analogowy wskaźnik wysterowania i kilka diod LED. Zasilanie to byloby podpięte do sieci na stałe dlatego zależy mi na jak najmniejszym poborze prądu. Prosiłbym o pomoc na jakie paramtery zwrócić uwagę. Czy standardowa ładowarka do telefonu (5V/1A), będzie optymalna, czy np taka na 12V ale o mniejszym natężeniu? Przepraszam jeśli to głupie pytanie, dopiero rozpoczynam przygodę z elektroniką.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Aby dobrać zasilacz musisz wiedzieć ile Twój moduł będzie pobierał prądu + mały zapas.
  Na początek powiedz co dokładnie chcesz zasilić?
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Kolega Autor nie określił jakie napięcie zasilania jest wymagane przez wskaźnik wysterowania. Uzupełniając informację o prądzie zasilacza - napięcie zasilacza ma być takie, jak wymaga tego układ. Dlatego nikt koledze nie powie czy lepiej użyć zasilacza 5V czy 12V, bo nikt nie wie czy układ kolegi potrzebuje do zasilania 9V albo 24V?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  We współczesnej elektronice jest taki trend aby stosować niskie napięcia zasilania, dlatego że prąd często wynika z innych parametrów i nie bardzo można go zmienić ( np ustala jasność świecenia LEDa) a ponieważ moc to iloczyn prądu i napięcia to im niższe napięcie tym mniejszy pobór mocy. Ale niższe napięcia podnoszą trudność budowy układu, na 5V jest jeszcze łatwo, na 3,3V czasem bywa trudno. Napięcie przewodzenia LEDa jest 1,8-3V zależnie od koloru więc poniżej 3,3V nie zejdziesz, poza tym 5V i 3,3V to popularne napięcia "standardowe", niższe napięcia, choć są spotykane w urządzeniach cyfrowych, to są lokalnie obniżane i nie ma takich zasilaczy w sklepach.

  Zasilacz jest projektowany na określoną moc, ma pewne straty niezależne od obciążenia, kiedy użyjesz zasilacza o mocy przykładowo 20x większej niż pobiera układ, sprawność zasilacza będzie kiepska, bo te stałe straty w zasilaczu choć małe w porównaniu do mocy maksymalnej mogą być porównywalne z mocą małego obciążenia. Sens ekonomiczny taki jak pojechać dużą ciężarówką do sklepu po kilka bułek na śniadanie.

  Można sie spodziewać że moc twojego układu będzie bardzo mała <1W, niewiele jest zasilaczy na takie moce bo większość urządzeń potrzebuje więcej mocy, więc możliwe że będziesz musiał sie pogodzić z tym że nie wykorzystujesz mocy zasilacza i ma on kiepską sprawność.

  Energia elektryczna z gniazdka nie jest wcale taka droga, cena jest bliska 0,5zł/kWh oznacza że 1000h pracy urządzenia pobierającego 1W kosztuje 0,5zł

  Energia elektryczna jest droga, kiedy stosujesz jednorazowe baterie.
 • Poziom 2  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Zwłaszcza analogia z ciężarówką bardzo trafna:)
  Czyli rozumiem, że skoro nie znam parametrów na poszczególne podzespoły to najlepiej, "zbudować" cały układ na płytce stykowej i np. multimetrem sprawdzić jakie będzie jego całościowe zapotrzebowanie na prąd (napięcie i natężenie)?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Pobór prądu można określić na etapie projektowania/rysowania schematu. Projekt robi sie pod określone napięcie zasilania, przykładowo jak chcesz zaświecić zielonego LEDa (napięcie przewodzenia ok 2V ) prądem 10mA to przy napięciu zasilania 5V policzysz rezystor 300Ω a przy napięciu 12V 1kΩ, w takim układzie LED pobierze 20mW a na rezystorze stracisz 30mW przy zasilaniu 5V i 100mW przy zasilaniu 12V,
  W układzie z kilkoma LEDami nawet jak sprawność jest tragicznie niska to przy całkowitym poborze mocy poniżej 1W można to zaniedbać, ale kiedy budujesz panel oświetleniowy z LED-ów mocy to już takie prymitywne metody zasilania nie mogą być stosowane.
  To tyle na temat LEDów, a co ze wskaźnikiem wysterowania? Jeśli wychyłowy to może sie obyć nawet bez zasilania korzystając z sygnału z wyjścia wzmacniacza mocy, jeśli sygnał jest o poziomie liniowym to trzeba zrobić prostownik aktywny, to też nie jest prądożerny układ, pobiera mniej niż 1 LED.